Skocz do zawartości

Pogadajmy o przewodach.


Q21

Recommended Posts

W dzisiejszym odcinku zapraszamy Was na merytoryczną dyskusję o przewodach. Przeanalizujemy w jaki sposób adekwatnie dobierać je do konkretnego systemu audio oraz do preferencji użytkownika. Postaramy się odpowiedzieć na fundamentalne pytanie; czy cena to najlepszy wyznacznik warunkujący wybór, a jeżeli nie, to co może nim być? Zapraszamy na video, postaramy się rozwiać wiele wątpliwości w tym zakresie i podzielić się naszym doświadczeniem w temacie przewodów audio. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Q21 napisał:

W dzisiejszym odcinku zapraszamy Was na merytoryczną dyskusję o przewodach. Przeanalizujemy w jaki sposób adekwatnie dobierać je do konkretnego systemu audio oraz do preferencji użytkownika. Postaramy się odpowiedzieć na fundamentalne pytanie; czy cena to najlepszy wyznacznik warunkujący wybór, a jeżeli nie, to co może nim być? Zapraszamy na video, postaramy się rozwiać wiele wątpliwości w tym zakresie i podzielić się naszym doświadczeniem w temacie przewodów audio. 

 

@Q21 Bardzo fajny filmik, brawo.
 

@DiBatonio

A Ty mi mówisz, że to ja mam niesamowity dar do rozpoczynania wątków, które skończą się „gównoburzą” 🤣🤣🤣

Juz nie mogę się doczekać co ru się wydarzy. 
 

giphy.gif?cid=5e214886p50j4ppnjh19e0yzx9
 

 

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Q21

To sformułowanie : "...nikt nikomu przewodów nie wciska..." - no nie wciska ;) tylko teksty "no wie pan ale ten sprzęt jest bardzo wrażliwy na okablowanie" jest praktycznie stałym elementem salonowych tekstów i dalej nawija się makaron na uszy

 

1 minutę temu, J4Z napisał:

"pogadajmy" to gadajcie. Chyba lepiej tu niż tam gdzie tego nie chcą? 

fakt

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, mateolo2 napisał:

Juz nie mogę się doczekać co ru się wydarzy. 

Jak to co?  za chwilę się przekonasz, Q21 wrzuciło jeden filmik, a ja zaczynam odliczać jak pojawi się przynajmniej kilka z Amirem w roli głównej do tego jakieś skopiowane teksty z ASR.

 

3 minuty temu, Fafniak napisał:

teksty "no wie pan ale ten sprzęt jest bardzo wrażliwy na okablowanie" jest praktycznie stałym elementem salonowych tekstów i dalej nawija się makaron na uszy

Mnie jeszcze nikt w salonie audio tak nie powiedział, a już tyle lat bawię się tym hobby.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, J4Z napisał:

@TomekN co sądzisz? 

Edit: znaczy co sądzisz to ja wiem. Wołam bo masz okazję legalnie się wygadać 😁

Skomentowałem już w innym wątku, ale widzę że dyskusja bardziej tutaj, no to przeklejam swoją wypowiedź.

 

Nawet nie chce mi się tego komentować, bo to film o charakterze reklamowo-marketingowym a nie edukacyjnym, a z reklamami się nie dyskutuje. Ale wyłuskałem kilka złotych myśli:

"Dźwięk na interkonecie XLR jest bardziej bezpośredni, bardziej namacaly, bliżej słuchacza, niż na interkonekcie RCA"
"Kable cyfrowe wpływ na dźwięk także mają"
"Uważam, że jest zmiana na plus z kabla USB za 600 zł"

Dla mnie osobiście film pozamiatały pokazane już na samym początku kable głośnikowe kierunkowe 😁🤦‍♂️
Ale doceniam też reżyserię i dramaturgię tego ujęcia: https://youtu.be/sKF_nCYxH54?t=1040 😄

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają wpływ, nie mają, każdy swoje wie a Paweł z Q21 nie umie kłamać przed kamerą ;) ( Za to film o słuchawkach był super!).

Tylko skąd u diabła takie ceny za kable?  Jestem w stanie zrozumieć ceny za przepięknie wykonane, luksusowe paczki jak Xaviany czy inne Sonusy, fantastycznie zbudowane Gryfy czy inne Karany.

