Skocz do zawartości

Jaki amplituner 5.1


Charlie

Recommended Posts

Witam,

Posiadam 5 głośnikow sufitowych Magnat IC62 (4ohm, 75/140 W) oraz subwoofer. Zestaw ten pracował z amplitunerem Pioneer VSX830, lecz ten skończył już swój żywot. 

W związku z tym szukam jakiegoś rozsądnego (nie za drogiego) zastępstwa. Do zestawy podłączony będzie tylko telewizor. Dźwięk może zostać dostarczony z TV poprzez kabel światłowodowy. 

Czy w grę wchodzi tylko amplituner kina domowego czy można to zastąpić jakimś wzmacniaczem/przetwornikiem?

Dodam że jestem zielony w temacie audio. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Charlie napisał:

Zestaw ten pracował z amplitunerem Pioneer VSX830

tutaj może być problem bo to był dość zaawansowany amplituner nawet jak na cenę za jaką można go było kupić.

odpowiedz na pytania które zadał @Butler i spróbujemy coś podpowiedziec.

 

22 minuty temu, Charlie napisał:

Czy w grę wchodzi tylko amplituner kina domowego czy można to zastąpić jakimś wzmacniaczem/przetwornikiem?

jeżeli ma to być system 5.1 to niestety, tylko amplituner ze względu na koszty chyba, że chcesz żeby to sobie po prostu jakoś tam grało bo i tak układ głośników nie jest prawidłowy.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizor mam Samsung the frame 65 Cali. 

Poprzedni zestaw sprawował się dobrze, były całkiem nieźle efekty. 

Układ głośników mam: z przodu nad TV- FL, CT, FR; z tyłu za kanapa ustawione na surr BL i BR. 

Jeśli tylko amplituner wchodzi w grę to jaki polecacie? 

Najważniejsze to obsługa 4K i ARC. Żadne inne wodotryski typu BT, Spotify, sterowanie aplikacjami nie jest potrzebne.  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Charlie napisał:

Układ głośników mam: z przodu nad TV- FL, CT, FR; z tyłu za kanapa ustawione na surr BL i BR. 

tak ale masz je w suficie. Tak umieszcza się tylko głośniki do Atmosa albo w pomieszczeniach przemysłowych/biurowych gdzie nie zwraca się aż tak dużej uwagi na efekty.

 

41 minut temu, Charlie napisał:

Najważniejsze to obsługa 4K i ARC.

zatem każdy od rocznika 2015 w górę, jaki budżet?

41 minut temu, Charlie napisał:

Żadne inne wodotryski typu BT, Spotify, sterowanie aplikacjami nie jest potrzebne.  

niestety za to zapłacisz tak czy inaczej bo wciskają to zawsze czy tego chcesz czy nie.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Charlie napisał:

Dodam że jestem zielony w temacie audio. 

Widać...

Ale powoli, napiszę Ci jak być powinno wg. Dolby i sam to sobie przetraw. Pierwsze cyfry to ilość kanałów toru podstawowego. One są montowane na wysokości odsłuchu, przyjęte że 1,2m od podłogi. Bez wyjątków, ale są tolerancje. Druga cyfra to ilość subwooferów. Trzecia cyfra to ilość kanałów wysokościowych tzw. Atmos montowanych w suficie, lub ich uboga alternatywa opierająca się na odbiciach nad Tobą.

Zerknij na zalecenie Dolby, i wybierz system który chciałbyś u siebie mieć. Zauważ że nie ma tam żadnego w którym oparto się wyłącznie na suficie. Opisane są kąty wg. których należy rozmieścić kolumny, odległości jakie muszą być zachowane itd. W prosty o przejrzysty sposób.

Postanowiłeś zamontować głośniki w suficie bo wydawało Ci się że tak będzie ok. No nie jest.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Charlie napisał:

To może zrobić upgrade do 5.1 2? 

Koszt w miarę niski, ale też nie poluje na jakieś badziewie. 

Wiem, że mogę dostać amplituner za 2k, ale jeśli istnieje fajne rozwiązanie z dodatkowymi kosztami to jest to kwestia do przemyślenia. 

U Ciebie problemem są wszystkie głośniki bo z tego co zrozumiałem, masz je wszystkie w suficie.

Tutaj masz prawidłowy układ dla 5.1.2:

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1.2-overhead-speaker-setup-guide/

jak widać w suficie są tylko dwa od Atmosa. Nie da się tego przeskoczyć ponieważ Atmos i inne kodeki które mają zapewnić dźwięk obiektowy potrzebują wytworzyć swego rodzaju bańkę. Tego nie zrobisz jeżeli głośniki są na jednej płaszczyźnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Butler napisał:

Widać...

Ale powoli, napiszę Ci jak być powinno wg. Dolby i sam to sobie przetraw. Pierwsze cyfry to ilość kanałów toru podstawowego. One są montowane na wysokości odsłuchu, przyjęte że 1,2m od podłogi. Bez wyjątków, ale są tolerancje. Druga cyfra to ilość subwooferów. Trzecia cyfra to ilość kanałów wysokościowych tzw. Atmos montowanych w suficie, lub ich uboga alternatywa opierająca się na odbiciach nad Tobą.

Zerknij na zalecenie Dolby, i wybierz system który chciałbyś u siebie mieć. Zauważ że nie ma tam żadnego w którym oparto się wyłącznie na suficie. Opisane są kąty wg. których należy rozmieścić kolumny, odległości jakie muszą być zachowane itd. W prosty o przejrzysty sposób.

Postanowiłeś zamontować głośniki w suficie bo wydawało Ci się że tak będzie ok. No nie jest.

Wpis sensowny, ale jak to w życiu dam sobie uciąć że "druga połówka" nie zgodziła się na kolumny, a autor jedyne co mógł to zamontować na suficie;)

Czyli tzw "konsensus"  który nie ma sensu;)

No i  wyraźnie zaznaczył że ten zestaw działał i szuka tylko amplitunera a nie dobrych rad odnośnie poprawności systemu 5.1;)

 

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Butler napisał:

No nie jestem pewien czy ten układ 5.1.2 jest ok. Zerknij poniżej

to jest oficjalna strona dolby zatem do nich raczej uwagi ;)

 

7 minut temu, Heathen napisał:

No i  wyraźnie zaznaczył że ten zestaw działał i szuka tylko amplitunera a nie dobrych rad odnośnie poprawności systemu 5.1;)

Nie no jasne.

 

@Charlie jeżeli te kolumny zostają tak jak są to możesz zerknąć na amplitunery (używki):

YAMAHA: RX-V483, RX-V485, coś droższego to RX-V683, 685

Onkyo: Tx-NR656 i w górę czyli TX-Nr676, 686, 696 czy TX-RZ810, TX-RZ820

Denon: 1400 i wyżej, 2400 i wyżej.

Marantz: NR1508,  5010, 6010, 7010 i wyżej.

Ale w przypadku Twojego układu nie wychodziłbym ponad modele: RX-V48x, TX-NR6x6, Denon 1400. Marantza bym odpuścił chociaż możesz zerknąć na modele slim czyli np NR1508, NR1509 itp itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zmienić  te kolumny.

Taki ich układ obecnie nie zaspokaja nawet podstaw kina.

Wiec jesli to zostanie to wymiana na cokolwiek co będzie sprawne. Serio.

Szukaj używanego amplitunera wspomnianego przez lolka ale wymiana kolumn to priorytet tutaj.

Soundbar to bardzo zły pomysł.

Usiądź i porozmawiaj z żoną przed kolejnym postem :)

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...