Skocz do zawartości

Sprawozdanie z audiofilskiej bida orgietki, w czteropiętrowy bloku, na poddaszu, w średnio zaaranżowanym pokoju, z tanim sprzętem i przypadkowo dobraną muzyką.


KrólKiczu

Recommended Posts

Okej. Mam nadzieję, że nie obrazisz się @seba3002, gdy napiszę tutaj swoje wrażenia z odsłuchu. Prawdę mówiąc, nie chce mi się zakładać specjalnie wątku do tego...

Postaram się opisać wszystko możliwie najprzejrzyściej.

Słuchałem w dwóch pomieszczeniach. W obydwu nie było żadnych ustrojów akustycznych. Oba zbliżone metrażowo, plus minus 35m2. Ten drugi na pewno lepszy do odsłuchów, bo cichszy. Pierwszy znajduje się właściwie przy ulicy, więc to nie jest jakby typowy pokój odsłuchowy. Słychać było odgłosy z zewnątrz. Szkoda, że nie mają czegoś konkretniejszego, ale cóż.

Także, myślę sobie, że te odsłuchy nie mogę traktować inaczej niż po prostu lajtowo, nic więcej.

Na początku słuchałem kolumn Revel PerformaBE F228BE. Elektronika to Audio Analogue ABsolute - czołg, ale szczerze? Nie postawiłbym takiego potwora u siebie w domu, nie moja bajka dizajnowa. Następnie streamer Grimm Audio MU1, no i do tego jakieś chińskie kabelki no-name, nie wnikałem w szczegóły.

Jak to zagrało? Hmm, mówiąc wprost, przyjemnie. Pamiętajcie, że w de byłem i gie widziałem, więc nie liczcie na kwieciste opisy, sorry. Pierwszym utwór to "You and Your Friend" Dire Straits - nie wiem czemu, ale wydaje mi się on częstym kawałkiem puszczanym na odsłuchach, wystawach. Tak mi się kojarzy. Mniejsza o to. Drugi utwór to "nie mam pojęcia co" z żeńskim wokalem. 

Drugie kolumny to Monitor Audio PL500II, dość spore kobyły. Dźwięk? Zaskakująco podobny do Reveli, a przynajmniej tak to zapamiętałem. To w żadnym wypadku nie były jakieś kolosalne różnice, co mnie zdziwiło. Może po prostu przygłuchawy jestem, ewentualnie grają zbliżonym dźwiękiem, ale wątpię w to, albo jeszcze coś innego.

Tutaj chciałbym się na chwilę zatrzymać. Powiedzmy, że chciałbym posłuchać naprawdę na poważnie, najlepiej ze ślepymi testami - za dwa tygodnie umówiłem się na takie próby. Teraz pytanie. Czy nie powinno być tak, że naprawdę rozsądne, obiektywne testy, niech będzie, że ślepe, muszą być z szybkim przełączaniem się z kolumny na kolumnę? Zapytałem się o to właściciela sklepu, odpowiedział mi, że nie korzystają z tego typu rzeczy, bo psuje dźwięk. Nie wiem, czy to prawda, czy też ściema, więc pytam się Was. Wiem, że nic nie słuchałem, mało wiem, i tak dalej, ale na moje rozumowanie takie przełączanie w locie powinno być. 

Swego czasu porównywałem na moich Edifierach różne presety, czyli do wyboru mam tryby:

classic,

vocal, 

dynamic,

monitor.

Porównanie wyglądało dość prosto. Włączałem jakiś utwór, wybierając na przykład 15 sekundę w której wchodził wokal, gitara, lub jeszcze coś innego, i przełączałem w locie między danymi presetami. 

Wydaje mi się, że krytyczne odsłuchy właśnie tak powinny wyglądać. Słuchamy jednej kolumny, momentalnie przełączając na inną, i powtarzamy to kilka razy. Dobra, dość ględzenia.

W drugim pomieszczeniu słuchałem także Reveli, Monitor Audio PL500II, a także Audiovector R6, przy czym porównywałem dźwięk głównie Reveli do R6. Jak to wyglądało? Panowie przełączali możliwie szybko kable z jednych kolumn do drugich. 

Elektronika to Moon 600i - chyba wersja V2, a także streamer Aurender - niestety, nie wiem, który model.

Poprosiłem o utwory z głębokim basem. Właściciel zaproponował Peter Gabriel - Don't Give Up - jakaś wersja live,

Był jeszcze jakiś jeden utwór, ale za cholerę nie pamiętam tytułu. Okolice techno. 

Tak na marginesie, można sprawdzić, czy te utwory rzeczywiście mają niski bas?

Na moje uszy Audiovectory mają więcej basu, tak też powiedział sprzedawca, Więcej, ewentualnie/lub bardziej słyszalny, może też akustyka go podbijała? - czy to zdanie ma w ogóle sens?, albo jeszcze coś innego, nie wiem, natomiast to było wyraźnie słyszalne. 

Więcej kolumn nie słuchałem, natomiast następnym razem postaram się o jakiś wyższy model Gauder Akustik.

