Skocz do zawartości

Dobór kolumn a otwarty salon z kuchnią i jadalnią


pawelpl

Recommended Posts

Cześć,

Przymierzam się do kupna stereo. Upatrzyłem sobie Heco aurora 700 lub Klipsch R-800F.

1. W jaki sposób dobrać moc/wielkość kolumn pod mój salon? W zależności od spojrzenia pomieszczenie ma 25 metrów, 35 m z korytarzem otwartym na salon lub 55 z kuchnią i jadalnią. Nadmienię, że z drugiej strony znajduję się okno ok. 4 metry.

2. Czy zaproponowane przeze mnie kolumny wystarczą do do tego metrażu (większa czyt. głośniejsza impreza na cały salon raz na kilka miesięcy 😉, zazwyczaj słuchanie z poziomu kanapy)

2. Jaki wzmacniacz zagrałby dobrze z tymi kolumnami (50% muzyka raczej lata 90 i 80te. Głównie rock, koncerty, klasyka, trochę współczesnego popu + 50% gry/filmy). W miarę możliwości ze sterowaniem przez hdmi i  wszystko do 6 k razem z kolumnami.

Z góry dziękuję za pomoc

IMG-20220608-155853.jpg

 

 

IMG-20220608-155901.jpg

Edytowano przez pawelpl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z HDMI i stereo, i do 6 tysięcy za całość w tych czasach to już niemożliwe...

A czy to HDMI musi być priorytetem? Czy chodzi Ci tylko o wygodę i sterowanie po jednym kablu?

Po optyku możesz podłączyć się do telewizora i w ten sposób puścić dźwięk. Wtedy celowałbym w Yamahę RN602 i powiedzmy te HECO.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Miras23 napisał:

Z HDMI i stereo, i do 6 tysięcy za całość w tych czasach to już niemożliwe...

A czy to HDMI musi być priorytetem? Czy chodzi Ci tylko o wygodę i sterowanie po jednym kablu?

Po optyku możesz podłączyć się do telewizora i w ten sposób puścić dźwięk. Wtedy celowałbym w Yamahę RN602 i powiedzmy te HECO.

Przecież ta yamaha zginie w tym rozkładzie. Tyle tylko że blisko budżetu. Miałem w podobnym rozkładzie klipsche rp-260f  i ani z 602 ani z magnatem nie było szans aby jako tako wypełnić te wnetrza dźwiękiem. Myślę że aurory ale 1000 i jeżeli yamaha to 803d. 

Czy musi być nowy zestaw?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

 

Miras,

To HDMI to bardziej z wygody do sterowania jednym pilotem. Rozumiem, że jeżeli podłączę się optykiem w telewizor Sony XH9505 to raczej nie ma opcji na sterowanie jednym pilotem. Włączanie, amplitunera razem z tv etc? : )

 

 

Matt,

czy przy założeniu że odsłuchy bedą głównie z odleglości 3 metrow to Heco 700 też nie dadzą rady?  : ) 
Sprzęt mógłby być używany ale musiałbym mieć pewność, ze jest wszystko ok.

 

 

lysyrafal,

czy 820F to dużo gorszy temat od R800F?


 

 

 


 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalnie ponad budżet (jak się dobrze potargujesz to może jakimś cudem się zmieścisz) miałbyś yaqina ms-30l + Klipsch Rp-260F. Wypożycz, posłuchaj - te Klipsche są teraz w świetnej cenie. Na podobnym metrażu, też z otwartą kuchnią, słuchałem tych kolumn ale z Onkyo 8250 i dawały radę - wiadomo - każde pomieszczenie/akustyka jest inne.  

Teraz patrzę że Q21 ma zarówno Yaqina jak i Klipsche więc z wypożyczeniem nie masz problemu - jak wybierzesz Outlet to Ci jeszcze na kable zostanie.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pawelpl napisał:

Matt,

czy przy założeniu że odsłuchy bedą głównie z odleglości 3 metrow to Heco 700 też nie dadzą rady?  : ) 
Sprzęt mógłby być używany ale musiałbym mieć pewność, ze jest wszystko ok.