Ceny kabli są... wyjątkowe. Jak można je sprzedawać i mieć czyste sumienie? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to ja pomogę troche te burze rozpętać bo coś Wam słabo idzie ;) Trochę się tutaj odsłonię i wystawie na „odstrzał” w imię kabli zasilających, transportów cyfrowych itd 

Pamietam jak @TomekN jakiś czas temu w jakiś tam wątku mówiłeś mi w temacie chyba kabli zasilających i słyszalnym dla mnie zmian, że nie da się wykluczyć mojej autosugestii, złudnego poczucia zmiany itd. Wtedy odpisałem Ci, że ta zmiana była na tyle wyraźna, że nawet nie było z mojej strony cienia pomyślunku, że to może być moja autosugestia. I teraz taki przykład z mojego życia:

Jak byłem na odsluchach różnych kolumn to słyszałem między nimi różnicę.

Jak przełączono mi na jednej parze kolumn wzmacniacze różnych marek to tez słyszałem różnicę. Mniejsza, wieksza, ale słyszałem. 

Jak zacząłem się bawić w to hobby to wymieniłem tani marketowy kabel głośnikowy no name na coś markowego i na jakimś tam poziomie to tez usłyszałem roznice. Nie była ona tak duża oczywiście jak w przypadku kolumn czy wzmacniacza, ale nie było mowy o autosugestii. 

Jak wymieniłem kabel zasilający do wzmacniacza (byliście tego świadkami tutaj na forum) to tez usłyszałem dokładnie na tej samej zasadzie roznice i była ona w moim przypadku dużo łatwiejsza do wychwycenia niż w przypadku wymiany kabli głośnikowych.

Jak wymieniłem streamer cyfrowy podłączony do mojego daca z taniego wiima na bluesounda to usłyszałem potezna zmiane przez cyfrowe połączenie (a przecież to 0 i 1, oba urzadzenia bit perfect i ten sam tidal connect, wiec wieku powie, ze nie ma takiej szansy, żeby się to różniło)

NATOMIAST 

Jak wymieniłem najtańszy RCA qed’a za 8 dyszek na coś juz teoretycznie znacznie lepszego (oczekując słyszalnej zmiany no bo w końcu przecież usłyszałem kabel zasilający i dwa źródła cyfrowe!) to usłyszałem jakieś mikro zmiany, które były na granicy percepcji i to mogła być autosugestia. W ślepym teście raczej bym nie rozróżnił. 

Jak przy zakupie daca porównywałem cztery różne od siebie kompletnie urządzenia z tej samej polki cenowej na różnych kościach i słynące z tego, ze inaczej od siebie grają (Arcam, cambridge, nad) to przez pół nocy je przelaczalem bo różnice były na tyle subtelne, ze ciężko mi miło z pełna stanowczością stwierdzić jakie slysze między nimi różnice (może akurat wtedy była zła aura księżyca i sprzęt gorzej grał ;)). Byłem zdziwiony bo co do daców i różnic między nimi nie ma sprzeczek. Raczej większość z nas się zgadza i jest to prawda powszechna, ze te urządzenia grają różnie i maja wpływ na dźwięk. A ja przecież wyraźnie slysze kabel zasilający, którego conajmniej połowa z nas nie słyszy, a mam problem, żeby różnic dac’i. Albo może ta polowa nie chce usłyszeć tego zasilajcego i do tego tutaj właśnie bije… 

