Skocz do zawartości

Pierwsze, poważne kino domowe 😏


Precell

Recommended Posts

Witam szanownych użytkowników forum 🙂

A więc przyszedł ten czas, kiedy zapragnąłem wymienić pierdziawki 5.1 Geniusa na poważne kino domowe. A że nie lubię wywalać kasy w błoto, w poszukiwaniach zawędrowałem na niniejsze forum 🙂

A więc pokój gdzie będzie użytkowany sprzęt, wygląda mniej więcej tak:

231307532_Pokj.png.13fcd7e43ff7f876e812f29ed4573f2e.png

 

Wymiary: 5,20m na 3,20m, bez zaułku z oknem. Wybaczcie za kiepskie skalowanie 😉

Zestaw będzie używany głównie do oglądania filmów, po wymianie TV, może podepnę tam PC do grania.

Na potrzeby inwestycji, będę chciał zrobić przemeblowanie. Chcę zrobić tak, że TV wyląduje na ścianie gdzie teraz stoi klatka z koszatniczkami, łóżko chcę zamienić z biurkiem i będzie stało w pionie patrząc się na plan. Tak chyba będzie optymalnie, chyba, że macie inne sugestie? Mieszkam sam, więc WAŻ nie bierzemy pod uwagę😛

Jako, że to moje pierwsze kino domowe, będzie to opcja budżetowa. Dopuszczam kupno używek lub z outletu, jeśli chodzi o kolumny. Jako, że amplituner, to serce całego zestawu, musi być nowy 🙂

Zastanawiam się nad Denon AVR-X1700H. Mamy tam opcje, 7.2 lub 5.2.2. Nie ukrywam, że chciałbym spróbować Atmos/DTS:X, ale nic na siłę 😉 7.1/2, też spoko opcja.

Pierwsze pytanie, czym się różni powyższy amplituner DAB bez DAB? Rożnica kilku stówek, a raczej nie chciałbym dopłacać tylko za trzy literki.

Pytanie drugie, jest sens pchać się w dwa subwoofery? Daje to jakiś fajny efekt? Czy to taka sztuka dla sztuki?

Najważniejsze, budżet, bez tego nie ruszymy z miejsca 🙂 Kolumny 5.0 - max 3000 PLN. Suba/y dokupię sobie w innym terminie, co by nie nadwyrężać budżetu.

W jeszcze późniejszym terminie, rozbudował bym zestaw do 7.1/2 lub 5.1/2.2. Kolejne pytanie do opcji nr. 2. Nie można gdzieś kupić jakiś statywów pod Atmosy?

 

Moje dotychczasowe doświadczenia z audio w warunkach domowych. Głośniki od TV ---> Genius 5.1 za 350 PLN --->Soundbar yamaha YSP 4300.

Belkę od Yamahy miałem pożyczoną od kolegi, i przyznam, że zrobiła na mnie wrażenie, prawie ją kupiłem :D Na szczęście, zacząłem drążyć temat i ostateczna decyzja padła na kino domowe. Skoro belka mnie zachwyciła, to KD w gniecie mnie w podłogę 😉 

Na koniec, informacyjnie, mam zrobiony taki patent. Źródłem filmów jest nie wielki komputer typu box na Linux Debian, podłączony do TV Samsung przez HDMI. Na komputerze zainstalowany Kodi + VOD przez przeglądarkę. Do kompa podłączona jest zewnętrzna karta dźwiękowa 5.1 creativa na USB, geniusy oczywiście podpięte pod kartę.

Po zakupie KD, karta dźwiękowa pójdzie w odstawkę. Ostatnie pytanie, w kompie mam HDMI 1.4, specyfikacja nie mówi czy z ARC czy bez. Jest w takim przypadku opcja na ATMOS/DTS:X, gdzie box będzie podłączony pod amplituner?

Dziękuję za uwagę, pozdrawiam 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Precell napisał:

Źródłem filmów jest nie wielki komputer typu box na Linux Debian, podłączony do TV Samsung przez HDMI. Na komputerze zainstalowany Kodi + VOD przez przeglądarkę

ale czekaj, skąd te filmy, z usług streamingowych jak np Netlix, iTunes czy coś innego?

 

52 minuty temu, Precell napisał:

Ostatnie pytanie, w kompie mam HDMI 1.4, specyfikacja nie mówi czy z ARC czy bez

ARC interesuje Ci tylko gdy potrzebujesz wysłać sygnał audio z wyświetlacza na kino domowe. U Ciebie tego nie będzie zatem ARC cię nie interesuje.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Precell napisał:

Zastanawiam się nad Denon AVR-X1700H.

