Skocz do zawartości

Skąd się biorą odmienne opinie o audio


Melo-man

Recommended Posts

9 minut temu, Butler napisał:

Mam nieodparte wrażenie że u niektórych niechęć posiadania suba wcale nie wynika z niedoskonałości posiadanego systemu tylko z błędnego przeświadczenia że sub to herezja w prawdziwym stereo.

Ot... Nie, bo nie. Nie słuchałem, i nie chcę słuchać.

Zdaję sobie sprawę że przy dobrych kolumnach, odpowiedniej akustyce, dopasowanym wzmacniaczu, niskie tony nie będą wymagały dodatkowych działań. Ale polecam nie zamykać się na tego rodzaju upgrade. Sub w stereo to wcale nie jest zło wcielone i może wnieść wiele zaskakująco dobrego dla ogólnego odbioru.

Wiekszosc nie slyszala dobrego suba, a jeszcze wieksza wiekszosc nie slyszala dobrego suba ktory jest dobrze ustawiony w akustycznie przygotowanym pomieszczeniu 🙂 Dla tego wlasnie wiekszosci sub kojarzy sie z lupaniem i odstawaniem od reszty systemu, z powodu ze takie lupanie wlasnie doswiadczyli albo o takowym wyczytali na forach 🙂 A szkoda, bo tak jak piszesz sub w stereo jesli dobrze dobrany i ustawiony daje bardzo fajny efekt i dopelnienie niskich 🙂

Czesto wyzsze modele kolumn topowych marek maja wbudowane suby, tak przy okazji 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomw napisał:

Czesto wyzsze modele kolumn topowych marek maja wbudowane suby, tak przy okazji 🙂

W sumie moje Audium to monitory plus sub... 😉 Ale z moich doświadczeń z subami. Bez DSP ani rusz. Jak jeden to gdzieś blisko środka bo go słychać mimo że bas niekierunkowy... Wolę podłogówki 😉 no jeśli tak Audium mogę nazwać 

1 godzinę temu, Butler napisał:

z błędnego przeświadczenia że sub to herezja w prawdziwym stereo.

Mialem z 10 różnych, w tym niektóre całkiem fajne - Rel, Quadral Qube, bardxo ciężko to zgrać... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

Ale z moich doświadczeń z subami. Bez DSP ani rusz. Jak jeden to gdzieś blisko środka bo go słychać mimo że bas niekierunkowy... Wolę podłogówki 😉

A próbowałeś w okolicach monitora? Na logikę.... niskotonowe w podlogowych sa blisko pozostałych "driver-ów".

Mowa oczywiscie o dwóch subwooferach.

Ps: słyszalny bas suba przeważnie równa sie zbyt wysokie odcięcie (nachodzace na pasmo kolumn)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomw a jaki to dobry sub, jakie modele. 

To że w systemach z górnej półki za grubą kasę są stosowane suby to się zgadzam ale jakie są ich koszta? To że przy okazji jest super akustyka to też prawda ale tu nikt nie ma High endowego zestawu a już napewno nie ma zrobionej akustyki za 100-150 tysięcy... Podstawowe RELe czy tam SVS nie wniosą wiele względem dobrych podlogowek, a wnieść mogą wiele problemów i konieczność korekt eq czy innymi badziewiami.

Często jak czytam odkrywane są prawdy objawione. Suby, monitory studyjne, klasa D, głośniki szerokopasmowe, stwierdzenia że najważniejsza jest jakość nagrania, korektory cyfrowe dźwięku itd. To już wszystko było wałkowane setki razy na forach. Wielu tych zamkniętych w swoim świecie jak niektórzy twierdzą audiofili te tematy przerabiało już dawno, a nowi wchodzą z tymi odgrzewanymi kotletami i myślą że Amerykę odkryli ;). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

A próbowałeś w okolicach monitora? Na logikę.... niskotonowe w podlogowych sa blisko pozostałych "driver-ów".