 Chodzi mi o to, ze argumenty w moim przypadku (i pewnie większość kolegów „słyszących” kable zasilające się zgodzi), że usłyszenie różnicy w zasilającym było moja autosugestią są w mojej opinii całkowicie wykluczone bo ta zmiana jest zbyt dla mnie wyraźna - wyraźniejsza na pewno niż zmiany daca, głośnikowych czy rca. Bo porównuje urządzenia czy kable, w przypadku których nasze towarzystwo audiofilskie jest zgodne, ze maja wpływ na dźwięk i ciężko mi się doszukać większych różnic. Dlatego próba wmówienia mi, ze różnica, która slysze po wpięciu zasilającego to moje złudzenie jest dla mnie tak absurdalna jakby ktoś mi powiedział, ze nie ma szans, żebym słyszał różnice między kolumnami. I tez prosiłbym o nie wypytywanie w przypadku opisywanych elementów toru i przygód z nimi na jakie wymieniłem glosnikowe, na jakie RCA. Bo zaraz zacznie się dyskusja, ze słabe i dlatego nie usłyszałem różnicy itd. Naumyślnie tego nie podaje właśnie z tego powodu bo ten wpis tyczy się tylko i wyłącznie tego niekończącego się sporu o rzeczy, w których się nie zgadzamy. Strasznie bym chciał wiedzieć skąd dokładnie wynika cały ten wspomniany spór. Czy z tego, ze osoby sprzeciwiające się takim zasilającym nigdy nie próbowały i po prostu z zasady są „na nie”, czy z tego, ze właśnie próbowały, nic nie usłyszały i frustruje ich ten temat. Nie znam się na tym kompletnie, ale może w drugim przypadku to była kwestia tego, ze niektóre komponenty audio są bardziej lub mnie  wrażliwe na ta zmianę - nie wiem. 
 

To taki dłuższy wpis i moje przemyślenia, ale może komuś się będzie chciało przeczytać. 
 

A i @TomekN - żebyś tylko nie pomyślał, ze to wszystko do Ciebie haha :) Akurat użyłem Cię na początku wpisu jako przykładu, z którym ostatnio w tym temacie pisałem. Absolutnie nie jest to wpis personalny. Bardzo Cię lubie i szanuje fajne wpisy na tym forum, ale po prostu byłeś dla mnie idealna ofiarą na początek tego wpisu bo w tym temacie jak wiesz się nie zgadzamy. 
 

Trzymajcie się chlopki i cytując tytul wątku „pogadajmy”!

p.s. Sorki za ewentualne bledy językowe ale pisze to wszystko na telefonie, którego słownik lubi płatać figle.


 

 

 

 

 

28 minut temu, kaczadupa napisał:

Mają wpływ, nie mają, każdy swoje wie a Paweł z Q21 nie umie kłamać przed kamerą ;) ( Za to film o słuchawkach był super!).

Tylko skąd u diabła takie ceny za kable?  Jestem w stanie zrozumieć ceny za przepięknie wykonane, luksusowe paczki jak Xaviany czy inne Sonusy, fantastycznie zbudowane Gryfy czy inne Karany.

Ceny kabli są... wyjątkowe. Jak można je sprzedawać i mieć czyste sumienie? 

Bo na tyle je wyceniają ich producenci… to już bardziej pytanie do nich, a nie chlopakow ze sklepów, którzy musza sprostać wymaganiom każdego klienta :) 

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko, bardzo mi się podobała Twoja wypowiedź i podpisuję się pod nią w 100%. Mam bardzo podobne doświadczenia, podobnie jak słychać różnicę między kolumnami, czego nikt nie kwestionuje, tak również słyszę różnice między kablami - więc chyba uszy zdrowe. Jest jeden niuans, zaraz zostaniesz skontrowany wypowiedzią, że nikt nie udowodnił, że kable grają. I możesz pisać jeszcze dłuższe wypowiedzi i zarzekać się (ja też) że słyszałeś różnicę, ale mantra będzie ta sama - że nikt nie udowodnił, że ślepe testy, że psychoakustyka i będziemy mieć kolejne deja vu.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mateolo2 napisał:
2 godziny temu, kaczadupa napisał:

Ceny kabli są... wyjątkowe. Jak można je sprzedawać i mieć czyste sumienie? 

Bo na tyle je wyceniają ich producenci… to już bardziej pytanie do nich, a nie chlopakow ze sklepów, którzy musza sprostać wymaganiom każdego klienta 

Nie jest to prawdą tak do końca, marże w sklepach audio są potężne zwłaszcza na zasilające. 

Mógłbym podać konkretny przykład, ale nie chcę ujawniać nazwy ani sklepu, ani przewodu.

Chodzi o to, że kupiłem kiedyś przewód zasilający za 1500zl, zaś jego cena detaliczna to było coś 3400 z hakiem.

Zatem dostałem ten przewód poniżej połowy jego wartości detalicznej, ale jestem przekonany, że sklep jeszcze na tym cosik zarobił. 

Bardziej przerażają mnie ceny wtyków zasilających np. Oyaide F1/M1e, Furutech FI-E/FI 50 NCF.

