Skocz do zawartości

Zestaw stereo do 7000


Alwox

Recommended Posts

Dzień dobry, stoję właśnie przed zadaniem skompletowania swojego pierwszego prawdziwego zestawu stereo. Byłem w w dwóch salonach, w jednym zaproponowano mi zestaw Yamaha R-N602 + B&W 606 S2 za 6100zł, a w drugim Onkyo TX-8220 + Dynaudio Emit 20 w podobnej cenie. Chciałbym poprosić was o komentarz co o tym sądzicie i czy ew macie jakieś lepsze propozycje?

Muzyka będzie słuchana głównie z Tidala, drugorzędnie z gramofonu, dodatkowo TV (wyjście optyczne lub HDMI) ale priorytetem jest muzyka. Pomieszczenie to salon z aneksem, który ma w sumie mniej niż 30m, a miejsce na audio niestety musi być w rogu pomieszczenia. Słucham raczej różnorodnej muzyki, chociaż częściej metalu/rocka. Od razu dodam, może nieco kontrowersyjnie - wolę nie polegać na samodzielnym odsłuchu, bo doświadczenie mam w tym nijakie. Do tej pory muzyki słucham praktycznie tylko na słuchawkach. Boje się, że jak będę odsłuchiwał sprzęt to wybiorę np coś bardziej "efekciarskiego" nie koniecznie lepszego. Na start szukam więc raczej sprzętu uniwersalnego, na którym będę się "edukował", a przyszłości przyjdzie czas na zmiany i słuchanie co mi bardziej odpowiada.

Edytowano przez Alwox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!
Musisz pamiętać, że okolice 30m2 to już dość dużo.
Monitory nie zagrają dobrze w tak dużym pomieszczeniu. Amplitunery również pozostawiają wiele do życzenia jeśli chodzi o detale, głębię dźwięku.
Rzuć okiem na Audiolaba 6000A Play oraz Quada Vena II Play - wzmacniacze z wbudowanymi strumieniówkami, bluetooth, wejściami optycznymi.

Z kolumn szczerze polecić możemy Heco Aurora 700, Pylony Pearl 25 oraz Q Acoustics 3050i. Warto rozszerzyć troszkę budżet. W tej okolicy kilkaset złotych robi ogromną różnicę ;) 
Zapraszamy na odsłuchy oraz po indywidualne wyceny!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Alwox Który zestaw z w/w bardziej Ci się podobał na odsłuchu?

W drugim zestawie dobre kolumny, ale trzeba do nich coś wydajniejszego podpiąć.

Pomieszczenie dość duże jak na kolumny podstawkowe, a myślałeś o małych podłogowych?

Do w/w gatunków trzeba by szukać coś szybszego, niż spokojnego.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w jednym z salonów po przedstawieniu pomieszczenia zasugerowano mi raczej podstawkowe (prędzej myślałem o podłogowych), tłumacząc to tym, że w tej samej cenie będę miał dużo lepszy dźwięk, a powinny wystarczyć. Jak mówiłem, miejsce na odsłuch znajduje się w narożniku pokoju który bardziej przypomina L. Dodam, że to mieszkanie w bloku więc raczej głośno słuchać nie będę. Co do odsłuchu to jeszcze się na niego nie umawiałem tylko zebrałem wstępne sugestie.

Przy okazji jeszcze zapytam - ile orientacyjnie może kosztować okablowanie (i co tam jeszcze jest potrzebne żeby to połączyć) do takiego zestawu? Bo w salonie dla 2x 2m z jakimiś dodatkami (nie licząc kabla optycznego) wstępnie wyliczono 470zł i się zastanawiam czy to normalny zakres ;) 

Edytowano przez Alwox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie kolumny podstawkowe zagrają ładniej, aczkolwiek ze względu na wielkość pomieszczenia, można patrzeć na podłogówki.

Do cichego lub średniego poziomu głośności wystarczą kolumny podstawkowe.

Proponuję, abyś zrobił zdjęcie salonu i wskazał gdzie będzie ustawiony sprzęt, jeśli to nie problem dla Ciebie?

Kable dobieramy na końcu, na razie się nimi nie przejmuj.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Alwox napisał:

Kiedyś przygotowałem taki rysunek 😃 pomieszczenie to ok 5,5x5,5 minus to wcięcie to tak ok 25m wychodzi

image.png

Moja propozycja to yamaha ale rn803d- kup używkę roczną na gwarancji. Do tego heco proponowane powyzej nowe. Ten ampli wraz z proponowanymi heco ładnie się zgra, podejdzie pod mocniejsze brzmienia jakich sluchasz. Pomiędzy kolumnami zrób odstęp min 2.20. Jak dodatkowo skalibrujesz ampli, który będzie bardzo nota bene uniwersalny to w mojej opinii bedzie optymalny zestaw na początek a może i na lata 😉 ten wzmacniacz pociągnie aurory mocniejsze i większe ale pewnie wtedy nie zmieścisz się w budżecie. To takie moje zdanie dla Ciebie 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim odczuciu oba zaproponowane zestawy są złe.

