Skocz do zawartości

Jak tam Wasze wzmacniacze w tych temperaturach?


Recommended Posts

Mój primare i21 zimą na idle to jest zimny jakby był odłączony od prądu, a jak gram to nawet ciepły nie jest. Może lekko cieplejszy niż zimny ;) Za to latem przy tych upałach idle - bardzo ciepły, a granie - gorący (nie aż tak, ze parzy, ale blisko). Inaczej mówiąc latem na idle jest cieplejszy niż zima podczas napierdzielania głośno przez kilka godzin. Ciekawe, ze to tak duże różnice są.

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mateolo2 napisał:

Jak radzą sobie Wasze wzmaki przy tych temperaturach w kraju?

Ja mam lampiaka 3,5W. Grzeje trochę ale nawet przy upałach to 3,5W nie powinno stanowić problemu.

Dla dociekliwych. Nawet 1 W z tych lampek gdy słucham muzyki powoduje, że palcem lampy mocy nie dotknę. 200*  C minimum. Parzy i pewnie grzeje. To tak ku przestrodze, że pojedyńcze waty mocy nie mają ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy temperaturach powyżej 30 stopni to robię za zdechlaka i raczej mi się nie chce słuchać muzyki "na poważnie", a w charakterze gry do kotleta (czyli gra sobie w tle...) za nagłośnienie od 20 lat odpowiada stary amplituner KD SONY QS... 
A jak mam ochotę na coś ambitniejszego odnośnie muzyki to biorę zimne piwo by mi się chciało 🙂 + wentylator (by mi się chciało dłużej  - ewentualnie nakierowany na sprzęt) i np. Sansui czy Cyrus.

Tak na dobrą sprawę to w warunkach gdy jest w pokoju powyżej 25 stopni nie używam jedynie amplitunera JVC, który dość szybko zbliża się do 50 stopni i dalej nie mam ochoty sprawdzać. Reszta sprzętu (poza lampą) jakoś nie jest szczególnie czuła na to, czy jest w pokoju 20 czy 30 stopni...

Pozdrawiam
PS. Poza tym raczej nie dopuszczam, by temperatura przekraczała 30 stopni (zamykam rano okna i gdy wracam z pracy to mam średnio 25 stopni). Problemem jest raczej to, że zanim dojdę do siebie po upiornych 30...35 stopniach to mija godzina .... a co najmniej pół - o ile od razu użyję różnego typu "schładzaczy" wewnętrznych (różnoprocentowych) i zewnętrznych (prysznic).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, RoRo napisał:

Pozdrawiam
PS. Poza tym raczej nie dopuszczam, by temperatura przekraczała 30 stopni (zamykam rano okna i gdy wracam z pracy to mam średnio 25 stopni). Problemem jest raczej to, że zanim dojdę do siebie po upiornych 30...35 stopniach to mija godzina .... a co najmniej pół - o ile od razu użyję różnego typu "schładzaczy" wewnętrznych (różnoprocentowych) i zewnętrznych (prysznic).

Dlaczego nie zainstalujesz klimatyzacji? 

Co od tematu - nie wiem, nie sprawdzałem w moich Edifierach :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, mateolo2 napisał:

Mój AB w standby jest gorący, a jak sobie dzisiaj chwile posłuchałem to skubaniec mega gorący i wyłączyłem z obawy o przegrzanie 

18 godzin temu, mateolo2 napisał:

Ciekaw jestem czy te upały szkodą wzmacniaczom jak się tak rozgrzewają podczas grania…

Teraz pewnie mu nic nie będzie, ale w dłuższej perspektywie czasu, może być różnie z tak użytkowanym sprzętem.

U mnie czy to zima czy lato, bez względu na to jak głośno i długo gram, wzmacniacz nie nagrzewa się wcale.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, River napisał:

Witam. Mój Denon pma 1600 granie głośność okolice 9 można jajka smażyć. W pokoju 29 stopni. Zawsze mówicie o wygrzewaniu sprzętu , jest teraz okazja. hehe

Nie o takie wygrzewanie sprzętu chodzi, a Ty po prostu sprzęt przegrzewasz.

Warto zrobić test np. z innymi kolumnami tzn. mniej wymagającymi i sprawdzić czy ów problem znika.

