Skocz do zawartości

Zworki mnie przerosły… pomocy


Recommended Posts

Hej,

Nabyłem zworki. Mam kef r300, które nie maja blaszek łączących terminale, tylko pokrętła które wewnątrz kolumny rozpinają terminale górne z dolnymi. W internecie widziałem te kolumny ze zworkami i ludzie rozkręcali te terminale gdy je podłączali, tak jak do biwiringu, kiedy zdejmujemy blaszki. Tak tez zrobiłem.
 

Jednak nie mogę zrozumiec czemu w sumie te terminale nie mogą być skręcone? Przecież wtedy prąd będzie przelatywał zarówno przez zworki jak i po „blaszce” wewnątrz kolumny między terminalami.
 

Tak samo nie czaje dlaczego ściągamy  blaszki z kolumn przy podłączeniu biwiring. Przecież wtedy tak samo górne i dolnego terminale dostają prad z tego samego miejsca czyli z kabla, dlatego blaszka powinna zwiększyć przepływ. 

57A19BA8-9BD4-4DD0-8B66-2CF74CC4287A.jpeg

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mateolo2 napisał:

Jednak nie mogę zrozumiec czemu w sumie te terminale nie mogą być skręcone? Przecież wtedy prąd będzie przelatywał zarówno przez zworki jak i po „blaszce” wewnątrz kolumny między terminalami.

Bo wówczas te zworki są bez sensu. Tak się utarło , że zworki fabryczne są passe , bo to nie miedź itd. Stosuje się zworki z tego samego kabelka co głośnikowy lub dobiera wg. własnych upodobań. 

1 godzinę temu, mateolo2 napisał:

Tak samo nie czaje dlaczego ściągamy  blaszki z kolumn przy podłączeniu biwiring. Przecież wtedy tak samo górne i dolnego terminale dostają prad z tego samego miejsca czyli z kabla, dlatego blaszka powinna zwiększyć przepływ. 

Tu masz wyjaśnienie

http://www.avstore.pl/baza-wiedzy/jak-dziala-bi-wire-i-bi-amp/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, tomek4446 napisał:

Bo wówczas te zworki są bez sensu. Tak się utarło , że zworki fabryczne są passe , bo to nie miedź itd. Stosuje się zworki z tego samego kabelka co głośnikowy lub dobiera wg. własnych upodobań. 

Tu masz wyjaśnienie

http://www.avstore.pl/baza-wiedzy/jak-dziala-bi-wire-i-bi-amp/

Dzieki! No ja właśnie zrobiłem sobie zworki ze swojego przewodu glosnikowego :) Tylko przyoszczędziłem trochę na widełkach i kupiłeś Jantzen audio po 7 zł sztuka… Z miedzi to one nie są. Ale wszystkie dobre miedziane jakie widziane to już po 250 zł w gore :/ 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie Panowie za całe info :) Właśnie pierwszy raz podłączyłem te zworki. Jestem w szoku. Normalnie miałem podłączone kable do dolnych terminali. Teraz tez są do dolnych plus zworki… góra poszybowała w gore - jest znacznie lepiej. Ale najbardziej słyszalne jest to, ze z dźwięku zniknęło z 50% basu…. O co chodzi?! Przecież to zmiany powinny być na gorze tylko skoro kable idą od dołu do góry… 

Bardzo dziwne wrażenie serio. Kolumna całkowicie zmieniła charakter brzmienia, aż trudno uwierzyc, ze to ten sam sprzęt. Wysokie są dużo klarowniejsze, jaśniejsze wiec zworki ewidentnie dobrze przewodzą, ale ten dół… kompletnie zniknęło dociążenie dźwięku. Grają meeega sucho nagle. Ciekawe… nie rozumiem jakim cudem, ale zworki idą out i podłączam na oryginalnych kefowych terminalach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popróbuje, ale nie jestem w stanie znaleźć logicznego wytłumaczenia dlaczego uciekły mi niskie tony po zastosowaniu zworek i podłączeniu kolumn do dolnych terminali… Piscilem pare testowych utworów basowych i ten najniższy bas schodzi tak samo nisko, ale po prostu brakuje nagle tego basu, który odpowiada za ogólne dociążenie dźwięku. Stał się teraz mocny i punktowy. Bardzo dziwne

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mateolo2 napisał:

Popróbuje, ale nie jestem w stanie znaleźć logicznego wytłumaczenia dlaczego uciekły mi niskie tony po zastosowaniu zworek i podłączeniu kolumn do dolnych terminali… Piscilem pare testowych utworów basowych i ten najniższy bas schodzi tak samo nisko, ale po prostu brakuje nagle tego basu, który odpowiada za ogólne dociążenie dźwięku. Stał się teraz mocny i punktowy. Bardzo dziwne

No popacz ;) jak to człek sobie potrafi życie utrudnić :D

Wróć do połączeń sprzed kombinacji i bas powinien wrócić :).  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, marcinmarcin napisał:

Masz gdzieś opór na połączeniach. Albo więcej góry daje taki efekt. 

