Skocz do zawartości

Krok w przód - zmiana wzmacniacza stereo


Polar

Recommended Posts

Cześć, 

Rozważam zmianę wzmacniacza na coś co zagra zauważalnie lepiej. Obecny wzmak to Atoll IN200 signature. Gra z KEF R3, a źródłem jest CXN v2.

Zależy mi, żeby wzmacniacz miał całkowicie neutralne, liniowe brzmienie. Bas zwarty i krótki, bardziej barwny niż to co oferuje Atoll. No i klarowność (clarity) na wysokim poziomie.

Wzmacniacz może ale nie musi być zintegrowany z racji tego, że CXN ma wbudowany przedwzmacniacz. 

Wstępnie myślałem o sprzęcie w klasie D, np. polecany Audiophonics HPA-S400ET ale to byłby zakup w ciemno... Miał może ktoś z was styczność z tym wzmacniaczem? Rozważałem też coś z wbudowaną korekcją pomieszczenia. Sprzęt nie musi być nowy, nawet lepiej jak będzie z drugiej ręki. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem o tak spektakularne zmiany będzie trudno wymieniając wzmacniacz. Moje doświadczenie podpowiada, że to ewentualna wymiana kolumn lub ingerencja w akustykę pomieszczenia pozwala szybciej uzyskać znaczące zmiany. Proponuję rozejrzeć się za najbliższym salonem audio, zorientować się co mogą Ci wypożyczyć i zacząć zabawę w testowanie. Ponadto jest na forum sporo recenzji na temat monitorów i to może Cię ukierunkować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slaw0001 ma rację. Trudno o tak dużą zmianę przez sam wzmacniacz. Miałem Atolla in200 Signature i to jest naprawdę świetny klocek. Obecnie za swoją cenę nie ma żadnej konkurencji, ale może śmiało rywalizować i wygrać nawet z wzmacniaczami dwa, trzy razy droższymi. Szukając następcy miałem do wybory albo wydać 30 - 40 tys albo zaryzykować i postawić na coś u nas egzotycznego. Ostatecznie kupiłem Shanlinga A3.2 i faktycznie, zmiana bardzo duża, odczuwalna. Polecam więc ten wzmacniacz, choćby do sprawdzenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, FromBorg napisał:

A to se posluchaj Atolla in200 Siganture i Yamahy A-S2200 i pozniej napisz, ze nie mialem racji 

Słuchałem Yamahe A-S2200, co prawda nie u siebie, ale słuchałem, poza tym to nie jedyny wzmacniacz na rynku 2x droższy od IN200.

U siebie miałem nawet IN300 i to dwa razy, gdzieś o tym pisałem chyba, kiedy porównałem z kilkoma innymi nawet tańszymi, nie było mi żal go oddawać. 

Nie mogę potwierdzić tego co piszesz, bo się nie da przez wzgląd na inne elementy w systemie, inną akustykę itp.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, DiBatonio napisał:

Słuchałem Yamahe A-S2200, co prawda nie u siebie, ale słuchałem, poza tym to nie jedyny wzmacniacz na rynku 2x droższy od IN200.

U siebie miałem nawet IN300 i to dwa razy, gdzieś o tym pisałem chyba, kiedy porównałem z kilkoma innymi nawet tańszymi, nie było mi żal go oddawać. 

Nie mogę potwierdzić tego co piszesz, bo się nie da przez wzgląd na inne elementy w systemie, inną akustykę itp.

 

Tak, liczy sie caly tor. Ale pisze o konkretnej sytuacji: Atoll gra lepiej od trzyktrotnie drozszej Yamahy. To naprawde dobry wzmacniacz. 

Edytowano przez FromBorg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FromBorg czyżby Khedron? :)

@slaw0001 akustykę mam opanowaną na maxa jak sie dało w moim pokoju. Wyłożony jest ok. 13 m2 wełny o grubości 10 cm (panele i pułapki).

Jeśli chodzi o Atolla to nie jest tak, że go nie lubię. Wręcz przeciwnie - uważam, że to świetny wzmacniacz. Natomiast czytałem opinie, że niskie tony są jego najsłabszą stroną, więc chciałbym sprawdzić jak może pod tym kątem zagrać sprzęt lepszy. Wydaję mi się też, że nie ma liniowej charakterystyki i średnie czestotliwosci są lekko podbite. 

