Skocz do zawartości

Instalacja zasilania w mieszkaniu. Wpływ przewodów i urządzeń w sieci na audio.


Recommended Posts

Jak inwestujecie w delikatnie mówiąc lekko przydrogie wtyczki, gniazda, kable zasilające, robicie, modyfikujecie też coś w domach/mieszkaniach w instalacji elektrycznej? Chodzi mi o przewody dalej do skrzynki rozdzielczej, licznika. Dopuszczacie działanie innych urządzeń na jednej fazie, a jak tak to jakie? A może mam unikać konkretnych urządzeń? Mam trochę ułatwione zadanie bo wszystko jest w jednym miejscu i panuje dowolność przyporządkowania "od ręki" konkretnych urządzeń pod jakiekolwiek zabezpieczenia. Jak widać 3 fazy. Od szafy rack przewód YDY 5x4 idzie 3 metry bezpośrednio do zewnętrznej skrzynki z licznikiem.

IMG_20220430_212252 (Kopiowanie).jpg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Butler

To jest twoja szafka/stolik audio?

No ja nie mogę🙂

Co do instalacji, to nie każdy ma warunki, jak ktoś ma swój domek postawiony od zera, to inna bajka.

Niestety mieszkańcy bloków osiedlowych  nie mają takiego komfortu, bardzo często też bywa, że instalacja jest 2 żyłowa, a na instalację typu TN-S nie ma szansy. W takich wypadkach mamy dwa bezpieczniki jeden dla instalacji oświetleniowej, a drugi dla gniazdek i urządzeń AGD.

Nawet kiedy instalacja jest 3 żyłowa z odzielnym przewodem N i PE, zazwyczaj jest to za mało, by oddzielić osobny obwód li tylko na audio.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Butler napisał:

Jak inwestujecie w delikatnie mówiąc lekko przydrogie wtyczki, gniazda, kable zasilające, robicie, modyfikujecie też coś w domach/mieszkaniach w instalacji elektrycznej? Chodzi mi o przewody dalej do skrzynki rozdzielczej, licznika. Dopuszczacie działanie innych urządzeń na jednej fazie, a jak tak to jakie? A może mam unikać konkretnych urządzeń? Mam trochę ułatwione zadanie bo wszystko jest w jednym miejscu i panuje dowolność przyporządkowania "od ręki" konkretnych urządzeń pod jakiekolwiek zabezpieczenia. Jak widać 3 fazy. Od szafy rack przewód YDY 5x4 idzie 3 metry bezpośrednio do zewnętrznej skrzynki z licznikiem.

IMG_20220430_212252 (Kopiowanie).jpg

Przyznam że dla mnie to nie klimaty do sprzętu audio - nawet jak to chłodzisz dodatkowym wentylatorem to się gryzie z ideą cichego systemu. Po drugie dla mnie uporządkowanie kabli w typowo informatyczno/elektrycznym porządku często daje efekt wzajemnych interferencji - słychać było czasem jak położyłem zasiliający na IC itp. 

W takim upchnięciu nie ma opcji żeby coś nie wpływało na coś innego...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, szafę rack sobie postawiłem w tylnym prawym rogu jaskini. Będzie trzeba to założę temat od nowa jak sugeruje @FromBorg ,ale myli się jeśli myśli że to nie wątek o zasilaniu. Może i tak by chciał, ale niech sam przeczyta tytuł który utworzył.

1729782860_IMG_20220418_120913(Kopiowani

13 minut temu, marcinmarcin napisał:

Przyznam że dla mnie to nie klimaty do sprzętu audio - nawet jak to chłodzisz dodatkowym wentylatorem to się gryzie z ideą cichego systemu. Po drugie dla mnie uporządkowanie kabli w typowo informatyczno/elektrycznym porządku często daje efekt wzajemnych interferencji - słychać było czasem jak położyłem zasiliający na IC itp. 

W takim upchnięciu nie ma opcji żeby coś nie wpływało na coś innego...

O hałas się nie ma co martwić. Wszystkie aktywne wentylatory wymienione mam na takie co mają poniżej 13dB. Jak ją docelowo akustycznie odizoluję na bocznej ścianie to szafa będzie bezgłośna. Jedynie słychać jakieś bardzo ciche stuki NAS QNAP, ale tego mogę zawsze wyłączyć.

