Skocz do zawartości

Dolby Atmos 5.1.2 - planowane usytuowanie systemu


stemaell

Recommended Posts

Cześć!

jako, że od wielu lat fascynuję się dźwiękiem postanowiłem odstawić swój leciwy już zestaw stereo do innego pomieszczenia i spróbować czegoś nowego - Dolby Atmos 5.1.2. Przeczytałem kilka dokumentów, które określają prawidłowe usytuowanie elementów systemu razem z dostępnymi w sieci poradami, ale nadal nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi jeśli chodzi o rozmieszczenie kolumn tylnych w odniesieniu do mojego przypadku. Wygląda to tak, że za kanapą po jednej stronie jest ściana, a na drugim rogu część łącząca korytarz/część schodową/jadalnianą i przejście do kuchni. Usytuowanie oraz wymiary części audio/tv naszkicowałem i zamieszczam poniżej.

 

1. Kolumny frontowe - rozstawione symetrycznie po bokach tv, z uwzględnieniem ewentualnego odstępu do bass-reflexu

2. Subwoofer - po lewej lub po prawej stronie TV - w zależności od końcowych wymiarów kanapy

3. Głośniki sufitowe na wysokości kolan słuchaczy - wysokość sufitu to około 2,8m - tutaj nie ma większego problemu, jedynie wyliczenie kątów i optymalnego rozstawu

4. Głośniki tylne - czy jest jakaś szansa (bez wyburzania ściany i poszerzania salonu) aby uzyskać prawdziwe lub 90% zgodności ze standardem 5.1.2. Dolby atmos?

 

Jeśli chodzi o sprzęt - tutaj jeszcze nie została podjęta decyzja, zaczynam od planowania rozłożenia aby określić wymagania HW.

 

Dzięki za pomoc, M.

salon4.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staraj się je ułożyć jak najblizej temu co zaleca dolby. Są schematy na ich stronie.

Tu na pewno nie będzie się dało idealnie więc:

Fronty + center jest ok

Surroundy dał bym chyba po bokach modele bipolarne na ścianie. To nic że jeden będzie dużo dalej.

No chyba że może być stand za narożnikiem?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej jesteś w stanie i rozwiązań jest na to kilka, wszystko tylko zależy od tego jaki jest sufit, jakie są założenia co do aspektów wizualnych itd. Z przednimi kolumnami to tutaj problemu nie będzie, bo jak już szukałeś schematów rozmieszczenia kolumn, to sądzę, że trafiłeś pewnie i na te właściwe od Dolby. W kontekście zaś surround-ów to najlepszą opcją było by posadowienie ich rzeczywiście po rogach sofy na standach głośnikowych, w których możesz przeprowadzić okablowanie. Pytanie tylko czy jest to możliwe. Jeżeli nie, to pozostaje montaż ich w lub na suficie i skierowanie w miejsce odsłuchu, a z tego co widzę, jeżeli rysunek jest w skali to pewnie około tych 60 [cm] będzie odległości sofy od tylnej ściany. Ale tutaj z kolei pojawia się właśnie pytanie o aspekt wizualny i to jakie wybierzesz kolumny frontowe, bo masz np. Focal Dome FLAX, które możesz podwiesić na suficie bez dokupowania dodatkowych elementów i skierować je w miejsce odsłuchu (co do instalacyjnych to tutaj oczywiście wybór jest ogromny - wszystko zależy od tego ile masz podwieszenia). Są też inne, ale wszystko zależy od tego co będzie jeszcze pracowało w tym systemie. Jak coś to zapraszamy, pomożemy zawsze coś wybrać i doradzimy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem i szczegółowe odpowiedzi.

1. @Piotr Sonido - jeśli chodzi o propozycję umieszczenia tylnych bipolarnych - czy chodzi o montaż jak na załączonym rysunku (czerwone symbole trójkątne)?

2. @S4Home - jeśli chodzi o montaż sufitowy to nie powinno być z tym problemu - postaram się dopasować wszystko zabudową. Czy tylne głośniki mogą również być umieszczone na wysokości sufitu? 