Mowa oczywiscie o dwóch subwooferach.

Ps: słyszalny bas suba przeważnie równa sie zbyt wysokie odcięcie (nachodzace na pasmo kolumn)

Nie mam miejsca na 2 ze względu na wejście. Jeden był po lewej, przy kolumnie. Nawet na najniższych odcięciach słyszałem jak mi przesuwają na lewo scenę. Niestety filtry nie są, takie strome. 

 

17 minut temu, Wing0 napisał:

Podstawowe RELe czy tam SVS nie wniosą wiele względem dobrych podlogowek, a wnieść mogą wiele problemów i konieczność korekt eq czy innymi badziewiami.

Używam DSP do korekty modów i w niektórych przypadkach takiej jakości jak z DSP rozwiązującym temat dudnienia nie da sie uzyskać bez niego. U mnie jest przepaść na plus. Jakiekolwiek pogorszenie jakości przez dobrze zaimplementowane DSP to audiofilskie bajki 😉 (u mnie EQ w Rme Adi i włączenia/wyłączenia nie słychać do czasu aż kawałek wchodzi w niski bas - wtedy jest poprawa niesamowita, nie udało mi się za to  usłyszeć "cokolwiek" zepsutego przez moje DSP, jakiegokolwiek najmniejszego złego wpływu) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Wing0 napisał:

ale tu nikt nie ma High endowego zestawu a już napewno nie ma zrobionej akustyki za 100-150 tysięcy...

Chyba żartujesz :) Ma... To że ktoś się nie chwali nie znaczy że nie istnieje, to nie facebook ;) Akustyka za 100 tysięcy... Jak kompletna do żaden szał. Widzę po sobie ile mój portfel schudł, a krezusem nie jestem. Akustyka (liczę wszystko co z nią związane) pochłonęła u mnie więcej budżetu niż sprzęt audio. Miałbym możliwości finansowe to zapewne wydał bym o wiele więcej niż Twój limit, piszę poważnie.

41 minut temu, Wing0 napisał:

Podstawowe RELe czy tam SVS nie wniosą wiele względem dobrych podlogowek, a wnieść mogą wiele problemów i konieczność korekt eq czy innymi badziewiami.

Nie wiem co masz na myśli podstawowe. Ale jak masz dobre podłogówki, to jak już raczej skompletujesz do nich dobre suby a nie jakieś tam budżetowe paczki, chyba że sam sobie będziesz chciał udowodnić że są zbędne to nie ma tematu. Jak jest się melomanem, audiofilem to szuka się dźwięku nierzadko całe życie. Wydawane są dziesiątki tysięcy na kable, stabilizatory napięcia, podkładki itp. które wprowadzają jakieś tam niuanse, a mimo to warte zachodu dla właściciela mimo swoich cen. Warto do tej listy dodać także dobry sub (lub suby), przekonać się na własnej skórze że bas z oddzielnej skrzynki zasilanej np. 1000W wzmacniaczem nie musi mieć nic wspólnego z estradowym łupaniem w takt ogłuszającej muzyki na koncercie czy typowym "łułułuuuu" tanich zestawów kina domowego.

58 minut temu, Wing0 napisał:

Wielu tych zamkniętych w swoim świecie jak niektórzy twierdzą audiofili te tematy przerabiało już dawno, a nowi wchodzą z tymi odgrzewanymi kotletami i myślą że Amerykę odkryli ;). 

To możemy zamknąć forum i się rozejść. Przecież wszystko już jest odkryte.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tematów które są tu poruszane praktycznie wszystko jest odkryte, obgadane wielokrotnie.

Ile osób na tym forum ma zrobiona akustykę? Jedna czy dwie? Butler jesteś tu nie pierwszy dzień i o czym tu się non stop gada? Jak podstawowym sprzętem, korektorami itp zastąpić wysokiej klasy sprzęt i jeszcze twierdzić że jest pro. Kwoty podane za adaptacje akustyczna są przykładowe za które już można solidnie pokój zrobić nie ma problemu i wydanie 200-300 tyś na ten temat. Ja się staram również testować różne nowoczesne wynalazki na które jest moda i w 99% przypadków to faktycznie tylko moda...

