Skocz do zawartości

Nagrywanie gęstych plików FLAC na kasetę magnetofonową przez DAC?


Recommended Posts

Cześć. Kumpel ma sporą kolekcję gęstych plików na dysku, m. in. HDTracks. Ma do grania dysk z plikami po USB do Maliny 4 i dalej też po USB do Toppinga D90 i gra mu to świetnie. Ja z kolei kupiłem niedawno kaseciaka Technicsa AZ7 i pomyślałem, żeby sobie trochę tych "gęstych" płyt nagrać na kasety. Teraz pytanie - jak to zrobić? Pierwsze co przychodzi do głowy to pożyczyć od niego na wieczór DAC, wraz z jego maliną i dyskiem i podłączyć się z wyjścia analogowego Toppinga do REC w Technicsie. Czy dobrze kombinuje? 
Tylko czy poziom wyjściowy w trybie DAC (chyba 2Vrms) to jest odpowiedni poziom? Może jakieś inne niuanse, o których nie wiem?
Podpowiedzcie koledzy z większym doświadczeniem w analogu :)

Pozdr. i miłego tygodnia :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, gienas napisał:

DAC to zapis cyfrowy - czyli kopia jest identyczna z oryginałem.

To wiem tylko mi chodzi o kwestie techniczne. Czy ten Topping ma być ustawiony w trybie DAC i poziom nagrywania będę już ustawiał na kaseciaku (REC LEVEL) czy może jednak lepiej jest ustawić ten DAC w trybie pre i poziom sygnału dać niższy, na powiedzmy 70-80%? Tylko ponoć w takim przypadku trochę spada dynamika.
Chodzi głównie o to, żebym czegoś nie popalił jak dam tryb DAC czyli maksymalna głośność na tym Toppingu :)

Dodam jeszcze (o ile ma to znaczenie):
Topping ma 
Output impedance 100Ω
https://www.audiostyl.pl/topping-d70s-mqa-srebrny-p-2871.html

A tu o Technicsie
https://www.hifiengine.com/manual_library/technics/rs-az7.shtml

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Możesz spokojnie podłączyć AZ7 pod RCA z DAC i nagrywać.

DAC - volume ustaw na max level, w moim AZ6 wychodzi gdzieś ponad połowę na potencjometrze w kaseciaku.

Czyli rozumiem, że równie dobrze może być to tryb DAC, bo w nim pomija się pre/regulację głośności i najmniej traci na dynamice?

Ok, to teraz kasety. Jakie polecacie kupić czyste/nowe kasety do tego kaseciaka, żeby maksymalnie wyciągnąć jakość z gęstych, dobrych jakościowo plików? TDK SA, Maxell Xl, jakieś inne? Czytałem, że robią jakąś tam różnicę. Może jakieś stare, tak zwane NOS?
Mam w miarę przejrzyste Cabasse i niezły wzmak, na których "słyszę" IC i śeciówki więc może i z kaset warto coś lepszego nabyć :)

Edytowano przez Patryk Szulc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam pominąć regulacje.

Przyznam się, że ja już odpuściłem kaseciakowi (falowanie obrotów), co do kaset oczywiście najlepsze są "Metal" ja zawsze używałem Maxel lub TDK chromowe.

Wiadomo, że stara produkcja kaset lepsza, ale nie sadzę by była jakaś odczuwalna różnica w tych obecnie sprzedawanych na alledrogo pamiętaj, że sygnał z DAC i tak ma postać 44,1 - 16bit i nic więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

pamiętaj, że sygnał z DAC i tak ma postać 44,1 - 16bit i nic więcej.

Sygnał z DAC idzie do Technicsa analogowo chyba :) Z maliny po USB zaś w zależności od pliku - może być i 24/192 czy też DSD :)
Gęste pliki brzmią DLA MNIE lepiej niż zwykłe 
44,1 - 16b z CD czy flac (scena, głębia itp - nie będę się rozwodził) dlatego uważam, że zapis na kasecie tez może być lepszej jakości).

29 minut temu, gienas napisał:

Niech mnie ktoś poprawi:

Te "gęste" pliki sa podawane do magnetofonu DAT w formie analogowej? Ten magnetofon nie ma wejscia cyfrowego?

Tzn z cyfry na analog i z analogu na cyfrę? 

 

Gęste pliki są podawane cyfrowo po USB do DAC. Tam są konwertowane na analog i podawane do Technicsa (to jest magnetofon, nie DAT; nie ma wejść cyfrowych.

Nie wiem jak były kiedyś nagrywane kasety, w sensie na jakiej jakości sprzęcie ale niektóre oryginalne, które mam brzmią nieźle. Jak czytam na necie to zazwyczaj były nagrywane mniej więcej na sprzęcie klasy tego Technicsa. Nie wiem co wtedy było źródłem, czy były nagrywane kaseta -> kaseta czy CD -> kaseta przez jakąś kartę czy DAC/kartę, nie mam pojęcia ale raczej nie każda sztuka była nagrywana z taśmy matki (a może się mylę, dlatego założyłem ten wątek i proszę o pomoc kolegów z doświadczeniem).

Generalnie zakładam, że używając bardzo dobrej jakości materiału (np. HDTracks) + niezłego przetwornika Topping D90 mogę uzyskać na nagranej kasecie jakość lepszą, niż na kasetach "sklepowych". ZAZNACZAM - nie chodzi mi, że będzie lepiej niż z pliku przez DAC czy z CD ale lepiej niż z kaset sklepowych. Chodzi o to, podoba mnie się to analogowe brzmienie i chcę tego bardziej profesjonalnie (w lepszej jakości) liznąć a nie chcę od razu pchać się w cały tor winylowy czy jakieś zawansowane szpulowce po kilka tysięcy, bo nie wiem czy za miesiąc mi nie przejdzie :) 

Edytowano przez Patryk Szulc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Patryk Szulc napisał:

Sygnał z DAC idzie do Technicsa analogowo chyba :) Z maliny po USB zaś w zależności od pliku - może być i 24/192 czy też DSD :)
Gęste pliki brzmią DLA MNIE lepiej niż zwykłe 
44,1 - 16b z CD czy flac (scena, głębia itp - nie będę się rozwodził) dlatego uważam, że zapis na kasecie tez może być lepszej jakości).

Tak, masz racje, na wyjściu z DAC to sygnał analogowy, nie wiem czemu wtrąciłem 16-44,1 jakieś zaćmienie umysłu wystąpiło. 

Z plikami jest różnie w zależności od realizacji. Starsze pliki konwertuje się do dużych wartości, ale to troche złudna poprawa, inne/nowsze są realizowane od razu ze starannością ..... i to słychać, tylko .... Technics to nie szczyt kaseciaków i ja osobiście bym się mocno nie upierał, że będzie to słychać.

PS. robiłem próby na magnetowidzie zapisującym Audio zaraz obok ścieżek wideo (głowice umieszczone na bębnie), .... AZ6 nie miał szans, odstęp od szumów czy dynamika na widelcu robiły swoje.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, gienas napisał:

Dozwolony użytek prywatny - zerknij co to takiego ;)

Jesli kopiujesz dla siebie. Warto zrozumiec zanim zacznie sie pouczac. 

52 minuty temu, Patryk Szulc napisał:

Łomatko, ja chcę dla zabawy nagrać ze 2 płyty i zobaczyć jak będzie :) 

Prosze bardzo: hi-res na probe, za darmo, w dowolnym "upakowaniu". Bez naruszania praw autorskich. 

http://www.2l.no/hires/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...