Skocz do zawartości

Subwoofer do 1tys


Kejup

Recommended Posts

Witam

Z racji tego że mój stary Jamo sub 250 niestety się spalił a naprawa się strasznie przeciąga (brak jakiś części) chciałem kupić sobie jakiś nowy subwoofer z nastawieniem typowo na kino do pokoju o powierzchni 20m2.

Niestety im dłużej czytam tym głupszy jestem. 

Brat ma Klipsch sw110 i ma podjechać z nim do mnie ale ten sub jest praktycznie nie do dostania.

Wytypowałem sobie takie dwa modele tzn.

Magnat Alpha rs12 i Polk Audio hts 10.  

Mowa oczywiście o używanych.

Który z nich według Was lepiej się sprawdzi w moim metrażu?

Czy jednak polować na Klipsch?

Z racji tego że zrobiłem małe przemeblowanie sub teraz będzie stał z przodu obok lewej kolumny dość blisko ściany i pomyślałem że lepiej sprawdzi się konstrukcja z bass reflexem skierowanym do przodu lub w dół. Chyba że się mylę?

Dzięki za pomoc i pozdrawiam!

Edytowano przez Kejup
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, STELVIO napisał:

A budżet? Ile chcesz przeznaczyć. 

Tysiak

16 minut temu, lolekdrugi napisał:

za mały metraż na otwartego suba, szukaj zamkniętego. Jak się nie mylę to @tomw ma coś na sprzedaż.

Serio?

Do tej pory Jamo sub grał i było OK.

Boję się zamknięty nie zrobi w tej cenie takiego trzęsienia jak otwarty?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, lolekdrugi napisał:

za mały metraż na otwartego suba, szukaj zamkniętego.

Do 1000zł? Ciężko będzie.

1 godzinę temu, Kejup napisał:

będzie stał z przodu obok lewej kolumny dość blisko ściany i pomyślałem że lepiej sprawdzi się konstrukcja z bass reflexem skierowanym do przodu lub w dół. Chyba że się mylę?

Pozycja otworu BR w subie nie definiuje jego umiejscowienia w pokoju. Nie musisz na to zwracać aż tak dużej uwagi. Magnat 302A i będzie ok.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @Kejup,

20 minut temu, Kejup napisał:

W sumie jak taki Jamo sub250 mi wystarczał to chyba wymienione przeze mnie spokojnie go zastąpią. 

1 godzinę temu, Kejup napisał:

Magnat Alpha rs12 i Polk Audio hts 10

Dobre suby i warto im poświęcić chwilę. Wspomniany również Magnat 302A będzie ok. Wszystko uzależnione jest od ich ceny i stanu w jakim się znajdują.

Jak nie masz daleko to podjedź, posłuchamy. Sam ocenisz w co warto iść.

Mamy Magnata RS-12, Polka HTS-10 i Klipscha R-12 na stanie.

 

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, LBX Systemy Audio napisał:

Cześć @Kejup,

Dobre suby i warto im poświęcić chwilę. Wspomniany również Magnat 302A będzie ok. Wszystko uzależnione jest od ich ceny i stanu w jakim się znajdują.

Jak nie masz daleko to podjedź, posłuchamy. Sam ocenisz w co warto iść.

Mamy Magnata RS-12, Polka HTS-10 i Klipscha R-12 na stanie.

 

Piotr

 

Siemka.

Odwiedzę na pewno 😉

Michał.

Kurczę robię zamieszanie a budżet śmieszny hehe

Z drugiej strony chciałbym wybrać optymalną opcję żeby już potem Niue kombinować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwocie około 1000zł typowo do filmów miałbyś Magnata 302a, Polk Audio HTS10 oraz Klipsch R12sw. Z bas refleksem nie będzie najmniejszego problemu. Jeśli chcesz uzyskać mocną podstawę basową, która zrobi efekt to idź właśnie w tym kierunku.  Jeśli masz możliwość posłuchania któregoś z tych opcji niedaleko siebie to skorzystaj z tej opcji. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że w piątek uda mi się odsłuchać tego Polka, Magnata i może coś jeszcze.

Dziś pomierzyłem dokładnie miejsce które zrobiłem dla suba i biorąc to pod uwagę oraz walory estetyczne nr 1 jak na razie dla mnie jest Polk. 

Zobaczymy czy coś zmieni się po odsłuchu. 