Chętnie bym sprawdził jak gra Benchmark AHB2 tyle, że cena nowego raczej nie wpasuje się w WAŻ...

Aha - zauważyłem nieśmiałe zasugerowanie zmiany kolumn xD Od razu mówię, że R3 zostaja u mnie i to na dłuuuuugo bo to są po prostu wybitnie dobre kolumny. 

Edytowano przez Polar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Polar napisał:

Wzmacniacz może ale nie musi być zintegrowany z racji tego, że CXN ma wbudowany przedwzmacniacz. 

To w takim razie warto rozglądać się za końcówką mocy. Dobrze, aby był też wysoki współczynnik tłumienia, jeśli ma być bas trzymany w ryzach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lysyrafal napisał:

To w takim razie warto rozglądać się za końcówką mocy. Dobrze, aby był też wysoki współczynnik tłumienia, jeśli ma być bas trzymany w ryzach.

Co i rusz powtarzają się na forum teorie o tym, że kontrolę nad basem ma zapewnić:

A) drogi zmacniacz

B) wzmacniacz o wysokim współczynniku tłumaczenia 

C) wzmacniacz o wysokiej mocy. 

Słuchałem takich wzmacniaczy w kiepskich akustycznie ponieszczeniach i naprawdę ich moc, cena a nawet współczynnik tłumienia nie determinowały tego jak zachowywał się bas. Owszem, atoll ma dość charakterystyczny bas, i pewnie zmiana wzmacniacza dużo tutaj poprawi ale warto też wziąć pod uwagę to, że kefy to kolumny, które ustawione "byle jak" potrafią po prostu dudnić.

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, moss napisał:

Rozważasz zakup wzmacniacza za 16 tyś, do kolumn za 5 koła. Dobre 😀

Katalogowo 7k. A jeżeli nawet 5 to jakiś argument masz na bezsensowność takiego połączenia? Trollowac to każdy głupi może, a wg mnie R3 spokojnie mogą konkurować z kolumnami kilkukrotnie droższymi. 

22 minuty temu, seba3002 napisał:

Mogę tylko zapytać jaka jest wielość pomieszczenia, w którym grają kefy i w jakiej odległości od tylnej ściany są umiejscowione. 

Pomieszczenie 25 metrów. Nad odległością od ścian spędziłem sporo czasu. Najpierw były wysunięte na ok 65 cm licząc od przedniej ściany do tylnej ścianki kolumn, ale po testach doszedłem do wniosku, że lepiej jest bliżej i teraz jest ok 20 cm. Miejsce odsłuchowe ustawiałem zgodnie z regułą 38% i tak wyszło najlepiej pod kątem dźwięku jednocześnie nie ujmując właściwościom praktycznym pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Polar napisał:

Katalogowo 7k. A jeżeli nawet 5 to jakiś argument masz na bezsensowność takiego połączenia? Trollowac to każdy głupi może, a wg mnie R3 spokojnie mogą konkurować z kolumnami kilkukrotnie droższymi. 

To sobie kup kolumny 3way za 16 tyś i podłącz wzmacniacz za 5 tyś, wtedy się dowiesz. 

Monitory 2way w 25 m2,  bez komentarza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lysyrafal napisał:

@seba3002 Autor wątku pisze, iż ma akustykę zrobioną, a kolumn nie chce zmieniać. Proszę mi wskazać gdzie zaproponowałem drogi i mocny wzmacniacz?

Ok, troszkę się rozpędziłem 🙂. Sugeruję tylko, że nawet najlepszy wzmacniacz nie poradzi sobie z basem, jeśli akustyka leży. 

Kolejna rzecz to ta "zrobiona akustyka". Czy autor robił jakieś pomiary? Czy akustyka była robiona na ucho? Może problemem są mody pomieszczenia? 

25 minut temu, moss napisał:

To sobie kup kolumny 3way za 16 tyś i podłącz wzmacniacz za 5 tyś, wtedy się dowiesz. 

Monitory 2way w 25 m2,  bez komentarza.

