Skocz do zawartości

Jaki kabel coaxial do 350 zł?


logo83

Recommended Posts

11 minut temu, TomekN napisał:

Myślę, że to jest błędna diagnoza. Mnie np. stać na większość popularnych audiofilskich kabli, ale ich nie używam, bo jeszcze nigdy nie natknąłem na jakikolwiek dowód, że wpływają na brzmienie. I tu trzeba oddać co bardziej szanowanym kolegom audiofilom, że chyba nigdy nikt nie zarzucił mi że nie mam audiofilskich kabli, bo mnie na nie nie stać.

Z drugiej strony, widziałem już wielokrotnie wątki, w których ktoś pyta o kable w cenie zdecydowanie nieproporcjonalnej do posiadanego budżetu na cały system. Tak jakby były jakimś istotnym elementem tego systemu. Przykładowo, u mnie całe okablowanie (a jest b. rozbudowane) stanowiło 3% całości kosztów systemu. A są ludzie którzy używają sam interkonekt za 1000 zł, do zestawu za 5000 zł (przykładowo).

Ale wciąż - ja nie bynajmniej* nie krytykuje takich ludzi. Każdy wydaje swoje pieniądze jak chce. Ale gdy ktoś nowy przychodzi na forum i pyta jaki kabel, mam odwagę wyrazić swoje zdanie (że nie ma potrzeby wydawać tyle na kable), bez względu ilu audiofilów mnie zaraz obskoczy i zaatakuje. Bo tutaj proporcje są (niestety) zawsze takie, że wierzących / słyszących jest więcej.

 

* - @DiBatonio @T Z6 przy okazji polecam zapoznanie się z różnicą znacznia pomiędzy bynajmniej i przynajmniej, bo widzę ciągle mylicie 😉

 

Tez ci wytkne bledy jezykowe polonisto jeden 😂.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dla nowych i mniej zorientowanych, informacje o tym, że nie wszystko audiofilskie złoto, co się świeci, są jak najbardziej potrzebne i pożyteczne. Co zrobią z tą wiedzą, w którą stronę pójdą, to już ich sprawa. Ale zwrócić uwagę na pewne sprawy wypada. Tak z koleżeńskiej życzliwości.

Dlatego za każdym razem gdy zobaczę temat z pytaniem "jaki kabel USB doda mi basów?", to zostawię tam swój wpis. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lpomis napisał:

To akurat bardzo prosto zmierzyć. Próbowałeś instalować na telefon jakiś miernik poziomu dźwięku? Od siebie polecam Decibel X. Puść ten sam utwór, a najlepiej jednostajny dźwięk i sprawdź czy faktycznie coś się zmieniło. 

A co jesli ktoś ma słuch "lepszy" niż urządzenie pomiarowe? ;)

😈

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślicie ze to jest ustawka i wszyscy zaproszeni goście, którzy potwierdzają, ze słyszą różnice sa podstawieni? ;) Co w to wątpię. 
 

Ale fajnie by było zrobić takie spotkanie kolegów z forum „wojna o kable”, w którym przyjechaliby wszyscy stali uczestnicy forum, którzy się od dawna w tym temacie spierają i jedni spróbowali drugim udowodnić racje. Chciałbym to zobaczyć ! Dawajcie! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, mateolo2 napisał:

A myślicie ze to jest ustawka i wszyscy zaproszeni goście, którzy potwierdzają, ze słyszą różnice sa podstawieni? ;) Co w to wątpię.

Nie mam całej godziny aby to dokładnie obejrzeć, ale tak pobieżnie przeglądając widzę, że zgromadzeni za każdym razem są informowani wcześniej jaki kabel teraz zostanie podłączony, a nawet ile dokładnie kosztuje. To sprawia, że ulegają wpływowi sugestii i słyszą to, co chcieliby usłyszeć. A czasami pewnie to, co sugerują im prowadzący - i tu trafnie użyłeś formułowania, że "potwierdzają" rzekome różnice.

Jedyny ciekawy fragment jest pod koniec, gdy prowadzący podłącza jedyny nieznany publiczności kabel rzekomo "swojej konstrukcji" i po odsłuchu pyta zgromadzonych który to był / jak go oceniają. Jakoś nikt się nie rwie do odpowiedzi, poza jedną osobą... która się bardzo myli. Podłączony kabel był marki Hama z MediaMarktu 😆 

 

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, TomekN napisał:

...jaki kabel teraz zostanie podłączony, a nawet ile dokładnie kosztuje. To sprawia, że ulegają wpływowi sugestii i słyszą to, co chcieliby usłyszeć (a czasami nawet to co sugerują im prowadzący).

To sprawia jedynie, że antykablarze tak myślą,  a  w rzeczywistości wcale tak nie jest.

Cena kabla nie powie, czy brzmienie będzie dociążone, wyszczuplone, czy jakiekolwiek inne.

Było już o tym, nie zawsze droższe jest lepsze.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, DiBatonio napisał:

To sprawia jedynie, że antykablarze tak myślą,  a  w rzeczywistości wcale tak nie jest.

Cena kabla nie powie, czy brzmienie będzie dociążone, wyszczuplone, czy jakiekolwiek inne.

Było już o tym, nie zawsze droższe jest lepsze.

Dokładnie. Dla mnie @TomekN to trochę brzmi tak, jakbyś po przejrzeniu tego filmu wypisał sobie argumenty, w których istnieje prawdopodobieństwo, ze osoby słuchające na widowni mogły wpaść w autosugestię, które to argumenty maja sugerować, ze nie ma żadnego potwierdzenia na różnice w brzmieniu konkretnych przewodów. Ja natomiast widzę film z grupą ludzi, którzy po przełączaniu różnych kabli zgadzają się  co do tego, ze przy danym kablu słyszą daną różnice i tyle. Cały film jest nagrany jakimiś tam mikrofonami i faktycznie na dobrych słuchawkach słyszy się wyraźną różnice między przewodami - sprawdź jak masz możliwość. 
 

