Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ps: nie wiem jakie macie doswiadczenia z lutowaniem kabelków (ja próbowałem nawet na aspirynie - podobno pomaga - mi nie pomogło). Drogą doświadczeń (ciagle skracanie i nowy sposob lutowania 🤦‍♂️) doszedłem do sytuacji, w której obcinam końcówki, obieram standartowo. W miejscu obciecia (pod skosem jak to robią z kwiatami w kwiaciarni ;) - im większy kąt cięcia tym wieksze pole styku) na szerokim grocie umieszczam cyne z kalafonia i ruchami obrotowymi zamaczam obcieta pod skosem końcówkę przewodu (temp ok 350⁰C) Tym sposobem cyna pokrywa samą końcówkę przewodu nie niszcząc izolacji (kolorowe farbowanie - mikro izolacja). Kluczowe jest to w wtykach typu jack 3.5mm z wzgledu na bardzo małe odległości wewnatrz wtyku pomiedzy miejscami lutowania. UWAGA - prace wykonujemy na własne ryzyko (a ryzyko zwarcia jest spore - czy to podczas lutowania czy też podczas oderwania sie przewodu i zetkniecia wewnatrz wtyku z innym pinem).

Obecnie słucham sobie i wszystko jest ok. Mogę polecić tego typu zabieg. Narazie trzyma dość mocno. Jak to mówią... pożyjemy, zobaczymy. Może sie komuś przyda ten sposób. 

Jeszcze takie pytanie? Czy żywica np. Epoksydowa dwuskładnikowa nadaje sie do zalania całości i czy nie powoduje zwarć? Bo mimo wszystko wolalbym to jakoś zabezpieczyć mechanicznie 🤔.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Może sie komuś przyda ten sposób. 

Zrobienie czegoś samemu zawsze daje satysfakcję.

Jak tak dobrze Ci idzie to spróbuj kiedyś zespawać coś takiego

https://avcorp.pl/product-pol-2447-Furutech-FP-704-G-6-3-mm-stereo.html

Powiem krótko , chciałbym poznać konstruktora tego wtyku ? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jeszcze takie pytanie? Czy żywica np. Epoksydowa dwuskładnikowa nadaje sie do zalania całości i czy nie powoduje zwarć? Bo mimo wszystko wolalbym to jakoś zabezpieczyć mechanicznie 🤔.

Żywica epoksydowa, Poxipol ewentualnie klej cyjanoakrylowy gęsty. Z tymi produktami pracuję do tej pory i nie ma z nimi problemów :) 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, tomek4446 napisał:

Zrobienie czegoś samemu zawsze daje satysfakcję.

Jak tak dobrze Ci idzie to spróbuj kiedyś zespawać coś takiego

https://avcorp.pl/product-pol-2447-Furutech-FP-704-G-6-3-mm-stereo.html

Powiem krótko , chciałbym poznać konstruktora tego wtyku ? :)

Jak mawiają... nie ma rzeczy niemożliwych ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
28 minut temu, iFi Audio napisał:

Bardzo polecam Furutechy. Robiłem na nich kilka rzeczy i lutują się genialnie. No, chyba, że są rodowane, wtedy to nie 🤣

Ale to każdy rodowany wtyk jest upierdliwy...

To dziwne, bo ja na moim warkoczyku do Audeze zamieniłem Furutecha golda na Furutech FT-763 (R) rodowany i nie stwierdziłem problemu w lutowaniu.

Bardziej upierdliwe w lutowaniu są druciki z litzy 7N

 

Dnia 13.06.2022 o 09:19, tomek4446 napisał:

Powiem krótko , chciałbym poznać konstruktora tego wtyku ? :)

Ja też, bo bardzo dobrze się je zaprawia/lutuje.

Spróbuj 4pinowe 2,5mm jak zbalansowany do DAP Astell&Kern AK70, jak np. drugi od góry, tylko jeszcze cieńszy, bo 2,5mm.

To przeprosisz się z wieloma innymi wtykami. Do tego warkocz z litzy do takiego wtyku.

 

 

 

4C1ABA7C-E0C4-42CD-870B-7E50513C0E15.jpeg

Dnia 6.06.2022 o 11:35, Chyba Miro 84 napisał:

A tak przy okazji... znalazlem coś ciekawego a mianowicie, różne firmy maja różnie podłączone

Tak, to prawda przekonałem się na przykładzie AK70.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, DiBatonio napisał:

Spróbuj 4pinowe 2,5mm jak zbalansowany do DAP Astell&Kern AK70, jak np. drugi od góry, tylko jeszcze cieńszy, bo 2,5mm.

Właśnie identyczny taki sam tylko 3.5mm miałem 4 pinowy. Gdy pierwszy raz zobaczyłem ile tam jest "miejsca" na mocowanie, to byłem trochę przerażony :)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, iFi Audio napisał:

Jak zdejmowałeś lakier? Wypalałeś go cyną? 

Nie, wypalałem go inaczej 😉

Wolę, żeby w cynie była cyna i sreberko, a nie dodatki i związki z wypalonego lakieru.

Można też bawić się nożykiem w skrobanie, ale większym problemem jest topienie się izolacji silikonowej, czy co to tam jest.