Bez przesady z tą ilością okablowania, nic nie jest upchnięte, porządek zrobiony. Przewody fazowe oddzielone od siebie, N i PE we własnych peszlach spięte. Wszystkie internetowe sobie w bocznej ramie szafy biegną.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to obudowy do głośników w zabudowie. W syganturze mam co i jak. Te ukośne to tylne Atmosy które będą w tych wykutych miejscach, te prostokątne to tylne surround. System 7.2.4. Tylną ścianę co widać teraz będę adoptować. Będzie 20cm wełny i na stelażu regips z perforacjami. Widać prawy surround (jego obudowa) już zabudowany w ścianie zaraz przed szafą.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Moderator przeniósł moje pytanie w nowy temat, wiec podbijam... Czego unikać w jednej fazie przy sprzęcie audio? Na tą chwilę dla jaskini mam wyłączność na tą jedną fazę, z wyjątkiem klimy. Coś jeszcze wyciągnąć na inny tor zasilania żeby nie "siało"? Dodam że jako drugi stopień ochrony jest UPS on-line 3000W, ale tam musi być monitoring, alarm, NASy, router, switche, domofon i pompa do ogrzewania.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.05.2022 o 20:11, Butler napisał:

Czego unikać w jednej fazie przy sprzęcie audio?

głównie to silników wszelkiego rodzaju. Głupi mikser do ciasta potrafi powodować problemy. Inna sprawa, czy te zakłócenia faktycznie się tam pojawiają? Obecnie wszystkie urządzenia mają filtry które mają to właśnie zniwelować. Dodatkowo masz filtry w każdym urządzeniu podpiętym do sieci gdzie w sprzęcie typowo audio jest ich dużo więcej.  Można się zastanowić czy ewentualnie ta klima coś może robić ale jak wspomniałem, ona musi spełniać pewne normy czyli nie może "siać" zakłóceniami które i tak powinny zostać odfiltrowane przez zasilacze w sprzęcie.

Dnia 1.05.2022 o 20:11, Butler napisał:

Dodam że jako drugi stopień ochrony jest UPS on-line 3000W, ale tam musi być monitoring, alarm, NASy, router, switche, domofon i pompa do ogrzewania.

I do niego też jest podpięte audio?

UPS typu on-line to najwyższy poziom filtracji zasilania, gdyż on robi podwójną konwersję. Najpierw z 230V na odpowiednie zasilanie do ładowania baterii a następnie ponownie na 230V.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Wiem na pewno że kosiarka (budżetówka z Castoramy) i stary ale nadal działający robot kuchenny powoduje solidne "stuki", TV wówczas wręcz się na kilka sekund się wyłącza. Ponadto ponoć impulsowe wzmacniacze nie są porządane, ale nie umiem tego zweryfikować i czy faktycznie jest podstawa ku takim stwierdzeniom. Sądziłem że spece od przewodów i ich wpływu na system - jakich mamy wielu na forum - będą w stanie mnie nakierować, ale najwidoczniej krucjata dotycząca kontrowersyjnego wygrzewania jest ważniejsza niż moje zapytanie, a jestem w kluczowym kablowo etapie budowy swojego pomieszczenia AV.

50 minut temu, lolekdrugi napisał:

I do niego też jest podpięte audio?

UPS typu on-line to najwyższy poziom filtracji zasilania, gdyż on robi podwójną konwersję. Najpierw z 230V na odpowiednie zasilanie do ładowania baterii a następnie ponownie na 230V.

Realnie w tej chwili mam na tym UPS na razie tylko serwery NAS, resztę peryferiów o których wspomniałem (być może także audio) chciałem podłączyć po konsultacji z forum, ale jak widać chęci pomocy za wiele nie ma co mnie mocno zasmuca. Audio obecnie na własnej fazie, gniazda zasilające amplituner i końcówkę mocy są 10 cm od zabezpieczeń prądowych - wszystko obok siebie na szynie TH35.

 

IMG_20220507_091046.jpg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lolekdrugi napisał:

głównie to silników wszelkiego rodzaju. Głupi mikser do ciasta potrafi powodować problemy. Inna sprawa, czy te zakłócenia faktycznie się tam pojawiają? Obecnie wszystkie urządzenia mają filtry które mają to właśnie zniwelować.

Powinny, ale tego nie robią i pojawia się problem. U mnie, gdy chodzi pralka, powoduje ona delikatne brumienie wzmacniacza. Właściwie stało się przypadkowo ( gdy to odkryłem ), bo oglądałem film. Muzyki słucham w ciszy, gdy wszystkie urządzenia są wyłączone ( poza lodówką oczywiście ), ale ona u mnie nie powoduje brumienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Butler napisał:

Wiem na pewno że kosiarka (budżetówka z Castoramy) i stary ale nadal działający robot kuchenny powoduje solidne "stuki", TV wówczas wręcz się na kilka sekund się wyłącza.

w robocie nawet tym starym powinien być kondensator filtrujący. Profilaktycznie bym go wymienił na nowy. Co do kosiarki rozumiem, że elektryczna? Zatem pewnie zrobione po najtańszej linii. Możesz próbować zakładać dodatkowe filtry ale problemem jest urządzenie i to tam trzeba szukać poprawy. Poszukaj w sieci, na pewno taki temat się pojawił. Zerknij pod hasłem - silnik elektryczny zakłócenia sieciowe. Na pewno znajdziesz info.

