Skocz do zawartości

Nowy wzmacniacz do ELAC 68.2 max. 3000zł


Maciej Rz

Recommended Posts

Cześć. Proszę o pomoc w wyborze nowego wzmacniacza stereo do zakupionych przeze mnie ostatnio kolumn ELAC 68.2.
Do tej pory używałem kina domowego Denon AVR-1713 + Taga Harmony 606 v3. Podjąłem decyzję o przejście na dźwięk stereo.
Niestety po podłączeniu ELAC 68.2 do obecnego amplitunera dźwięk jest niewiele lepszy w porównaniu ze starymi głośnikami, pomimo że "nowe" kolumny są 2-3 razy droższe.

Mile widziane modele wzmacniaczy z własnym DAC. Źródło muzyki - streaming Spotify/Tidal/Youtube. Nie mam dobrej jakości odbiornika z własnym przetwornikiem.
Muzyka: rock progresywny i ogólnie klimat radia 357.
Oczekiwane brzmienie: nieanalityczne, dynamiczne, lubię podbity bas w okolicach 100-120Hz i wyższą średnicę, nie trawię mocno podbitego basu przy ok. 200-300Hz
Ze słuchawek bardzo mi odpowiada brzmienie Grado i Sony MDR-1A. W sprzęcie stacjonarnym nie mam większego doświadczenie, aby się odnieść bezpośrednio.

Budżet - max. 2500-3000zł - czy w tej cenie usłyszę różnicę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
ELAC 68.2 potrzebują wydajniejszego wzmacniacza. Obecny amplituner niestety jest dużym ograniczeniem dla nich. 

Patrząc na Twoje preferencje dobrym wyborem byłby Cyrus One lub Quad Vena II ale w obu przypadkach wyjdziesz nieco poza zakładany budżet. 

W kwocie 3000zł miałbyś Audiolaba 6000a, który zapewni Ci muzykalne brzmienie z mocniejszą podstawą basową. 

Zapraszam na odsłuch w naszym salonie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za polecenie!

Wypożyczyłem dzisiaj 2 modele wzmacniaczy:
1. Rotel A11 - pomimo że posiada własny DAC niestety zagrał w mojej ocenie bardzo kiepsko. Ponownie nie usłyszałem wyraźnej poprawy dźwięku.
2. NAD C316BEE - tutaj słyszę że nowe kolumny grają wyraźnie lepiej i jestem pozytywnie zaskoczony jakością dźwięku, pomimo że źródłem jest jedynie gniazdo minijack smartfona i tani transmiter BT
 

Edytowano przez Maciej Rz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy C356bee brzmi podobnie do 316bee?

Po podłączenie Elac 68.2 do Nada 316bee doceniam ogólnie lepszy dźwięk i odkrywam na nowo stare kawałki.  Słyszę więcej, wyraźniej i z lepszą dynamiką. Chciałbym jednak trochę mocniejszą perkusję w odsłuchu. Interesuje mnie bardziej "koncertowe" brzmienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NAD 316 to tzw. killer w tej cenie. Nie wiem dlaczego jest tak rzadko polecany. No ale koncertu to on nie zrobi. Niskiego zakresu w większych ilościach też tam zresztą nie ma. Zgadzam się również z przedmówcą, że Rotele grają bardzo równo i dla osób szukających basu, to nie jest do końca najlepsza propozycja. Moim zdaniem, może spodobać Ci się Cyrus One. Podstawa basowa na pewno się tam wyróżnia na plus. Tak, wiem że mam go tu na giełdzie, więc może niezręcznie mi go chwalić, ale jeśli masz możliwość to posłuchaj gdzieś.

A koncerty to robi Atoll 100.

Edytowano przez Grzesiek202
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maciej Rz Styl grania podobny, aczkolwiek wyższy model gra ciemniej i da Ci więcej basu, po za tym jest dużo wydajniejszy.

39 minut temu, Maciej Rz napisał:

Chciałbym jednak trochę mocniejszą perkusję w odsłuchu. Interesuje mnie bardziej "koncertowe" brzmienie.