 

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, River napisał:

Witam. Mój Denon pma 1600 granie głośność okolice 9 można jajka smażyć. W pokoju 29 stopni. Zawsze mówicie o wygrzewaniu sprzętu , jest teraz okazja. hehe

Hmm ...dziwne 🤔 - moja 1600-tka jest letnia i nie przypominam sobie by kiedykolwiek osiągała taką temperaturę o której napisałeś

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest faktycznie ciekawa zależność względem kolumn, której troszkę nie rozumiem 🙄 Jak miałem jakieś skuteczne kolumny typu Comete ez, rp 600m to jakby się nie grało to wzmak lekko ciepły. A z kefami r300 wzmacniacz z gałką glosnosci na tym samym poziomie gorący. Przecież wzmacniacz na danym poziomie glosnosci podaje tyle samo wat niezależnie od kolumn, czy nie? Czy to działa tak, ze w zależności od impedancji i jej spadkow w danej kolumnie przy tej samej glosnosci waty podawane są różne?

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Aprox napisał:

Hmm ...dziwne 🤔 - moja 1600-tka jest letnia i nie przypominam sobie by kiedykolwiek osiągała taką temperaturę o której napisałeś

Widocznie twój wzmak się nudzi z twoimi kolumnami. :)

Mój denon wcześniej z np. heco,dali, quadral, był tak samo chłodny nawet przy głośnym słuchaniu.

Dopiero jak podłączyłem kef r300 zaczął być dość gorący ale też bez przesady , jak ktoś napisał, że przegrzewam sprzęt. Przed przegrzaniem jest zabezpieczenie.

Teraz mam r700 i jest podobnie. Wyszedłem z założenia , że kef seria r jest wymagająca od wzmaka większego power.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@River To prawda, są zabezpieczenia przed przegrzaniem i nic w tym dziwnego. Po prostu wzmacniacz który posiadasz, nie jest wystarczająco wydajny, jeżeli tak mocno się nagrzewa. Sam napisałeś, że z innymi kolumnami był chłodny. To nie są optymalne warunki dla swobodnej pracy wzmacniacza, a nie mówiąc już o zniekształceniach dźwięku, jakie występują przy głośniejszym graniu.

17 godzin temu, mateolo2 napisał:

Jak miałem jakieś skuteczne kolumny typu Comete ez, rp 600m to jakby się nie grało to wzmak lekko ciepły. A z kefami r300 wzmacniacz z gałką glosnosci na tym samym poziomie gorący. Przecież wzmacniacz na danym poziomie glosnosci podaje tyle samo wat niezależnie od kolumn, czy nie? Czy to działa tak, ze w zależności od impedancji i jej spadkow w danej kolumnie przy tej samej glosnosci waty podawane są różne?

Warto sprawdzić na wykresie, gdzie te spadki impedancji występują. Gdy w niższym pasmie, tym gorzej dla pracy wzmacniacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lysyrafal napisał:

Po prostu wzmacniacz który posiadasz, nie jest wystarczająco wydajny, jeżeli tak mocno się nagrzewa.

Rafał, 1600 to kawał potwora w starym stylu 👍 ja myśle że każdy wzmacniacz przy niektórych kolumnach się  napoci. Pytanie jeszcze co znaczy bardzo gorąco. Dla jednego to bedzie 45 stopni dla kogos innego 80...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lysyrafal napisał:

@River To prawda, są zabezpieczenia przed przegrzaniem i nic w tym dziwnego. Po prostu wzmacniacz który posiadasz, nie jest wystarczająco wydajny, jeżeli tak mocno się nagrzewa. Sam napisałeś, że z innymi kolumnami był chłodny. To nie są optymalne warunki dla swobodnej pracy wzmacniacza, a nie mówiąc już o zniekształceniach dźwięku, jakie występują przy głośniejszym graniu.

Warto sprawdzić na wykresie, gdzie te spadki impedancji występują. Gdy w niższym pasmie, tym gorzej dla pracy wzmacniacza.

Wiesz co, nie wydaje mi się ponieważ mam 85 w na kanał przy 8ohm i 140 przy 4, a to niewielkie kolumny podstawkowe  8ohm 89db skuteczności. Gałkę glosnosci odkręcam max na 9.30-10 i szyby się trzęsą

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...