Skocz do zawartości

Zestaw głośników do salonu


Recommended Posts

Cześć audiofilowa części Internetów!

Przy okazji wymiany amplitunera odziedziczyłem po rodzicielu Sony STR-DN1020, ale niestety bez głośników. W związku z tym rozglądam się za głośnikami 5.1 do kina domowego (głównie oglądanie filmów/komputer), rzadziej muzyka. Koneserem drgań akustycznych nie jestem, więc cudów nie poszukuję, a raczej kompaktowego rozwiązania za rozsądne pieniądze, co przy "skoku" z Creative 2.1 T3150 wystarczy mi, aby osiągnąć oczekiwany "efekt wow".

 

Zainteresował mnie zestaw Yamaha NS-P41 (approx 800 używane) oraz mniejszy P20 (~500), ale czytałem nieprzychylne wypowiedzi tu na forum na ich temat.

Budżet oscylowałby w moim przypadku do 1 000 PLN (bez miedzi), a rozkład pomieszczenia zamieszczam poniżej (na całej ścianie z TV znajduje się szafka, co wyklucza kolumny podłogowe).

Salon_a.png

Edytowano przez Maksymilian Belter
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tak ograniczonym budżecie niestety wybór jest ograniczony i do tej Yamahy za te pieniądze nie wypada się czepiać.  Pamiętaj to mały zestaw przeznaczony do niewielkich pomieszczeń a u ciebie jest kilka metrów kwadratowych co może wpłynąć negatywnie na końcowy efekt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Q21 napisał:

Pamiętaj to mały zestaw przeznaczony do niewielkich pomieszczeń a u ciebie jest kilka metrów kwadratowych co może wpłynąć negatywnie na końcowy efekt.

Sam salon ma ~16 mkw - myślałem, że to mały metraż, ale rozumiem, że fakt otwarcia na kuchnie "psuje" tu całą ideę akustyczną.

8 godzin temu, Q21 napisał:

W tak ograniczonym budżecie niestety wybór jest ograniczony i do tej Yamahy za te pieniądze nie wypada się czepiać.

Czy zdwojenie budżetu coś da? Próbuję się rozeznać w rynku, chociażby jakich producentów szukać/unikać, ale suche parametry za wiele tu nie pomagają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem za 1000 będzie wielki problem coś znaleźć.

Pamiętaj że system kinowy musi być z subem.

Zapewne w tej kwocie będa to jedynie małe używane satelitki  stylu Canton Movie czy Magnat 5.1 ale to i tak nie będzie łatwe.

Jeszcze do niedawna w tej kwocie dostał byś Quadrale 6500 LE + sub i by było.

Warto szukać po allegro i OLX

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Moim zdaniem za 1000 będzie wielki problem coś znaleźć.

Pamiętaj że system kinowy musi być z subem.

Ciśnie mnie po prostu, aby kupić teraz jakikolwiek system 5.1, a w ciągu roku uzbierać 2-3k na coś solidniejszego. No, chyba że powiecie mi, że w budżecie 2 000 będę w stanie dużo więcej osiągnąć.

2 godziny temu, S4Home napisał:

Jeszcze do niedawna w tej kwocie dostał byś Quadrale 6500 LE + sub i by było.

Dostać nadal dostanę, ale nie znalazłbym miejsca na takie kolumny, a żona to kwiatki by na nie pewnie postawiła :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Maksymilian Belter napisał:

24,8 salon + aneks, ale jeszcze przewężenie jest na korytarz "za" telewizorem więc po zamknięciu wszystkich możliwych drzwi jest z 29 mkw

to to nie jest duże pomieszczenie według mnie. Ale na pewno szukałbym czegoś innego niż wspomniana Yamaha i na pewno w używkach ze względu na budżet.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lolekdrugi napisał:

to to nie jest duże pomieszczenie według mnie. Ale na pewno szukałbym czegoś innego niż wspomniana Yamaha i na pewno w używkach ze względu na budżet.

Mam na oku tę Yamahe tylko jeśli uda mi się ją kupić za <600 (a są takie opcje), a jeśli nie to będę szukał dalej. Problem mój jest taki, że nie widzę różnicy między Cantonami Movie 60/65/75 (wtf, parametry podawane są takie same, a i wglądowo się za bardzo nie różnią), czy Magnat 5.1, a występuje kilka modeli w podobnej obudowie. Na coś szczególnie zwracać uwagę (poza impedancją, mocą i pasmem przenoszenia)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
5 minut temu, lolekdrugi napisał:

ale nadal, nie ta kasa

A jaka kasa byłaby "ta"? Rozumiem, że różnica między 1, a 2k  jest żadna i musiałbym uzbierać z cztery, żeby było "w miarę" :)

Sugerujesz, żeby kupić 3.0 dobre, dokupić do tego sub a na tył się nie przejmować? Myślałem zawsze, że 5.1/5.0 to z jednej parafii muszą być monitory.

Edytowano przez Maksymilian Belter
błąd językowy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, tomek4446 napisał:

A i taka dygresja , ta szafeczka RTV to taka jak na rzucie ? Jaką ma wysokość ?

