Skocz do zawartości

Kef r3/r300 jaki wzmacniacz?


mateolo2

Recommended Posts

Hej,

Mam obecnie u siebie kef r300 i primare i21. Źródło to Bluesound Node po coax do Arcam Irdac z zasilaczem liniowym. Jesteś niezwykle zadowolony z tego połączenia i generalnej jakości brzmienia - dla mnie brzmi to obłędnie. Ale nie mogę usiedzieć w miejscu I tutaj chciałbym Was zapytać o ewentualny upgrade tego systemu. Jaki wzmacniacz względem mojego i21 byłby krokiem do przodu (słyszalnym). Pytam tylko o wzmacniacze z drugiej ręki, tak od 2000 roku produkcji, w gore i w budzecie około 3000-3500 zl, najchętniej w klasie AB i o minimalnej mocy 75W/8ohm. Na nowy wzmacniacz nie ma obecnie budżetu. Myślałem o czymś nowszym z primare, ale to są już dosyć jasne analityczne sprzety w klasie D. I21 to jeszcze stare granie primare - bardzo szczegółowe, ale jednak leciutko ocieplone i miękkie. Wszystkie nowsze primare to już analitycznosc, jasność, szybkość. Myślałem o czymś z hegela? Podobno dobrze zgrywa się z kefem. Tak samo mówią o Audiolab, ale tutaj średnio lubie markę, wyglad itd. Myślałem o hybrydzie unison reaserch unico, ale tutaj z kefem boje się zamulenia bo to bardzo ciepły wzmak. Sam dac tez jest po cieplej stronie mocy, wiec to mogłaby być już przesada. Moze jakiś Atoll? Naim? Bardzo mnie tez interesują wzmaki od abrahamsena/electrocompanieta. Może jakiś Roksan? K2?
 

Docelowo kefy r300 chciałbym zmienić na r3 jako naturalny upgrade. Jeśli ktoś słuchał obu modeli to tez będę ciekaw opinii o ile r3 jest slyszalnie lepsza kolumna od r300. 
 

dzieki!!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chciałbyś iść w nieco muzykalniejsze brzmienie to poszukaj Atolla IN200 lub Cambridge Audio Azur 851a. W obu przypadkach musiałbyś polować na okazję ale może być ciężko w kwocie około 3500zł. 

Podjedź do jakiegoś salonu ze swoimi R300 i porównaj je bezpośrednio z nowymi R3, sam odpowiesz sobie na pytanie czy warto zamienić. W mojej ocenie nie koniecznie. Jest lepiej jeśli chodzi o przestrzeń i separację ale nie jest to spektakularna różnica. Jeśli nie miałbyś R300 to w takim przypadku można byłoby pokusić się o nowe R3. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Q21 napisał:

Jeśli chciałbyś iść w nieco muzykalniejsze brzmienie to poszukaj Atolla IN200 lub Cambridge Audio Azur 851a. W obu przypadkach musiałbyś polować na okazję ale może być ciężko w kwocie około 3500zł. 

Podjedź do jakiegoś salonu ze swoimi R300 i porównaj je bezpośrednio z nowymi R3, sam odpowiesz sobie na pytanie czy warto zamienić. W mojej ocenie nie koniecznie. Jest lepiej jeśli chodzi o przestrzeń i separację ale nie jest to spektakularna różnica. Jeśli nie miałbyś R300 to w takim przypadku można byłoby pokusić się o nowe R3. 

 

Bardzo dziekuje, a w jakiś aspektach r3 jest gorsze od r300? Słyszałem, ze jest trochę mniej basu w r3? To prawda?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, podobnie jak kolega @tomaz75słuchałem tych kefów z marantzem. Z tym że nie 8005 a ki pearl lite. Jeśli chcesz bardziej analityczniego grania, warto sprawdzić hegla. A jeśli chodzi o nowe primare, mi bardzo podobał się i15. Gra dość analitycznie ale odrobinkę ciepłej niż hegel. Nie wiem czy atoll jest dobrym pomysłem bo to wzmacniacz z dość mocno zaznaczonym basem. Ja osobiście do tych kolumn szukałbym czegoś analitycznego, z szybkim basem i dobrze zarysowaną górą pasma.

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, kaczadupa napisał:

A jak średnica w tym Krellu, chce się tego na dłuższą metę słuchać czy po pół godzinie człowiek ma słuch tak umęczony jakby stał cały dzień przy startujących F16. 

Równa, wolna, bez naleciałości. Ten głos wokalisty jest bliski prawdy, jest dużo oddechu.

Nic Cię tu nie zmęczy, bo ten wzmacniacz trzyma głośniki jak po sznurku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, dzieki wielkie za takie zaangażowanie w temat i pomoc doboru wzmaka :) To mega miłe z Waszej strony.

