Skocz do zawartości

Wygrzewanie przetworników w zespołach głośnikowych. Fakty, mity i wrażenia.


Recommended Posts

22 minuty temu, Adi777 napisał:

Mi musisz.

Nic nie  muszę.

15 minut temu, Adi777 napisał:

Wiem. 

Szkoda, że kolega DiBatonik ma takie podejście.

To  nie kwestia podejścia,  mam uczulenie na takich typów i tyle, napisałem co  myślę,  bo taki jestem.

Jak się nie podoba omijaj, ale nie komentuj więcej.

Tobie napisałbym z wielkiej litery, a teraz daj spokój. 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.05.2022 o 20:11, Kraft napisał:

Może jednak kolumny wstępnie wygrzewają się już w fabryce? 

... TESTED...

O! Ładne zdjęcie, prawda? Ale to sprawdzenie to pewnie raczej na zasadzie zero - jeden; wydają dźwięk lub nie. Naprawdę jestem ciekaw co pan William tam sprawdzał w przypadku tych Linn'ów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MariuszZ napisał:

Pokaz zatem pomiary Genaleca czy jak mu tam. Skoro mówią, że jakieś zmiany są to ja chce zobaczyć na papierze. Nie ma? To jest wiara i tu się zgadzamy 😂

Geneleca. Mówią, że są very small i nie ma sobie co nimi zawracać dupy, bo są niesłyszalne. Ale jeśli potrzebujesz wiedzieć jak very small sa te zmiany, np. żeby mieć coś (cokolwiek) na podtrzymanie mitu i swojej wiary weń, to zawsze możesz wysłać mailem do Geneleca uprzejmą prośbę o udostępnienie Ci takich pomiarów 💁‍♂️
 

Jeśli ich nie dostaniesz, to i tak możesz użyć audiofilski trick na zmącenie kijem wody: „Zmiany co prawda są bardzo małe, ale są.” <—  To Uniwersalny reseter każdej dyskusji, bez względu na istnienie czy zawartość jakichstam pomiarów… 🥱

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, TomekN napisał:

Jeśli ich nie dostaniesz, to i tak możesz użyć audiofilski trick na zmącenie kijem wody: „Zmiany co prawda są bardzo małe, ale są.” <—  To Uniwersalny reseter każdej dyskusji, bez względu na istnienie czy zawartość jakichstam pomiarów… 🥱

Ale to twoja broń. Pokaż pomiary, zrób ślepe testy i nieważne czy wyniki pomiarów będą na moją czy twoją korzyść. Udowodnij, że zmiany o jakich mówi Yoda są pomijalne i tak małe, że nie ma o czym gadać. Pokaż wyniki badań, pomiarów. Nie ma? To ja nie wierzę, że są w tych pierwszych godzinach życia kolumn pomijalne i nieistotne. Moje prawo i nie wyjeżdżaj z audiofilskimi trikami do mnie ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MariuszZ napisał:

Ale to twoja broń. Pokaż pomiary, zrób ślepe testy i nieważne czy wyniki pomiarów będą na moją czy twoją korzyść. Udowodnij, że zmiany o jakich mówi Yoda są pomijalne i tak małe, że nie ma o czym gadać. Pokaż wyniki badań, pomiarów. Nie ma?

Ależ są, wystarczy tylko poszukać.
Np. pomiary Amira sprzed 2 lat: https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/do-audio-speakers-break-in.11898/
Pomiary audioholicsów (zacytowne już wcześniej przez Krafta): https://www.audioholics.com/loudspeaker-design/speaker-break-in-fact-or-fiction
Itd, itp. Masz googla, to sobie sam poszukaj więcej pomiarów.

A przy okazji, ktoś pofatygował się i sprawdził co różni producenci myślą o wygrzewaniu kolumn i takie były odpowiedzi: http://matrixhifi.com/ENG_contenedor_rodajealtavoces.htm

wygrzewanie.thumb.png.56d356dbf0e62bd3f2c8638f7d4c04e3.png

Czyli większość z odpytanych producentów uważa (w skrócie), że ich produkty stają się "wygrzane" "niemal natychmiast" po uruchomieniu.