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Wito76 napisał:

No to pogadajmy o przewodach. @mateolo2 Przypomnij, który to kabel zasilający tak wyraźnie zrobił różnicę? Kojarzę Twój wątek, ale nie potrafię go już znaleźć.

WireWorld stratus 7 - wiec nic specjalnego. Jedyny jaki mialem okazje testować i siedzi w sprzęcie cały czas. Używany na olx za około 3 stówki udało się kupić. Pewnie z z czasem pokuszę się o coś lepszego i zobaczę czy slysze jakaś różnice. Ale najpierw reszta sprzętu tez musi pójść do przodu, żeby to miało jakiś rozsądek w sobie ;)

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Wito76 napisał:

No to pogadajmy o przewodach. @mateolo2 Przypomnij, który to kabel zasilający tak wyraźnie zrobił różnicę? Kojarzę Twój wątek, ale nie potrafię go już znaleźć.

Z tego co pamiętam to WW Stratus, @mateolo2 podchodził do tego bardzo sceptycznie, bo nie dopuszczał do siebie zmian.

A jednak proszę. 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, DiBatonio napisał:

Z tego co pamiętam to WW Stratus, @mateolo2 podchodzi do tego bardzo sceptycznie, bo nie dopuszczał do siebie zmian.

A jednak proszę. 

 

Tak, przyznam, ze byłem bardzo na nie w stosunku do zasilających. Dlatego kupiłem dla eksperymentu coś taniego, żeby sobie udowodnić, ze mam racje i odsprzedać za tyle samo kasy. No ale co z tego wyszlo to sami widzicie. Teraz budując system od nowa obok głośnikowych byłby to najważniejszy dla mnie przewod. Tak samo jakbym miał przy swoim pierwszym systemie doświadczenie jakie mam teraz to zamiast inwestować większość cześć kwoty w kolumny i wzmacniacz, zacząłbym od dobrego źródła - ale to tak na marginesie :) Człowiek całe życie się uczy.

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilające i USB to chyba te najbardziej kontrowersyjne lub raczej te, na których najmniej osób zanotowało jakieś zmiany. Ja poza fabrycznym zasilającym, który leży mi od zawsze w szufladzie mam jeszcze 2 inne, ale uczciwie przyznam to tak bardziej dla higieny psychicznej i w myśl zasady "gorzej raczej nie będzie". Jeden to taki tam DIY oparty na kablu Lapp falownikowym czyli podwójnie ekranowanym - przewód mam za free więc sobie zrobiłem a nadmiary wysłałem dwóm kolegom z forum. Wiem, entry level do kwadratu, choć Tomanek sprzedaje go za 150zł na wtykach budowlanych Bals. Jeden kolega, któremu wysłałem od pół roku jeszcze go nie użył a drugi stwierdził, że trochę wyostrza ten kabelek, jest lepszy od fabrycznego "komputerowego" dołączonego do Fezz Luna, ale dupy nie urywa. Ja natomiast nie słyszę różnicy. A drugi mój kabelek to taki "wonsz boa" z Aliexpress 3x4mm2 niby z ultraczystej miedzi, złocone wtyki i takie tam bla bla i jego używam. Nie odróżniam tych moich trzech kabli w otwartym teście a o słynnym ślepym to już nie mam co marzyć. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może kiedyś jak będzie chęć, kasa itd to spróbuj sobie kupić coś używanego na olx z wireworlda, furutecha czy co tam jeszcze innego polecają. Może coś usłyszysz :) A jak nie to odsprzedaż nic nie tracąc. Ja w przypadku tych kabli Tomanka słyszałem, ze faktycznie nie za bardzo ludzie coś słyszą po zmianie. Ja teraz robię ogromny reaserch dotyczący coaxiali bo to już ostatni kabel w systemie po kosztach. Chce kupić właśnie jakaś używkę do 2 stówek bo na razie mam jakieś dziadostwo z Allegro za 3 dychy, a trochę głupio, ze reszta systemu okablowania dobrze i firmowo a glowny kabel idący od źródła to jakiś najtańszy Chińczyk z Allegro. Ale im dalej kopie w temacie tym trudniej wybrać :) bo wtyki RCA nie mogą być 75 ohm, niektóre kable w ogóle nie maja informacji o tych 75 ohm itd itp ;) Głowa od tego może rozboleć. 

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...