Dzięki wszystkim za rady. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, lolekdrugi napisał:

za mały metraż na otwartego suba, szukaj zamkniętego. Jak się nie mylę to @tomw ma coś na sprzedaż.

Możesz rozwinąć co masz na myśli pisząc że w 20m sub z BR się nie na da?

BR/zamknięta/MB to sposób strojenia dobrany do danego przetwornika. Oczywiście BR ma "górkę" przy częstotliwości rezonansowej, ale nie oznacza to że się akurat do 20m nie nada.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

Nie musisz mi tłumaczyć różnicy między BR vs ported.

W drugim linku nie ma ANI SŁOWA o tym że BR  do 20m to za dużo a closed to już w sam raz

Dlatego teoria Twoja jest teorią z końca kręgosłupa.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Heathen napisał:

W drugim linku nie ma ANI SŁOWA o tym że BR  do 20m to za dużo a closed to już w sam raz

w pierwszym linku jest wyjaśnione. i na drugiej stronie (jeżeli nie spojrzałeś) cytat:

https://www.audioholics.com/loudspeaker-design/sealed-vs-ported-subwoofers/a-dose-of-reality-summary

Cytat

This means that in spite of the fact that they may roll off earlier in simulations or outdoors relative to their ported counterparts, sealed subwoofers have the potential to offer extension down to 10Hz and below in the right room. In addition, their small size (excluding huge overdamped enclosures) makes them much more at home in smaller spaces. 

I dalej mamy:

Cytat

As you might guess, where sealed subwoofers are a natural fit for smaller rooms, big, deeply-tuned ported subwoofers are right at home in larger spaces where room gain is minimal (though they can work well in smaller spaces with a bit of EQ).

Dalej mamy informację:

Cytat

As such, when put in appropriate rooms and/or EQed to scrub off a rising low end resulting from room gain to achieve relatively flat in room response, it’s possible for ported subwoofers to be very capable performers, both for music and movies.

z której można wywnioskować, że subwoofer z BR tez może być ale trzeba go odpowiednio ustawić na EQ. Od tego są właśnie systemy takie jak Ypao, Audyssey, Dirac ze swoim DLBC czy inne. Niestety dopiero w wyższych modelach sprzętu robią one to co potrzeba i tutaj się robi problem bo po co ktoś ma np kupować yamahę A4A do pokoju który ma 20m2 kiedy on nigdy tej mocy nie wykorzysta? Lepiej byłoby kupić V6A czy nawet A2A tylko tam nie dostanie 64bit Ypao. U Denona jest lepiej Audyssey XT32 jest dostępny już przy X2700 jak dobrze pamiętam. Onkyo dało Diraca ale póki co nie można mieć DLBC zobaczymy co czas przyniesie ponieważ plotki głosiły, że będzie można dokupić.

Oczywiście ktoś może mieć minidsp i sobie samemu poradzić albo kupić subwoofer z własnym systemem kalibracji wtedy jest też inna gatka ale to są inne pieniądze a wiemy doskonale, że dwa tańsze subwoofery akustycznie łatwiej ogarnąć niż jeden droższy (skrót myślowy).

W drugim linku jest opisany dobór subwoofera.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lolekdrugi napisał:

w pierwszym linku jest wyjaśnione. i na drugiej stronie (jeżeli nie spojrzałeś) cytat:

https://www.audioholics.com/loudspeaker-design/sealed-vs-ported-subwoofers/a-dose-of-reality-summary

I dalej mamy:

W drugim linku jest opisany dobór subwoofera.

Czyli według ciebie   SB4000  w 20m będzie ok, ale taki PB1000 już nie?

Nie uwzględniasz proporcji pomieszczenia, umiejscowienia subwoofera, WIELKOŚCI przetwornika, tylko uprościłeś całość do stwierdzenia że BR w 20m to za dużo.

W przypadku subów to pomieszczenie gra pierwsze skrzypce (proporcje) oraz umiejscowienie suba oraz położenie sweet spotu.

 

 

 

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Heathen napisał:

zyli według ciebie   SB4000  w 20m będzie ok, ale taki PB1000 już nie?

nie liczyłem tego więc się nie wypowiem. Nie ja kupuje sprzęt, jak to robię to szukam informacji co jak ma być a nie kupuje dlatego, że mi handlowiec tak doradzi bo już nie jeden raz się na tym przejechałem z resztą tutaj tez nie raz widać jak to wygląda.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...