Marcin zrób akustykę, a żaden DSP tego nie zastąpi i nie uzyskasz dzięki niemu takiego dźwięku jak za sprawą akustyki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Wing0 napisał:

Marcin zrób akustykę, a żaden DSP tego nie zastąpi i nie uzyskasz dzięki niemu takiego dźwięku jak za sprawą akustyki. 

Ale wałkowane na forach też było ze akustyka plus dsp daje najlepsze rezultaty. 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Wing0 napisał:

Marcin zrób akustykę, a żaden DSP tego nie zastąpi i nie uzyskasz dzięki niemu takiego dźwięku jak za sprawą akustyki. 

Jeżeli masz pomieszczenie w pełni dedykowane do słuchania muzyki gdzie możesz robić co chcesz to pewnie jest to możliwe. W tzw.living roomie jest to raczej awykonalne, w szczególności jeżeli chodzi o mody własne pomieszczenia. Nie wiem, o jakich "modnych" rozwiązaniach DSP piszesz, ale taki np. DL jest bardzo skuteczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, slaw0001 napisał:

W tzw.living roomie jest to raczej awykonalne, w szczególności jeżeli chodzi o mody własne pomieszczenia.

Awykonalne jest jak już jest "po ptokach". Ile to razy przelatują przez forum zapytania o ustawienie audio w nowych mieszkaniach/domach, jak już ściany gotowe albo np. kable do kina porozkładane wg. wybujałej inwencji inwestora mające niewiele wspólnego z zalecaniami Dolby czy DTS.

@Adi777 właśnie zaczyna budowę i jeśli wszystko przebiegnie wg. jego myśli to nawet ten zwykły "living room" będzie przyjazny akustycznie, bo już na etapie projektu bierze ten fakt pod uwagę.

Nie musi też ten pokój audio wyglądać jak by był stworzony dla dziwaka i swobodnie może spełniać uniwersalną rolę. Patrzysz gdzie pierwsze odbicia, to okna, drzwi, grzejnika tam nie stawiasz. Dbasz także o odpowiedni stosunek długości ścian i wysokości sufitu by mody ograniczyć. Ściany pochłaniające dźwięk... Naciągnięte białe płótno na drewnianej konstrukcji zamiast twardej cegły/pustaka z nałożonym tynkiem nie rozróżnisz do póki tego nie dotkniesz. Za takim płótnem warstwa 30cm wełny... Voilà. Ewentualnie regipsy z perforacjami jak robię u siebie które mają przepuszczalność 0,6 jeśli wolisz mieć twardą ścianę. Można tak gadać i gadać, tylko trzeba na prawdę chcieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakrywam... Ja nie patrzę że piękna surowa ściana bo mam klapki na oczach i jedyne słowo jakie znam to akustyka :D Ale fakt, co ktoś mnie odwiedza to zdziwienie że takie cudo chcę zasłonić. To stare przedwojenne poniemieckie budownictwo, ma swój urok.

Układam stelaż i przykryję go takim samym regipsem jak na froncie (tam gdzie uchwyt na TV widać). Pod konstrukcje idzie 20cm wełny. Ponadto w tej ścianie obudowy do głośników kina będą - te co stoją na podłodze.

Front wyglądał tak...

IMG_20220111_215502.jpg.e1998c23a60849ea

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, audiowit napisał:

Dla dziwaka?

Tak, dla dziwaka.