1. W pierwszym salony Top HiFi jasno mówią o nie łączeniu kolumn Bowersa z elektorniką Yamahy ale trafiłeś na ten salon Topa ktory woli sprzedać niż dobrze doradzić.

To brzmienie nawet jesl izrobiło na Tobie wrażenie będzie z czasem męczyć. To kwestia czasu

2. kolumny super ale nie do 8220. To kolumny które potrzebują czegoś lepszego. wydajniejszego.

13 godzin temu, Alwox napisał:

Kiedyś przygotowałem taki rysunek 😃 pomieszczenie to ok 5,5x5,5 minus to wcięcie to tak ok 25m wychodzi

image.png

Kanapa jest zdecydowanie za blisko. Co jest w reszcie pomieszczenia?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kanapa jest zdecydowanie za blisko. Co jest w reszcie pomieszczenia?

Patrząc na rysunek to "w dół" od kanapy jest stół z krzesłami i za nimi aneks kuchenny, w lewo kolejne biurko. Po przekątnej w stronę wejścia pusta przestrzeń. Niestety kanapy bardziej nie przesunę bo za nią są drzwi balkonowe więc ew musiał bym ją przesuwać na czas słuchania 😅 Wiem, że miejsce nie jest idealne ale lepsze nie będzie :(

 

Cytat

2. kolumny super ale nie do 8220. To kolumny które potrzebują czegoś lepszego. wydajniejszego.

np? Tylko w sumie to wolałbym budżet na razie zaniżać niż zawyżać (pierwotnie to i tak było 5k za całość). Głównie z tego powodu, że jak wspominałem szukam czegoś na start aby nabrać doświadczenia i później bardziej świadomie ten zestaw rozwijać. Mógłbym teraz chwilę poczekać i zwiększyć budżet ale to przesunie czas kiedy będę robił jakiś upgrade (nie tylko finansowo ale "jak już tyle wydałem to nie będę teraz zmieniał" 😜).

Podsumowując szukam raczej czegoś prostego i w miarę możliwości uniwersalnego. Myślę też, że zostanę jednak przy podstawkowych - na prawdę będzie to max średnio głośno słuchane i raczej z niewielkiej odległości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heco aurora 700 z Yamaha rn602/803 to dobre połączenie. Sam na takim grałem.

Wez pod uwagę używki, ja kiedyś też kupowałem nowe. Teraz kolumny używane, wzmak tez - za nowy wzmak i kolumny które mam zapłaciłbym jakieś 13 tys zl. Mam praktycznie nówki bez śladów użytkowania za 8.5... więc moim zdaniem warto...

Jak chcesz to Ci sprzedam polecane heco aurory - na pierwsze kolumny są mega. Za 2 tyś oddam i zostanie się dobry wzmak. Stan idealny. Co do wzmacniacza w kwocie 2.5-3 kupisz uzywany cambridge cxa 60/61/80.  Taki zestaw na start to już dość fajna opcja. Ps. Wiem że od tego jest dział giełda ale kolega szuka a u mnie stoją bo od wczoraj mam nowe kolumny :D

 

 

20220511_103830.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Alwox napisał:

Podsumowując szukam raczej czegoś prostego i w miarę możliwości uniwersalnego. Myślę też, że zostanę jednak przy podstawkowych - na prawdę będzie to max średnio głośno słuchane i raczej z niewielkiej odległości.

Rozumiem, iż zostajemy przy takim ustawieniu i tu rzeczywiście nie ma sensu ładować się w duże koszta.

Kup sobie jakiś prosty wzmacniacz np. Denon PMA-600NE i małe monitory np. Dynaudio Emit 10

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon ani 600 ani 800 absolutnie nie do Dynaudio.

600to ciepły mułowaty wzmacniacz. Do grania tylko z kolumnami i sygnaturze ekstremalnie jasnych i szybkich. 800ka lepiej ale nie do dynaudio.

Jesli Emit 20 to dopiero Cyrus ONE, NAD 356, Atoll in 80 / 100

Drugie połączenie też nie. To jasny brzmiący , dokładny wmzacniacz, o dośc małej melodyjności do Bowersów nie przejdzie. Jeśli 606 to w takim razie Magnat MR 780, Atoll IN 80, Czy właśnie Denon 800.

Słuchałeś tych zestawów?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

esli Emit 20 to dopiero Cyrus ONE, NAD 356, Atoll in 80 / 100

Przed ostatecznym zakupem trzeba będzie sprawdzić czy w takich połączeniach nie będzie za miękko i za mało czytelnie na dole. 

Prędzej do Emit m20 widziałbym zadbaną używkę Hegla (H80 chodzą za ok. 3kzł, H90 za 4kzł),  no ale to już zakup w ciemno i oczywiście kwestia gustu więc jest ryzyko, że nie tego szukamy. 