Mit się znowu chwieje....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

9 godzin temu, TomekN napisał:

Np. pomiary Amira sprzed 2 lat

Ciekawe. Pomiary tych samych kolumn przez Harmana mają zupełnie inną odpowiedź w zakresie wysokich tonów niż pomiary Amira tym samym narzędziem. Na niskich częstotliwościach dolna granica pasma różni się ok 5Hz. Nasuwa się pytanie dlaczego? Amir nie wygrzał przed pomiarem czy wygrzał za krótko? Może Harman nie wygrzał, a Amir pomierzył wygrzane? 

Poza tym Amir napisał "Drugi test trwał ponad 2 godziny. Jeśli jest coś do wygrzania, to drugi test powinien wykazać pewną poprawę". Po dwóch godzianch? Litości. Zbadał po dwóch godzinach pomiarów czyli zakładając, że wygrzewanie trwa 10 godzin różnic nie uchwyci pomiar. Amir padł ofiarą swoich przekonań tj. założenia, że "Dwie godziny wystarczą".

Badania wykonał narzędziem Klippela, który to naukowiec wykazał w swoich badaniach, że zawieszenie stabilizuje się po ok. 100 godzinach. To się nie klei. Pomiary są oczywiście OK ale dlaczego założył, że 2 godziny wygrzewania w testach klippelem wystarczy? ;) źródło

797443229_harman(Medium).thumb.jpg.34cebbeb3d8a3359da20ed42540f5754.jpg

429218180_amir(Medium).thumb.jpg.f97cb88198b44056e6b620a144ad940a.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Poza tym Amir napisał "Drugi test trwał ponad 2 godziny. Jeśli jest coś do wygrzania, to drugi test powinien wykazać pewną poprawę". Po dwóch godzianch? Litości. Zbadał po dwóch godzinach pomiarów czyli zakładając, że wygrzewanie trwa 10 godzin różnic nie uchwyci pomiar. 

[...]

Pomiary są oczywiście OK ale dlaczego założył, że 2 godziny wygrzewania w testach klipellem wystarczy?

Te 10 / 30 / 50 / 100 / 150 / 300 godzin to są Wasze imaginacje i fantazje o "optymalnym" czasie wygrzewania, nie mające żadnego związku z fizyką, ani z praktyką. Jest tyle różnych wartości, bo każdy ma inne fantazje 💁‍♂️ Amir widocznie wyciągnął średnią arytmetyczną z różnych rekomendacji i wyszły mu 2 godziny, co wydaje się nader rozsądną wartością. 

A przy okazji; Revel - tak jak Genelec i szereg innych producentów - nic nie wspomina konieczności wygrzewania kolumn. Grają jak należy od raz po uruchomieniu. Szok i niedowierzanie.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania są dość zasadne moim zdaniem. Jeśli wygrzewanie sprzętu ma zauważalny wpływ na brzmienie to chciałbym wiedzieć czy brzmienie opisane w przykładowej recenzji Monitor Audio Silver 500 się zmieni czy już nie.

"Poważne, z dużym zapadem dynamiki, ale bez porywczości. Gęste, czyste i spokojne. Bas masywny, średnica bez właściwości, góra pasma precyzyjna."

https://audio.com.pl/testy/stereo/kolumny-glosnikowe/3505-silver-500-7g

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, MariuszZ napisał:

Ale to twoja broń. Pokaż pomiary, zrób ślepe testy i nieważne czy wyniki pomiarów będą na moją czy twoją korzyść. Udowodnij, że zmiany o jakich mówi Yoda są pomijalne i tak małe, że nie ma o czym gadać. Pokaż wyniki badań, pomiarów. Nie ma?

Mariusz no właśnie, kolega nie ma się czym pochwalić tzn. ani testów ani pomiarów, które by wykonał samodzielnie. Kiedyś mu już napisałem, że ktoś wybrał za niego sprzęt, ale najważniejsze iż mu się podoba jak gra.

17 godzin temu, TomekN napisał:

pomiary Amira

Znowu wpadam znienacka do tematu i coraz bardziej mi Ciebie żal. Jesteś tak omamiony przez tego gościa, że każda inna religia, wiara to przy tym pikuś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...