Skocz do zawartości

Wygrzewanie przetworników w zespołach głośnikowych. Fakty, mity i wrażenia.


Recommended Posts

1 godzinę temu, TomekN napisał:

Ale żeby zrobić ślepy test?? Nie... to jest po prostu zbyt trudne 🙂

U mnie zawsze Żona ma ślepe testy - nigdy nie wie co jest podłączone i za każdym razem pytam jej pierwsze, ma zawsze dokładnie te same odczucia co ja. Oczywiście i tak zostanie to zignorowane jako niewygodny argument.

Jak w każdej sekcie 😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TomekN napisał:

Tak samo jak to, że zawsze będziecie szukać wymówek.

Tomek to nie wymówki to fakty i fizyka, którą się tak podpierasz. Różne materiały różnie poddają się zmianą. Nie mamy do czynienia we wszystkich kolumnach z identycznym rozwiązaniem tak technicznym jak i materiałowym przetworników. Więc taki test można bez problemu podważyć obojętnie jakim wynikiem się zakończy.

 

51 minut temu, Kraft napisał:

A skąd wiadomo, że zmiany zgłaszane jako usłyszane podczas rzekomego wygrzewania, nie są spowodowane zmianą wilgotności czy temperatury powietrza lub zmianami ciśnienia.

Oglądam Roland - Garros , był bardzo fajny wywiad z ludźmi zakładającymi naciągi rakiet. Każdy z zawodników ma wymagania co do siły naciągu ale ... jest to korygowane z uwagi na wilgotność i temperaturę otoczenia. 

Wszystko ma znaczenie.

1 godzinę temu, Wing0 napisał:

Ale że osoby przytaczające co drugi post ślepy test nigdy w nim udziału nie brały, to już chyba hipokryzja...

Daj spokój , nie warto.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Wing0 napisał:

Każdy mocny w gębie a nawet się ruszyć zadka nie chce najłatwiej klepać w klawiaturę i czytać wypociny z netu cały dzień. 

Jak ktoś swoją wiedzę o ślepych testach opiera na filmikach z YT.

Pisałem już, ja na filmiku z YT widziałem, że ktoś wykładał o płaskiej Ziemi, widziałem tę płaską Ziemię,  naprawdę 😁

4 minuty temu, marcinmarcin napisał:

U mnie zawsze Żona ma ślepe testy - nigdy nie wie co jest podłączone i za każdym razem pytam jej pierwsze, ma zawsze dokładnie te same odczucia co ja. Oczywiście i tak zostanie to zignorowane jako niewygodny argument.

To najprostszy sposób,  też tak czasami robiłem. 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Kraft napisał:

Na jakiej podstawie? Znasz badania, np. Jak wilgotność powietrza wpływa na właściwości papierowych membran? Może to jest klucz do zrozumienia słyszalnych różnic? 

Możliwe, że ma to jakieś znaczenie ale chyba niewielkie jeżeli nie zamoczysz membrany w misce z wodą.

Poszliśmy w dyskusje o parametrach TS bo te zmieniają się podczas wygrzewania np. Fs, a ta zależy bezpośrednio od podatności zawieszeń Cms (mm/N), które jest bohaterem dyskusji o "break in". Poluzuj zawieszenie to zmniejszysz Fs. Od Fs zależy jak wygląda roll-off głośnika, czyli jak zachowuje się charakterystyka opadając dla małych częstotliwości. Tu nie ma nic o wilgotności. Jest Mms i tu wagowo może się zmieniać od wilgoci ale to trzeba by przeanalizować. Zważyć wilgotną i suchą część ruchomą, sprawdzić  jaki procent różnica wagi stanowi do całej Mms i dopiero szacować.  Przypuszczam, że jej wpływ jest jeszcze mniejszy niż wpływ Cms na Fs. Na pewno w jakimś zakresie wpływa ale dostępne symulatory nie dają możliwości sprawdzenia. 

 fs.jpg.3d4927340eb60c5babd5da48efd0f04d.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, tomek4446 napisał:

Tomek to nie wymówki to fakty i fizyka, którą się tak podpierasz. Różne materiały różnie poddają się zmianą. Nie mamy do czynienia we wszystkich kolumnach z identycznym rozwiązaniem tak technicznym jak i materiałowym przetworników. Więc taki test można bez problemu podważyć obojętnie jakim wynikiem się zakończy.

Tomek, ale ja akceptuję dowolny materiał, nie mam jakichś wymagań. Możesz śmiało pokazać słyszenie tych drobnych różnic na dowolnie wybranych przez siebie membranach 💁‍♂️ Chodzi o ogólne potwierdzenie faktyczności zjawiska.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na pisanie kocopołów masz ochotę i siłę praktycznie całymi dniami. Lepiej byś to na zorganizowanie ślepego testu wykorzystał i zakasował tych naiwniaków, ale to trzeba wstać sprzed monitora... 

Po twoim tekście z wątku obok widać że choćby Twój system przy słuchaniu muzyki powodował u ciebie odruch wymiotny to i tak byś go słuchał bo ktoś ci wmówił że jest super... 

