Skocz do zawartości

Sprawozdanie z audiofilskiej bida orgietki, w czteropiętrowy bloku, na poddaszu, w średnio zaaranżowanym pokoju, z tanim sprzętem i przypadkowo dobraną muzyką.


KrólKiczu

Recommended Posts

Jeszcze taka jedna rzecz. Przy słuchaniu na Audiovectorach na Moonie głośność była ustawiona na 60 kilka na wyświetlaczu. Zapytałem się właściciela salonu, ile mniej więcej może być decybeli. Odpowiedział, że około 60-70. Nie wiem, na ile to realne, ale jak dla mnie to było praktycznie na granicy. Głośniej nie byłoby przyjemnie, a sam lubię od czasu do czasu porządnie podgłośnić, zresztą, jak chyba każdy.

Odległość od kolumn to było jakieś 3 metry.

Mniej więcej trójkąt równoboczny.

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MariuszZ napisał:

Żaden z tych utworów nie zapuszcza się w niskie rejony 20Hz. Mają basowe nuty poniżej 30Hz ale nie za dużo. Takie niskie dźwięki to chyba tylko organy i dźwięki syntetyczne dostarczą. W "Bubbles" jest parę nut ok. 25Hz ale o małej amplitudzie. W "Don`t give up" ledwo 38Hz. W "Red sun" mamy mocne ok. 32Hz i 38Hz o sporej amplitudzie i ten kawałek wydaje się do testowania najlepszy z tych wybranych. Będzie najefektowniej prawdopodobnie. Dominuje średni i wyższy bas w tych utworach.

Jak chcesz analizować to darmowy program Audacity zainstaluj. Wrzuć ścieżkę audio. Zaznacz kursorem odcinek ścieżki do analizy i kliknij w pasku narzędzi Analiza i Narysuj widmo jak na obrazkach poniżej. Dorysowałem kwadraty obejmujące widmo od ok. 10 do 40Hz i poziom amplitudy  - 54dB. Im więcej fioletowego w tym kwadracie tym więcej basu ;) 

 

peter (Medium).jpg

horikawa (Medium).jpg

anna (Medium).jpg

Sorki chłopaki za OT ale mam jeszcze szybkie pytanko do @MariuszZ. Byłbyś tak uprzejmy i mógłbyś sprawdzić częstotliwość "uderzeń" w utworze Sara K. album Water Falls, utwór Water Falls (od około 1:10) oraz pierwsze kilka sekund Don't Need Your Religion, Chris Jones, album Roadhouses & Automobiles? Z góry dzięki :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.05.2022 o 14:52, Rega napisał:

Chciałem tylko skromnie dodać, ze MBL 101 Xtreme też cena zabijają, ale jakością dźwięku już niekoniecznie, więc nie ma co sugerować się ceną. Adi posłucha, oceni i opisze. 

Najlepsze kolumny jakiekolwiek słyszałem ( i nie najdroższe).

Dających serduszka chciałbym zapytać czy kiedykolwiek słyszeli MBL i zapytać dlaczego dali te serduszka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, audiowit napisał:

chciałbym zapytać czy kiedykolwiek słyszeli MBL i zapytać dlaczego dali te serduszka.

Serduszka nie dałem , ale nie wstawiłbym tych MBL do chałupy :) 

Dźwiękowo genialnie , słuchałem ich chyba cztery razy. Ale jedna rzecz mnie odpycha , prezentacja sceny. W dźwięku dookólnym jest dla mnie przynajmniej coś nienaturalnego. Robiłem eksperyment korzystając z luzu w boxie MBL , zacząłem odsłuch idealnie ze środka , następnie z lewej i prawej strony od osi kolumn. Scena przesuwała się wraz ze mną ,nie tracąc wyrazistości. Wrażenie niesamowite , ale mnie akurat przytłoczyło. Cały czas czułem jak by coś było nie tak , może to kwestia przyzwyczajenia do jednego sweet spotu i sceny objętej ramami. Mój numer jeden to Rockporty , nawet Wilson Audio nie zrobiły na mnie takiego wrażenia jak te czarne kolosy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialne jest w nich to, że pomimo tego, że są dookulne ( w czesci) to utrzymują prawidłową scenę z dobrym focusowaniem i właściwą bryła instrumentów. Ale scena to tylko jeden z wielu aspektów. Dla mnie najważniejsze była ich naturalność w prezentacji żywych instrumentów i genialne wysycenie każdego dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, audiowit napisał:

Ale scena to tylko jeden z wielu aspektów.

Po prostu  , jak za wiele " lata" w powietrzu to się gubię :) 

9 minut temu, audiowit napisał:

Dla mnie najważniejsze była ich naturalność w prezentacji żywych instrumentów i genialne wysycenie każdego dźwięku.

To fakt , zapamiętałem naturalność skrzypiec w jednym z utworów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...