Skocz do zawartości

Dali Spektor 2 - irytujące wysokie tony


anoj

Recommended Posts

Dnia 27.05.2022 o 11:33, 1Ender napisał:

Aż tak. Mogą bardzo wyostrzyć brzmienie. Spróbuj przewodów Melodika. Piotr, macie w konfekcji? Możesz podesłać koledze?

Melodika mocno mu obetnie pewnie pasmo. Mamy te kable. Stosujemy je w odpowiednich konfiguracjach.

Dnia 27.05.2022 o 16:52, anoj napisał:

Chcę wierzyć, że różnica pomiędzy kablami aluminiowymi a miedzianymi naprawdę będzie odczuwalna. Bo nie chodzi mi też o to, aby te kolumny zabrzmiały zupełnie inaczej. Ale niech te miedziane przewody nawet delikatnie skorygują wysokie tony i będę zadowolony. Okaże się w przyszłym tygodniu.

no to zapraszam.

Czyli jednak nie kable jak przypuszczałem.

No to masz na Amazonie ELAC B6.2 w niższej cenie. nie dośc że lepsze kolumny to niższa cena.

My możemy Ci tez je wypożyczyć. Ewentualnie KEF Q 350, chociaż tutaj ograniczeniem będzie CEOL. Ewentualnie właśnie Aurora 300 albo Indiana Line Nota

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam ponownie i wracam do tematu – jeśli ktoś jest ciekawy jak potoczyła się historia.

Do kolumn Dali Spektor 2 wypożyczyłem kable głośnikowe MDC2150 od Melodiki (podziękowania dla salonu @rms.pl za wypożyczenie i dla @1Ender za sugestię). I o ile wymiana kabli CCA na OFC nie była odczuwalna pod względem dźwięku, o tyle już zastosowanie przewodów od Melodiki minimalnie skorygowało dźwięk – basy były bardziej odczuwalne, a wysokie tony zostały lekko "wygładzone". Natomiast nadal nie było to to, czego oczekiwałbym od mojego zestawu. Przy każdym utworze musiałem stosować korektor i dopasowywać parametry (bas/treble) do każdej piosenki z osobna. Nie dość, że było to męczące, to efekt zazwyczaj był mizerny (w najlepszych przypadkach poprawny).

Ale do rzeczy. Krótko po testach z kablami od Melodiki ustrzeliłem świetną promocję na kolumny Elac Debut 2.0 B6.2. i zamówiłem je, aby porównać dźwięk. Efekt? Dosłownie oszałamiający! Już po wysłuchaniu kilku utworów nabrałem przekonania, że te Elacki ze mną zostają. W porównaniu do Spektorów, brzmienie Elaców całkowicie inne – o wiele cieplejsze, głębsze, znacznie bardziej basowe, mniej "krystaliczne" niż w Spektorach, ale tak samo szczegółowe, ze świetną separacją poszczególnych dźwięków.

Spektory oczywiście wniosły zmianę w porównaniu do "bazowego" ceolowego zestawu, bo brzmienie zyskało na szczegółowości, ale nie było w tym tego czegoś wyjątkowego, na co mocno liczyłem po takiej inwestycji. Do tego doszła ta kwestia tych wysokich tonów (nieprzyjemnie odczuwalnych podczas słuchania np. talerzy perkusyjnych albo wysokich dźwięków gitary klasycznej). Tymczasem Elacki nie tylko zlikwidowały problem tych wysokich tonów, ale mam też wrażenie, że dźwięk stał się bardziej przestrzenny – teraz ta muzyka naprawdę mnie przytula.

WNIOSKI:
Mam kilka teorii na ten temat. Skoro Spektory to doceniane kolumny w swoim przedziale cenowym, to problem mógł leżeć w dwóch miejscach: kwestia niefortunnego połączenia Ceol N10 + Dali Spektor 2 (być może Ceol nie potrafił wykorzystać potencjału Spektorów?) lub kwestia tego, że brzmienie Spektorów to po prostu "nie moje" brzmienie. Dopuszczam obie możliwości. Trzecia teoria zakłada, że wszystkie te rzeczy przyczyniły się do takiego efektu końcowego. Trudno mi ostatecznie ocenić.

Podsumowując, cieszę się, że zdecydowałem się porównać te dwa zestawy i wybrać ulubiony. Elacki podłączyłem jak na razie na zwykłych kablach, będę jeszcze testował na Melodice. Przetestowane Spektory idą do zwrotu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 opcja Akustyka. Każdy sprzęt powinien być odsłuchiwany u siebie we własnych warunkach akustycznych. Takie odsłuchu u sprzedawcy w domu, w salonie audio absolutnie nic nie dają. 

Przewody Melodii dość długo się wygrzewają. Przynajmniej u mnie tak było. 

Cieszę się, że udało Ci się posłuchać Elaców w domu i że trafiłeś na swój dźwięk.

Co teraz zmieniamy? Może wzmacniacz? A może akustyka?

Sądzę, że to nie koniec Twojej drogi w poszukiwaniach dobrego brzmienia. 

Pozdrawiam i miłego słuchania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Ciekawy wątek. Szczerze mówiąc to myślę że ten zestaw się po prostu jakoś nie spasował, sam mam Spektory 2 od dobrych kilku lat, obecnie grają w biurze, parowałem z różną elektroniką i zawsze było dobrze, zawsze uważałem że są to bardzo uniwersalne kolumny. Ale tak jak mówili koledzy, wiele innych czynników może na to wpływać. Najważniejsze że znalazłeś zestaw który Ci odpowiada, to jest najważniejsze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...