Jest ok, zbiera pozytywne recenzje.

3 godziny temu, Precell napisał:

Nie ukrywam, że chciałbym spróbować Atmos/DTS:X

No to głośniki w sufit. Jeśli masz suchą zabudowę (płyty gipsowe) to atmosowe instalacyjne. Jeśli twardy strop to jakieś płaskie ścienne. Żadne wynalazki co odbijają dźwięk, tylko bezpośrednie głośniki albo w ogóle.

3 godziny temu, Precell napisał:

Pierwsze pytanie, czym się różni powyższy amplituner DAB bez DAB?

DAB to radio cyfrowe.

3 godziny temu, Precell napisał:

Pytanie drugie, jest sens pchać się w dwa subwoofery? Daje to jakiś fajny efekt? Czy to taka sztuka dla sztuki?

Bez suba nie ma kina. Choćbyś nie wiem jakie miał kolumny, sub to podstawa.

3 godziny temu, Precell napisał:

Najważniejsze, budżet, bez tego nie ruszymy z miejsca 🙂 Kolumny 5.0 - max 3000 PLN.

Trochę mało, może branża coś Ci doradzi. Używki bierzesz pod uwagę?

3 godziny temu, Precell napisał:

Kolejne pytanie do opcji nr. 2. Nie można gdzieś kupić jakiś statywów pod Atmosy?

Tylko w sufit, żadne statywy czy podstawki. Ewentualnie coś jak KLIPSCH REFERENCE R-40 SA

3 godziny temu, Precell napisał:

Na koniec, informacyjnie, mam zrobiony taki patent. Źródłem filmów jest nie wielki komputer typu box na Linux Debian, podłączony do TV Samsung przez HDMI. Na komputerze zainstalowany Kodi + VOD przez przeglądarkę. Do kompa podłączona jest zewnętrzna karta dźwiękowa 5.1 creativa na USB, geniusy oczywiście podpięte pod kartę.

Po zakupie KD, karta dźwiękowa pójdzie w odstawkę. Ostatnie pytanie, w kompie mam HDMI 1.4, specyfikacja nie mówi czy z ARC czy bez. Jest w takim przypadku opcja na ATMOS/DTS:X, gdzie box będzie podłączony pod amplituner?

Teraz podłączysz komputer (i inne źródła jak masz) via HDMI do wejścia amplitunera, a wyjście z amplitunera do TV. ARC (e-ARC) jest potrzebne pomiędzy amplitunerem a TV, to zwrotny sygnał audio niezbędny w przypadku gdy jakiekolwiek źródło dźwięku pochodzi od TV lub jego akcesoriów.

W którą stronę otwierają Ci się drzwi? Tak chciałeś to ustawić?

1.thumb.PNG.c0807559b736c576fae785e52fa8d739.PNG

2.PNG.13c660eb5f84811698dd7f845513546d.PNG

3.thumb.PNG.e12a14ddfe33cf7a1e7aac2b873ec91b.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Butler napisał:

Bez suba nie ma kina. Choćbyś nie wiem jakie miał kolumny, sub to podstawa.

Wiem, pytam się czy warto pchać się w dwa suby, skoro amplituner na to pozwala, a nie czy w ogóle pchać się w subwoofer 😉

5 godzin temu, Butler napisał:

Jest ok, zbiera pozytywne recenzje.

Tylko cena w polskich sklepach, to jakiś kosmos, więc na pewno kupię na amazonie. Z 500 PLN w kieszeni zostanie.

5 godzin temu, Butler napisał:

Żadne wynalazki co odbijają dźwięk, tylko bezpośrednie głośniki albo w ogóle.

Dlatego zrezygnowałem z kupna soundbara 🙂

5 godzin temu, Butler napisał:

Trochę mało, może branża coś Ci doradzi. Używki bierzesz pod uwagę?

Napisałem w pierwszym poście, że dopuszczam taką możliwość.

5 godzin temu, Butler napisał:

W którą stronę otwierają Ci się drzwi? Tak chciałeś to ustawić?

Mniej więcej tak. Drzwi niestety otwierają się do środka pokoju, ale chyba nie będą przeszkadzać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Precell napisał:

Wiem, pytam się czy warto pchać się w dwa suby, skoro amplituner na to pozwala, a nie czy w ogóle pchać się w subwoofer

Fakt, zamuliłem ;) Zawsze lepiej mieć dwa, ale budżet słaby masz na razie by o tym myśleć.

6 minut temu, Precell napisał:

Tylko cena w polskich sklepach, to jakiś kosmos, więc na pewno kupię na amazonie.

Był za 2800zł i... się zmył. Znowu ponad 3500zł. Szukaj, poluj.