Zwykła Besta z Ikeły, 74cm na nóżkach, ale monitory mogę pod stelaż TV na ścianie podpiąć jak to coś zmienia. Ustawienie -50cm szerokości i wyśrodkowane na ścianie, ale nie - po bokach nie ma miejsca na podłogowe.

32 minuty temu, tomek4446 napisał:

Nie muszą. I nie ma czegoś takiego jak 5.0

Jak odłączę suba, to będzie 5.0 :D Widziałem też, że sprzedają zestawy samych satelit bez suba, ale sam wywnioskowałem już, że tak nie wolno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomek4446 napisał:

W kinie nie zmienia , w stereo już tak.

też zmienia, pewne odległości powinny być zachowane, bez tego ciężko uzyskać "przestrzeń".

@Maksymilian Belter ja sugeruje byś kupił sobie fajne fronty centralny oraz suba. Sub jest potrzebny bardzo jak w kinie tak i w stereo. Głośniki surround dokupisz sobie w późniejszym czasie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, lolekdrugi napisał:

ja sugeruje byś kupił sobie fajne fronty centralny oraz suba. Sub jest potrzebny bardzo jak w kinie tak i w stereo. Głośniki surround dokupisz sobie w późniejszym czasie.

Mogę się nie zgodzić ? :) 

Ja to widzę tak. Wywalamy te szafeczki po bokach / albo całą i kupujemy normalną pod audio/ . Zyskujemy przestrzeń na podłogówki lub monitory odsunięte od ściany tylnej tak jak Pan Bóg przykazał. Montujemy od razu komplecik z surroundami , bo inaczej przy 3,1 mamy substytut substytutu :) I cieszymy się kinem :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, tomek4446 napisał:

Zyskujemy przestrzeń na podłogówki lub monitory odsunięte od ściany tylnej tak jak Pan Bóg przykazał. Montujemy od razu komplecik z surroundami , bo inaczej przy 3,1 mamy substytut substytutu :) I cieszymy się kinem :) 

po co podłogówki na 25m2? Gość ma mały budżet, słuchał na komputerówkach. Wystarczą monitory plus subwoofer i centralny. Już będzie lepiej, za miesiąc/dwa odłoży kasę i dokupi sobie surround i będzie efekt WOW jeszcze większy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lolekdrugi napisał:

Wystarczą monitory plus subwoofer i centralny. Już będzie lepiej,

W 25 m2 ? :) dwa tygodnie temu postawiłem sobie monitory w 23 m2 i ........ jak by Ci tu powiedzieć ? Nie zrobiło się lepiej :) 

Ale ok. można i monitory. 

13 minut temu, lolekdrugi napisał:

dokupi sobie surround i będzie efekt WOW jeszcze większy.

Stopniujesz napięcie , teraz rozumiem.. :) To jak wywali tą szafeczkę i odsunie monitory od ściany to już będzie poziom HI END :) 

15 minut temu, lolekdrugi napisał:

Gość ma mały budżet

To po co się pchać w kino ? Czyli najdroższy system na początek ?

3 minuty temu, Artsky napisał:

dostał w promocji za 1 PLN  surround co normalnie kosztuje ponad 2k... porażka.

U mnie w promocji są klamki do drzwi wewn. jak się kupi trzy sztuki drzwi. Założysz się , że te suroundy są lepsze od tych klamek :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomek4446 napisał:

W 25 m2 ? :) dwa tygodnie temu postawiłem sobie monitory w 23 m2 i ........ jak by Ci tu powiedzieć ? Nie zrobiło się lepiej :) 

Ale ok. można i monitory. 

Stopniujesz napięcie , teraz rozumiem.. :) To jak wywali tą szafeczkę i odsunie monitory od ściany to już będzie poziom HI END :) 

To po co się pchać w kino ? Czyli najdroższy system na początek ?

U mnie w promocji są klamki do drzwi wewn. jak się kupi trzy sztuki drzwi. Założysz się , że te suroundy są lepsze od tych klamek :) 

Nie, marketing działa, chociaż już pod inną nazwą ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet jest elastyczny, a ten tysiąc był brany jako opcja "zestaw nie-najgorszy używany" :) od biedy poczekam jeszcze miesiąc/dwa i zwiększę go dwu/trzykrotnie.

Z drugiej strony chciałbym się jak najszybciej pozbyć tych Creative i jestem najbardziej skłonny, żeby kupić 5.1 w aktualnym budżecie (lub upolować okazjonalnie Magnat/Canton do 1500), położyć na spokojnie miedź, nacieszyć się zmianą, a za pół roku sprzedać substytut i położyć jakiś małogabarytowy zestaw Hi End. To tak w kwestii stopniowania napięcia i dozowania efektów :D

 

14 minut temu, tomek4446 napisał:

To po co się pchać w kino ? Czyli najdroższy system na początek ?

A w co? 2.1 położyć? Sam mówisz, że to bezcelowe.