Te monitory są trzy drożne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, moss napisał:

 

Monitory 2way w 25 m2,  bez komentarza.

Buahahahahahahahahahaha rozbawiłeś mnie do łez stary. Klasyczny komentarz typu "nie znam sie ale sie wypowiem"

 

16 minut temu, seba3002 napisał:

 

Kolejna rzecz to ta "zrobiona akustyka". Czy autor robił jakieś pomiary? Czy akustyka była robiona na ucho? Może problemem są mody pomieszczenia? 

Robiłem. Przed i po adaptacji.

Edytowano przez Polar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, seba3002 napisał:

Te monitory są trzy drożne

Wiem. Z przyzwyczajenia napisałem 2way, mój błąd. Rozwiązanie chyba jak w tad ME1. Chyba najgorsze 3way monitorach jakie słyszałem. I to za ponad 50 koła z tego co pamiętam.

3 minuty temu, Polar napisał:

Buahahahahahahahahahaha rozbawiłeś mnie do łez stary. Klasyczny komentarz typu "nie znam sie ale sie wypowiem"

 

Widzę że czytasz dużo forum. Tu się aż roi od ludzi którym monitory grają w dużym metrażu.

Ciekawe po co są duże kolumny? Chyba czegoś tu nie wiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, moss napisał:

 

Widzę że czytasz dużo forum. Tu się aż roi od ludzi którym monitory grają w dużym metrażu.

Ciekawe po co są duże kolumny? Chyba czegoś tu nie wiem.

Są różne preferencje- niektórzy lubią jak im bas dudni aż ściany z sufitem się walą. Jak im pewne częstotliwości tak rezonują, że aż głowa boli. A jeszcze im mało i jeszcze subwoofer dołożą... ja tak nie mam.

R3 mają przetwornik niskotonowy 6.5 cala i schodzą do 30 Hz, a przy -5 db do 25 Hz (zmierzyłem to w moim pokoju). Bez problemu wypełniają dźwiękiem pomieszczenie 25 metrów kw. nawet przy cichym słuchaniu. Miałem kiedyś duże podłogówki więc mam porównanie i wiem co mówię. R3 spokojnie się nadają do tego metrażu. Zresztą to nie są małe monitorki near field ale spore pudła 42x33x20 cm...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłótnia pięknie się rozwija. Zamieszane są już : kolumny, wzmacniacz i akustyka. Do tego ekonomia audio-zakupów z akcentem na właściwe proporcje wydatków a nawet Fiat 126p w roli ciągnika siodłowego. To ja się zapytam : a kable? Gdzie są kable?
Nawet gdyby wskazać wzmacniacz pod każdym względem lepszy od Atolla to wcale nie ma gwarancji, ze zagra lepiej w opisanym środowisku. Trzeba pożyczać i słuchać do skutku. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, FromBorg napisał:

Kłótnia pięknie się rozwija. Zamieszane są już : kolumny, wzmacniacz i akustyka. Do tego ekonomia audio-zakupów z akcentem na właściwe proporcje wydatków a nawet Fiat 126p w roli ciągnika siodłowego. To ja się zapytam : a kable? Gdzie są kable?
Nawet gdyby wskazać wzmacniacz pod każdym względem lepszy od Atolla to wcale nie ma gwarancji, ze zagra lepiej w opisanym środowisku. Trzeba pożyczać i słuchać do skutku. 
 

A co ciekawe w podobnym w sumie wątku użytkownika Rafał S dość szybko pojawiły się w komentarzach konkretne modele wzmacniaczy. A o akustyce (mimo że adaptacji nie ma on wcale) nie za wiele się tam pisało xD

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Polar napisał:

R3 mają przetwornik niskotonowy 6.5 cala i schodzą do 30 Hz, a przy -5 db do 25 Hz

A świstak siedzi i ..... 25 Hz w 25 metrach z 6.5 cala. Nie mam pojęcia po co są produkowane duże przetworniki. 

Cholera moje 22Hz -6db z przetwornika 11 cali , to chyba są popsute.🤔🤔🤔🤔

Ok. Kupuj wzmacniacz, kolumny masz super. 

Powodzenia

Edytowano przez moss
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...