Skocz do zawartości

Usher S-520 - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

11 minut temu, Rega napisał:

Jest jeszcze kwestia tego jak nisko musi zejść aby był wystarczająco zadowalający. Dla jednego zupełnie wystarczy 60Hz, a dla drugiego 35 Hz nie będzie satysfakcjonujące. Myslę, że to tez moze zależeć od kilku czynników. Najbardziej chyba od preferencji. Może tez trochę od rodzaju sluchanej aktualnie muzyki.

O, i to jest klucz do zagadki. Jedni lubią jak im bas łamie żebra i wprowadza w łopot nogawki dresów 😉 a inni wolą kiedy ten bas jest punkowy, zwarty i nadaje delikatnie rytm muzyce. Dla każdego słowo dobry wg mnie może oznaczać coś innego.

@Kraft, rozumiem że te małe Ushery schodzą niżej niż PMC? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, seba3002 napisał:

@Kraft, rozumiem że te małe Ushery schodzą niżej niż PMC? 

Z tym pomiarowym zejściem to trzeba uważać. Nie musi się ono przekładać na subiektywny odbiór (i odwrotnie). Jeśli jednak mówimy o wrażeniach, to faktycznie bas S-520 wydaje mi się lepszy od tego w PMC. Ma niezłe wypełnienie i zejście. Nigdy też nie bywa twardy (częste w monitorach np. w przypadku odtwarzania kontrabasu). Zawsze ma w sobie trochę przyjemnej miękkości. No i nie dudni. W kategoriach bezwzględnych co najmniej 3+. Co ciekawe wydaje mi się też lepszy niż w tomkowych ProAcach z bliźniaczym wooferem. Tam był dość nierówny. Często brakowało mu energii.

Ale powtórzę jeszcze raz. Na odbiór basu w znacznym stopniu wpływa sytuacja zastana - akustyka i rozmieszczenie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@halik powiem Ci Radek, ze jednak KEF to raczej inna historia. Sama budowa części z głosnikami niskotonowymi sprawia, że bliżej im do konstrukcji termobarycznej niz do normalnych kolumn. Miałem okazję (co prawda zaledwie kilkanascie minut) słuchać w Danii kultowych kolumn Klipsch La Scala. No i z ilością i jakością basu tez nie dorównały KEFom. Ale to La Scala sa kolumnami poszukiwanymi i kultowymi. Podobnie jest z Altecami Tomka. To, że basu maja mniej to jedno, a to że ,,całokształt,, bardziej odpowiedni do zestawu skompletowanego przez Tomka do drugie. Jedno zauwazylem w Kefach (a również w JBL L100, JBL L86 czy JBL L36) - te kolumny nie dudnią, pomimo, ze moje pomieszczenie do duzych trudno zaliczyć. No i jeszcze jedna ciekawa sprawa, na którą ostatnio zwrócili uwagę Tomek z Mariuszem - są momenty kedy tego basu wcale się nie zauważa, aby za chwilę , kiedy jest on potrzebny to jest go potężna ilość. Ciekawe od czago to zależy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze inni są po środku, lubią jak walnie po nogawach ( wtedy kiedy ma walnąć) i lubią też jak jest punktowo i konturowo. Wszystko zależy od muzyki.Generalnie mam problem z niskimi. Monitory których sluchalem nie zagrały mi tak jak tego oczekuje a przy podłogówkach nawet tych małych bas mi sie wzbudza. Jedyne kolumny które u mnie zagrały zadowalająco to Chario synthar

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@halikNie twierdzę, że w pewnych okolicznościach i utworach, nie lubię. Owszem lubie. (Pamiętny Cast Avay😄) I nie był to szczyt mozliwości tych kolumn. A według specyfikacji jest mozliwe ,,zejście,, do 18Hz. I to nie przy głośnikach 15-18 cali ale własnie zespolu dwóch połączonych dziesięciocalowcych glosników w specjalnie skonstruowanej komorze. 

@J4Z - niekonioecznie. Ten sam utwór jestem w stanie porównać praktycznie w ciągu dwóch sekund na róznych (nienajgorszych) kolumnach i ....... tu jest a tu nie ma. I nie ma najczęściej z kolumn o większych przetwornikach. Cały czas piszę o kolumnach o normalnej konstrukcji. Nie o KEFach.