6 minut temu, Precell napisał:

Mniej więcej tak. Drzwi niestety otwierają się do środka pokoju, ale chyba nie będą przeszkadzać.

Jak tak się będą otwierać, to będzie to kolidować z lewą kolumną - masz to na rysunku z zaznaczonym szkicem ruchu skrzydła. Przemyśl naścienne głośniki, albo... zmianę drzwi na przesuwne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Butler napisał:

Jak tak się będą otwierać, to będzie to kolidować z lewą kolumną - masz to na rysunku z zaznaczonym szkicem ruchu skrzydła. Przemyśl naścienne głośniki, albo... zmianę drzwi na przesuwne.

Wiesz, albo mi się miarka omsknęła, jak mierzyłem pokój, albo źle wyskalowałeś swój rysunek. Bo jak się teraz patrzę, drzwi nie powinny przeszkadzać 🙂

15 minut temu, Butler napisał:

Fakt, zamuliłem ;) Zawsze lepiej mieć dwa, ale budżet słaby masz na razie by o tym myśleć.

Sub nie zając, nie ucieknie 😉 Mogę dokupić później. Poza tym te 3 koła chcę przeznaczyć tylko na głośniki 5.0. Reszta później 🙂

16 minut temu, Butler napisał:

Był za 2800zł i... się zmył. Znowu ponad 3500zł. Szukaj, poluj.

Jeszcze w środę były co najmniej dwie sztuki za ok 3k PLN. Masakra 🤬

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Precell napisał:

Wiesz, albo mi się miarka omsknęła, jak mierzyłem pokój, albo źle wyskalowałeś swój rysunek. Bo jak się teraz patrzę, drzwi nie powinny przeszkadzać

Wymiary 1:1 narzuciłem w CAD więc proporcje masz u mnie właściwe włącznie z kolumnami, sofą czy szafką. Drzwi 80cm otwierane do środka pokoju, no nie ma bata byś ustawił tam prawidłowo kolumnę która by nie kolidowała ze skrzydłem. No chyba że te drzwi nie są na zupełnie na końcu ściany. Zerknij na rzut z góry... Musiał być kolumny rozstawić dużo wężej by nie wadziły, a to bez sensu będzie.

TV w wizualizacji to 75" 😇, a szafeczka to taka podwieszana.

1345286968_zdjcieszafkiwiszcej.thumb.PNG.c675348a6d4cce3391f9746b2d23190a.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Butler napisał:

Wymiary 1:1 narzuciłem w CAD więc proporcje masz u mnie właściwe włącznie z kolumnami, sofą czy szafką.

W takim razie omsknęła mi się ręka, bo na krótszej ścianie na pewno jest więcej miejsca. Mój TV ma 40 cali, w następnym roku planuje wymienić na 55" - 65". Jutro po pracy jeszcze raz zmierzę tą nieszczęsną ścianę i dam znać 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny jakie narysowałem to Klipsch RP-6000F. Wymiary (wys. x szer. x głęb.) 100.6 x 23.7 x 43.2 cm. Wytnij sobie z kartonu prostokąt 24cm/44cm i ustaw na podłodze przy drzwiach tak jak by tam stały te głośniki. Pamiętaj że nie mogą stać bezpośrednio przy ścianie, zresztą tak jak każde inne wolnostojące, skieruj je też trochę w stronę odsłuchu (nie prostopadle do ścian)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy budżet zostaje?

Bo początkowo bvyło 3000 zł na komplet 5.0 czy 5.0.2?

No ot nie możemy mówić o klipsch w żadnym wypadku.

No chyba że się uda dorwać a jest szansa używane Klipsch F2/B2, C2 może nawet z subem.

Albo zestaw Missiona M34i w komplecie z subem. Lolek mi kiedyś wysyłał więc się da

Denon 1700 jest fajną opcją. To dobry amplituner. Na Amazonie bywa w cenie 3000 zł. Kolega go kupił w tym tygodniu z forum.

Jak nie to w Polsce troszke drożej ale go kupisz.