Daj jak było tylko kable na górę. Dół będzie, a gora bedzie lepsza niż przepływając przez fabryczne zworki

Próbowałem dac kable na gore na fabrycznych zworkach. I podobna sytuacja - mniej dołu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mateolo2 napisał:

Popróbuje, ale nie jestem w stanie znaleźć logicznego wytłumaczenia dlaczego uciekły mi niskie tony po zastosowaniu zworek i podłączeniu kolumn do dolnych terminali… Piscilem pare testowych utworów basowych i ten najniższy bas schodzi tak samo nisko, ale po prostu brakuje nagle tego basu, który odpowiada za ogólne dociążenie dźwięku. Stał się teraz mocny i punktowy. Bardzo dziwne

Zostaw to na tydzień dwa i niech gra na razie.

Za kilka tygodni zrób sobie test, przejdź do wcześniejszych ustawień z blaszkami i będziesz wiedział co jest co, poczekaj.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tez tak pomyślałem, ale przecież wygrzanie się kabla na zworce może mieć tylko w pływ na gore pasma w tej konfiguracji. 
 

Przedyskutowalem to już z kilkoma osobami i wniosek na razie jest taki, ze to łączenie terminali w tych kefach to nie zwykła blaszka jak w wiekszosci kolumn tylko cała płytka pcb z duża ilością kabelków itd. Która musi mieć jakiś wpływ na dźwięk i zastosowanie zworki, która to omija „rozstraja” te kolumne, zmieniając jest charakter brzmienia wymyślony przez producenta

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mateolo2 napisał:

Przedyskutowalem to już z kilkoma osobami i wniosek na razie jest taki, ze to łączenie terminali w tych kefach to nie zwykła blaszka jak w wiekszosci kolumn tylko cała płytka pcb z duża ilością kabelków itd. Która musi mieć jakiś wpływ na dźwięk i zastosowanie zworki, która to omija „rozstraja” te kolumne, zmieniając jest charakter brzmienia wymyślony przez producenta

Być może, nie znam Kefów.

U siebie zrobiłem jak zrobiłem i nie wnikam,  nic się nie popsuło, ale też nie analizowałem swoich zworek. 😁

P.S.

A co to są za pokręciołka  między górnymi, a dolnymi zaciskami pod nazwą LINK?

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, DiBatonio napisał:

co to są za pokręciołka  między górnymi, a dolnymi zaciskami pod nazwą LINK?

Zworka fabryczna 

16 minut temu, mateolo2 napisał:

łączenie terminali w tych kefach to nie zwykła blaszka jak w wiekszosci kolumn tylko cała płytka pcb

Myślałem że to zwykle coś, ale może i tak być, trzeba by obczaić 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, marcinmarcin napisał:

Zworka fabryczna

 

7 minut temu, marcinmarcin napisał:

Myślałem że to zwykle coś, ale może i tak być, trzeba by obczaić

Teraz doczytałem w jakiejś recenzji, że służą do zwierania terminali.

Jak to jest rozwiązane  niczego się nie dowiedzialem,  jakieś fabryczne kefowe rozwiązania.

Ciekawe czy są jakieś rozbierane zdjęcia tych Kefów, chciałbym zobaczyć tę płytkę PCB 😉

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, DiBatonio napisał:

 

Teraz doczytałem w jakiejś recenzji, że służą do zwierania terminali.

Jak to jest rozwiązane  niczego się nie dowiedzialem,  jakieś fabryczne kefowe rozwiązania.

Ciekawe czy są jakieś rozbierane zdjęcia tych Kefów, chciałbym zobaczyć tę płytkę PCB 😉

 

Tak to wyglada

438D0D83-2774-4564-BF7D-9FF3D9C57160.png

B3E1ECEE-421E-4371-8AB1-6A6B6F1F172F.png

EE86112B-D63C-4B1D-9DA8-4A58A38210CC.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, DiBatonio napisał:

Wyglada jakby coś na wzór potencjometru zwierało te zaciski poprzez, płytkę PCB.

Kurde jak widzę takie konektory w kolumnach to mnie częsie 😬

Hahaha mnie tez. I właśnie dlatego zrobiłem zworki. Ale ja widać coś w tych konektorach jest co sprawia, ze ich brzmienie jest spójne, a dodanie zworkow to rozregulowuje. I mówię jest to serio ciekawe. Bo w swoich poprzednich kolumnach zmieniając blaszki, kable glosnikowe itd słyszałem różnice w dźwięku, ale umówmy się - była ona delikatna. A tutaj po zastosowaniu tych zworek ten bas brzmi tak jak subwoofer, który został ustawiony nie w fazie. Tylko nie wiem co mogłem tutaj zrobić zle żeby ta fazę zamienić :) Są podłączone jak zwykle. Czyli jakaś magia w tych płytkach terminali jest… nie wiem. Jest to moje pierwsze audiofilskie doznanie, którego w żaden sposób logicznie nie potrafię wytłumaczyć. Porobie eksperymenty - podłączę na gore, na krzyż i zobaczę czy to coś zmienia. Może podłączenie na gore w takim razie doda więcej basu 😂😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...