Nie rozumiem natomiast takiej retoryki „kabel zasilający nie ma prawa mieć wpływu na dźwięk, wiec nie będę nawet tego rozważał, testował. Nie obchodzi mnie to. To przeczy zasadom fizyki” - swoją droga polecam w tym temacie filmy gr reaserch i british audiophille, którzy właśnie pod kątem czysto technicznym/naukowym tłumacza, skąd się biorą te wyraźne zmiany po zastosowaniu różnych zasilających. 

Jak zawsze koncze tym samym zdaniem - spróbuj, posłuchaj, sprawdź.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, mateolo2 napisał:

Dokładnie. Dla mnie @TomekN to trochę brzmi tak, jakbyś po przejrzeniu tego filmu wypisał sobie argumenty, w których istnieje prawdopodobieństwo, ze osoby słuchające na widowni mogły wpaść w autosugestię, które to argumenty maja sugerować, ze nie ma żadnego potwierdzenia na różnice w brzmieniu konkretnych przewodów. Ja natomiast widzę film z grupą ludzi, którzy po przełączaniu różnych kabli zgadzają się co do tego, ze przy danym kablu słyszą daną różnice i tyle.

Ja bym to podsumował tak: 

  • Wszyscy wiedzieli jaki kabel gra, już samo to dyskwalifikuje ich ocenę (zwłaszcza w kategoriach porównawczych). Zresztą tak samo jest w innych dziedzinach, np. testowaniu win. Są na ten temat nawet badania naukowe.
  • Ja akurat nie widzę, aby oni wszyscy się ze sobą zgadzali w ocenach. Większość milczy, wyglądają mi bardziej na osoby sceptyczne. Odzywają się pojedyncze osoby.
  • Na koniec, gdy nie wiedzieli jaki kabel gra - znowu nie mieli opinii. A jeden co się odezwał - był w błędzie..
  • Nie bez powodu do wykazywania faktycznych różnic w brzmieniu stosuje się metodę podwójnie ślepego testu. To znaczy że ani słuchający, ani nawet zmieniający próbki / kable / materiał - nie mogą wiedzieć co aktualnie jest podłączone. Tylko w ten sposób odsłuch porównawczy ma jakąkolwiek wartość, bo eliminuje tzw. "confirmation bias". Poczytaj o tym.
  • Jest w necie wiele przykładów, jak można manipulować grupą i uzyskać od nich "potwierdzenie" programowanych informacji. Ten audiofilski event jest ordynarnym przykładem na taką manipulację i pewnie dlatego większość osób na sali była sceptyczna.

 

51 minut temu, mateolo2 napisał:

Nie rozumiem natomiast takiej retoryki „kabel zasilający nie ma prawa mieć wpływu na dźwięk, wiec nie będę nawet tego rozważał, testował. Nie obchodzi mnie to. To przeczy zasadom fizyki”

Bo w urządzeniach audio są zasilacze, które muszą spełniać określone normy. Bo prąd dostarczany do nich nie wymaga "oczyszczania". A nawet gdyby (czysto hipotetycznie) wymagał, to żaden kabel i tak go nie oczyści. Czyste placebo. Bez potwierdzenia w nauce, wiedzy, teorii, praktyce i licznych doświadczeniach. I bez potwierdzenia w ślepych testach. Które przecież byłyby niezwykle przekonującym narzędziem sprzedażowym dla produkujących takie kable firm.
  
Obejrzyj sobie chociaż:
https://www.youtube.com/watch?v=BzPa2GpQCs8
Ale te dwa materiały też bardzo polecam:
https://www.youtube.com/watch?v=dLghg0QXPzs
https://www.youtube.com/watch?v=XolFn8QTEHE

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówicie że nie ma tego w testach. Na Audiostereo ktoś kiedyś zamieścił spektrum brzmienia całego systemu po wymianie kabla zasilającego. Ja tutaj zamieściłem film pokazujący tak samo wynik po wymianie samego transportu sieciowego.

To dwa element które chyba mają największych przeciwników.

Początkowo mówione było, pokaż.

No to materiały wizualne zostały zaprezentowane. Po czym komentarze doszły w stylu różnice są małe na tyle że nie możliwe aby był słyszalne.

Aha. No to albo jedno albo drugie. Skoro jakieś, jakiekolwiek, najmniejsze różnice widać, to dlaczego nie może być ich słychać.

Ciekawe jest to że zawsze te same osoby sa za te same osoby przeciw. Stron rodzi się kilkanaście, nikt obcy , nowy ich nie czyta. Kto tu kogo próbuje przekonać i po co?

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

No to materiały wizualne zostały zaprezentowane. Po czym komentarze doszły w stylu różnice są małe na tyle że nie możliwe aby był słyszalne.

Aha. No to albo jedno albo drugie. Skoro jakieś, jakiekolwiek, najmniejsze różnice widać, to dlaczego nie może być ich słychać.

Pokazane zmiany "kablowe" zasilające były na poziomie -86dB od sygnału(jeżeli dobrze pamiętam podlinkowany test pewnej firmy kablarskiej)

349286649_such.thumb.jpg.d6c2d9d452f57262618389778982e117.jpg

Dla zobrazowania skali problemu wstawiam kolejny raz swój audiogram -50 dB to jest praktycznie calkowita dziura w słyszeniu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...