Ciekawe czy ten sam system jakbyś o nim nie wyczytał zachwytów brzmiałby ci tak samo dobrze.... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TomekN napisał:

Możesz śmiało pokazać słyszenie tych drobnych różnic na dowolnie wybranych przez siebie membranach 

Właśnie o tym piszę. To że ja coś usłyszę lub nie  na moich papierowych przetwornikach, nie znaczy , że jest to wykładnią i tak się dzieje na wszystkich bez względu na materiał membrany , wielkość przetwornika i rodzaj zawieszenia. Taki test jest do dupy już na starcie. To tak jak byśmy porównywali ścieralność , czy podatność na odkształcenia kartki papieru i tej samej wielkości i grubości formatki metalu . To niedorzeczność.

4 godziny temu, DiBatonio napisał:

A dlaczego?

Bo jestem przed remontem chałupy łącznie z burzeniem ścian i wczoraj zrobiłem wstępną kalkulację ,co muszę " nabyć " :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Właśnie o tym piszę. To że ja coś usłyszę lub nie  na moich papierowych przetwornikach, nie znaczy , że jest to wykładnią

Jeżeli usłyszysz (tzn. odróżnisz A od B), to będzie to dowód na to, że tak drobne zmiany można usłyszeć.
O nic innego Wam przecież nie chodzi, jak o wykazanie, że jest to możliwe.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, TomekN napisał:

Jeżeli usłyszysz (tzn. odróżnisz A od B), to będzie to dowód na to, że tak drobne zmiany można usłyszeć.
O nic innego Wam przecież nie chodzi, jak o wykazanie, że jest to możliwe.

A mi się wydaje, drogi audio erudyto, że większość forumowiczów w tym wątku, chce udowodnić, że tylko ich teorie są prawdziwe. A Ty wiedziesz wśród nich prym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o mnie zapomniałeś? Gość przynajmniej wie czego chce i nie płacze co chwilę, jaki wzmacniacz , kolumny czy kabelek kupić. No ktoś taki większości nie pasuje z powodów powyższych. 

Dziwne to trochę, że ktoś wie co chce to jest nie miłe widziany, a cała reszta marzycieli jest git.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, TomekN napisał:

Jeżeli usłyszysz (tzn. odróżnisz A od B), to będzie to dowód na to, że tak drobne zmiany można usłyszeć.

Tak , ale tłumacze cierpliwie , że jak nie usłyszę to nadal nie oznacza , że zjawisko nie występuje. Inne kolumny , inny przetwornik , inna membrana .... Kurna , pisanie tego samego w kółko staje się już nudne. Spadam stąd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, seba3002 napisał:

A mi się wydaje, drogi audio erudyto, że większość forumowiczów w tym wątku, chce udowodnić, że tylko ich teorie są prawdziwe. A Ty wiedziesz wśród nich prym.

Wygrzewanie kolumn to bynajmniej nie jest moja teoria, tylko teoria audiofilska. Wątek nie powstał z mojej inicjatywy. Ale skoro są audiofile, którzy go założyli aby udowodnić mi (i innym) że jesteśmy w wielkim błędzie, to jestem w stanie ich wysłuchać i z nimi dyskutować. Jeśli mój udział w tym wątku uważasz z skuteczny - dziękuję za komplement. Jeśli masz jakiś inny problem - użyj maści na ból dolnego odcinka pleców 💁‍♂️

 

14 minut temu, tomek4446 napisał:

Tak , ale tłumacze cierpliwie , że jak nie usłyszę to nadal nie oznacza , że zjawisko nie występuje. Inne kolumny , inny przetwornik , inna membrana ....

I nadal nie jest to dla Ciebie kuszące? Jeśli odróżnisz - będziesz mogł oficjalnie przedstawić wszystkim dowód na istnienie zjawiska. Jeśli nie odróżnisz - najwyżej nam się nie przyznasz, że w ogóle robiłeś jakiś test i będzie status quo, czyli wygrzewanie pozostanie dalej w cieplutkiem otoczeniu lekko magicznej teorii 🥰😄

A tak zupełnie przy okazji, to myślę, że już wiele ślepych testów wykonanych (choćby z ciekawości) przez audiofilów, trafiło do tzw. "szuflady" 😉

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, eMBe napisał:

Ale jak usłyszysz to uznasz, że występuje na pewno czy tak samo nie wykluczysz, że słyszysz coś czego nie ma?

Nie rozumiemy się. Jak usłyszę to uznam , że występuje ,ale test jest będzie ograniczony do jednego modelu kolumn z jedną elektroniką i w jednych warunkach akustycznych.

Pomijając wygrzewanie , jak Ci napiszę , że Dali Grandy grają ciepłym dźwiękiem i nisko schodzący bas dudni , a więc problemy z basem schodzącym do 27,5 Hz mają wszystkie kolumny , to będzie to wiarygodny test , czy nie ?

Jak napiszę , że wszystkie  kolumny z aluminiową membraną mają wysokie świdrujące mózg ,to będzie to wiarygodne czy nie ?

Generalizowanie w audio się nie sprawdza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Jak usłyszę to uznam , że występuje ,ale test jest będzie ograniczony do jednego modelu kolumn z jedną elektroniką i w jednych warunkach akustycznych.

Ok, ale będzie jakimkolwiek dowodem na zachodzenie takiego zjawiska w ogóle. Bo na razie takiego dowodu nie ma.

To tak samo jak z kablami; w światku audio panuje generalna (a propos generalizowania...) opinia, że kable maja słyszalne brzmienie. Ale żeby ktoś udowodnił, że chociaż jeden kabel ma słyszalny wpływ na brzmienie, to jeszcze nie widziałem.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...