Skocz do zawartości

Dla początkujących melomanów, czyli co w naszym zestawie jest najważniejsze


Sipo

Recommended Posts

40 minut temu, TomekN napisał:

Hi-end to nie moja bajka, tak samo lampy. Ale wiem, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością brzmienia.

Oczywiście. Każdy idzie swoją ścieżką i dokonuje swoich wyborów. To, że masz parcia na high-end czy lampy nic Ci nie umniejsza.  Cena rzeczywiście czasami nie idzie w parze z jakością brzmienia. Ale są to sporadyczne wypadki. W audio, jak w każdej dziedzinie życia niestety za jakość trzeba zapłacić.

Taki dCS Bartok kosztuje dzisiaj 100 tysi i dla mnie to rzeczywiście cena z kosmosu. Nie, że ten DAC gra źle. Gra bardzo dobrze, ale w kwocie niższej można znaleźć DAC-i lub nawet całe playery grające jeżeli nie lepiej to przynajmniej tak samo. Więc w tym wypadku masz rację. Ale to nie oznacza, że każdy DAC dajmy na to za 50 tysięcy nie zagra lepiej od DAC-a za 10 tysięcy. Bo to nie jest prawdą.

 

Edytowano przez Melo-man
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Melo-man napisał:

Taki dCS Bartok kosztuje dzisiaj 100 tysi i dla mnie to rzeczywiście cena z kosmosu. Nie, że ten DAC gra źle. Gra bardzo dobrze, ale w kwocie niższej można znaleźć DAC-i lub nawet całe playery grające jeżeli nie lepiej to przynajmniej tak samo. Więc w tym wypadku masz rację. Ale to nie oznacza, że każdy DAC dajmy na to za 50 tysięcy nie zagra lepiej od DAC-a za 10 tysięcy. Bo to nie jest prawdą.

Ja pozwolę sobie pozostać przy opinii, że ani DAC za 10 tys, ani za 50 tys., ani nawet za 100 tys. nie zagra lepiej od pierwszego lepszego transparentnego DACa pokroju Topping D90, RME ADI-2, Octo DAC8 Pro, SMSL M400, Gustard X16, itd. Wszystkie te konstrukcje są dostępne w już za ok 600-1000 USD i przetwarzają sygnał cyfrowy na analogowy w sposób całkowicie transparentny dla ludzkiego ucha. Trudno spodziewać się, aby jeszcze wyższa transparentność mogła mieć znaczenie w rozumieniu narządu słuchu. Obecnie rekordzistą jest chyba D90SE. Szkoda że hi-endowe DACi jakoś nie chcą skorzystać z możliwości pomierzenia się i zareklamowania się poprzez przejęcie korony "doskonałości" 😉

Oczywiście zastrzegam, że piszę tu tylko podstawowej funkcji DAC, czyli konwersji D/A. Produkty DAC różnią się miedzy sobą funkcjami i możliwościami, wiec z pewnością te np. z funkcjami zmiany barwy czy z funkcją DSP/korekcji mogą brzmieć inaczej. No ale to chyba oczywiste, celowo modyfikując brzmienie elektronicznie, będzie ono zmodyfikowane w sposób słyszalny. W tym aspekcie każdy DAC z takimi funkcjami oczywiście może grać inaczej.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TomekN napisał:

transparentnego DACa pokroju Topping D90, RME ADI-2

Nawet między nimi jest spora różnica, mimo że mierzą się podobnie 😋

1 godzinę temu, TomekN napisał:

przetwarzają sygnał cyfrowy na analogowy w sposób całkowicie transparentny dla ludzkiego ucha

Nie bardzo bo D90 jest dla mnie lekko zmulone, a Rme Adi gra dużo ostrzej i bardziej przestrzennie

Więc nie dla ludzkiego ucha, tylko dla systemu pomiarowego Amira co najwyżej 🤪

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, marcinmarcin napisał:

Nawet między nimi jest spora różnica, mimo że mierzą się podobnie 😋

Kolega nowy78 zrobił jakiś czas temu ślepy test właśnie tych dwóch DACów i absolutnie nie był w stanie odróżnić jednego od drugiego. Kwestionujesz jego słuch? 