Wrażenia? Dość dziwne. Nie będę ukrywał, że spodziewałem się czegoś innego, bardziej spektakularnego. Może akustyka zagrała tutaj pierwsze skrzypce - a raczej nie zagrała, a może nie powinienem spodziewać się nie wiadomo czego.

Czekam na 12 czerwca, na ślepe testy. Ciekawe, jak to wypadnie za drugim podejściem.

Sorry za jakość zdjęć, ale mam popsuty aparat w telefonie, więc jest jak jest.

 

20220529_131220.jpg

20220529_131231.jpg

20220529_131309.jpg

20220529_131326.jpg

20220529_131349.jpg

20220529_131418.jpg

20220529_131442.jpg

20220529_131457.jpg

20220529_142851.jpg

20220529_142856.jpg

20220529_142902.jpg

20220529_142955.jpg

20220529_143000.jpg

20220529_143025.jpg

20220529_143048.jpg

Mam nadzieję, że do następnego razu kupię telefon. 

Następny przystanek? Genelec lub Dutch & Dutch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Adi777 napisał:

Wrażenia? Dość dziwne. Nie będę ukrywał, że spodziewałem się czegoś innego, bardziej spektakularnego. Może akustyka zagrała tutaj pierwsze skrzypce - a raczej nie zagrała, a może nie powinienem spodziewać się nie wiadomo czego.

Błąd! Właśnie stawiaj poprzeczkę wysoko i nie wchodź w to co jest bo inaczej bedziesz w niedługim czasie szukał zmian! Pozwól Sobie na jak największą różnorodność dźwiękową i wyciagaj wnioski. Pozdr.

Z doswiadczenia wiem iż to co w pierwszej fazie odsłuchów jest małym niedociagnieciem, w dluzszej perspektywie zaczyna wkur.....ć :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Dedal75 napisał:

Ok . To niech Ci podepnie takie zestawy droższy wzmacniacz, tańsze kolumny i odwrotnie sam się przekonasz ,😉 przecież nie będziesz się nudził na odsłuchach 😋 . Pzdr

Mam inny plan. Anthem lub Lyngdorf, i korekcja pomieszczenia, tylko nie wiem, czy to wypali.

Myślę, że to niegłupi pomysł, pod warunkiem, że ktoś to zrobi dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adi777 napisał:

Tak na marginesie, można sprawdzić, czy te utwory rzeczywiście mają niski bas?

Żaden z tych utworów nie zapuszcza się w niskie rejony 20Hz. Mają basowe nuty poniżej 30Hz ale nie za dużo. Takie niskie dźwięki to chyba tylko organy i dźwięki syntetyczne dostarczą. W "Bubbles" jest parę nut ok. 25Hz ale o małej amplitudzie. W "Don`t give up" ledwo 38Hz. W "Red sun" mamy mocne ok. 32Hz i 38Hz o sporej amplitudzie i ten kawałek wydaje się do testowania najlepszy z tych wybranych. Będzie najefektowniej prawdopodobnie. Dominuje średni i wyższy bas w tych utworach.

Jak chcesz analizować to darmowy program Audacity zainstaluj. Wrzuć ścieżkę audio. Zaznacz kursorem odcinek ścieżki do analizy i kliknij w pasku narzędzi Analiza i Narysuj widmo jak na obrazkach poniżej. Dorysowałem kwadraty obejmujące widmo od ok. 10 do 40Hz i poziom amplitudy  - 54dB. Im więcej fioletowego w tym kwadracie tym więcej basu ;) 

 

peter (Medium).jpg

horikawa (Medium).jpg

anna (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adi777 gdybyś chciał przetestować kolumny to utwór Patrici Barber "Manha de Carnaval" z płyty Cafe Blue polecam. Nie ma na tej ścieżce efektownych bębnów czy organów ale jest linia melodyczna ok. 20Hz. Odtwarzając można analizować na spektrometrze Spectroida (apka na Andka) do jakich rejestrów schodzi kolumna. Powinien być wyraźny ślad od 20Hz.

Poniżej widmo tego utworu. I to nie jest szum. DR utworu to mocne 17 ;) 

 

patricia (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

Ok . To niech Ci podepnie takie zestawy droższy wzmacniacz, tańsze kolumny i odwrotnie sam się przekonasz ,😉 przecież nie będziesz się nudził na odsłuchach 😋 . Pzdr

Też jestem zdania że lepiej drozsze kolumny i tanszy wzmak. Jednak można tak dobrać niefortunnie zestaw, że faktycznie drozsze kolumny i tańszy wzmak zagra gorzej! Mogą być przecież w nizszej cenie dosyć dobre kolumny. 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adi777 A ja bym propopnował nie zaczynać sprawdzania od nie wiadomo jakich kolumn z najwyższej pólki, bo NIC Ci to nie powie na temat referencyjnego brzmienia. Zacznij od  kolumn z niższej półki. Wtedy będziesz miał skalę porównawczą. Jesli zaczniesz od kolumn mało znanych , ale drogich to niweiele się dowiesz. No, ale to Twoja droga do poszukiwań. Jeśli ktoś wsiądzie do Astona Martina natychmiast po zdobyciau prawka to niewiele będzie wiedział na temat prowadzenia samochodu, techniki jazdy itd. Wszystko za niego zrobią automatyczne systemy korekcji toru jazdy. Sam natomiast niewiele zdobędzie umiejętności. Może to nietrafione porównanie, ale ...... Ja zaczynałem przed 47 laty od magnetofonu kasetowego (oczywiście MONO) i wzmacniacza lampowego przerobionego z projektora filmowego AP12.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Rega napisał:

