Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze kolumn (i być może wzmacniacza)


arturzasada

Recommended Posts

Witam!

Przymierzam się do kupna zestawu stereo do pokoju 20 m2. Od dłuższego czasu czytam i czytam na temat wzmacniaczy i kolumn (między innymi na tym forum), bo w sumie do tego może ograniczyć się moje poszukiwanie. W mieście, w którym mieszkam ani w bliższej okolicy nie mam możliwości sprawdzania na żywo konkretnych modeli. Stawiałbym raczej na nowy sprzęt, ponieważ nie mam nazwijmy to pewnego i sprawdzonego źródła, aby nabyć sprzęt używany, a raczej nie chcę podejmować ryzyka związanego z kupnem sprzętu od kogoś przypadkowego z internetu. Sprzęt miałby odtwarzać zarówno dźwięk z filmów (HBO, NETFLIX) jak i muzyki (SPOTIFY, YT) - z przewagą muzyki elektronicznej, rapu, chociaż i muzyka rockowa też się zdarzy. Nie umiem za bardzo opisać "fachowo" jakie brzmienie lubię. Ująłbym to tak, że lubię, gdy każdy dźwięk w utworze słychać jakby oddzielnie, a nie, gdy wszystko zlewa się w jedną całość, chociaż żeby nie było to też przesadzone, surowe. Nie wiem czy jest to zrozumiałe :)

Co do wzmacniacza, ogranicza mnie niestety jego wysokość i cena - półka, na której może stać ma wysokość 10 cm, a budżet jaki mogę na niego przeznaczyć to około 1200 zł. I tutaj po dłuższym poszukiwaniu faworytem okazuje się być Taga Harmony HTA-600B. Wysokość się zgadza, cena również, z dodatkowych cech jakie mi odpowiadają to bluetooth i pilot. Jednak stosunkowo mało opinii na jego temat jest na forach. Poza recenzjami na różnych stronach (które nie zawsze muszą być obiektywne, bo mogą być najzwyczajniej opłacone) jest tego naprawdę mało. Jakieś konkretniejsze opinie?

Kolumny mogę ustawić na szafce, podłogowe nie wchodzą w grę, ponieważ nie mam miejsca. Budżet na nie +/- 1200 zł. I tutaj wstępnie wybrałem: Pylon Opal Monitor, Dali Oberon 3, Kef Q350. A może też coś oferty Taga Harmony?

Wiem, że najlepiej jest po prostu posłuchać i zdecydować, ale może ktoś miałby jakieś pomocne sugestie w moim przypadku? 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Taga Harmony HTA-600B to dynamiczny wzmacniacz i jeśli chodzi o kolumny to polecałbym rozważyć między Dali Oberon 3 a Kef Q350. Kefy zapewnią Ci potężniejszą podstawę basową z lepsza kontrolą. Dali Oberony będą pełniejsze na średnice i delikatnie poluzują bas ( jedni lubią inni nie koniecznie). 
Patrząc na Twoje preferencje brzmieniowe to bliżej ideału byłyby KEFy. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przypadku kolumn, które wymieniłeś chyba bardziej powinny Ci się spodobać KEF Q350, ponieważ jest to konstrukcja oferująca zarówno głębię jak i kontrolę nad zakresem niskich tonów co powoduje, że bas kiedy trzeba schodzi nisko, ale ma też swoją szybkość co przyda się nie tylko w muzyce rock, ale i w rapie. W zakresie średnich tonów dzieje się dość dużo za sprawą materiału użytego do produkcji przetworników, a współosiowe zawieszenie zarówno kopułki wysokotonowej jak i nakładka "mandarynkowa" na niej pomagają w osiągnięciu przestrzeni nawet ze stosunkowo niewielkich odległości.  W porównaniu do Dali mają w sobie nieco więcej dynamiki, nie są aż tak "spokojne". 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestię, jakiś konkretniejszy kierunek w wyborze już mam. Co do wzmacniacza decyzję już podjąłem na pewno, a nawet ich nie słysząc właśnie te KEFy przemawiały do mnie od samego początku. I tu jeszcze moja prośba, moglibyście polecić mi coś brzmieniowo idącego w stronę tych KEFów, a z nieco tańszej półki? (1000-1400 za 2 szt.) Chciałbym zamówić dwie pary głośników i zobaczyć różnicę między tańszymi, a trochę droższymi żeby ocenić czy dla takiego słuchacza jak ja warto jednak dołożyć te parę stówek, czy różnica nie będzie na tyle duża i wystarczyłoby mi coś z niższej półki 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Amazonie masz ELAC B6.2 w cenie poniżej tysiąca złotych. To obecnie kiler wśród wyboru.

