Skocz do zawartości

Transpuls 1000 czy subwoofer?


Piotr84

Recommended Posts

Witam, mam zestaw kina domowego Polk T531 z sub magnat 302a i denon 750h. Nie podoba mi się bas z magnata podczas muzyki, w kinie jest ok. Wiem, że to nie sub do muzyki i właśnie chciałem coś zmienić. Zależy mi żeby lepiej grał bas przy muzyce jak najmniejszym kosztem dzwięku w kinie. Wpadłem na taki pomysł (zapewne głupi :)) ale co powiecie na wymianie kolumn podłogowych na transplusy 1000 i wywaleniu suba z zestawu, jak to się sprawdzi później w kinie ? Jeśli pomysł jest postrzelony to jakiego suba polecacie żeby sprawdził się w tym co pisałem wyżej. Sub do 2000-3000.

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr84 zanim zaczniesz kombinować z tym subem, pobaw się najpierw ustawieniami amplitunera. Potem sprawdź czy przypadkiem nie masz jakichś sporych problemów akustycznych w pomieszczeniu.

Oczywiście kalibracja audyssey została zrobiona i masz ustawione głośniki wszystkie na małe z odcięciem powiedzmy 80Hz? Słuchałeś również na trybie direct/pure oraz na stereo gdzie gra to wtedy w systemie 2.1?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odcięcie jest na 80Hz, głośniki na małe, sub ustawiony na 100Hz, kalibrację robiłem ręcznie pod własne ucho. Tak mówimy o stereo 2.1. Podłogowe głośniki grają ok z tym, że jak dla mnie jednak trochę za mało basu lubię jak coś łupie dobrze. Sub nie bucz tylko kwestia jest taka, że brakuje mu dynamiki bas jest strasznie przeciągnięty co mi totalnie nie odpowiada przy muzyce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr84 napisał:

alibrację robiłem ręcznie pod własne ucho.

to zrób jeszcze raz z pomocą mikrofonu i ewentualnie skoryguj odległości, wielkości.

2 godziny temu, Piotr84 napisał:

Podłogowe głośniki grają ok z tym, że jak dla mnie jednak trochę za mało basu lubię jak coś łupie dobrze. Sub nie bucz tylko kwestia jest taka, że brakuje mu dynamiki bas jest strasznie przeciągnięty co mi totalnie nie odpowiada przy muzyce.

a nie masz przypadkiem problemów z akustyką pomieszczenia?

Jak wyżej, uruchom kalibrację i zobacz czy coś się zmieni. Spróbuj również przy uruchomionym sprzęcie pochodzić po pomieszczeniu sprawdzić czy w innym miejscu nie gra lepiej. Jak gra lepiej to masz problem z akustyką i wymiana suba mało da. Jak gra tak samo, to trzeba szukać przyczyny w konfiguracji Audyssey tylko Ty masz niski model zatem Audyssey u Ciebie słabo zajmie się subem, dopiero model x2700h to potrafi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem za wiele to nie pomoże.

Są dwie opcję. Wymiana samych kolumn i faktycznie ustawienie amplitunera aby w stereo sub nie grał. Ok będzie wtedy lepiej ale to nadal stereo z amplitunera. A kupując lepsze kolumny możesz ich nie wykorzystać.

Kolejna opcja to faktycznie wymiana suba.

SVS, czy REL to fajne opcję ale nie tanie. Model 1000 PRO jest drogi jak na swoje możliwości.

Ale Fyne Audio ma całkiem dobre modele ktore nie sa drogie i graja na  prawde ciekawie także w stereo.

Więc model F3.12 Ci polecam sprawdzić.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, S4Home napisał:

Moim zdaniem za wiele to nie pomoże.

Są dwie opcję. Wymiana samych kolumn i faktycznie ustawienie amplitunera aby w stereo sub nie grał. Ok będzie wtedy lepiej ale to nadal stereo z amplitunera. A kupując lepsze kolumny możesz ich nie wykrozystac.

Kolejna opcja to faktycznie wymiana suba.

SVS, czy REL to fajne opcję ale nie tanie. Model 1000 PRO jest drogi jak na swoje możliwości.

Ale Fyne Audio ma cakiem dobre modele ktore nie sa drogie i graja na  prawde ciekawie także w stereo.

Więc model F3.12 Ci polecam sprawdzić.

a może by tak sprawdzić najpierw co jest faktycznie problemem zamiast od razu wymieniać, co? Jak autor napisał, ustawił system na ucho, zamiast puścić automat i dopiero wtedy go dopasować.