A ja bym propopnował nie zaczynać sprawdzania od nie wiadomo jakich kolumn z najwyższej pólki,

Sęk w tym, że takie kolumny nie muszą wcale jakoś dobrze brzmieć. Zresztą, takie odsłuchy jak dzisiaj nie mogę traktować poważnie, bo gdybym tak zrobił, to jednocześnie siebie nie potraktowałbym poważnie. Na razie traktuję to jako zabawę, nic więcej.

W wątku o wygrzewaniu przetworników Tomek pisał coś o 10 sekundach. No, po dzisiejszych odsłuchach powiedziałbym, że odważnie.

 

Te 3 czy 4 sekundy to nie żaden mit.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale myślę, że przynajmniej dla mnie jedyne sensowne porównania to w locie.

Z tą pamięcią to nie tak, że nic nie pamiętam z odsłuchów pisząc teraz z Wami, to chyba jasne? Przecież zapamiętałem wyraźniejszy bas z Audiovectorów R6 vs Revel. Chodzi mi o pamięć w trakcie przesłuchań.

W locie, czyli tak, jak robiłem z Edifierami. Skupić się na jakimś punkcie, i porównywać na dwóch różnych kolumnach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamięć w trakcie przesłuchań to jedno, a brzmienia różnych wzmacniaczy, kolumn, przewodów, preampów, DACów, wkładek, gramofonów, itd, itd ,itd to drugie. Nie stwierdzisz na wygląd czy właśnie kolumny i wzmak za 500 zł nie zabrzmi lepeij niż kolumny i wzmak za 150 tys. Nie jest to takie oczywiste. Aby to stwierdzić to musiałbyś posłuchać zarówno jednego jak i drugiego. I czasem rzeczywistość potrafi zaskoczyć. Oczywiście jest duże prawdopodobieństwo, że ten droższy system zabrzmi lepiej , ale.... nie jest to takie oczywiste. zdarzyło mi się sluchać różnych systemów. Zarówno takich za pierdyliony zł (w tym wypadku koron) jak i kupionych na wyprzedaży i co ..... i nie ma reguły na dobre brzmienie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Rega napisał:

@Adi777 A ja bym propopnował nie zaczynać sprawdzania od nie wiadomo jakich kolumn z najwyższej pólki, bo NIC Ci to nie powie na temat referencyjnego brzmienia. Zacznij od  kolumn z niższej półki. Wtedy będziesz miał skalę porównawczą. Jesli zaczniesz od kolumn mało znanych , ale drogich to niweiele się dowiesz. 

Przepraszam bardzo. Ale juz dawno temu w pewnym wątku wyjaśniliśmy sobie że Nie ma czegoś takiego jak "referencyjne brzmienie" :)

Myślę że warto "zaatakować" sprzety które sa w danej "dyscyplinie" najlepsze! Bo wiadome jest iz nie ma sprzętów najlepszych we wszystkim (kompromisy) ale są takie ktore maja mega dynamikę i wykop, inne z koleii swietnie budują przestrzeń, a inne najlepiej czarują wokalem! Warto "uderzyć" nawet w hi-endy danej "dyscypliny dzwiekowej" i stwierdzić, co nam pasuje i czego możemy sie spodziewać. 

50 minut temu, Rega napisał:

Jeśli ktoś wsiądzie do Astona Martina natychmiast po zdobyciau prawka to niewiele będzie wiedział na temat prowadzenia samochodu, techniki jazdy itd. Wszystko za niego zrobią automatyczne systemy korekcji toru jazdy. Sam natomiast niewiele zdobędzie umiejętności.

Ale jesli wyłączy elektronikę to dowie sie jak powinno przyspieszać rasowe auto itp aspekty

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym braniem na chatę to uwazam, że ten ,,jedynie polski wynalazek,, ma w sobie coś z wyłudzania. Nigdzie na świecie się tego nie praktykuje poza Polską. Moim zdaniem to lekko nie fair wobec sprzedawców.  No, oczywiście Polak potrafi i jesli się daje to się kraje. Ale NIGDY tego nie praktykowałem i uważam to za niekoniecznie uczciwe. A w Polsce sprzedawcy, wobec bardzo wymagającego klienta są skazani na własnie takie kwiatki. Zeby nie było - jestem temu przeciwny. Odsłuch w sklepie w czasie zakupu i .... to wszystko. Pewnie będę bardzo niepopularny. No, ale już sie do tego przyzwyczaiłem, że zachowuję się jakoś tak nie po polsku, np stając w obronie dziewczyn na forum, gdzie forumowi bywalcy jakoś nie bardzo potrafili się odnaleźć.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...