Skocz do zawartości

Mało basu Kef R5


TheIronBlow

Recommended Posts

Przy cichym słuchaniu wzmak w peaku da max 5W ;) 

Często czyta się czy ogląda w recenzjach jutubowych ileż to mocy wzmak mieć musi , tylko ,że kolumna ma swoją skuteczność przy 1W.

Wzmacniaczem 2x 9W zmierzyłem ponad 90dB na 1m od kolumn a nie było wykręcone na max - przy takim odsłuchu jest 0 przyjemność.

Powtarzam , subwoofer załatwi sprawę najtaniej i najszybciej - w innym temacie już o tym wspominałem.

Kef r5 ma za małe membrany by wytworzyć masę powietrza niskoHz o jaką autorowi tematu chodzi - wiem bo sam to mam u siebie mimo iż jest 2x 16,5cm ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, engajner napisał:

Jako właściciel kolumn marki ATC powinieneś to chyba wiedzieć.

Podłączyłem pod te kolumny kilka wzmacniaczy. Żaden się nie ugotował. A żeby trochę rozwiać legendy o prądożernosci, to taki mały cytat ze strony ATC:

"Krąży wiele teorii mówiących o ogromnych wymaganiach co do napędzenia tych że monitorów, jednak nie dajmy się zwariować! SCM7 lubią dostać trochę prądu, w zasadzie im więcej tym lepiej, jednak całkiem satysfakcjonujący poziom można uzyskać z wydajnego tranzystora na poziomie 50W na kanał. Naturalnie zalecamy nieco lepsze wzmacniacze, jeśli jednak chcesz rozpocząć swoją przygodę z kolumnami ATC nie musisz posiadać olbrzymiego pieca".  

I na dokładkę jeszcze coś od redaktora Kisiela:

"100 W jest potrzebne po to, aby ATC SCM7 zagrały "na maksa" (na swojego maksa), tak głośno, jak potrafią, a jeżeli wystarczy nam słuchanie cicho, to wystarczy i 50 W... i wcale nie musi to być brzmienie jakościowo słabsze niż przy podawaniu takiej mocy ze wzmacniacza o mocy maksymalnej 100 W".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, seba3002 napisał:

Co znaczy, że kolumny lubią prąd? 

Chyba wszystkie lubią prąd,  bo bez prądu nie zagrają.

😉

Też mnie irytują teorie o "wymagajacych" kolumnach zwłaszcza monitorach.

Nie sądzę by jakikolwiek wzmacniacz 50W, czy 100W oddawał aż tyle mocy, żeby tylko 10% to już by było dobrze.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kubakk napisał:

Powtarzam , subwoofer załatwi sprawę najtaniej i najszybciej - w innym temacie już o tym wspominałem.

Nic dodać nic ująć ...za połowę Twojego budżetu a może nawet mniej ( w zależności od modelu ) dostaniesz sub-a REL-a, a razem z nim kawał zajebistego basu którego Ci brakuje. I tak jak napisał Kubakk - ta opcja będzie najszybsza i najtańsza 🤘

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sub nie wchodzi w grę. Nie chce zagracac salonu jeszcze bardziej. Jeśli mocny wzmak załatwi sprawę wolę wydać więcej. Chce gole stereo czyli 2 kolumny i koniec. Mi to wystarczy i kolumny Kef R5 może i nie mają niewiadomo jakich wooferow ale po podkręceniu basu w aplikacji jestem usatysfakcjonowany jego ilością przy cichszym słuchaniu więc będę myślał o wymianie wzmaka żeby poprawić obecny stan. Co byście polecali do Kef r5 poza Arcamem S30 bo cena mocno poza budżet

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Kolego @TheIronBlow, a możesz wrzucić zdjęcie pomieszcxenia, w którym stoi sprzet? 

Jeździłem kolumnami po 4 pomieszczeniach i efekt ten sam. To nie problem akustyki jak pisałem na początku. Bass budzi się na godzinie 10-11 na wzmaku więc obstawiam iż to wzmak za słaby. Dodawałem kolumny do ściany ale tylko dudnienie na wyższych poziomach głośności. A ja nie chcę imprezy robić żeby bass był tylko żeby kef R5 mruczaly tak jak miało to miejsce gdy słuchałem tych kolumn z Arcamem 30. Na niskich poziomach głośności było słychać że bass gra a z Cxa jakby go nie było. Jak wyżej jedyne co zrobiłem to w aplikacji Spotify używam korektora dźwięku który podnosi bass i wówczas słychać już na godzinie 7 na wzmaku że bass gra a tak lipa do 10 puka jak z głośnika za 50zl. Jestem w stanie wydać 10k na nowego wzmaka jeśli to tu jest problem. To nie ma przestawiać mebli w salonie i akcesoriów tylko grać całym pasmem a nie tylko średnie i góra. Do tego znajomy mówił że przerabiał ten temat kiedyś i tylko mocny piecyk ruszy te membrany. Nie wiem ile w tym prawdy czy rzeczywiście podłączając do 200w kolumny wzmak 100w a 200w jest taka różnica tego nie wiem i z tad moj post.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, TheIronBlow napisał:

Do tego znajomy mówił że przerabiał ten temat kiedyś i tylko mocny piecyk ruszy te membrany. Nie wiem ile w tym prawdy czy rzeczywiście podłączając do 200w kolumny wzmak 100w a 200w jest taka różnica tego nie wiem i z tad moj post.

Prawdy w tym zero. Mocą "pieca" nic nie wskórasz. Ten, który masz jest wystarczająco mocny. Obstawiam akustykę. Być może w salonie było wytłumione pomieszczenie i przez to bas relatywnie bardziej dawał o sobie znać. Być może masz żywą akustykę i wysokie tony u Ciebie ten bas przysłaniają. 

Skoro kręcenie gałkami poprawia sytuację, to możesz pomyśleć o wzmacniaczu z loudnessem, najlepiej automatycznym, np. Yamaha RN803. Pożycz, spróbuj i oceń. Wiem, że to niby niższa półka niż CXA81, ale to nic nie znaczy. Jak zagra tak, jak oczekujesz, to jakie to ma znaczenie.

Jakbyś wrzucił zdjęcia, to można by coś więcej powiedzieć o akustyce.

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TheIronBlow napisał:

Do tego znajomy mówił że przerabiał ten temat kiedyś i tylko mocny piecyk ruszy te membrany. 

Znaczy miał te kolumny i ten wzmacniacz? 

Zdarza mi się nie zgadzać z Jarosławem @Kraftem w wielu kwestiach, ale tutaj jednak muszę mu przyznać rację. To że wstawiałeś swoje kolumny do 3 różnych pomieszczeń niczego jeszcze nie przesądza. Znam z odsłuchów salki top hifi i wiem, że ich akustyka jest specyficzna. Warto oczywiście wypożyczyć wzmacniacz ale wbijanie sobie do głowy teorii, że to on jest odpowiedzialny za zaistniały stan rzeczy, jest według mnie teorią lekko przesadzoną. 

Byłem jakis czas temu u kolegi, u którego dla odmiany basu jest aż nadto. I tutaj też w głównej mierze głównym sprawcą całej sytuacji była akustyka, chociaż swoje małe 3 grosze dorzuca też wzmak. 

Jeszcze raz ponawiam prośbę - wrzuć zdjęcia pokoju. Są tutaj koledzy z doświadczeniem, którzy pewnie będą potrafili coś podpowiedzieć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, TheIronBlow napisał:

Właśnie 

Właśnie czułem różnice jak grał arcam sa30 a jak gra Cxa81. I moim zdaniem gdybym miał Arcama sa30 to 🤩 a tak to niedosyt jest. Tyle że ten wzmak tyle kosztuje. Jako alternatywę co możecie polecić żeby poprawić ten niedosyt i rozchyulac wkoncu te przetworniki. Czytałem że polecają Roksana K3, Vincenta 237-227, Musical Fidelity 5 i wyżej. Jestem otwarty na propozycje 

Podpowiedź masz tu

Dnia 15.04.2022 o 09:32, S4Home napisał:

Arcam SA 30 po pierwsze mogł mieć zrobionego Diraca. Sprawdziles to? Jesli tak no to nie mamy żadnego porównania.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to zastanawiające 🤔, miałem CXA81 z Kefami R3 i basu miałem aż na to na godzinach 10-11... Nawet przy niektórych utworach wspomagałem się gąbkami do bass refleksu. Kolumny odsunięte ok 35 cm od ściany. Pomieszczenie 5,5 na 4, kolumny ustawione na dłuższej ścianie. 

Czyżby byłaby aż taka różnica przy R5 ?

Edytowano przez Oloim
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam r7 połączone z roksanem k3 i basu też aż za dużo. Dlatego też dokupiłem wzmacniacz lampowy aby choc trochę je "złagodzić" 

Miałem do nich podłączonych kilka wzmacniaczy I od siebie dodam że na vincenta nie trać czasu. Jedno z gorszych połączeń do tych kolumn 

Edytowano przez MrMarcin1984
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...