 

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, marcinmarcin napisał:

Rme Adi gra dużo ostrzej i bardziej przestrzennie

Testowałem ostatnio iFi , to dopiero gra ostro :) Dla fanów analizy dźwiękowej utworów wręcz idealny. Przed iFi sądziłem , że to RME jest mistrzem grania liniowego z naciskiem na analityczność , ale iFi go pobił :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, tomek4446 napisał:

Testowałem ostatnio iFi , to dopiero gra ostro :) Dla fanów analizy dźwiękowej utworów wręcz idealny. Przed iFi sądziłem , że to RME jest mistrzem grania liniowego z naciskiem na analityczność , ale iFi go pobił :) 

Tomek, czytałeś reckę tego ifi popełnioną przez Wojtka? Z niej wynika zgoła coś  zupełnie odmiennego. Przynajmniej ja tak odebrałem ten opis. Ja, podłączając ten dac do mojego Bluesounda, też odniosłem wrażenie "wyostrzenia" i "odmulenia". Także może po prostu każdy z nas trochę inaczej odbiera pewne "aspekty" brzmienia. Może wynika to z preferencji i przyzwyczajenia do określonego sposobu prezentacji dźwięku? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, misiek x napisał:

Bardzo się przestraszyłem, aż przestałem słyszeć różnice w graniu moich wzmacniaczy 

Też myślę, że nie masz się czego bać. 

Nic takiego nie napisałeś żeby podchodziło pod jakieś ostrzeżenia, ale Tomcio wbrew temu co pisał w wątku modreacyjnym zaczyna sam naciągać czyjeś wypowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, TomekN napisał:

Kwestionujesz jego słuch? 

U mnie różnica była duża. Nie było najmniejszej opcji pomylić granie tych 2. A możesz mi wierzyć że bardzo kibicowałem Toppingowi 😋

Nie wiem czy słuch, czy reszta toru, czy liniowe zasilanie. (topping ma w serii liniowe rme ma impulsiaka). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, seba3002 napisał:

Może wynika to z preferencji i przyzwyczajenia do określonego sposobu prezentacji dźwięku? 

Rolą którą spełnia u mnie RME jest wprowadzenie analityczności i konturu do muzykalności lamp. Przed RME ten efekt osiągnąłem zakładając 2A3 Psvane Acme w pre ,ale i tak miałem ciut za ciepłe brzmienie. RME zdało egzamin i mam tak jak lubię. Po podłączeniu iFi nastąpiła metamorfoza moich kolumn , nagle zagrały jak Elaci :)

Tak jak pisałem w teście , dźwięk zaczął latać w powietrzu ,  duża ilość detali , trochę podrasowany bas / dla moich kolumn to był plus/. Masz rację relacja Wojtka / @lpomis/ jest zgoła odmienna / ale ładna grafika/ , piszę , iż detaliczność w iFi kuleje , ja słyszałem coś zupełnie innego. 

Sebastian , znasz Hegla , mając do czynienia z dźwiękiem analitycznym na co dzień, postrzeganie może być inne . Twoja diagnoza jak dla mnie jest słuszna.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, seba3002 napisał:

Ja, podłączając ten dac do mojego Bluesounda, też odniosłem wrażenie "wyostrzenia" i "odmulenia".

Względem daca wbudowanego w Bluesounda, cokolwiek byś nie podłączył to będzie wyostrzone i odmulone :)
No może poza przetwornikiem Ares II od Denafrips. Tam to jest dopiero mrok.

 

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lpomis napisał:

No może poza przetwornikiem Ares II od Denafrips. Tam to jest dopiero mrok.

Hmmmm a porównując Topping D90 z Pontusem to D90 był mroczny i zmulony.... 

Kolega miał wcześniej Aresa właśnie i stwierdził że gdyby nie super cena i zakup Pontusa w ciemno to by Aresa się nie pozbywał bo łeb w łeb grały podobnie... 

Jeszcze jako ciekawostka - Toppingi E30 i D90 nie byłem w stanie praktycznie rozróżnić.... były tak podobne. Jak wpiąłem Adi to Żona zapytała co się stało z dźwiękiem i czemu tak dobrze to gra 😁 i że mam to kupić 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, J4Z napisał:

Wcześniej pisałeś że D90 ma liniowe. E30 podpiąłeś do liniowego przy testach? Bo wątpię żeby E30 miał w tej cenie.

D90 ma zasilanie liniowe zabudowane w obudowie - jest gniazdo IEC. E30 ma dziurkę w obudowie i kabelek przejściówkę na USB. U mnie grał najlepiej na niskoszumiacej ładowarce od IPhone (A1300). 

Co ciekawe D90 SE ma impulsowe 

12 minut temu, seba3002 napisał:

Nie ma.

Nie ma nawet impulsowego w komplecie 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, J4Z napisał:

Takie coś? https://allegro.pl/oferta/oryginalna-ladowarka-apple-a1300-iphone-usb-12108939503 Czy trzeba uważać żeby nie była podróba? 

Ja miałem ze starego telefonu, więc na pewno oryginalna. Jabłko stosuje bardzo zaawansowane i porządne ładowarki. Obstawiam że gruba większość w sprzedaży to niestety podróbki 🙁

Choć pewnie łatwiej uzywke ori trafić 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, marcinmarcin napisał:

U mnie różnica była duża. 