To pokaż "normalnej" osobie pokój zaadaptowany akustycznie z absorberami i innymi ustrojami na ścianach. Popuka się w głowę i pomyśli że dziwak.  Z przymrużeniem oka oczywiście. 😉

Co do tkanin i wełny, nie ten temat więc zagłębiać się już nie będę. Ale wełnę zasłania się fizeliną żeby nie pyliła. A płótno na ścianie wymienić raz na 10 lat to mniej roboty jak malowanie. Zresztą to bardzo luźno podane przykłady.

9 minut temu, gienas napisał:

@Butler Ale wiesz że w całkiem wygłuszonym pokoju człek długo nie wytrzyma ;)  - taki żart, nie bierz tego do siebie :)

Ale to nie żart, wiem że nie mogę przegłuszyć. Do komory bezechowej mam daleko, ale już teraz jest zdecydowanie inaczej niż w pozostałych częściach domu mimo braku umeblowania.

Umik też będzie, bez tego ani rusz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że to luźne podane przykłady.

Mam kolegę, który ma ok 30cm drewnianych paneli akustycznych zasłoniętych płótnem rozpiętym na ramię. 

Po pierwsze, to trochę widać. Nie na pierwszy rzut oka ale już po chwili. Po drugie jakie 10 lat? On wymieniał już 2 krotnie na przestrzeni chyba 6 lat. Dokładnie nie wypytywalem.

Szybciej niż malowanie? Plutno jest w belach. Trzeba je zszyć. Zależy oczywiście od jakości materiału ale koszty też trochę inne niż malowanie.

Wełny takiej jak znacie nie uzywa się do robienia akustyki w domach. Do tego służy ekofon. To trochę inne koszty. Ekofon może być w studio ale studio przypominam służy do nagrywania, nie słuchania.

O proporcjach pomieszczenia, całkowita zgoda, pozostała część wpisu... mocno ogólnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

@Adi777 właśnie zaczyna budowę i jeśli wszystko przebiegnie wg. jego myśli to nawet ten zwykły "living room" będzie przyjazny akustycznie, bo już na etapie projektu bierze ten fakt pod uwagę.

Tak, mam nadzieję, że tak będzie. Wiadomo, że jakoś to będzie musiało wyglądać, zgrywać się wizualnie, ale cel najważniejszy to akustyka w salonie. WAF mnie nie interesuje, więc mogę szaleć praktycznie do woli 😉

Chcę zapewnić moim Edifierom jak najlepsze warunki 🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, audiowit napisał:

Mam kolegę, który ma ok 30cm drewnianych paneli akustycznych zasłoniętych płótnem rozpiętym na ramię. 

Po pierwsze, to trochę widać. Nie na pierwszy rzut oka ale już po chwili. Po drugie jakie 10 lat? On wymieniał już 2 krotnie na przestrzeni chyba 6 lat. Dokładnie nie wypytywalem.

Szybciej niż malowanie? Plutno jest w belach. Trzeba je zszyć. Zależy oczywiście od jakości materiału ale koszty też trochę inne niż malowanie.

To już wchodzimy w szczegóły montażu i rodzaje materiałów. Twojemu koledze płowieją, a mojemu na sufcie na 30m2 nic się nie dzieje. Ma zaszyte oczka i napinacze jak na trampolinach. Zakładałem to z nim w 0,5 godziny.

8 minut temu, audiowit napisał:

Wełny takiej jak znacie nie uzywa się do robienia akustyki w domach. Do tego służy ekofon. To trochę inne koszty. Ekofon może być w studio ale studio przypominam służy do nagrywania, nie słuchania.

Ale w warunkach domowych się jednak sprawdza co potwierdzają pomiary. Jest ich też jest cała gama rodzajów, jedna nie jest równa drugiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Wing0 napisał:

@tomw a jaki to dobry sub, jakie modele. 

To że w systemach z górnej półki za grubą kasę są stosowane suby to się zgadzam ale jakie są ich koszta? To że przy okazji jest super akustyka to też prawda ale tu nikt nie ma High endowego zestawu a już napewno nie ma zrobionej akustyki za 100-150 tysięcy... Podstawowe RELe czy tam SVS nie wniosą wiele względem dobrych podlogowek, a wnieść mogą wiele problemów i konieczność korekt eq czy innymi badziewiami.