Nie rozumiem także dlaczego sub w stereo ma nie grać, on właśnie ma grać by robić to czego kolumny nie są w stanie. Tutaj szukamy przyczyny problemu i najpierw należy wyeliminować te które już teraz można sprawdzić bo się może okazać, że nowy sub nic nie zmieni ze względu na akustykę czy samą jego lokalizację która z różnych powodów może być "zablokowana".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Fafniak napisał:

Bo są takie które sprawdzają się w kinie, w efektach a w muzyce jakoś nie nadążają.

już tutaj wklejałem informację że to jest mit powielany non-stop.

 

1 minutę temu, Fafniak napisał:

Tak po prostu. Przykładem jest tania KODA SW1000

to jest po prostu kiepski słaby subwoofer.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Fafniak napisał:

Nie mit tylko realia.

Według kogo?

 

13 minut temu, Fafniak napisał:

Tak, to są kiepskie produkty i o takich właśnie mówię.  Część sprawdzi się o prostu w kinie do efektów

nie, on nadal będzie buczał i kiepsko grał nie zależnie czy do muzyki czy do kina.

 

Tutaj źródła na które się powoływałem:

I jeszcze informacja kto stoi za tymi informacjami:

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten magnat nie gra źle ale jest wolny... Potrzebuje dynamiczniejszego dołu. Wróćmy trochę do tematu, czy wymiana podłogowych na transpulsy 1000 zgra się w kinie z resztą zestawu T531?. Bo w stereo pewnie zagraja lepiej same niż 2.1 z tego zestawu. Jeśli nie to raczej zostaje wymina suba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chciałbyś uzyskać dokładniejsze brzmienie z pełnym dołem w stereo to wymiana frontowych Polków T50 na Heco Aurora 700 czy 1000 w zależności od metrażu byłaby dobrym kierunkiem. Subwoofer bym zostawił, ponieważ jest on kluczowy podczas oglądania filmów, to on robi nam efekt. Transpuls 1000 to ostrzejsze brzmienie niż w przypadku polków czy Heco więc bezpieczniejszym rozwiązaniem byłyby Aurory. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lolekdrugi napisał:

a to w stereo już nie?

Zależy jakiego basu oczekujemy. Prywatnie staram się unikać jak ognia subwoofera w stereo ale podkreślę raz jeszcze, prywatnie. Jeśli ktoś chce poczuć na sobie bas to subwoofer będzie w takim przypadku nie do zastąpienia ;)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim odczuciu możesz wymienić na Transplus 1000 ale wtedy jesli zostaje Magnat to stereo używasz bez subwoofera. A w kinie normalnei już z 302A grasz

Będzie poprawa. Chodź moim zdaniem amplituner kina nie do końca pokazuje klase tych kolumn.

Jest inna opcja wymienić na kolumny o większym basie jak Aurora 700 czy Acoustic Energy

No albo zostawić te Polki które masz w wspomóc je lepszym do stereo subem jak wspomniany Fyne

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.05.2022 o 11:27, lolekdrugi napisał:

czy zrobiłeś to o co prosiłem wcześniej?

Jeszcze nie, w weekend spróbuję jak czas pozwoli.

No dobra a wymieniając tylko podłogowe na heco aurora 1000 to zgra się to z resztą Polków w kinie czy raczej wiąże się to z wymianą całego setu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Piotr84 napisał:

Jeszcze nie, w weekend spróbuję jak czas pozwoli.

No dobra a wymieniając tylko podłogowe na heco aurora 1000 to zgra się to z resztą Polków w kinie czy raczej wiąże się to z wymianą całego setu?

No to najpierw zrób kalibrację. A po weekendzie wróć z wnioskami ok?

13 godzin temu, Piotr84 napisał:

i może jakaś alternatywa dla suba Fyna F3.12 bo jest trochę za szeroki (48 cm), cos pokroju magnata 35 cm. 

A co Ty go chcesz włożyć pomiędzy coś?

Sub dobrze gdyby miał przestrzeń koło siebie.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, S4Home napisał:

Sub dobrze gdyby miał przestrzeń koło siebie.

A dlaczego? Jest jakiś akustyczny warunek prawidłowego działania suba by miał przestrzeń wokół siebie?

44 minuty temu, lolekdrugi napisał:

sub może być nawet w zabudowie

Chyba nie wyobrażasz sobie zabudowy każdego suba. Terminale przyłączeniowe, sterowanie, umiejscowienie BR, chłodzenie wzmacniacza... Rozumiem że miałeś na myśli to że są konstrukcje przeznaczone do zabudowy i w przypadku braku miejsca w pomieszczeniu na wolnostojące paczki można iść w in-wall tworząc baffle wall itd.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...