Jeśli chodzi o bezpieczne rozprowadzenie przewodów:

1. Fronty - tutaj nie ma wątpliwości

2. Center - tutaj nie ma wątpliwości

3. Subwoofer - tutaj nie ma wątpliwości

4. Górne głośniki na wysokości kolan - tutaj nie ma wątpliwości

5. Tylne surroundy

- wyprowadzenie przewodów za kanapą (postawienie dwóch standów za kanapą)

- wyprowadzenie przewodów zgodnie z załączonym rysunkiem (jeśli źle zrozumiałem proponowane rozmieszczenie bipolarnych to prośba o poprawienie).

 

 @S4Home - dziękuję za chęć pomocy. Jak uporam się z instalacją i wyczyszczę pomieszczenia po remontach to odezwę się, żeby dobrać zestaw. Wstępnie myślałem o Klipsch'ach, do tego jeszcze amp Denona, później posłuchanie zestawu przed zakupem = ostateczna decyzja będzie na pewno inna :)

 

Pozdrawiam , M

1.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, stemaell napisał:

1. @Piotr Sonido - jeśli chodzi o propozycję umieszczenia tylnych bipolarnych - czy chodzi o montaż jak na załączonym rysunku (czerwone symbole trójkątne)?

Tak dokładnie.

21 godzin temu, stemaell napisał:

później posłuchanie zestawu przed zakupem = ostateczna decyzja będzie na pewno inna :)

Hehehe, dobre podejście.

:P

16 godzin temu, stemaell napisał:

Byłaby to super opcja, ale na rysunku nie widać drugiej części - schodów i wejścia. Dorysowałem w paincie brakujące elementy, o których wspominałem w początkowym poście

No to nie ma opcji obrócenia :/

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, stemaell napisał:

2. @S4Home - jeśli chodzi o montaż sufitowy to nie powinno być z tym problemu - postaram się dopasować wszystko zabudową. Czy tylne głośniki mogą również być umieszczone na wysokości sufitu? 

Tutaj wszystko zależy od tego na jakie byś się zdecydował, bo montaż bipoli, czy dipoli będzie trudny na suficie i niekoniecznie będzie miał sens, ale jeżeli będą to kolumny podstawkowe, czy też takie jak wspomniane Focal Dome Flax to już jak najbardziej, ale wtedy wchodzą w grę aspekty wizualne, bo podstawkowce pod sufitem to dość duży element itd, przy m. in. Dome Flax wszystko jest ukryte włącznie z kablami a i bardziej estetycznie to wygląda. Nie wskazuję tutaj również takich rozwiązań jak np. Elipson Planet L na uchwycie Ceiling Mount, bo żeby ten sprzęt jeszcze oprócz brzmienia cieszył designem to trzeba by dobierać w oparciu o wizualizacje itd. Wtedy czasem da się połączyć oba te aspekty, bo jednemu się takie rozwiązania podobają i pasują do pomieszczenia, a innemu totalnie nie, więc tutaj zawsze trzeba indywidualnie spoglądać na daną realizację i oczekiwania inwestora :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemeklbn napisał:

Coś wiadomo jak dźwiękowo wypadają te głośniki na suficie do atmosa? Jaka to półka jakby porównywać np z instalacyjnymi sufitowymi Monitor Audio? Rozumiem, że ten uchwyt pozwala na ustawienie głośnika pod wybranym kątem?

Tak, są to przyzwoite kolumny i spokojnie do ATMOS'a można je wykorzystać, no i od razu jest obudowa. Jeżeli chodzi o montaż na tym uchwycie, to jak najbardziej, ponieważ ten pierścień nie ogranicza Ci możliwości obrotu kuli, nie ma miejsc ich konkretnego zamocowania, czy klików, które by wymuszały jedną pozycję. Wiadomo, że maskownica i terminale tutaj są jakimś ograniczeniem, ale pole manewru jest i tak dość duże.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co będzie źródłem dla Atmos ? 