Często jak czytam odkrywane są prawdy objawione. Suby, monitory studyjne, klasa D, głośniki szerokopasmowe, stwierdzenia że najważniejsza jest jakość nagrania, korektory cyfrowe dźwięku itd. To już wszystko było wałkowane setki razy na forach. Wielu tych zamkniętych w swoim świecie jak niektórzy twierdzą audiofili te tematy przerabiało już dawno, a nowi wchodzą z tymi odgrzewanymi kotletami i myślą że Amerykę odkryli ;). 

Jesli ktos ma "dobre" podlogowki to bedzie dobieral tez do tego i "dobre" suby, to jedynie chyba logiczne 🙂 Nieco bez sensu bylo by kupic jeden element czy wiekszosc elementow na "dobrym" poziomie i do tego jeden na "srednim" albo "niskim" 🙂 Tak wiec wedle mozliwosci i budzetow i tego ze ktos ma pojecie jakies co robi, zestaw bedzie na podobnym poziomie i bedzie sie razem zgrywal 🙂

150 000zl na akustyke ? Bez urazy, ale aby tyle wydac trzeba miec albo jakies ogromne i super tragiczne pomieszczenie pelnie okien od podlogi do sufitu i wymagania ze usprawnienia maja byc kompletnie niewidoczne, albo trzeba nie miec zielonego pojecia co sie robi, albo zatrudnic firme ktora nie do konca jest uczciwa i zobaczy ze mozna wyssac ile sie da 🙂 Nie bede siebie stawial za przyklad bo nie jestem fachowcem, ale postawie mojego dilera z czasow jak mieszkalem w USA, jednego z lepszych w tej krainie 🙂 Wedle Niego akustyka jest najwazniejsza w calym systemie, ale z racji na to ze jest prawdziwym fachowcem i wie co robi, jest tez i najtanszym elementem calego systemu (jesli mowimy oczywiscie o systemie ze sredniej polki) 🙂 Chyba ze masz na mysli wliczenie budowy od fundamentow, lacznie z fundamentami, no to ok 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wing0 napisał:

Marcin zrób akustykę, a żaden DSP tego nie zastąpi i nie uzyskasz dzięki niemu takiego dźwięku jak za sprawą akustyki. 

Niestety, na 53Hz który jest głównym moim modem (albo niżej jak koledzy mają) nic nie zrobisz akustyką. Korekta DSP - 10dB rozwiązuje ten problem bezstratnie dla jakości, absolutnie i ostatecznie 🙂

Ja nie chce też tłumić. Mam kilku znajomych z "akustyką" i tylko jeden ma dźwięk ok. Reszta przetlumiła. Jest zgaszone wszystko. 

Bardzo długo szukałem rozwiązania które umożliwi bezstratna korekte. U mnie takie coś dał dopiero Rme Adi. 

Apo Equalizer włączony do toru nie był tak neutralny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, tomw napisał:

150 000zl na akustyke ?

No tu się nie dziw można i więcej wydać. Wszystko zależy od Twojego nastawienia :) i tego na jakim etapie mieszkania/domu zaczynasz zabawę z akustyką. Remont domu finalnie wyjdzie drożej niż postawienie nowego.

