Skocz do zawartości

Słowniczek Audiofila | Zapraszamy na film.


Q21

Recommended Posts

Czy muzyka ma rozdzielczość? 
Czy sprzęt może grać w sposób ciepły lub zimny? 
Zapraszamy do oglądania! 

Będzie analitycznie, studyjnie, z kontrolą basu, a chwilami z doświetlonym środkiem. Na koniec będzie misiowato, bo spod kocyka... Ale jedno możemy obiecać! Będzie po prostu muzykalnie 🙂 I Tomek wyjaśni Wam, co to tak naprawdę znaczy dla naszego zespołu z Q21. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny filmik. Sporo się dowiedziałem. :) I też czasem jak niektóre recenzje w swoich poszukiwaniach widzę, to się wciąż za głowę łapię przy przesadzonych metaforach. W ogóle nie wiadomo, co autor ma na myśli. Ale przynajmniej powtarzająca się terminologia jest dla mnie teraz jaśniejsza.

Moderacja to powinna ten offtop i przypieprz lingwistyczny wyczyścić albo i jakieś punkty rozdać, bo takie posty są nikomu niepotrzebne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy nieco inaczej nazywa różne pojęcia i każdy może mieć nieco inny punkt odniesienia. Nie da się znaleźć typowej definicji. To jest tak samo jak byśmy powiedzieli komuś, że jedziemy szybko na autostradzie. Czyli ile, 120km/h, 150km/h czy 220km/h? 
Najważniejsze, że łączy nas pasja :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega własnie odsłuchuje mojego CD z DACiem R2R i dogadujemy się na messengerze aż miło. Ja mówię, że gra ciepło, że zaokrągla, że trochę mało detalicznie, mało planktonu i takiego micro - a on, że ten DAC filtruje średnicę, że wycina 1/4 informacji. Ja, że to takie nadmuchane brzmienie a on, że spłaszcza plany i nienaturalne wokale. Gadanie jak z dupą w nocy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.08.2022 o 22:03, Q21 napisał:

Tomek wyjaśni Wam, co to tak naprawdę znaczy dla naszego zespołu z Q21. 

Witam. Jako firmie oferującej Audiolaba 6000A mówienie o dźwięku szybkim i wolnym w kontekście filtrów cyfrowych zaimplementowanych w DACu tego wzmaka (5`10``) wymagałoby z Waszej strony doprecyzowania. Model ten nie ma filtru odpowiadającego za brzmienie "szybkie i wolne". filtry mają tylko takie nazwy. O ile mnie pamięć nie zawodzi jako byłego użytkownika to są tam filtry :

- Fast Roll-Off jako klasyczny filtr FIR z szybki opadaniem sygnału poza pasmem przenoszenia i symetrycznych oscylacjach przed i po impulsie.

- Slow Roll-Off, czyli zmodyfikowany filtr, w którym pasmo przenoszenia jest wygaszane wcześniej, a tłumienie ma łagodniejszy przebieg.

- Minimum Phase z łagodnym tłumieniem sygnału ale z kompensacją fazową, która skutkuje brakiem oscylacji przed impulsem.

Praktycznie filtry te są niesłyszalne bo działają poza pasmem akustycznym. W wyjątkowych sytuacjach można je "usłyszeć" ponieważ ograniczają pasmo przenoszenia sygnału audio gdzie rolloff zaczyna się w okolicy 20kHz. Filtry eliminują artefakty o wysokiej częstotliwości, które powstają w wyniku oversamplingu czyli upraszczając usuwają zakłócenia powstałe w procesie "redigitalizacji" użytecznego sygnału audio.

Z szybkością i powolnością brzmienia mają tyle wspólnego ile ich "rolloff" w nazwie. Nie mieszałbym tych filtrów z cechami obwiedni dźwięków czyli transjentem początkowym (faza ataku dźwięku) czy naturalnym wygaszaniem dźwięku (faza wybrzmiewania). 

Niejako przy okazji pojawia się pytanie "po co integrom wyposażonym w wewnętrzne daki pasmo przenoszenia sięgające 100kHz jeżeli filtry cyfrowe daków ograniczają pasmo sygnałów użytecznych do ok. 20kHz?" ;) 

Pozdrawiam i gratuluję pomysłu na takie edukacyjne odcinki 👍

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...