Jest trochę jak piszesz. W miejscu odsłuchu przy odpowiednim ustawieniu i Klipsche i Heco dadzą frajdę. Ale pamiętaj tylko, że delikatna zmiana nawet w lewo i prawo na kanapie będzie już wnosić odsłuchowe problemy 😉

Jeżeli już Klipsch to serii RP, oczywiście im wyżej tym lepiej ale budżet się zmienia. Co do Heco to musisz sparować z odpowiednim wzmacniaczem/amplitunerem. One akurat tworzą udaną parę z yamaha rn803d.  602 to będzie IMO porażka szczególnie na takim metrażu i układzie. 

Zwróć uwagę do Klipsch na magnata MA900. Mr780 również może się sprawdzić. Jednak uważam, że MA900 może być dobrym rozwiązaniem z Klipschami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Józef Herczek napisał:

Minimalnie ponad budżet (jak się dobrze potargujesz to może jakimś cudem się zmieścisz) miałbyś yaqina ms-30l + Klipsch Rp-260F. Wypożycz, posłuchaj - te Klipsche są teraz w świetnej cenie. Na podobnym metrażu, też z otwartą kuchnią, słuchałem tych kolumn ale z Onkyo 8250 i dawały radę - wiadomo - każde pomieszczenie/akustyka jest inne.  

Teraz patrzę że Q21 ma zarówno Yaqina jak i Klipsche więc z wypożyczeniem nie masz problemu - jak wybierzesz Outlet to Ci jeszcze na kable zostanie.  

Właśnie odkryłem, że Q21 jest w Pabianicach gdzie przeprowadziłem sie 2 tyg temu ;)

W takim razie ogarnę wypożyczenie, bo faktycznie najbardziej nie boję się tego czy mi sie spodoba odsłuch w sklepie tylko jak to wszystko zadziała u mnie.

 

3 godziny temu, Matt Daemon napisał:

Jest trochę jak piszesz. W miejscu odsłuchu przy odpowiednim ustawieniu i Klipsche i Heco dadzą frajdę. Ale pamiętaj tylko, że delikatna zmiana nawet w lewo i prawo na kanapie będzie już wnosić odsłuchowe problemy 😉

Jeżeli już Klipsch to serii RP, oczywiście im wyżej tym lepiej ale budżet się zmienia. Co do Heco to musisz sparować z odpowiednim wzmacniaczem/amplitunerem. One akurat tworzą udaną parę z yamaha rn803d.  602 to będzie IMO porażka szczególnie na takim metrażu i układzie. 

Zwróć uwagę do Klipsch na magnata MA900. Mr780 również może się sprawdzić. Jednak uważam, że MA900 może być dobrym rozwiązaniem z Klipschami.

 

Dobra to pod rozwagę Lampa Yagina lub uzywane RN803D/MA900 + Klipsche/Heco

Który z tych trzech  amplitunerów będzie najmniej problematyczny? Rozumiem przez to, możliwość sterowania jednym pilotem od tv? W Yamaha chyba jest bluetooth i można to sparować z TV, żeby działał jeden pilot. Dzwięk to chyba najlepiej optykiem?

Widzę, że Yamaha ma dwa wyjścia optycznie. Jeżeli w przyszłości ten sam zestaw miałby być podłączony pod tv oraz pod projektor to wówczas mógłbym to wykorzystać?

 

 

 

 

Edytowano przez pawelpl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Józef Herczek napisał:

Yaqin to czysty wzmak, do podłączenia TV potrzebny będzie zewnętrzny DAC. Yamahę i MA900 podepniesz pod TV optykiem ale oba nie mają HDMI więc jednym pilotem nie obsłużysz. TV będzie jednak najsłabszym ogniwem w całym zestawie.  