 

35 minut temu, tomek4446 napisał:

Ja to widzę tak. Wywalamy te szafeczki po bokach / albo całą i kupujemy normalną pod audio/ . Zyskujemy przestrzeń na podłogówki lub monitory odsunięte od ściany tylnej tak jak Pan Bóg przykazał. Montujemy od razu komplecik z surroundami , bo inaczej przy 3,1 mamy substytut substytutu :) I cieszymy się kinem :) 

Podłogowe odpadają. Raz, że na mieszkanie jest to dla mnie zbędny przepych, a dwa, że te pod TV jest niska Besta, ale na bokach jest szafka "na kwiatki", a z drugiej strony słupek z alkoholem i sporą częścią użytecznych rzeczy z mieszkania :)

Rozmieszczenie jest natomiast drugorzędne. Na pewno dla złotych zasad nie będę odstawiał frontów na 30cm od ściany. To nie będzie po prostu praktyczne mieć głośniki przed szafką. Zanim wyjdę na ignoranta, to obiecuję respektować rozstawienie na szerokość, odległości od punktu odsłuchu, kąty, trójkąty i inne pentagramy rozstawienia ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Maksymilian Belter napisał:

A w co? 2.1 położyć? Sam mówisz, że to bezcelowe.

A w 2.0 czyli normalne stereo :) 

17 minut temu, Maksymilian Belter napisał:

a z drugiej strony słupek z alkoholem

nie mogłeś tak od razu ? Nie było tematu :) 

18 minut temu, Maksymilian Belter napisał:

Na pewno dla złotych zasad nie będę odstawiał frontów na 30cm od ściany.

jak już to ok. 70 cm.  

20 minut temu, Maksymilian Belter napisał:

Zanim wyjdę na ignoranta, to obiecuję respektować rozstawienie na szerokość, odległości od punktu odsłuchu, kąty, trójkąty i inne pentagramy rozstawienia

Życie zweryfikuje . Mimo wszystko powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

W 25 m2 ? :) dwa tygodnie temu postawiłem sobie monitory w 23 m2 i ........ jak by Ci tu powiedzieć ? Nie zrobiło się lepiej :) 

Ale ok. można i monitory. 

ok ale Ty masz zapewne inne wymagania i dobrze wiesz, że są monitory i monitory. Tutaj mamy kogoś nowego, kto chce coś spróbować ma budżet nieduży to trzeba coś dopasować.

43 minuty temu, Maksymilian Belter napisał:

ozmieszczenie jest natomiast drugorzędne. Na pewno dla złotych zasad nie będę odstawiał frontów na 30cm od ściany. To nie będzie po prostu praktyczne mieć głośniki przed szafką. Zanim wyjdę na ignoranta, to obiecuję respektować rozstawienie na szerokość, odległości od punktu odsłuchu, kąty, trójkąty i inne pentagramy rozstawienia ;)

bez przesady znowu. Jak napisałem wcześniej nie musisz mieć wszystkiego od jednego producenta i z tej samej serii. Faktycznie według mnie optycznie to lepiej wygląda ale to nie jest konieczne.

Ja bym nie kupował teraz kiepskiego zestawu by potem go wywalić i kupić lepszy. Stracisz na tym dużo pieniędzy, bo ciężko to odsprzedać. Dlatego sugestia zerknięcia w używki ma sens i to spory. Ustawienia kolumn to jeszcze inny problem. Czasami jesteś zmuszony je przestawić bo np nie grają jak trzeba, mogą dudnieć itp itd i z tym ciężko walczyć bo to właśnie problem akustyki danego pomieszczenia. Ale nie martw się na zapas. Jak zakupisz kolumny to w instrukcji obsługi producent czasami sugeruje ile odsunąć kolumnę od ściany i nie jest to regułą.

@Maksymilian Belter obecnie na Pepper masz Polk Audio ES20 Elite za około 1000,- za parę! w PL cena to około 900,- za sztukę. Ewentualnie ELAC Debut 2.0 można kupić w zbliżonych pieniądzach za parę. Do tego potrzebujesz centralny z Polk audio z tej serii kosztuje około 830,- No i trzeba dobrać subwoofer. Najtaniej pewnie około 1k pln nowy. I robi się nam kwota 2830 za system 3.1. Za jakiś czas możesz sobie dokupić surround z Polk albo Elac w zależności co wybierzesz by mieć do serii.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lolekdrugi napisał:

Tutaj mamy kogoś nowego, kto chce coś spróbować ma budżet nieduży to trzeba coś dopasować.

Otóż to :) Trochę też nie chcę pakować budżetu w zajawkę, której jeszcze nie jestem pewny.

4 minuty temu, lolekdrugi napisał:

Dlatego sugestia zerknięcia w używki ma sens i to spory.

Tylko używane biorę pod uwagę - mniejsza strata przy odsprzedaży i więcej możliwości. Problem w tym, że w takim przypadku możliwości są aż za duże jak dla laika, zwłaszcza że branża jest bardzo specyficzna i hermetyczna, a znane, sprawdzone i renomowane marki powszechnej elektroniki domowej nie koniecznie mają tu za wiele do powiedzenia.

Jak w takim razie podejść do zakupu (zakładając, że pokusiłbym się o znalezienie 3.0 + sub + rear)? Chodzić po sklepach, robić odsłuch i znaleźć markę/model, który dogada się najlepiej z moimi gustem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...