Skocz do zawartości

nowy początek


Grzesiek202

Recommended Posts

Długo się zastanawiałem gdzie wrzucić ten wątek, bo mam zamiar w nim zapytać o kilka spraw, które łączny jednak jedno pytanie: co dalej z moim stereo? Widzę, że na forum są osoby, potrafiące i chcące doradzić, więc zapraszam do podzielenia się Waszym doświadczeniem.

To może tak: co mam obecnie? Node2i, Cyrus One, B&W706.

Gra to obecnie w salonie/pokoju dziennym i mając porównanie do warunków i odsłuchu u innych osób - nie jest źle. Ale bardziej ze względów praktycznych myślę o przeniesieniu się na poddasze. Niestety, biegające dzieci, goście i sypialnie na parterze, są jednak dość mocnymi argumentami do zorganizowania sobie osobnej przestrzeni dla "poważnego" słuchania muzyki. Przerzuciłem na chwilę graty do wspomnianej kanciapy i... będzie inaczej. Ale ten pokoik na razie jest w zasadzie pusty no i był jazgot. Więc pierwszym pytaniem jest: jak byście go urządzili? Jest to pomieszczenie o wym. 4,3x5,0m, ale ze ścianką kolankową na wys. 0,85m i z sufitem na 2,42m, więc nie ma dużej kubatury.

Dokonując takiej (jak dla mnie) rewolucji, chciałbym jednak podejść do tematu jakby od samego początku. Jestem ciekaw innych kolumn i być może od nich zbudować wszystko od nowa w tym nowym miejscu. Co byście polecili po B&W 706? One mi się podobają, ale co mogłoby mi się spodobać nawet bardziej do kwoty 10 tys.?

Co mi się w nich podoba:

Prawie wszystko, uważam że głównie wyróżnia je przejrzystość, detaliczność, mikrodynamika i ogólna frajda ze słuchania. Nie rozumiem zarzutów że grają męcząco.

Co bym chciał poprawić:

Balans tonalny, czyli ograniczenie góry, ale nie tej najwyższej - to jest super i ogólnie uważam, że ten tweeter jest świetny. Druga rzecz to wokale, wiem że w tej cenie inne kolumny robią to lepiej. Wydaje mi się, że szukam kolumn o podobnym charakterze, ale jestem otwarty na wszystkie propozycje. Być może zmienię zdanie i gust.

A pokój wygląda jak na zdjęciach poniżej. Zastanawiam się nad ustawieniem kolumn na ścianie z drzwiami, po przeciwnej stronie mam okno. Wzdłuż ścianek kolankowych będą regały z papierami. Oczywiście dywan etc, a co za kolumnami? Polecacie jakieś fajne ustroje? Na drzwi też mogę coś walnąć. Aha, standy będą niższe o 10cm. Teraz w salonie siedzę po prostu wyżej.

 

zdj1.jpg

zdj2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę tygodni temu wypożyczyłem Elac Carina BS243.4, bo w salonie fajnie zagrały (ale też krótko), jednak to nie to. Grają dość ciemno, fajna stereofonia i bardzo przyjemne wokale, tak zresztą jak środkowe pasmo. Niestety, miałem wrażenie, że ciężar dźwięku jest tam jakoś sztucznie budowany zbyt mocno podkreślonym basem. Z początku to było nawet fajne, takie nabijanie rytmu, ale jednak nie na dłuższą metę. Niestety niskie częstotliwości nie są ani tak niskie ani zróżnicowane jakbym tego chciał. Ponadto tym kolumnom zdarzało wprost zabuczeć i przeciągać bas, tam gdzie w Bowersach tego nie mam. Stały na sztywnych standach, oddzielone od nich jeszcze silikonowymi podkładkami, więc nie widzę pola manewru w celu poprawy tego zjawiska - pamiętajmy one mają wylot basu od spodu. To były pierwsze kolumny ze wstęgą w wysokotonowcu i niczym mnie tu nie urzekły. W B&W góra potrafi być bardzo ulotna, rozproszona - to raz, a dwa mnie bardziej podoba się metaliczność w kopułki w 706. Czy każda wstęga gra podobnie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

jeśli myślisz o głośnikach to spójrz na przykład na Fyne Audio F500SP lub Audio Physic Step 35. Mogą trafić w Twoje oczekiwania.