I tu mnie zaskoczyłeś z tą perkusją, bo jednak troszkę smaczków lubisz w brzmieniu. Proponuję do odsłuchu dwa amplitunery stereo, przy których nie powinieneś się nudzić:

Cambridge Audio AXR85 

Cambridge Audio AXR100

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując dzisiejszy odsłuch. Przy Nadzie 316bee najlepiej słucha mi się Grzegorza Turnaua i ogólnie muzyki z dużą ilością tradycyjnych instrumentów. Jest szczegółowo, ale nie krystalicznie. Ogólne wrażenie bardzo pozytywne. Jest to mniej więcej ten kierunek, w którym chciałbym iść.

Co bym poprawił? Bębny perkusji jednak trochę za bardzo ustępują miejsca pozostałym instrumentom i wokalom. Dynamicznym, tanecznym utworom brakuje wyraźnego uderzenia rytmu.

To o co mi chodzi fajnie słychać po ok. 1 minucie tutaj:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że wiem o co Ci chodzi z tą muzyką akustyczną i graniem tego malucha. Miałem ten wzmacniacz i dokładnie takie samo o nim zdanie. A posłuchaj sobie Cesarii Evory :). Odnośnie poprawy tej "ciężkości" dźwięku i dynamiki, to z niego niestety dużo nie wyciągniesz.

Edytowano przez Grzesiek202
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AXR100D był używany. Egzemplarz z ekspozycji.
Drugi to też Cambridge, model CXA61 (nieco droższy) - również już używany. W mojej ocenie charakterystyka podobna do AXR100D, ale w trochę lepszej jakości. Niestety oba modele nie trafiły zupełnie w mój gust i szybko wróciły do salonu sprzedaży.  

Po nie najlepszych doświadczeniach z amplitunerami stereo skłaniam się do zakupu klasycznego wzmacniacza. Gdyby tylko stopa od perkusji brzmiała mocniej w NAD c316 wybrałbym go.

Edytowano przez Maciej Rz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Maciej Rz napisał:

Drugi to też Cambridge, model CXA61 (nieco droższy) - również już używany. W mojej ocenie charakterystyka podobna do AXR100D, ale w trochę lepszej jakości.

Porównywałem w swoim czasie AXR100 (bez D) z CXA61 i nawet z tanimi Opalami była to różnica klas na korzyść CXA61. Jeśli dla Ciebie CXA zagrał tylko trochę lepiej, to faktycznie coś musiało nie pasować. Albo to D przy AXR100 ma Duże znaczenie. :)  Jestem ciekaw na czym ostatecznie stanie.

Ciekawe, że jak czytam forum, to mam wrażenie, że poza branżą nikomu nie podobają się CXA. A ja je miło wspominam. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lysyrafal napisał:

Kurcze, jakoś szybko wypożyczasz te sprzęty, dobry jesteś w te klocki.

Odnośnie wzmacniaczy kontra amplitunery, mam takie samo zdanie.

To w zasadzie tylko zasługa uprzejmości obsługi salonów Top HiFi w Gdańsku i Audioneo w Tczewie. Niestety nie wszystkie sklepy audio w Trójmieście oferują wypożyczenie sprzętu za kaucją, więc tym bardziej doceniam i polecam oba powyższe miejsca.

Co do różnicy miedzy CXA61 a AXR100D zgadzam się że jest ona słyszalna od pierwszego momentu. To "trochę" z mojej strony może rzeczywiście być lekko krzywdzące dla droższego modelu. Niestety styl gry obu urządzeń to nie moja bajka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu Twoich wrażeń z wypożyczeń, swój głos oddaję na Cyruska One i Audiolaba 6000a. To może być dobry kierunek po Nadziku. Ale mimo wszystko zastanawiam się czy cała ta zabawa ma sens jeśli:

Dnia 13.06.2022 o 20:09, Maciej Rz napisał:

źródłem jest jedynie gniazdo minijack smartfona i tani transmiter BT

 

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za polecenie kolejnych modeli. Niestety nie są one dostępne od ręki w mojej okolicy.

Po dobrych wrażeniach z odsłuchu sprzętu firmy NAD chciałbym kupić coś właśnie tej marki. Niestety widzę że dostępności nowych modeli klasycznych wzmacniaczy zintegrowanych NADa jest niewielka w moim budżecie. Planowałem zakup nowego sprzętu, a skończy się chyba na czymś z rynku wtórnego.

Czy firma NAD ma jakieś uniwersalne oznaczenia modeli, które pozwalają łatwo określić klasę sprzętu?

Edytowano przez Maciej Rz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...