Nie ukrywam, ze strasznie korci mnie jakiś hegel. Zostałbym nadal w skandynawskiej szkole grania, a gdzie nie czytam tam wszyscy pisza, ze te wzmacniacze są po prostu idealna para z kolumnami kefa. Jednak średnio orientuje się w tym, które hegele są lepsze, które gorsze, zwłaszcza jeśli chodzi o ich starsze wzmaki :) wiec tutaj tez bym poprosił o wskazówki. Z tego co patrzyłem w tym budżecie czyli do tych około 3,5 mógłbym kupić h80, h200, h100, h1se, h1mk4. To chyba wszystko? Jak te dwa ostatnie maja się do h100? Podobno h1mk4 to to samo co h100 bez daca? Nie wiem tez, które z tych modeli są lepsze dźwiękowo/klasowo względem reszty. Tak jak pisałem - wiek dla mnie nie ma znaczenia. Nie musi to być świeży sprzęt tylko po prostu możliwie najwyższej klasy z danego okresu względem nowszych braci :) 

Tego krella tez sprawdzę!

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, mateolo2 napisał:

w skandynawskiej szkole grania

Myślisz że wzmacniacz ze skandynawskiej szkoły grania dogada się z KEFami, które jak wiadomo reprezentują brytyjską szkołę grania?
Może lepiej sparować Hegla np. XTZ Spirit 4 - będą mówić tym samym językiem, więc harmonia soniczna jest niemal gwarantowana! 😉

Sorry, robię sobie jaja. Personifikowanie sprzętu i nadawanie mu narodowości zawsze mnie rozśmiesza.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, TomekN napisał:

nadawanie mu narodowości zawsze mnie rozśmiesza.

 

I chciałeś o tym nam powiedzieć 🤣? Przecież ja też to z dystansem i w żarcie napisałem... Nie odbiegajmy od tematu bo po Twoim poście, który służy nie wiadomo czemu zaraz zrobi się wątek i dyskusja o szkołach grania, a ja nadal nie wiem co kupić do kefów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, widzę ze jestem w stanie w moim budżecie upolować używkę hegel h100 albo h200, ale prędzej h100. to teraz pytanko - czy klasowo/jakościowo takie h100 jest krokiem do przodu względem primare i21 czy raczej skokiem w bok ;)? Hegel h100 jak był nowy kosztował 2 razy tyle co primare, wiec zakładam, ze tak, ale chce się upewnić :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, mateolo2 napisał:

Kurczę, dzieki wielkie za takie zaangażowanie w temat i pomoc doboru wzmaka :) To mega miłe z Waszej strony.

Nie ukrywam, ze strasznie korci mnie jakiś hegel. Zostałbym nadal w skandynawskiej szkole grania, a gdzie nie czytam tam wszyscy pisza, ze te wzmacniacze są po prostu idealna para z kolumnami kefa. Jednak średnio orientuje się w tym, które hegele są lepsze, które gorsze, zwłaszcza jeśli chodzi o ich starsze wzmaki :) wiec tutaj tez bym poprosił o wskazówki. Z tego co patrzyłem w tym budżecie czyli do tych około 3,5 mógłbym kupić h80, h200, h100, h1se, h1mk4. To chyba wszystko? Jak te dwa ostatnie maja się do h100? Podobno h1mk4 to to samo co h100 bez daca? Nie wiem tez, które z tych modeli są lepsze dźwiękowo/klasowo względem reszty. Tak jak pisałem - wiek dla mnie nie ma znaczenia. Nie musi to być świeży sprzęt tylko po prostu możliwie najwyższej klasy z danego okresu względem nowszych braci :) 

Tego krella tez sprawdzę!

Mamy Helga, znamy stare Hegle, ale uwierz mi, ten Krell 400xi będzie nawet grał lepiej od obecnego H120…;);)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok :) Ale jak czytam o tym krellu to pada wiek zarzutów, ze bardzo jasny i jazgotliwy?

Wszystko jest tez kwestia osobistych preferencji. W 19 numerze fidelity porównywali tego krella z h200:

 

„H200 okazał się być lepszy od mojej dotychczasowej referencji – Krella KAV 400xi – w każdym elemencie!”

„Hegel pobił Krella, kropka!”

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, mateolo2 napisał:

„H200 okazał się być lepszy od mojej dotychczasowej referencji – Krella KAV 400xi – w każdym elemencie!”

„Hegel pobił Krella, kropka!”

Ale przecież:

17 minut temu, mateolo2 napisał:

Wszystko jest tez kwestia osobistych preferencji

Więc każdy usłyszy to inaczej 💁‍♂️ 😄

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomek4446 napisał:

Dokładnie tak.

No właśnie, dlatego postaram się złapać okazję na posłuchanie, a kogoś obeznanego w Heglach poproszę o jakiś taki prosty brief, które modele są wyższe/lepsze od innych (bo wychodziły w różnych latach): h70, h80, h100, h200, h1mk4, h1se :) Dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, tomek4446 napisał:

Dokładnie tak.