 No i nie podpieraj się fachowcem z USA ;) . Niestety czy to w Polsce czy w USA ale specjalista w swoim fachu zawsze kosztuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, tomw napisał:

Jesli ktos ma "dobre" podlogowki to bedzie dobieral tez do tego i "dobre" suby, to jedynie chyba logiczne 🙂 Nieco bez sensu bylo by kupic jeden element czy wiekszosc elementow na "dobrym" poziomie i do tego jeden na "srednim" albo "niskim" 🙂 Tak wiec wedle mozliwosci i budzetow i tego ze ktos ma pojecie jakies co robi, zestaw bedzie na podobnym poziomie i bedzie sie razem zgrywal 🙂

150 000zl na akustyke ? Bez urazy, ale aby tyle wydac trzeba miec albo jakies ogromne i super tragiczne pomieszczenie pelnie okien od podlogi do sufitu i wymagania ze usprawnienia maja byc kompletnie niewidoczne, albo trzeba nie miec zielonego pojecia co sie robi, albo zatrudnic firme ktora nie do konca jest uczciwa i zobaczy ze mozna wyssac ile sie da 🙂 Nie bede siebie stawial za przyklad bo nie jestem fachowcem, ale postawie mojego dilera z czasow jak mieszkalem w USA, jednego z lepszych w tej krainie 🙂 Wedle Niego akustyka jest najwazniejsza w calym systemie, ale z racji na to ze jest prawdziwym fachowcem i wie co robi, jest tez i najtanszym elementem calego systemu (jesli mowimy oczywiscie o systemie ze sredniej polki) 🙂 Chyba ze masz na mysli wliczenie budowy od fundamentow, lacznie z fundamentami, no to ok 🙂

Wstawienie paru absorberów za 300 zł i dyfuzorów za 600 zł nie zrobi akustyki pomieszczenia chyba nikt w to nie wierzy oczywiście coś tam poprawi albo zepsuje, ale to nie jest pełna adaptacja. Popytaj w profesjonalnych firmach ile taka adaptacja kosztuje. Byli magicy i na FB co pisali że za 10 tyś zrobią ale już ich nie ma :). 

Jak ktoś ma dobre podlogowki to raczej do nich suba nie będzie potrzebował, prędzej do monitorów. Tu w większości dyskusja kręci się w okolicach tanich zestawów audio gdzie najpopularniejsze są SVS czy podstawowe suby RELa. Tu pytanie czy warto wydawać kasę na średnie monitory i dwa suby czy lepiej na lepsze podłogowe? O to mi chodziło. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, gienas napisał:

No tu się nie dziw można i więcej wydać. Wszystko zależy od Twojego nastawienia :) i tego na jakim etapie mieszkania/domu zaczynasz zabawę z akustyką. Remont domu finalnie wyjdzie drożej niż postawienie nowego.

 No i nie podpieraj się fachowcem z USA ;) . Niestety czy to w Polsce czy w USA ale specjalista w swoim fachu zawsze kosztuje.

Ja sie nie dziwie, ja sie nieco za glowe lapie ze robicie z tego jakas czarna magie ktora tylko trzech wybranych w calej polsce pojmuje, takich co im sie swiecace kolko nad glowa unosci :D Zgodze sie maja ludzie domy po pare baniek, przeszklone od dolu do gory gdzie wyglad i architektura sa najwazniejsze i trzeba bedzie i fachowca i funduszy zeby to zrobic dobrze i niewidocznie 🙂 Zgodze sie tez ze aby zaprojektowac akustyke w filcharmonii itepe takze potrzeba fachowca z prawdziwego zdarzenia i kupe pieniazkow, ale to sie nie tyczy raczej nikogo na tym forum 🙂 Akustyka w typowym 20-30m2 pomieszczeniu jak wiekszosc posiada to nie jest jakis wydatek z kosmosu ani czarna magia 🙂 Moj rzeczony kumpel/diler fachowiec taki z tych przyziemnych i trzezwo myslacych zaprojektowal by akustyke w takim normalnym pomieszczeniu w 15 minut uzywajac tylko uszu i klaskania w dlonie i za koszt paru gora parunastu tysi bylo by 80-85% idealu 🙂 Mozna oczywiscie tez i dalej dazyc do idealu, robic pomiary i dopieszczac, ale biorac pod uwage ze wiekszosc nie ma w ogole robionej akustyki, te 80% sukcesu to dla wiekszosci bylo by jak roznica miedzy niebem a ziemia 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...