Skocz do zawartości

Offtopic


Dzik

Recommended Posts

22 minuty temu, halik napisał:

To może ja też coś skrobnę o kosztach. Od początku roku  firmie rachunek za gaz wzrósł mi z 1860 na 7250 miesięcznie, za prąd  z 2450 na 6400 za 2 miechy. Co jeszcze w zeszłym roku było nie wiele znaczącym kosztem w tym już się robi grubo. A to tylko media a gdzie reszta.

No jest drogo proszę Państwa,  a zima się zbliza

U mnie w branży budowlanej kryzys zaczyna się rozpędzać, rok 2023 ma być tragiczny, firmy już zwalniają masowo ludzi z produkcji. Zapowiada się ciekawie. Dobrze że nasz wspaniały nierząd ma na co zwalić swoje porażki ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W branży meblowej latem jest sezon ogórkowy, rusza z grubej rury dopiero we wrześniu.  Na początku lipca niektóre firmy dały wypowiedzenia 3 miesięczne i z obawa czekają co będzie dalej. Ruszy się, wypowiedzenia do kosza. Nie ruszy, wypowiedzenia w mocy. Współczuję tym ludziom bo siedzą jak na bombie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, halik napisał:

To może ja też coś skrobnę o kosztach. Od początku roku  firmie rachunek za gaz wzrósł mi z 1860 na 7250 miesięcznie, za prąd  z 2450 na 6400 za 2 miechy. Co jeszcze w zeszłym roku było nie wiele znaczącym kosztem w tym już się robi grubo. A to tylko media a gdzie reszta.

No jest drogo proszę Państwa,  a zima się zbliza

To teraz pochwal się ile tarczy wziąłeś od opresyjnego państwa. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto miał skorzystać z tarczy to skorzystał, ale to byli głównie duży gracze. No u nas mimo że szef ma sporą firmę nic nie dostał bo obroty w budowlance były spoko, a nie wiem jak będzie w następnym roku z tarczami. Gorzej mamy my, bo o podwyżkach nawet nikt nie śmie mówić, a ceny poszły tak kolosalnie w górę że czasy PO na które tak niektórzy narzekają będą za niedługo miłym wspomnieniem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, J4Z napisał:

Nie chodzi mi o post Batona, ale na przyszłość -  jak ktoś polubi post, to nie oznacza od razu że z całą jego treścią się zgadza w 100%. Może zgadzać się z częścią lub tylko uśmiechnąć się dzięki niemu.

Rozumiem to i dlatego ja wolę zacytować część wypowiedzi. Chociaż z drugiej strony, może być to odebrane jako wyrwane z kontekstu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, eMBe napisał:

Czym fotka robiona?

Panasonic Lumix DMC-G7. Wiesz, to tylko jedna fota. Nie bawię się w robienie pierdyliarda zdjęć i składanie tego w programach graficznych. Oprócz tego sam budżetowy teleskop ma swoje ograniczenia. Dochodzą jeszcze warunki jak np. stabilność atmosfery (tzw. seeing atmosferyczny). 

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Seeing

2 godziny temu, Fafniak napisał:

Czy do każdej lunety która ma wymienny okular, są się dokupić mocowanie aparatu?

Nie mam pojęcia czy do każdej. Najlepiej uderzać do specjalistycznych sklepów jak np. Delta Optical. Ale można też poszukać samemu na Aliexpress, Shopee, Allegro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DiBatonio napisał:

Najlepiej to robić przez redukcję w ognisku głównym teleskopu, ale są okulary przystosowane do takich redukcji np. Baader Hyperion i montujesz korpus aparatu.

Masz też adaptery do zakładania na okular z mocowaniem do smartfona.

Poza tym już od dawna co  bardziej doswiadczeni astrofotograficy nie korzystają z aparatów, tylko dedykowanych kamerek, głównie do głębokiego nieba. A łysego zbierają materiał tak zwanym avikowaniem, później obróbka i stackowanie w specjalnych programach od kilkuset do kilku tysiecy zdjęć.

Pełnia nie jest najciekawszą fazą do fotografowania, ale jak kto woli.

Temat szeroki...

Aż tak to nie chce mi sie wkręcać. 

Policzyłem koszty na początek i zeby mieć sensowne efekty zaczynać trzeba od ok 10 tyś. Przesada - wolę wydać na "nowe" szkła do aparatu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, lpomis napisał:

Wiesz, to tylko jedna fota. Nie bawię się w robienie pierdyliarda zdjęć i składanie tego w programach graficznych. Oprócz tego sam budżetowy teleskop ma swoje ograniczenia

Pojedyncze klatki też  można z powodzeniem robić, ale trudno czasem  pojedynczą klatką zrobić mega dobre zdjęcie.

Masz fajny jasny teleskop Newtonowski, bardziej przydatny do głębokiego nieba, wymaga dobrych optycznie okularów z łysym fajnie radzą sobie teleskopy planetarne, jak Mak 127.

Z Księżycem dobrze użyć filtra planetarnego,  lub księżycowego, szarego lub ND, żeby nie palił za bardzo, w obserwacjach również dla zachowania kontrastu.

1 minutę temu, Fafniak napisał:

Aż tak to nie chce mi sie wkręcać. 

