Skocz do zawartości

Dali Spektor 2 - irytujące wysokie tony


anoj

Recommended Posts

Witam. Jestem świeżym posiadaczem kolumn Dali Spektor 2, które dokupiłem do mojego Ceola N10. Niestety kupiłem je w ciemno, bez wcześniejszego odsłuchu w jakimkolwiek salonie. I muszę przyznać, że tylko połowicznie jestem z nich zadowolony. Owszem, jest duża szczegółowość i bardzo dobra separacja dźwięków, ale mocno irytują mnie wysokie tony. Są jakby przerysowane, wysuwają się na pierwszy plan w każdym utworze, niezależnie od gatunku słuchanej muzyki. Pytanie: czy te Spektory one takie są, czy to mi słoń na ucho nadepnął? Jestem troszkę zawiedziony, bo naczytałem się samych pozytywnych opinii na ich temat. Mało tego – nie odczuwam nawet spektakularnej różnicy pomiędzy nimi a domyślnymi głośnikami od Ceola! Nie wiem co robić, zastanawiam się nad zwrotem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem za oddaniem.

Napisz jaki budżet. Opisz aktualne brzmienie zestawu oraz jakiego dźwięku oczekujesz po zmianie. Podaj wszystkie elementy toru. Podaj wielkość pokoju. Daj szkic pokoju jak masz wszystko ustawione, dobrze jest dołączyć zdjęcia. Czy dopuszczasz używane?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lysyrafal napisał:

Zwrot kolumn lub wymiana na inne, skoro ich brzmienie wkurza zamiast cieszyć.

Dodatkowym elementem toru, który może pogarszać sprawę są przewody głośnikowe.

 

Kwestia jakości tych przewodów? Bo fakt, do poprzedniego zestawu kupiłem najtańsze kable 2x2,5 mm. Różna jest też długość przewodów dla każdej z kolumn. Ale czy miałoby to aż taki wpływ?

20 minut temu, 1Ender napisał:

Też jestem za oddaniem.

Napisz jaki budżet. Opisz aktualne brzmienie zestawu oraz jakiego dźwięku oczekujesz po zmianie. Podaj wszystkie elementy toru. Podaj wielkość pokoju. Daj szkic pokoju jak masz wszystko ustawione, dobrze jest dołączyć zdjęcia. Czy dopuszczasz używane?

Pozdrawiam

Budżet w okolicach 1000 zł, pokój 12 m2, kolumny zdecydowanie nowe. Zależy mi na brzmieniu uniwersalnym, wypośrodkowanym pomiędzy niskimi i wysokimi tonami, bo słucham różnej muzyki. Takie miały być z założenia Spektory, a tutaj zaskoczenie – tony wysokie wychodzą na pierwszy plan, są zbyt jaskrawe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodziło mi o to, czy są to przewody czysto miedziane lub z dodatkiem srebra?

Co to długości przewodów, preferuję takie same długości, aczkolwiek w w/w systemie nie będzie to miało aż takiego wielkiego znaczenia.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańsze nie będą ze srebrem. Raczej typu CCA, czyli aluminium pokryte miedzią. Czyli najgorsze sonicznie z możliwych. Niektórzy sprzedawcy celowo wprowadzają w błąd, pisząc OFC CCA, które z przewodami OFC nie mają nic wspólnego. 

Pozdrawiam

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grałem tymi Spektorami u siebie przez prawie 2 lata. W życiu bym nie powiedział, że ich wysokie tony są przerysowane i że wysuwają się na pierwszy plan. Nie masz przypadkiem włączonych jakichś polepszaczy dźwięku w tym Denonie jak np. funkcja SDB lub po prostu nie masz podbitych trebli?

Dla mnie te Dali są najbardziej dojrzałymi kolumienkami w okolicy ~1000zł za nowe jakie słyszałem. A już na pewno są najlepszym modelem z serii Spektor.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,
Obawiam się, że będzie trzeba zwrócić kolumny i iść w kierunku bardziej stonowanego brzmienia takiego jak Pylon Audio Pearl Monitor, cieplejszych Heco Aurora 300 czy Indiana Line Nota 260x ale tutaj mam obawy czy nie będzie za gęsto w połączeniu z denonem. 
Jeśli masz możliwość to umów się na odsłuch i nie podejmuj pochopnie decyzji. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za komentarze. Z jednej strony kusi mnie, żeby przetestować jeszcze inne kolumny, ale z drugiej strony – kurczę, nie chcę rezygnować z tej szczegółowości dźwięku, którą oferują mi te Spektory. Daję sobie parę tygodni na decyzję, zobaczymy. Spróbuję jeszcze wymienić kable.

Dnia 25.05.2022 o 16:18, 1Ender napisał:

Najtańsze nie będą ze srebrem. Raczej typu CCA, czyli aluminium pokryte miedzią. Czyli najgorsze sonicznie z możliwych. Niektórzy sprzedawcy celowo wprowadzają w błąd, pisząc OFC CCA, które z przewodami OFC nie mają nic wspólnego. 

Pozdrawiam

Zgadza się. Przyjrzałem się im – są miedziane tylko z zewnątrz, w przekroju aluminium. Dzięki za zwrócenie uwagi. Dokupiłem je kiedyś jako zastępstwo dla cienkich kabelków dorzuconych do fabrycznych głośników od Ceola. Teraz zamówiłem w pełni miedziane.