Jest jeszcze inna sprawa - ktoś, kto rzadko słucha na codzień takich dźwięków, może niezbyt dobrze je odbierać. Moga go męczyć, czy zwyczajnie mu nieodpowiadać. Tak więc dociekanie który dźwięk jest lepszy, czasem nie ma zbyt dużego sensu ze względu właśnie na preferencje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, halik napisał:

@Rega Właśnie u Ciebie i u Tomka to samo zaobserwowałem. Gdzie nie było w nagranu niskich to bas absolutnie nie wychodził na pierwszy plan, byl obecny,slyszany ale nie dominował. Jak odpalił to klękajcie narody

Tylko skąd wiemy, gdzie był w nagraniu, a gdzie nie był? Niestety taka jest natura rezonansów pomieszczenia. Niektóre częstotliwości są wzmacniane, a inne wycinane. Trzeba by odsłuchać utwór na słuchawkach i na gorąco sprawdzać, czy na kolumnach jest tam, gdzie trzeba (i w odpowiedniej ilości). Często fajne zejścia basu to po prostu mod pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek mi robił. Chyba dobrze kojarzysz, nasz wspólny znajomy do mnie wpadł na chwilę przy okazji przekazania M1

 

18 minut temu, Kraft napisał:

Tylko skąd wiemy, gdzie był w nagraniu, a gdzie nie był? 

No nie wiemy i słuchawki tez nam w tym nie pomogą 😀 wiedzieli byśmy bedac obecnym w studiu nagrań i to nie w reżyserce tylko w tym akwarium co sie tak muzyki produkują. 

 

23 minuty temu, Kraft napisał:

Często fajne zejścia basu to po prostu mod pomieszczenia.

I z tym się zgadzam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

O, i to jest klucz do zagadki. Jedni lubią jak im bas łamie żebra i wprowadza w łopot nogawki dresów 😉 a inni wolą kiedy ten bas jest punkowy, zwarty i nadaje delikatnie rytm muzyce. Dla każdego słowo dobry wg mnie może oznaczać coś innego.

Nie rozumiem tego. Odnosiłeś się do ilości basu? @Rega pisał chyba o zejściu do określonych częstotliwości, a nie ilości?

@Rega Twoje Kefy to chyba najtańsze kolumny z tak nisko schodzącym basem.

2 godziny temu, Kraft napisał:

Niskie zejście basu to akurat łatwiej osiągnąć z małym przetwornikiem niż dużym. W tym przypadku ważny jest bowiem stosunek objętości obudowy do wielkości membran. 

Aktywne Dynaudio ma bardzo niskie zejście, a ma dwa woofery zaledwie 18 cm.

31 minut temu, halik napisał:

Mam moda na 38hz. W ludzkich pieniądzach jest to trudne do zrobienia ze względu na wymiary pokoju

Jakie masz wymiary pokoju?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adi777 Odnosnie ceny to trudno powiedziec. Nie interesowałem sie tym od dość dawna. Przypadkowo widzialem niedawno wystawione do sprzedaży we Włoszech za 5700 euro. Po trzech dniach już były sprzedane. Czasem mozna trafić w stanach za ok 1800-2000 euro. Podejrzewam, że często z zawieszeniami do wymiany. To ich przypadłość. No, ale zestawy naprawcze sa dostępne na e-Bay od 30 do 60 dolarów. Naprawa zawieszeń nie stanowi problemu. W Polsce nie widziałem dawno. Znajomy w GB kupił w ubiegłym roku za 2600 funtów. Na naszym forum ma je jeszcze Witek (audiowit) i miał też jeszcze @Inżynier Mamoń.  Ale dawno nie dawał znaku zycia, a nie wiem ile zapłacił. Ja dostałem je po bardzo atrakcyjnej cenie. Dodatkowym kosztem była wymiana zawieszeń. Kosztowała mnie 430 zł i byla droższa niż cena za jaką je kupiłem. Oczywiście NIE w Polsce. W każdym razie w chwili sprzedaży jako nowe kosztowały równowartość samochodu Mini.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, halik napisał:

@Rega Właśnie u Ciebie i u Tomka to samo zaobserwowałem. Gdzie nie było w nagranu niskich to bas absolutnie nie wychodził na pierwszy plan, byl obecny,slyszany ale nie dominował. Jak odpalił to klękajcie narody

Subwoofer aktywny zachowuje sie w taki wlasnie sposób. No ale to sie nie liczy, bo mowa o pasywnych układach.

4 minuty temu, Rega napisał:

@Inżynier Mamoń.  Ale dawno nie dawał znaku zycia

No z tego co zauważyłem to opuścił to forum po zakupie właśnie "tych" kef, było miło dopóki nie napisano o "pewnym graniu w pewnych okolicznoscisch"! Jesli Ja to pamietam, to zakładam że inni również! 🧐

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...