Policzyłem koszty na początek i zeby mieć sensowne efekty zaczynać trzeba od ok 10 tyś. Przesada - wolę wydać na "nowe" szkła do aparatu

Marcin jak każde hobby to też jest drogie, a dobry sprzęt do astrofotografii z naprowadzaniem i innymi przyległościami to te 10tys trzeba pomnożyć razy 2 lub więcej.

To dlatego ja poszedłem w obserwacje wizualne, a tanio też nie było na  nasadce bino do teleskopu, dobre optycznie okulary też kosztują niestety.

Ale obserwacje łysego (nie w pelni) lub planet jak teraz Jowisz, Saturn z ich księżycami to bajka, trzeba niestety trafić dobrą pogodę, dobry seeing, miejscówkę ciemną wolną od oświetleń miejskich itp.

Mnie z Maka 127 kilka razy udało się podejść do Księżyca  z lustrzanką przez redukcję i najlepiej w ognisku głównym teleskopu bez pośrednich szkieł po drodze, dlatego do pstrykania tak dla siebie są adaptery nakładane na okular i montażem do smartfona.

Ważny jest stabilny i solidny montaż(taki statyw) no i znajomość nieba, chociaż Księżyc, to chyba każdy potrafi znaleźć na niebie 😁

Teleskopy pl, Delta optical, astrozakupy, czy astroshop coś znajdziesz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Dedal75 napisał:

Dawaj @DiBatoniotą listę 😋

To poniżej jest fajne, generalnie fajna płyta i wykonawczyni Zamajobe. Jest na playliście. Początek holograficzny i fajny, ścian z boku nie ma. Później fajny bas z fakturami...

https://tidal.com/track/20330181

To też fajne https://tidal.com/track/100202029

Playlista

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, DiBatonio napisał:

A wiecie, że piszemy o głośnikach, playlistach i ustawieniach w wątku "offtopic"?

To trochę nie na temat 😆😆😆

To proponuję przenieść się do działu"MUZYKA I FILM" i tam pisać. Bo tutaj to szkoda gadać (ale da się przeżyć).
Zresztą temat playlist wychodził np. w wątku dotyczącym forumowych spotkań.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Poszukuję laptopa który sprawdzi się w grafice komputerowej oraz obróbce fotografii. Korzystam również z programów do montażu filmów – adobe after effect oraz adobe premiere. Ważne jest dla mnie aby laptop działał sprawnie, gdy pracuje na kilku programach jednocześnie. Budżet ok 5tys.

Ogólnie biorę pod uwagę macbooka, cena troche jednak wyższa niż budżet https://imad.pl/dla_ciebie/sklep/mac.html Czy ktoś moze korzystał z takiej uslugi najmu? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mscislaw - macbooka możesz sprawdzić. Wszystko zależy czy znajdziesz w nim interesujące Cię oprogramowanie i czy przypasuje Ci jego obsługa. Ja robiłem 2 podejścia i ten system po prostu mi nie leży. Wiele rozwiązań jest dla mnie nieintuicyjnych i niezrozumiałych. Tak czy inaczej Macbook Air M1 i Mac Mini M1 które miałem, dawały sobie spokojnie radę przy obróbce filmów 4k/30fps. Polecam jednak zainwestować w wersje z 16GB RAM.

Jeśli lapek na Windowsie to oprócz zwyczajnych parametrów, zwróciłbym też uwagę na jakość samego wyświetlacza i jego fabryczną kalibrację skoro ma to być sprzęt do foto/video.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mkk napisał:

Pro z M1 16GB nawet się nie zająknie przy 4k 60fps. Jak szukałem w zeszłym roku lapka do amatorskiego montażu , to albo dostawałem propozycję cegieł gamingowych , albo apple. Przy czym te lepsze na windowsie wcale nie były tańsze od maczków. 

Laptop to nienajlepszy wybór w obróbce zdjęć,  coś z iMaca, Macbooka pro M1 i wyżej pewno byłoby O.K. ze względu na bdb wyświetlacze i wydajność. 

Warto pamiętać by dało się skalibrować taki wyświetlacz,  a najlepiej sprzętowo,  a tu w laptopach słabo z tym tematem.

Ja jadę na PC i monitorze NEC kalibrowanym za pomocą Xrite i1, średnio co 3mies.

Wydajność ma kluczowe znaczenie, kiedy najpierw przygotowujesz RAW np.w LR, a później konwersja do 16bit tiffa i resztę w Adobe PS.

Dlatego proponowali gamingowe lapki, bo te są wydajne, niestety wyświetlacza nie da sie w lapku sprzętowo skalibrować, tak  jak dedykowany monitor do fotografii.

 

2 godziny temu, lpomis napisał:

Jeśli lapek na Windowsie to oprócz zwyczajnych parametrów, zwróciłbym też uwagę na jakość samego wyświetlacza i jego fabryczną kalibrację skoro ma to być sprzęt do foto/video.

Fabryczna kalibracja?

Pewno taki sam level jak fabryczna kalibracja TV 😁

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, DiBatonio napisał:

Fabryczna kalibracja?

Pewno taki sam level jak fabryczna kalibracja TV

Ale co, twierdzisz, że każdy ekran po wyjściu z fabryki jest beznadziejnie skalibrowany? Bez problemu znajdą się ekrany na rynku, które po wyjęciu z pudełka i włączeniu odpowiedniego trybu obrazu mają wartości deltaE, które nie przekraczają 2-3. A to już bardzo przyzwoity wynik i do amatorskiej lub mniej profesjonalnej obróbki zdjęć czy filmów wartość wystarczająca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...