Edytowano przez anoj
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.05.2022 o 16:09, lysyrafal napisał:

Bardziej chodziło mi o to, czy są to przewody czysto miedziane lub z dodatkiem srebra?

Co to długości przewodów, preferuję takie same długości, aczkolwiek w w/w systemie nie będzie to miało aż takiego wielkiego znaczenia.

A może mógłbyś polecić jakieś lepsze (choć nadal w kategorii budżetowych) przewody do tego zestawu? Bo zamówiłem teraz OFC, ale nie żadne markowe.

41 minut temu, WaldekA napisał:

Daj jeszcze popracować zawieszeniu średnioniskotonowca, może się jeszcze nie rozruszało?

Taki mam plan :)

3 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

@anoj a próbowałeś "to" korygować odejmujac np. Treble? Może to Cie zadowoli 🤔 po coś wkońcu regulacje wymyślono ;)

Tak, próbowałem korygować, ale Ceol ma ograniczone możliwości w tym zakresie, także nic ciekawego z tego nie wyszło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym ostrożny.

Kable mogą do tego jeszcze dokładać. Ale żeby aż tak powodowały no to nie.

Powiem tak. jak koledze ąz tak bardzo nie leżą te kolumny to wymiana kabli nie pomoże. Bo jasne to zmieni brzmienie ale to nie będa inne kolumny.

Masz czas możesz się pobawić, ale chyba u Ciebie najłatwiej było by je wymienić.

Po ile były na amazonie?

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, 1Ender napisał:

To masz odpowiedź. Kable są winne takiej a nie innej prezentacji dźwięku. Miałem kiedyś, nie polecam. Bardzo degradują dźwięk.

 

8 godzin temu, S4Home napisał:

Byłbym ostrożny.

Kable mogą do tego jeszcze dokładać. Ale żeby aż tak powodowały no to nie.

Powiem tak. jak koledze ąz tak bardzo nie leżą te kolumny to wymiana kabli nie pomoże. Bo jasne to zmieni brzmienie ale to nie będa inne kolumny.

 

Chcę wierzyć, że różnica pomiędzy kablami aluminiowymi a miedzianymi naprawdę będzie odczuwalna. Bo nie chodzi mi też o to, aby te kolumny zabrzmiały zupełnie inaczej. Ale niech te miedziane przewody nawet delikatnie skorygują wysokie tony i będę zadowolony. Okaże się w przyszłym tygodniu.

8 godzin temu, S4Home napisał:

Po ile były na amazonie?

Około 1050 zł i wciąż obowiązuje.

17 godzin temu, 1Ender napisał:

Jaki budżet na głośnikowe? Wklej link tych co kupiłeś.

Link do kabli: https://allegro.pl/oferta/kabel-przewod-glosnikowy-2x2-5mm-czysta-miedz-ofc-9798500337?fromVariant=11257680172

A co do budżetu na lepsze kable, trudno mi powiedzieć. Bo naprawdę wierzę, że aluminium vs miedź robi różnicę. Ale czy miedź markowa vs niemarkowa również? Gdyby tak było to wydam nawet 30 zł za metr, ale muszę sam być przekonany o tej różnicy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odczuwasz dosyć mocno tą agresywność wysokich tonów, to moim zdaniem lepszym rozwiązaniem będzie spróbowanie kolumn Triangle Borea BR02, góra jest w nich lekko podkreślona, wyraźna, ale producent bardzo dobrze znalazł równowagę i nie ona dominująca całe brzmienie, średnica naturalna, bas szybki, dynamiczny.

Połączenie z kablami głośnikowymi Melodika Purple Rain możesz też wypróbować jak już radzono, powinny wnieść lekkie uspokojenie góry pasma. W razie chęci przetestowania obu opcji,  zapraszam do kontaktu na PW, z wypożyczeniem nie ma problemu.  Sprawdzisz sam jak zagrają w Twoim pomieszczeniu w połączeniu z Denonem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, zgodnie z przypuszczeniami – wymiana kabli na nic się zdała.

Dnia 26.05.2022 o 13:27, Q21 napisał:

Hej,
Obawiam się, że będzie trzeba zwrócić kolumny i iść w kierunku bardziej stonowanego brzmienia takiego jak Pylon Audio Pearl Monitor, cieplejszych Heco Aurora 300 czy Indiana Line Nota 260x ale tutaj mam obawy czy nie będzie za gęsto w połączeniu z denonem. 
Jeśli masz możliwość to umów się na odsłuch i nie podejmuj pochopnie decyzji. 

@Q21 – wracam do tematu. Czy wypożyczacie sprzęt na testy? Myślę, czy nie wypróbować dla porównania Heco Aurora 300.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale wyprodukowanie wysokiej klasy przetwornika wysoko tonowego to jest sztuka i mimo obecnych technologii to nie jest akie proste ...Moim zdaniem górne pasmo jest główną bolączką współczesnych konstrukcji stąd też u mnie króluje vintage:) na pewno jest przyjemniej dla ucha a że na papierze parametry są dużo gorsze to cóż...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...