Jest na to myk, ale nie będę go zdradzać 😁

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sądziłem że przewodniki w kabelkach tak cienkich odsłania się po prostu odpowiednią temperaturą grota lutownicy i używa się do tego bardzo niewielkich ilości lutu. :) 

Dnia 13.06.2022 o 00:47, Chyba Miro 84 napisał:

Udało mi sie zamontować nowy wtyk 4-polowy w koss portapro (lutowanie kabelków to jakiś koszmar). Te kossy graja dużo lepiej bez przejściówki. Polecam niezdecydowanym w tego typu "akcjach". 👍

Montowałeś w Porta Pro wtyk symetryczny, czy czteropolowy do mikrofonu na kablu ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawie dostałem dwie przejściówki. 

Jedna pozwalała np. Zbalansowanym "re400b" podłączyć sie pod standartowe wejście w dowolnej mp3-ce czyli trrs》trs.

Druga pozwalała standartowym słuchawkom podpiąć sie pod zbalansowane wejscie w hifiman. Czyli trs》trrs, Ale ta przejsciowka ma dodatkowy kabelek który wpina sie w usb DAP-a! 

Ta przejściówka z racji że wielokrotnie była używana z moimi portapro w terenie, niejednokrotnie była "nadwyrężana". Wiec postanowiłem spróbować wymienić standartowy wtyk trs na trrs celem pominiecia tej przejściówki.

Zauważyłem że można tym sposobem wyciągnąć np. głośniejszy dzwiek z koss-ów, chociaż trzeba uważać bo już raz w fazie "testu" max poziomu, portapro dostały za dużo i wydały dźwięk jakby "gniecionej folii" - podejrzewam że membrana została odkształcona chwilowo. Na szczescie nie zepsułem ich. Tak wiec przestrzegam przed tym by uważać z głosnoscią po takim zabiegu! 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że ten Hifiman nie posiada wyjścia SE, czyli do podłączenia słuchawek z złączem jack 3-pin. W takiej sytuacji zapewne masa jest ze złącza USB. Wtedy to ma sens :) . Najczęściej takie DAPy wyposaża się w oba rodzaje wyjść. Zbalansowane i niezbalansowane. Wtedy nie trzeba takich przejściówek. A Porta pro ma małe przetworniki o bardzo wysokiej skuteczności mimo ich dość wysokiej impedancji i nie są one w stanie przyjąć zbyt dużej mocy. Łatwo je doprowadzić do przesterowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, MobyDick napisał:

Rozumiem że ten Hifiman nie posiada wyjścia SE, czyli do podłączenia słuchawek z złączem jack 3-pin.

Też ubolewam nad tym ;)

53 minuty temu, MobyDick napisał:

zapewne masa jest ze złącza USB. Wtedy to ma sens :) .

Nie mam pojecia jak to funkcjonuje ale mozliwe ze jest jak piszesz

 

54 minuty temu, MobyDick napisał:

Najczęściej takie DAPy wyposaża się w oba rodzaje wyjść.

Ten mój to chyba jedyny z całej gamy tego producenta który nie ma dwóch wyjść i trzeba używać adaptera. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego DAP-a zdecydowanie najlepiej jest mieć słuchawki z przewodami zbalansowanymi, bo z tą przejściówką korzystasz z połowy jego stopni końcowych wzmacniacza słuchawkowego i prawdopodobnie z połowy elektroniki która w nim jest odpowiedzialnej za przetwarzanie dźwięku. A na taki wtyk zawsze można założyć przejściówkę na 3-pin gdy chcemy je podłączyć do czegoś co  ma tylko takie wyjście słuchawkowe. 

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. A te portapro maja niezalezne kable dla kanałów lewy i prawy, i biegna tak aż do wtyku zbalansowanego - czyli mozna powiedzieć że sa teraz "full balanced" 😎

5 minut temu, MobyDick napisał:

bo z tą przejściówką korzystasz z połowy jego stopni końcowych wzmacniacza słuchawkowego i prawdopodobnie z połowy elektroniki która w nim jest odpowiedzialnej za przetwarzanie dźwięku

Czyli bez graja "pełną parą" co zauważyłem wlasnie w poziomie głośności miedzy innymi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero z wtykiem 4 pin są zbalansowane, a dzięki temu że 4 przewody biegną osobno do wtyku , łatwo jest z nich takie zrobić :) . 

Trudniej jest przerobić gdy od splitera biegną 3 przewody, bo wtedy trzeba wymieniać kabel. Jeszcze trudniej gdy słuchawki mają kabel wyprowadzony z jednej strony kablem z trzema przewodami. Czasem można spotkać jednak wyjścia z takich słuchawek jack 2,5 mm 4 pin i wtedy tylko jest potrzebny odpowiedni wymienny kabel.

Ja z zasady wymieniam  w Kossach tego typu kable bo fabrycznie są bardzo niskiej jakości. Widziałem na Aliexpress same przetworniki do Porta Pro wyposażone w gniazda MMCX do łatwej zmiany przewodów w takich słuchawkach. https://pl.aliexpress.com/item/1005003090932410.html Nie testowałem ich, więc nie wiem ile są warte :) . Na zdjęciach są przewody z usztywnieniami do zakładania na ucho do dokanałowych IEM-ów :) .

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...