Twoja półka ma wysokość 10cm, ja bym tam nie pchał wzmacniacza hybrydowego. Nie wiem dlaczego koledzy nie zwrócili na to uwagi.

On się będzie grzał, mocno, bardzo. W takie upalne dni jak teraz może dojśc do uszkodzenia.

Ja bym bardziej stawiał na coś nie grzejącego się tak. Cambridge AXA 25 / 35 dalej droższy NAD 316 albo w ogóle coś w klasie D - Project Stereo Box S2 / Topping MX5 itp

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

A więc zdecydowałem się zarówno na polecone mi tutaj Elac Debut 2.0 B6.2 jak i Topping MX5 i tu dziękuję za sugestię. Jeśli chodzi o brzmienie, jest naprawdę super i pod tym względem to strzał w dziesiątkę! Jednak mam mały problem i mam nadzieję, że ktoś tutaj mi pomoże.

Gdy dotarł do mnie sprzęt, po pierwszym odsłuchu okazało się, że przy połączeniu tv z MX5 kablem optycznym w różnych odstępach czasowych zanika na sekundę dźwięk i od razu wraca. Natomiast przy odtwarzaniu przez bluetooth problem ten nie występował. Po kontakcie ze sklepem, w którym sprzęt zakupiłem usłyszałem, że już kilka razy właśnie podobny problem wystąpił w tym toppingu i zostanie on wymieniony. Tym samym uznałem, że w takim razie nie ma co szukać dalej przyczyny. Jednak, gdy dostałem kolejną sztukę okazało się, że sprawa wygląda tak samo i postanowiłem poszukać ewentualnej przyczyny. Sprawdzałem na innym kablu optycznym, to samo. Podłączałem pod swój telewizor pożyczone kino domowe, by wykluczyć, że może wejście opti w tv jest zepsute i problem nie wystąpił. Podłączałem MX5 pod dwa inne telewizory, problem nie wystąpił. Gdy łącze tv ze wzmacniaczem przez kabel Jack 3.5 i 2xRCA, problem nie występuje. Dzieje się tak zarówno, gdy odpalam np YT przez PS4 jak i ze Smart tv. Gdy podłączyłem pendrive do tv i włączyłem z niego film, również dźwięk zanika. Przejrzałem wszelkie możliwe ustawienia w tv dotyczące dźwięku i nie mam już naprawdę pomysłu. Z ustawień w MX5 też już raczej wszystko sprawdziłem.

Telewizor to LG LF631v, co prawda nie jest to najnowszy model, ale też chyba nie na tyle stary żeby nie mógł normalnie współpracować z MX5.

Ma ktoś może jakiś pomysł co mogłoby być przyczyną takiego problemu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś się spotkałem z taką sytuacją z DAC-iem jednej z marek i problem był w jitterze. Ewentualnie jeszcze mogą to być ustawienia konkretnego TV, które powodują takie zjawisko jak to opisywał kiedyś Sony na swojej stronie, aczkolwiek nie pamiętam czy to było w połączeniu z jakimiś urządzeniami audio, czy tylko z ich wewnętrznych głośników, więc nie chcę Cię tutaj wprowadzić w błąd. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...