Skocz do zawartości

Wybór kolumn do zestawu stereo


Kuba Wolan

Recommended Posts

Witam. Szukam kolumn do grania w salonie, cała przestrzeń ma około 25 m2, z tym że przejście do kuchni jest bez drzwi plus w rogu są schody na górę. Przesteń do oglądania i odsłuchu to typowy prostokąt o wymiarach 5x3. Sprzętu będę używać do oglądania Netflix, HBO itp. i słuchania muzyki w proporcjach 50:50. Zasadniczo to słucham każdego rodzaju muzyki w zależności od "humoru", co prawda głównie muzyki EDM, polskiego i zagranicznego rapu ale czasami lubie też wsłuchać się w wokale i dźwięki gitary. Na pewno chciałbym kolumny z bardzo dobrym dołem ale nie dudniące. Nie wykluczam też dokupienia subwoofera w późniejszym czasie. Ważne jest żeby kolumny miały maksymalnie 100 cm wysokości i niestety będa stały dość blisko ściany dlatego brałem pod uwagę kolumny z bass refleksem z przodu.

 

Posiadam już wzmacniacz, kupiony okazjonalnie. SMSL A100. Pomijając czy to dobry zakup chciałbym coś do niego dobrać, jakieś kolumny, budżet to około 1000, nieznacznie moge naciągnąć budżet.

 

Utrudnienieniem dla mnie będzie też to że mieszkając gdzie mieszkam nie mam zbytnio możliwości odsłuchu tych kolumn. 

 

Czytając trochę wypatrzyłem sobie takie kolumny, które są w promieniu 100 km ode mnie do kupienia.

Polk T50 (głównym plusem dla mnie jest to że były by to jedyne nowe kolumny jakie znalazłem w tym budżecie)

Indiana Line Nota 550

STX Graviton 300

STX F-360

Canton Fonum 701

Pylon Pearl 25

 

Które z tych były by najlepsze? Czy najbardziej opłaca się kupić Polki jako nowe?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender

Tak mam miejsce na podłogówki, z tym że 100 cm to maksimum wysokości jaka zmieści mi się bo na tej wysokości mam szafki na ścianach, a nie chciałbym kolumn aż tak bardzo pchać w pokój. Od ściany będą oddalone koło 20-30 cm w zależności jeszcze od głębokości.

 

W moim pobliżu i budżecie znalazłem jeszcze Dali blue 5005

Edytowano przez Kuba Wolan
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Kuba Wolan napisał:

Polk T50 (głównym plusem dla mnie jest to że były by to jedyne nowe kolumny jakie znalazłem w tym budżecie)

Indiana Line Nota 550

STX Graviton 300

STX F-360

Canton Fonum 701

Pylon Pearl 25

 

Które z tych były by najlepsze? Czy najbardziej opłaca się kupić Polki jako nowe?

Do takiego repertuaru proponowałbym Pearl 25 lub Polk T50 wsparty subem gdyby basu było mało. Możesz również zerknąć na Pure Acoustic Nova 6, dosyć niedoceniane ale potrafiące zaskoczyć kolumny.

Które będą najlepsze? Te, które Ci się spodobają i je wybierzesz ;)  A tak serio to wszystko zależy od tego co wpadnie Ci w ucho. 

Moim zdaniem do gustu powinny Ci przypaść kolumny Pylona lub Pure Acoustic.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przedziale cenowym najlepiej wyjdziesz idąc w używki, ponieważ z nowych modeli nie ma za bardzo wyboru, a też musisz liczyć, że pomieszczenie masz w zasadzie około tych 25m2, bo jak jest otwarte zarówno na schody jak i dodatkowo kuchnię, to trzeba to wziąć pod uwagę. Z Indiana Line wtedy trzeba by iść bardziej w stronę Tesi 561, bo one będą miały mocniejszy i bardziej mięsisty bas, natomiast budżet już rzeczywiście nieco wyższy. Z tego zestawienia jakie wymieniłeś Polk ma charakterystykę idącą w stronę bardziej ekspresyjną, więc może się spodobać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chciałbyś nagłośnić pomieszczenie około 25m2 to koniecznie idź w kolumny podłogowe, które łatwo jest napędzić. Proponowałbym posłuchać Pylonów Pearl 25, które zapewnią dynamiczne, przestrzenne brzmienie z mocniejszą podstawą basową oraz naturalną średnicę. 
Polk Audio T50 to także dobry kierunek jeśli chciałbyś postawić na bardziej stonowane brzmienie z głównym naciskiem na średnicę. Jeśli wybór padłby na Indiana Line to dynamiczniejsze brzmienie z pełniejszym basem uzyskasz na modelu Tesi 561 ale musiałbyś dobrze poszukać na rynku wtórnym. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na sprzedaż stare/vintage'owe kolumny Grundig Box 850 Professional, tylko musiałbyś mieć do nich standy. Idealnie zmieszczą się w budżecie i jeszcze Ci trochę zostanie. Wcześniej grały u mnie w sypialni, ale teraz przerzuciłam się na inny sprzęt, a te leżą nieużywane. Całkiem nieźle się spisują pod ścianą, ale jednak lepiej jest je odsunąć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...