Wow, zgadzamy się! Ja od dawna mówię, że bazowanie na wrażeniach słuchowych czy recenzjach odsłuchowych innych osób, jest kompletnie bez sensu 🙂 Tzn., te recenzje są dla osób naiwnych, którzy łudzą się, że usłyszą to samo / tak samo. Dodatkowo sprawę wrażeń komplikuje docelowa akustyka pomieszczenia, a wpływ na brzmienie mogą mieć też pozostałe komponenty toru audio (a nawet kable - jak niektórzy twierdzą). Jedna mała zmiana i wszystko w trąbkę, a czynników zmiennych jest tu dużo.

W związku z tym na dobrą sprawę @mateolo2 zamiast szukać jakiejś drogi "na skróty", powinien wypożyczyć do domu wszystkie te wzmacniacze, każdy z nich wygrzać i następnie samodzielnie ocenić które brzmienie mu najbardziej pasuje. Roboty z tym będzie sporo, bo warto posłuchać przynajmniej H200, H120, 400xi, IN200, CA, Cyrusa, Maranza... To dużo wypożyczeń, a przy każdym jest niestety ryzyko "przykrej sprawy". Ale tylko w ten sposób jego wewnętrzny niepokój, czy na pewno wybrał właściwy sprzęt, może zostać zaspokojony. I tylko w ten sposób dokona właściwego dla siebie wyboru.

A nie, czekaj! 🙂 Jeśli będzie robił odsłuchy wiedząc (widząc) czego słucha, to wszystko w trąbkę... bo psychoakustyka 😄 Więc na dobrą sprawę aby wybrać naprawdę dobrze, musiałby wszystkie te wzmacniacze wypożyczyć jednocześnie i porównywać parami na ślepo, wyłaniając ten sposób "zwycięzcę" (ćwierćfinały, półfinały, finał). Oczywiście można taki odsłuch porównawczy pominąć, ale wtedy zawsze zostanie nutka niepewności i niepokoju, czy czasem sugestia bądź sympatia do nordyckiej szkoły brzmienia nie miała wpływu na wybór. Nutka niepewności to niby nic, ale jednak... 

Mając wszystko to na uwadze muszę przyznać, że bycie subiektywistą w audio, to ciężki kawałek chleba 😉

 

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, TomekN napisał:

 

A nie, czekaj! 🙂 Jeśli będzie robił odsłuchy wiedząc (widząc) czego słucha, to wszystko w trąbkę... bo psychoakustyka 😄 Więc na dobrą sprawę aby wybrać naprawdę dobrze, musiałby wszystkie te wzmacniacze wypożyczyć jednocześnie i porównywać parami na ślepo, wyłaniając ten sposób "zwycięzcę" (ćwierćfinały, półfinały, finał). Oczywiście można taki odsłuch porównawczy pominąć, ale wtedy zawsze zostanie nuta niepewności i niepokoju, czy czasem sugestia bądź sympatia do nordyckiej szkoły brzmienia nie miała wpływu na wybór. 

 

Haha, no co Ty, aż takim audio świrem nie jestem. Poczytam opinie, zobaczę co da się fajnego kupić w tej kasie, poczekam na jakąś okazję i wezmę. Spodoba się to zostanie, a jak nie to odsprzedam. Większość tych hegeli, które wymieniłem to już dziadki więc na odsłuchy nie da się nawet wypożyczyć. Mi chodzi tylko teraz o to, żeby zorientować się, które z ich modeli na przestrzeni lat jak klasowo według producenta leżą. Np takie h200, które kiedyś 15 koła kosztowało to już był na prawdę wysokiej klasy wzmacniacz, a dzisiaj używka 4000, a np takie świeże h95 używane 6000, a klasowo jest to dużo niższy model hegela niż h200 (co z tego ze nowszy) .

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze starszych modeli H80 uchodzi za bardzo udany. Ja niestety znam tylko nowsze serie, słuchałem H95/H120/H190/H390. Pierwsze trzy miałem u siebie.

Ogólnie te Kefy i Heniek to może być udane połączenie. Tylko teraz którego tu wybrać. Może wypożycz po prostu z Topa H95 i zobacz czy to granie Ci w ogóle podejdzie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, lpomis napisał:

Ze starszych modeli H80 uchodzi za bardzo udany. Ja niestety znam tylko nowsze serie, słuchałem H95/H120/H190/H390. Pierwsze trzy miałem u siebie.

Ogólnie te Kefy i Heniek to może być udane połączenie. Tylko teraz którego tu wybrać. Może wypożycz po prostu z Topa H95 i zobacz czy to granie Ci w ogóle podejdzie?

Słyszałem, ze h120 to jest kosmos w stosunku do ceny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...