Marcin, cóż mogę powiedzieć. Jesteś wyjątkowy. Nie dość ze na ślepo odróżniasz te DACi co samo w sobie wydaje się niemożliwe, to jeszcze dla Ciebie różnica była duża. Może faktycznie słyszysz zniekształcenia na poziomie -130dB. Jest to mało prawdopodobne, ale nie można tego wykluczyć

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, TomekN napisał:

Marcin, cóż mogę powiedzieć. Jesteś wyjątkowy.

Hehe żebyś Ty słyszał jak wpięliśmy u kolegi mojego D90 zamiast jego Pontusa - byłem równie mocno przekonany jak Ty teraz że mam najlepiej mierzący sie dac i zaraz pozamiata te jego głupio wydane 8k. 

Ależ ja się wtedy zdziwiłem... 

Tylko że system za solidną kasę, świetnie grający, przejrzysty

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Hehe żebyś Ty słyszał jak wpięliśmy u kolegi mojego D90 zamiast jego Pontusa - byłem równie mocno przekonany jak Ty teraz że mam najlepiej mierzący sie dac i zaraz pozamiata te jego głupio wydane 8k. 

Ależ ja się wtedy zdziwiłem... 

Tylko że system za solidną kasę, świetnie grający, przejrzysty

Gdybym ja usłyszał tak wyraźną różnicę pomiędzy DAC klasy D90 i czymkolwiek innym, również bardzo bym się zdziwił. Ale wrodzona ciekawość skłoniłaby mnie do bardzo dogłębnej analizy dlaczego tak się stało. Czy może jakieś ustawienia lub specyficzne cechy tego drugiego urządzenia mogły mieć na to wpływ? Poszukałbym również pomiarów tego drugiego urządzenia, jeśli istnieją (a jeśli nie, to dlaczego?). Może wcale nie jest transparentny i zniekształcone brzmienie po prostu bardziej przypadło mi do gustu?

W każdym razie w żadnym wypadku nie poprzestałbym na przypisaniu słyszalności tych różnic wyłącznie "systemowi za solidną kasę", jakkolwiek transparentny by on nie był. Tym bardziej że DAC taki jak D90, prawdopodobnie byłby najbardziej (po kablach) transparentnym elementem jakiekolwiek toru audio.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, TomekN napisał:

Ale wrodzona ciekawość skłoniłaby mnie do bardzo dogłębnej analizy dlaczego tak się stało.

No i uległem własnej ciekawości 😉 Ten Pontus to jest przetwornik drabinkowy rezystorowy, tak? Czy Wy czasem nie słuchaliście go ustawionego w trybie NOS, tj. bez oversamplingu? Bo jeśli tak, jest duża możliwość granicząca z pewnością, że wprowadzał zniekształcenia, które mogły być słyszalne. Na ASR znalazłem pomiary Aresa II i w trybie OS mierzy się nieźle, tj. przeciętnie, ale powyżej poziomu słyszalności, czyli można go uznać za transparentny. Natomiast w NOS mode zniekształcenia zaczają być widoczne już w granicach ~3kHz i rosną z częstotliwością dźwięku.

Takie zniekształcenia można lubić, mogą się podobać bardziej niż dźwięk przetwarzany transparentnie, który niektórym osobom wydaje się "nudny, techniczny, bez emocji". Jednak dobrej jakości DACi R2R w trybie OS powinny być wystarczająco transparentne i wówczas już nieodróżnialne słuchowo od dobrej jakości współczesnych DACów zbudowanych ma modulatorze delta-sigma. Porównujmy jabłka z jabłkami, a nie jabłka i szarlotkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.06.2022 o 03:29, TomekN napisał:

Na ASR znalazłem pomiary Aresa II i w trybie OS mierzy się nieźle, tj. przeciętnie, ale powyżej poziomu słyszalności, czyli można go uznać za transparentny. Natomiast w NOS mode zniekształcenia zaczają być widoczne już w granicach ~3kHz i rosną z częstotliwością dźwięku.

Takie zniekształcenia można lubić, mogą się podobać bardziej niż dźwięk przetwarzany transparentnie, który niektórym osobom wydaje się "nudny, techniczny, bez emocji". Jednak dobrej jakości DACi R2R w trybie OS powinny być wystarczająco transparentne i wówczas już nieodróżnialne słuchowo od dobrej jakości współczesnych DACów zbudowanych ma modulatorze delta-sigma.

Słuchałem tego Aresa II przez kilka dni. Dla mnie różnica między NOS i OS była bardzo nieznaczna. Ale pamiętam, że na zagranicznych forach wszyscy chwalili właśnie tryb NOS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.06.2022 o 03:29, TomekN napisał:

Na ASR znalazłem pomiary Aresa II i w trybie OS mierzy się nieźle, tj. przeciętnie

To był Pontus, różnice w trybach niezbyt słyszalne, zeny nie powiedzieć nie do odróżnienia, ale różnica do Toppinga D90 duża. Pontus grał, Topping zamulał, tyle w temacie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...