Hmm gdzieś czytałem, że bo BT Yamaha powinna sie sparować z w miarę nowym tv na android tv (chodzi tylko o sterowanie pilotem od tv).

W takim razie musze to potwierdzić. Dzięki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Przy takiej powierzchni minimum jest Heco Aurora 700,
sugerowałbym trochę mocniejsze kolumny, plus wzmacniacz.
Z alternatyw mogę, polecić Magnata MA 700,hybrydowy wzmacniacz dosyć ocieplony muzykalny wzmacniacz dobrze zgrywający się z kolumnami firmy Heco.
Posiadamy w salonie bardzo duży wybór kolumn i wzmacniaczy ewentualnie zapraszamy, do kontaktu z salonem postaramy się pomóc w wyborze sprzętu.

 

Pozdrawiam.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.06.2022 o 20:38, Matt Daemon napisał:

Przecież ta yamaha zginie w tym rozkładzie. Tyle tylko że blisko budżetu. Miałem w podobnym rozkładzie klipsche rp-260f  i ani z 602 ani z magnatem nie było szans aby jako tako wypełnić te wnetrza dźwiękiem. Myślę że aurory ale 1000 i jeżeli yamaha to 803d. 

Czy musi być nowy zestaw?

Ale co nie ma szans na wypełnienie dźwiękiem? Amplituner Yamahy ma grubo ponad 100 W na kanał, głośniki Klipscha wysoką efektywność. 

Chyba, że ktoś potrzebuje koncertowych wrażeń aby tynk ze ścian leciał...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Miras23 napisał:

Ale co nie ma szans na wypełnienie dźwiękiem? Amplituner Yamahy ma grubo ponad 100 W na kanał, głośniki Klipscha wysoką efektywność. 

Chyba, że ktoś potrzebuje koncertowych wrażeń aby tynk ze ścian leciał...

Piszesz bo słuchałeś tego połączenia? Jeżeli tak to może w bardzo małym i akustycznie przygotowanym pomieszczeniu. Tak czy inaczej w moich warunkach była katastrofa 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Matt Daemon napisał:

Piszesz bo słuchałeś tego połączenia? Jeżeli tak to może w bardzo małym i akustycznie przygotowanym pomieszczeniu. Tak czy inaczej w moich warunkach była katastrofa 😉

Każdy pokój jest inny. Ja słuchałem u znajomego tej Yamahy z Klipschem R600 i był ogień. Pokój z 20 metrów, średnio zaadaptowany. Przy skali głośności -10 było bardzo głośno, więc nie wiem co tam u Ciebie nie zagrało :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Miras23 napisał:

Każdy pokój jest inny. Ja słuchałem u znajomego tej Yamahy z Klipschem R600 i był ogień. Pokój z 20 metrów, średnio zaadaptowany. Przy skali głośności -10 było bardzo głośno, więc nie wiem co tam u Ciebie nie zagrało :P

Przede wszystkim mowa o salonie otwartym z kuchnią. Powierzchnia prawie 2x taka. To co do samego wątku. Jeżeli uważasz że tam zagra taki zestaw.... ok. Masz prawo. Ja słuchałem w podobnejnaranżacjinu siebie i było byle jak. Basu można było szukać gdzieś ale nie wiadomo było gdzie. A co do samej skuteczności klipsch ktoś powyżej też wskazał jakie to 97db 😉 dla jasności magnat już bardziej ogarnął nawet z klipsch a z cantonami tym bardziej. Natomiast vincent z kappami wypełnił całość dźwiękiem po brzegi 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Miras23 napisał:

akustyka mogła pokrzepić efekt, dlatego nie mogłeś "złapać basu" -moim zdaniem Yamaha z basem nie ma żadnego problemu i RN602 rwie się do gry. Najlepiej będzie jak kolega który jest zainteresowany zakupem, uda się bezpośrednio do salonu.

Być może niemniej pozostałe wzmacniacze sprawdziły się ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...