Dnia 11.05.2022 o 10:08, Alwox napisał:

wolę nie polegać na samodzielnym odsłuchu, bo doświadczenie mam w tym nijakie.

Salony takie jak Q21 czy S4Home wyślą Ci wersje demo zarówno głośników jak i wzmacniaczy, posłuchaj na spokojnie przez tydzień i sam zdecyduj co Ci się najbardziej podoba. Jeżeli  okaże się, że wolisz granie bardziej efektowne, wykonturowane  to takie wybierz. 

Od siebie mogę zaproponować monitory Triangle Comete EZ,  będzie to granie wyraźnie inne niż Dynaudio Emit M20, żywsze, z lepszą przestrzenią, detalem, kontrolą i atakiem niskich tonów. Pytanie czy wolisz spokojne i bardzo miękkie granie Dynaudio Emit czy żywe, bardziej konturowe, detaliczne ale absolutnie bez utraty namacalności średnicy granie Triangle Comete EZ.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchania właśnie trochę się obawiam, bo jak aktualnie słucham na głośniczkach logitecha to dla mnie pewnie nawet najgorsze połączenie będzie brzmiało świetnie 😅 A bez doświadczenia w tym temacie (określenia jakich używacie do opisania brzmienia - w większości tylko się domyślam co to może oznaczać) nie będę w stanie tego porównać nawet jak wezmę je do domu. Będzie pewnie jak z ocenianiem whisky gdy się zawsze piło tylko z biedry - czy dadzą spróbować za 50zł czy za 500 - na tym etapie mogę powiedzieć tylko, że smakuje inaczej 😉

Dlatego trochę pewnie herezja ale nie chciałbym się opierać na odsłuchu, a dostać po prostu jakieś propozycje zestawów w których sprzęty do siebie pasują i spełniają moje wymagania odnośnie użytkowania. Posłucham sobie na czymś takim przez rok muzyki tak jak przykazane i pewnie wtedy będę mógł zająć się testowaniem innych rzeczy i szukaniem takiego brzmienia jakie mnie zadowoli 😉

Domyślam się też że w takim wypadku o wiele sensowniej brzmi eksperymentowanie ze sprzętem używanym.. ale z tego samego powodu jak mówiłem absolutnie nie chce brać na siebie oceniania w jakim to jest stanie. Wolę gorszy sprzęt nowy niż mam później z tyłu głowy mieć ciągle myśl czy to na pewno gra tak jak powinno i czy ktoś mnie tu nie zrobił w bambuko 😛 Na następnym etapie na pewno będę już rozważał używane.

Edytowano przez Alwox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, S4Home napisał:

Jesli Emit 20 to dopiero Cyrus ONE, NAD 356, Atoll in 80 / 100

Szczególnie ze wzmacniaczem Nad, będzie nie ciepło, a gorąco i dodatkowo straszna buła na basie. Ale co kto woli.

14 godzin temu, Alwox napisał:

Denon PMA-600NE + Dynaudio emit 20

Większe kolumny, będą się strasznie dusić w tym narożniku, dlatego zaproponowałem mniejszy model. Do wyższego modelu kolumn minimum to np: Rotel A12 lub A14

Do niższego modelu np. Rotel A11 Tribute lub Marantz 6007. Wszystko rozchodzi się o pieniądze, a Rotel moim zdaniem świetnie się przy w/w gatunkach muzycznych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie jakby jeszcze można było oba elementy w jednym sklepie dostać bo w zestawach dużo taniej wychodzi.

Z tego co proponowaliście to wstępnie spodobobał mi się heco aurora 700 + r-n 602 (np tu jest w zestawie). Martwi mnie tylko to że one są dość spore a u mnie jest mało miejsca, myślicie że dadzą radę przy takim ustawieniu? (ten w rogu miałby jakieś +/- 20cm od ścian)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Alwox napisał:

Fajnie jakby jeszcze można było oba elementy w jednym sklepie dostać bo w zestawach dużo taniej wychodzi.

Z tego co proponowaliście to wstępnie spodobobał mi się heco aurora 700 + r-n 602 (np tu jest w zestawie). Martwi mnie tylko to że one są dość spore a u mnie jest mało miejsca, myślicie że dadzą radę przy takim ustawieniu? (ten w rogu miałby jakieś +/- 20cm od ścian)

602 nie da rady IMO

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Alwox napisał:

Fajnie jakby jeszcze można było oba elementy w jednym sklepie dostać bo w zestawach dużo taniej wychodzi.

Oczywiście i jest to jakiś argument, aczkolwiek jeśli się szuka konkretnego brzmienia ( pod siebie ) to już trzeba pokombinować i kupić w innych sklepach, jeżeli nie ma wszystkiego ( czego chcemy ) w jednym.

W przypadku sklepu Q21 proponuję posłuchać tego i cenę negocjować.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...