Mam natomiast inne pytanie. Czemu akurat myślisz o zmianie głośników a nie wzmacniacza do nich? Nie twierdzę, że to nie poprawi znacząco wrażeń ale równie dobrze można pomyśleć nad jakimś wzmacniaczem wyższej klasy, który wraz z Bowersami i Node 2i stworzy fajny duet.

Tak jak wspomniałeś w swoim pierwszym poście warto byłoby się też zająć pomieszczeniem i je urządzić. Skoro ten pokój nie ma jasno przypisanej funkcji przez innych domowników możesz się tu trochę pobawić. Na pewno warto zagospodarować ściany, może jakiś regał na książki, papiery, Może dywan, na pewno fotel. Możesz zagospodarować też ścianę za głośnikami, dać tam absorbery ( pochłaniacze ), na ścianie z drzwiami można pomyśleć o jakiś dyfuzorach ( rozpraszaczach ). Jednak zanim zaczniesz tego typu zabawy zagospodaruj pokój, zobacz co się zmieni, łatwiej będzie ocenić co i jak poprawić. 

Dla głośników podstawkowych może to być bardzo fajne miejsce.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Na Temat Audio Dzięki za propozycje. Pokój jest do całkowitego umeblowania i będzie miał również funkcję miejsca do pracy. Ale to nie problem.

W perspektywie czasu myślę również o wymianie wzmacniacza, bo wiem że warto (od Was miałem np Unico Primo). Ten Cyrus jest - powiedzmy tymczasowym rozwiązaniem. Pomyślałem sobie, że jeśli spodobają mi się kolumny które zastąpią B&W706, to od nich zacznę, a później do zrewidowania pójdzie wzmacniacz i źródło. Wzmacniaczy to już parę zresztą miałem :).

Czyli kolejność: kolumny (?) i akustyka, wzmacniacz, źródło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzesiek202 napisał:

A pokój wygląda jak na zdjęciach poniżej.

 

Powiem tak, bardzo trudno jest dobrać sprzęt i dobre ustawienie w takim pokoju. Ja mam podobne kształtem pomieszczenie tyle że większe i ma więcej okien. Próbowałem z kilkoma parami głośników i kilkoma wzmacniaczami i po prostu pewnych spraw nie daje się przeskoczyć. Proponowałbym zacząć od poprawy akustyki. Jak będziesz zadowolony z tego jak gra aktualny zestaw to wtedy można  próbować coś zmieniać w sprzęcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie dlatego chciałem zapytać o Wasze doświadczenia. Oczywiście samemu również sprawdzę jak to będzie. Niby własny pokój do urządzenia bez ograniczeń, ale jednak te skosy... Kiedy przez chwilę słuchałem tam sprzętu, to nie było jakichś problemów z basem, ale chaos na wyższych częstotliwościach, sporo mniejsza scena niż w większym pokoju.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Grzesiek202 napisał:

Co byście polecili po B&W 706? One mi się podobają, ale co mogłoby mi się spodobać nawet bardziej do kwoty 10 tys.?

Może mało popularna marka na Forum, ale zacna: Sonus Faber Sonetto 2

3 godziny temu, Grzesiek202 napisał:

Gra to obecnie w salonie/pokoju dziennym i mając porównanie do warunków i odsłuchu u innych osób - nie jest źle.

Można wiedzieć ile m² ma ten salon w którym obecnie grają B&W 706 i czy w tym samym salonie grały również w/w Elaci?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 10 k przeznacz na akustykę poddasza. Zatrudnij akustyka niech wstępnie pomierzy i zrobi projekt. Obawiam się jednak, że 10k może być mało.. Zrób to dopóki pusto. :))))

Może się okazać, że po aranżacji akustycznej nie potrzebujesz nic zmieniać w sprzęcie. :))))

Pozdrawiam

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Grzesiek202 napisał:

I właśnie dlatego chciałem zapytać o Wasze doświadczenia. Oczywiście samemu również sprawdzę jak to będzie. Niby własny pokój do urządzenia bez ograniczeń, ale jednak te skosy... Kiedy przez chwilę słuchałem tam sprzętu, to nie było jakichś problemów z basem, ale chaos na wyższych częstotliwościach, sporo mniejsza scena niż w większym pokoju.