Jeżeli stryming  , to radził bym odpuścić sufit i skupić się na wyższej klasy dołem 5.1

Ja sam ma 6 Atmosów w suficie i przy Netflix/HBO nie robi żadnego wrażenia :(

Przy takich warunkach akustycznych możesz być lekko zdziwiony .

Wywaliłem kasę i coś cieńko z efektami / doznaniami :)

Możesz wydać milion $ , ale jak nie ma akustyki , to d... 

Edytowano przez maciek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 28.07.2022 o 10:44, maciek72 napisał:

Co będzie źródłem dla Atmos ? 

Jeżeli stryming  , to radził bym odpuścić sufit i skupić się na wyższej klasy dołem 5.1

Ja sam ma 6 Atmosów w suficie i przy Netflix/HBO nie robi żadnego wrażenia :(

Przy takich warunkach akustycznych możesz być lekko zdziwiony .

Wywaliłem kasę i coś cieńko z efektami / doznaniami :)

Możesz wydać milion $ , ale jak nie ma akustyki , to d... 

dokładnie tak jak piszesz, bazując na obecnym doświadczeniu, prawdopodobnie będą to głównie streamingi z wymienionych serwisów. Żeby nie było tak łatwo - jestem też dobrej myśli, wierząc że rozwój technologii, modernizacja sieci i zmiana mentalności Kowalskiego i Nowaka z produktów sprzedawanych najtaniej i masowo powoli zacznie ewaluować w dobrym kierunku, bo ludzie coraz częściej oczekują jakości, szczególnie we własnym zaciszu. 

Jeśli chodzi o propozycję 5.1 - biorę to również pod uwagę i tak jak wspominałem teraz zależy mi na rozprowadzeniu kabli i ewentualnych kanałów, żeby technologia nie została ograniczona przez instalację. Po wykończeniu salonu zrobię plus-minus listę, udam się na odsłuch i tak jak już kolega z S4Home proponował oprę się w głównej mierze na ich doświadczeniu i sugestiach.

 

Pozdr. M

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioski jak najbardziej moje, natomiast daleki jestem od zestawiania sprzętu samodzielnie nie mając w tym doświadczenia na co dzień, tym bardziej w temacie, w którym tak duże znaczenie ma środowisko zewnętrzne i określenie punktu pracy całego systemu. Podążając za marketingiem podprogowym występującym głównie w Internecie i w TV, można samodzielnie iść do sklepu i kupić "najlepsze dane techniczne" na etykiecie reklamowanego produktu w zakładanym budżecie, ale czy będzie to dobra decyzja? Wychodzę z założenia że jeśli ktoś z pasją zajmuje się swoją pracą od wielu lat to warto oprzeć swoją decyzję na jego doświadczeniu. W tym przypadku do sprawdzenia zostaje subiektywna charakterystyka odbioru dźwięku, kwestie wizualne oraz dostępność potrzebnych funkcji - korekty w propozycji.,

 

Pozdr. M

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, maciek72 napisał:

Nie liczył bym na cuda w jakości streamingu . Ma być tego dużo , nie koniecznie w jakości hi-res .

Atmos jest okrojony do minimum . O DTS już chyba wszyscy zapomnieli , a to baza do jakości , wysokiej jakości dźwięku 

DTS jeszcze całkiem nie zginął - dostępny dla wielu tytułów w serwisie (Sony) Bravia Core. Aby oglądać filmy w tym serwisie w najwyższej dostępnej tam jakości wymaga dostępu do internetu o minimalnej szybkości 115 mbit/s. Jak widać jakieś pierwsze jaskółki są, które podnoszą poprzeczkę. Co tu dużo mówić - wystarczy zobaczyć w jakim kierunku sprawy poszły w streamingu audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Nie są wstanie dac dzwieku HD. Jeśli o tym mówimy. Bitrate by ich zniszczył. A wolą zapewne wdrażać wikeszy bitrate na 4K i mysleć o 8K.

 

Myślę, że przede wszystkim dźwięk HD zniszczyłby sprzedarz płyt blu-ray. Tyle gdybania. Zobaczymy za 5 lat. Albo pewnie wcześniej 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...