Skocz do zawartości

Ustawienie kolumn


Jar Gry

Recommended Posts

Dzień  dobry !  Witam wszystkich.  Czytałem nieraz Wasze opinie... teraz się witam !

Męczy mnie jeden temat.  Co sie stanie z brzmieniem kolumn jak ustawi sie je 5 cm przy ścianie, a z tyłu są otwory bas-reflex ?  Pytam bo większość kolumn ma dziury z tyłu a nie mogę odstawić kolumn daleko od ściany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Stanie się to, że szczególnie przy głośniejszym słuchaniu bas będzie nieładnie dudnił. Może to mieć wpływ na słyszalność reszty pasma. Po prostu będzie to miało wpływ na brzmienie ale znam ludzi którzy specjalnie kolumny przysuwają do ściany bo mówią że im się taki bas podoba. Ale to zazwyczaj amatorzy techno 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jar Gry napisał:

Dzięki za odp.  Nie kupiłem. Ale patrze co jest na rynku i co mogę/nie mogę brać pod uwage.

To proponuję podać wymiary pomieszczenia najlepiej z jakimś szkicem, oczekiwania co do sprzętu, preferencje brzmienia, to czego teraz słuchasz, ile chcesz na to przeznaczyć pieniędzy, itp.
A dostaniesz kilka porad i propozycji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Artur Charicki napisał:

Stanie się to, że szczególnie przy głośniejszym słuchaniu bas będzie nieładnie dudnił. Może to mieć wpływ na słyszalność reszty pasma. Po prostu będzie to miało wpływ na brzmienie ale znam ludzi którzy specjalnie kolumny przysuwają do ściany bo mówią że im się taki bas podoba. Ale to zazwyczaj amatorzy techno 😀

Problem dudnienia jest bardziej skomplikowany i nie zawsze przyczyną jest odległość tylnej. Prawdą jest, że im głośniej słuchamy, tym powoduje to większe dudnienie. W przypadku tego problemu, winna jest akustyka całego pomieszczenia i trzeba szukać innych kolumn lub właśnie popracować nad akustyką. Obecnie, dużo osób chce po prostu kupić sprzęt, który ma pięknie grać bez względu na akustykę pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Fafniak napisał:

czytaj :

 

 

Czytałem, no i? Może napisałem niedokładnie, ale chodziło mi o to, żeby kupił i spróbował. Irytuje mnie robienie tematów, kiedy ktoś nie ma nawet sprzętu (w tym wypadku, bo wiadomo, że inaczej jest kiedy ktoś, czegoś szuka), no i tyle.

Edytowano przez no_i_fajnie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Róznie to bywa z tym bass reflexem. Nie koniecznie dziura z przodu pozwoli na ustawianie kolumn przy ścianie. Efekt rezonowania jest niebezpieczny rów iez w kwestii odległosci od bocznych scian. Poza tym sama akustyka pomieszczenia jest IMO ważniejsza - natomiast często producenci informują o minimalnych odległościach od ścian. Tak czy siak nie ma co upychać kolumn w kąty. Zdrowy rozsądek niech wygra i ucho 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, no_i_fajnie napisał:

Ale Wy tak serio? Nikt nie zapyta, jakie to kolumny, jakie pomieszczenie, z czym ma grać? Nic? Poza jednym kolegą @MASX
@Jar Gry Wrzuć fotke jakąś, gdzie to ma stać :)

Umiesz czytać czy piszesz by tylko poszczekać i ferment siać? Przecież sam zauważyłeś, że MASX już zadał takie pytania. Po co więc inni mają o to pytać? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lysyrafal napisał:

Problem dudnienia jest bardziej skomplikowany i nie zawsze przyczyną jest odległość tylnej. Prawdą jest, że im głośniej słuchamy, tym powoduje to większe dudnienie. W przypadku tego problemu, winna jest akustyka całego pomieszczenia i trzeba szukać innych kolumn lub właśnie popracować nad akustyką

Otóż to, a wzbudzanie i dudnienie poszczególnych zakresów to nic innego jak mody pomieszczenia.

Można wstępnie sobie zobaczyć jakie częstotliwości dla danego pomieszczenia  będą się wzbudzać.

https://www.hifi.pl/porady/akustyka-kalkulator-modow.php

https://www.mega-acoustic.pl/obliczenia-akustyczne-z-wykorzystaniem-kalkulatora-mega-acoustic-instrukcja/

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, J4Z napisał:

Po fotce skumasz jakie i gdzie mody będą? 

Jakie mody? Gość się pyta o ustawienie kolumn 5cm od ściany, co się stanie z brzmieniem kolumn (nie mając kolumn). Zaraz tu wpadną ludzie z wykresami itd, to jest smutne, na serio.

44 minuty temu, Maliik napisał:

Umiesz czytać czy piszesz by tylko poszczekać i ferment siać? Przecież sam zauważyłeś, że MASX już zadał takie pytania. Po co więc inni mają o to pytać? 

Jakbyś czytał cały post, to byś widział, że poprosiłem o fotkę, gdzie sprzęt ma stać. Może się okazać, że zamiast podłogówek będą monitory, albo na odwrót, tak? Nic nie wiemy, tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, J4Z napisał:

Akurat pomiary bardzo pomagają w ustawieniu kolumn. 

Jednej osobie na dziesięć? Która wrzuci sobie do głowy, że wykres jest ok i dlatego kolumny będą grały ok? Masz 589549679438 osób tutaj, co ma wykres do np. jednego modelu kolumn, gdzie jeden podłączy i gra zajebiście, a drugi powie, że mu nie pasuje? Kto ma racje? Jeden z wykresem spędził weekend, drugi rok, kto ma racje? 

Można kogoś nakierować, ale bez przesady, na serio.

Edytowano przez no_i_fajnie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest naturalne granie tej kolumny ! 

Podbicie niskich przez pomieszczenie .

Bardziej patrzyłem pod kątem sceny , a dosuniecie często objawia się nienaturalnymi możliwościami kolumny tylko upodobaniem użytkownika 😊. Pzdr

8 minut temu, J4Z napisał:

No nie każda, nie w każdym pokoju, przedewsytkim nie dla każdego, widywało się posty gdzie użytkownik z premedytacją dosuwał do ściany bo mu dołu brakowało. Dlatego dobrą radą jest żeby jeździć z kolumnami, próbować, szukać miejsca. 

 

Podbiciom mówię nie , choć moje pomieszczenie nie jest od tego wolne .(życie)

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...