Porozmawiaj z Michałem @soberowym.  On ma podobny pokój.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, lysyrafal napisał:

Można wiedzieć ile m² ma ten salon w którym obecnie grają B&W 706 i czy w tym samym salonie grały również w/w Elaci?

Wygląda to mniej więcej tak:

 

parter.PNG

16 godzin temu, 1Ender napisał:

Te 10 k przeznacz na akustykę poddasza. Zatrudnij akustyka niech wstępnie pomierzy i zrobi projekt. Obawiam się jednak, że 10k może być mało.. Zrób to dopóki pusto. :))))

Może się okazać, że po aranżacji akustycznej nie potrzebujesz nic zmieniać w sprzęcie. :))))

Pozdrawiam

To już trochę za dużo. To nie jest tak, że z tymi B&W coś mi teraz przeszkadza. Chęć posłuchania nowych kolumn jest powodowana po prostu ciekawością.

 

12 godzin temu, seba3002 napisał:

Porozmawiaj z Michałem @soberowym.  On ma podobny pokój.

U Michała, słuchaliśmy wspólnie m.in. moich kolumn. On ma jednak ze 2 razy mniejszy ten pokoik i był ogromny problem z basem.

17 godzin temu, lysyrafal napisał:

i czy w tym samym salonie grały również w/w Elaci?

Tak, one są jednak za małe do takiej przestrzeni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, SIpo napisał:

1Ender dobrze gada. Dobra aranżacja wnętrza działa cuda. I odwrotnie, najlepszy sprzęt nie pomoże jak w pokoju będzie pogłos.

Może i dobrze gada, ale z jednym zastrzeżeniem, akustykę robić jak pokój już będzie urządzony.

W pustym wyjdą pomiary zupełnie inaczej, co innego gdyby tam miały być tylko ustroje, sprzęt i kanapa/fotel dla słuchacza.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Dedal75 napisał:

@Grzesiek202 widzę że się nudzisz 😊

Absolutnie nie 🙃. Muszę się wynieść z tego salonu. A przy okazji, posłuchałbym czegoś, co zagra lepiej niż B&W706

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

Przy 20 tys na sprzęt to brzmi nie ciekawie delikatnie mówiąc 😊

No raczej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Salon w którym aktualnie mam sprzęt jest wiekszy od tego pokoiku na górze, tym bardziej, że kubatura jest jeszcze ograniczona skosami dachu.

1 godzinę temu, lysyrafal napisał:

Do odsłuchu nowych kolumn, musisz coś wrzucić na poddasze, aby mylnie nie ocenić ich brzmienia.

Oczywiście. Na razie to pusty pokój i wszystko w nim brzmi źle. W tym wątku chciałbym tylko zapytać, jak go urządzić, jakie ustroje i gdzie zaplanować, no i jakie kolumny mogłyby zabrzmieć lepiej w kontrze do siedemsetszóstek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wiele dróg by próbować ogarnąć akustycznie to pomieszczenie jeśli nie masz zamiaru inwestować majątku na profesjonalne usługi.

Jak nie chcesz bawić się w remont, to spróbuj jak koledzy wyżej pisali... Miękka sofa, dywan/wykładzina, gruba roleta na okno. Masz dzieci... To i masz chyba pluszaki w domu?  Porozstawiaj je w narożnikach - tak na próbę. Sprawdź czy jest lepiej.

Jak jesteś gotowy gruntownie się zabrać się za akustykę, zdemontuj płyty gipsowe (chyba je tam masz prawda?) i zamiast nich przykręć regipsy perforowane np. takie. Pod tym musi być jakaś wełna mineralna, zakładam że na poddaszu też już jest. Taka inwestycja zdecydowanie ograniczy pogłos jaki tam teraz masz.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...