Co do kolumn to nowe systemy w tej cenie to jeszcze

https://audioplaza.pl/products/29840-quadral-argentum-6000-5-0-set-czarny-zestaw-kolumn-do-kina-domowego-5-0-salon-poznan?source=ceneo&utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=82e000a0-20fd-1b49-eaed-ba835c3d4af9

https://www.oleole.pl/zestawy-kolumn/magnat-tempus-77-33-c22-mocca.bhtml?from=pla&cd=13138691451&ad=121923052746&kd=&gclid=CjwKCAjwq5-WBhB7EiwAl-HEkmR2hkOcW9w80Tijp06wY-ec_H974uGDPcAT475i_pM8l-WKXry7OBoC1OgQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Albo zestaw Missiona M34i w komplecie z subem. Lolek mi kiedyś wysyłał więc się da

@Precell w sumie to jest obecnie zestaw M3 z Missiona: M35i, M34i, M3C2i z amplitunerem Pioneera za 3600,-. Można kupić i amplituner oddać do antykwariatu bo to rocznik 2005 ewentualnie na test zostawić albo spróbować wystawić za 600,- bo to chyba był jakiś wyższy model to się może ktoś trafi.

 

jak szukam dalej to m33 z subem tonsila za 1k sa. M64i za 850, M34 za 1.1k

O, Mission SX-4 za 3600 i to jest coś ciekawego ale powalczyć z ceną by należało.

I to chyba tyle z Missionów na teraz.

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Bo początkowo bvyło 3000 zł na komplet 5.0 czy 5.0.2?

W tym miesiącu chcę kupić amplituner i kolumny 5.0. Reszta przy kolejne wypłacie, na spokojnie, nie śpieszy mi się 🙂 Jak uda mi się wyhaczyć amplituner na amazonie za 3k PLN, to łączny koszty na ten miesiąc będzie wynosił mniej więcej 6k PLN.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz wielkiej przestrzeni do ogarnięcia dlatego proponowałbym coś z kolumn o nieco mniejszych gabarytach takich jak na przykład zestaw Wharfedale Diamond 330 + 310 + 300C, albo jeśli chcesz przyoszczędzić Polk T531. Subwoofer oczywiście obowiązkowy, bez niego tracisz połowę efektu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz zmierzyłem krótszą ścianę, niestety nie wydłużyła się od ostatniego pomiaru (320cm) :D Zmierzyłem też TV, wyszło 92cm szerokości. Szafka ma 101cm szerokości. Zakładając że szafka będzie stała na środku, mamy ok 110cm z każdej strony. Drzwi mają 84cm szerokości. Więc mamy na styk ok 26cm na kolumnę przy drzwiach. A że cały zestaw można jeszcze przesunąć w prawo, więc wszystko powinno się ładnie zmieścić 🙂  Nie uwzględniłem suba w powyższym ustawieniu, ale jak miałem yamahę kolegi u siebie, to subwoofer miałem przy łóżku i taka opcja mi jak najbardziej odpowiadała 🙂

Dziękuje za propozycję różnych kolumn, teraz został ten trudniejszy etap, czyli wybór odpowiedniego zestawu 🙂

Edytowano przez Precell
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sub w systemie to podstawa .

Będę namawiał Ciebie na sub/ Sat. 

Tannoy Hts 101 XP , 101 , Monitor Audio Minx , Wharfadale DX 1 lub 2 , Q Acoustics 7000 , B&W M1 (MT 50/60 ) 

 Wszystkie takie zestawy mają chwyty do montażu na ścianie.  Szukaj używek , Sub może być inny jak w zestawach .

Sam używam takie maluchy w 25m2 i nie narzekam . Sub , to podstawa . Głośniki i tak "skręcisz" na 80  Hz

Sub postawisz tam gdzie ewentualnie miałaby stać kolumna 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam używam ich od 2 do 11 :) w zależności od formatu dźwięku  ( stero , DD , Atmos , Auro )

W suficie mam takie same :)1641028604842-592524227.thumb.jpg.9a181d542a56b2773c773e5dd5692539.jpg1641049952206706087012.thumb.jpg.710a1d7ea957bec8dc6c5cca35bcb398.jpg1655049054209777965444.thumb.jpg.30b3dc923fa5dac86a1f268ce31f83d2.jpg

Ale jak ma być tanio i minimalistyczne to Sony HT IS 100 . Tylko DD i DTS  . Brak arc  i innych pierdół  :)

Szczęka opada :) Nie mam pojęcia jak oni oszukali prawa fizyki  :)

1000 x lepsze od soundbar! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem udany zestaw ale mniej popularny niż 606 czy 607. Prawdopodobnie przez cenę.

Być może tez dlatego że w tej cenie masz Quadral Argentum 6000 i jeśli masz miejsce z boku na głosnik basowy to jest to lepsze rozwiązanie.

Dalej Heco Victa 702 w secie 5.1 Od razu z subem!

https://www.uniwexaudio.pl/pro,940,heco-victa-prime-702-202-c102-sub252a-rybnik-.html

Serio o tym pomyśl.

https://www.euro.com.pl/zestawy-kolumn/magnat-tempus-77-33-c22-czarny.bhtml

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...