9 godzin temu, Butler napisał:

Realnie w tej chwili mam na tym UPS na razie tylko serwery NAS, resztę peryferiów o których wspomniałem (być może także audio) chciałem podłączyć po konsultacji z forum, ale jak widać chęci pomocy za wiele nie ma co mnie mocno zasmuca. Audio obecnie na własnej fazie, gniazda zasilające amplituner i końcówkę mocy są 10 cm od zabezpieczeń prądowych - wszystko obok siebie na szynie TH35.

możesz audio puścić na UPS również, ja problemu nie widzę jeżeli to jest on-line.

 

4 godziny temu, lysyrafal napisał:

Powinny, ale tego nie robią i pojawia się problem. U mnie, gdy chodzi pralka, powoduje ona delikatne brumienie wzmacniacza. Właściwie stało się przypadkowo ( gdy to odkryłem ), bo oglądałem film. Muzyki słucham w ciszy, gdy wszystkie urządzenia są wyłączone ( poza lodówką oczywiście ), ale ona u mnie nie powoduje brumienia.

to ja bym pisał chyba do producenta i próbował podciągnąć pod gwarancję a jak nie ma gwarancji to zerknij w sieci tak jak napisałem powyżej, może coś znajdziesz bo to sam silnik powoduje problemy.

 

3 godziny temu, PaVson napisał:

Ja mam spokój odkąd wymieniłem instalację każde gniazdko i włącznik światła na oddzielnych przewodach, żadnych tzw puszek brak. Pralka, żelazko, mikrofala, lodówka i inne sprzęty działają nie mam żadnych problemów ze sprzętem Audio. 

tutaj nie ma znaczenia, że każde gniazdo na osobnym bezpieczniku. Z tych urządzeń co wymieniłeś tylko pralka ewentualnie może powodować problemy ale jak widać Twoja jest ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lolekdrugi Myślę, że większość wzmacniaczy, szczególnie tych pochodzących z Anglii, można by reklamować. Teraz jestem po 4-godzinnym odsłuchu i nic się nie dzieje, zresztą od początku zakupu tak było. Faktem jest, że pralka ma już swoje lata. Podobnie jak odkurzacz, który przy załączaniu go, powoduje mrugnięcie światła.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Butler napisał:

Tak, on-line. Mocy też mu nie zabraknie.

Tak jeszcze sobie myślę, jak masz to w jednej szafie to ja bym póki co to zostawił i ewentualnie podpiął jak się pojawią jakieś problemy. Pamiętaj, że jak masz UPSA on-line w normalnym trybie (nie ECO) to masz zwiększone zużycie prądu o kilka %. Jest to strata na UPS na tej podwójnej konwersji. Jeżeli dobrze widzę w tym modelu to na szczęście tylko 5%.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Oddzieliłem nie tyle audio, co całą jaskinię. To oznacza że w jednej fazie są wszelkiego rodzaje peryferia, zasilacze impulsowe, ładowarki, telewizor, komputer, konsole do grania itp. Duża część z tego odpada że względu na zasilanie za pośrednictwem UPS.

 

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

Pamiętaj, że jak masz UPSA on-line w normalnym trybie (nie ECO) to masz zwiększone zużycie prądu o kilka %. Jest to strata na UPS na tej podwójnej konwersji. Jeżeli dobrze widzę w tym modelu to na szczęście tylko 5%.

Tu było trochę dla mnie zaskoczenie bo te straty objawiają się koniecznością stosowania przez producenta aktywnego chłodzenia. Jak włączyłem pierwszy raz tego UPS to się za głowę złapałem - 3 wentylatory 80mm 4000obr/min 43dB. Ale sobie poradziłem, chodzą już w środku trochę słabsze, ale dużo cichsze BeQuiety. Trochę zabawy z detekcją obrotów było, ale sobie poradziłem. Nie ma absolutnie problemów z przegrzewaniem i obecnie absolutnie nic nie słychać.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gienas napisał:

Elektryk ze mnie żaden :) ale skoro macie trójfazowe zasilanie to po prostu jedną fazę, osobną nitką, przeznaczcie tylko na audio. Pozostałe dwie na resztę odbiorników.

to nie takie proste w domu jednorodzinnym. Zazwyczaj wykorzystujesz wszystkie fazy i mieszasz je. Tutaj jak sobie odseparujesz jedną fazę to ją tracisz a co jak masz gniazdko w piwnicy pod sprzęt który używasz?

 

28 minut temu, Butler napisał:

Jak włączyłem pierwszy raz tego UPS to się za głowę złapałem - 3 wentylatory 80mm 4000obr/min 43dB. Ale sobie poradziłem, chodzą już w środku trochę słabsze, ale dużo cichsze BeQuiety. Trochę zabawy z detekcją obrotów było, ale sobie poradziłem. Nie ma absolutnie problemów z przegrzewaniem i obecnie absolutnie nic nie słychać.

jak miałem UPS on-line to zrobiłem to samo, ostatecznie skróciłem mocno jego czas życia. Co ciekawe również użyłem BeQuiet ale nie wziąłem pod uwagę przepływu powietrza generowanego przez oryginalne wentylatory. Ostatecznie sprzęt po około 7 latach powiedział dość i sterowanie zaczęło wariować. Naprawa polegała na wymianie wszystkich kondensatorów na płytce sterującej i sprzęt ponownie zaczął działać jak trzeba, chyba nawet tym razem wsadziłem kondensatory na wyższe temperatury. Zatem miej to na uwadze w tym wypadku. Dobra 7 lat to i tak sporo (trzy wymiany akumulatorów) ale jednak.

Jak zapewne pamiętasz kiedyś w innym temacie wspominałem o tym, że Noctua jest lepsza niż BeQuite to właśnie był jeden z powódow. Noctua przy tej samej głośności co BeQuite potrafi przepychać więcej powietrza.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, lolekdrugi napisał:

to nie takie proste w domu jednorodzinnym. Zazwyczaj wykorzystujesz wszystkie fazy i mieszasz je. Tutaj jak sobie odseparujesz jedną fazę to ją tracisz a co jak masz gniazdko w piwnicy pod sprzęt który używasz?

W isniejącej instalacji masz ten kłopot. Ale da się go obejść zatrudniając kumatego elektryka.

@Butler ma tę komfortową sytuację ze stawia wsio od początku i jak widać dobrze planuje elektrykę. Choć sama budowa mało komfortowa jest ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które domowe urządzenie potrzebuje trzech faz? Zwykle są jednofazowe, a kiedy potrzebuje trzech faz znaczy potrzebuje też obsługi :)  czyli Ciebie  ;) ale wtedy też ciężko się słuchać muzy.

Wiem o czym piszesz :)  ale jak napisałem wyżej dobry elektryk ogarnie Ci to - organoleptycznie sprawdzone.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, lolekdrugi napisał:

no niestety nie jestem w stanie pomóc ale tutaj to ewidentnie problemem są urządzenia i tam należy ewentualnie szukać rozwiązania.

Stare sprzęty, ale do tej pory chodzą i szkoda je wymieniać, pewnie jakieś przeglądy by im się przydały.

Dodam tylko, że mieszkam w bloku, a nie w domu jednorodzinnym, także pewnie też jakieś urządzenia od sąsiadów mają wpływ na elektronikę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gienas napisał:

Które domowe urządzenie potrzebuje trzech faz?

Spawarka :) Ponadto planuję sobie tokarkę kupić do piwnicy.

3 godziny temu, lolekdrugi napisał:

Co ciekawe również użyłem BeQuiet ale nie wziąłem pod uwagę przepływu powietrza generowanego przez oryginalne wentylatory. Ostatecznie sprzęt po około 7 latach powiedział dość i sterowanie zaczęło wariować.

Po takim czasie powodów awarii mogło być więcej jak trochę mniejszy przepływ powietrza. Ten mój wykorzystuję w 10-20% całkowitej mocy, zupełnie się nie grzeje więc obstawiam że jak coś padnie to nie przez zbyt słabe chłodzenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Butler napisał:

Spawarka :) Ponadto planuję sobie tokarkę kupić do piwnicy.

@gienas tak jak powyżej ale to był przytyk z mojej strony ( :D ), że pewnych rzeczy nie obejdziesz bo są sytuacje gdzie trzy fazy są potrzebne. Np piec do pizzy :D Ale to nie powinno generować zakłóceń.

 

24 minuty temu, Butler napisał:

Po takim czasie powodów awarii mogło być więcej jak trochę mniejszy przepływ powietrza.

tutaj akurat dokładnie to było powodem. Wyższa temperatura skróciła czas życia kondensatorów. Możesz mi wierzyć lub nie, ale sam sobie go naprawiłem właśnie wymieniając wszystkie te elementy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...