Skocz do zawartości

Kolumny frontowe do 4000 zł


Michał Gałązka

Recommended Posts

Hej,

Szukam dość uniwersalnych(na ile się da w tym budżecie) kolumn. Z muzyki słucham wszystkiego od jazzu, rocka po muzykę elektroniczną i klubową jednak bardzo ważne jest też dla mnie kino 
Salon ma 26 m2 i 3,2m wysokości. 

Na chwilę obecną amplituner Yamaha RX-V479( później też będzie do zmiany, ale jeszcze z rok musi wytrzymać ) w przyszłości zmienię, na coś co sobie dobrze radzi w stereo.

Obecnie mam dość zwykłe kolumny Jamo Studiu 807 HCS w sestawie 5.0 a subwoofer Klipsch RP 112SW

Zastanawiam się nad frontami do powiedzmy 4000 zł za dwie sztuki. Z jednej strony Klipsch RP 6000 mi się mega podoba wizualnie, ale kuszą mnie jeszcze dwie opcje, Heco Aurora 700 i Indiana Line Tesi 661, a może coś jeszcze innego z dość dobrym środkowym pasmem ? Przyznam, że jestem jeszcze przed odsłuchami ale zastanawiam, się czy w tej cenie znajdę coś dynamicznego jednak z dość dobrze zaznaczonym środkiem pasma.

Najlepiej by było gdyby podane kolumny występowały w wersji 5.0 bo będę też rozważał wymianę centralnego i efektowych.

Dzięki bardzo za pomoc :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84 ciężko powiedzieć, chyba wolałbym nówki, raz ze względu na gwarancje, dwa że szkoda mi gotówki i wolałbym wziąć w ratach zero choć nic nie wykluczam, ale jednak jest takie fajne uczucie otwierając pierwszy raz pudełko :).
@Q21 co do dali oberon to niestety mojej ładniejszej połówce nie podobają się membrany :) kolumny wizualnie muszą być "jakieś" :)  nie ukrywam, że gdzieś dusza właściciela BMW kieruje nas tylko wizualnie w stronę Klipscha, ale nie kupię kolumn tylko pod kątem wyglądu :) A jakieś zdanie na tematów dwóch pozostałych kolumn, które wymieniłem ?:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no też rozumiem i gdzieś tam wewnętrzna cebula się we mnie odzywa :) pytanie tylko o jakich używkach mówimy :) Jedyna różnica jest taka, że przy używkach cena jest dość różna :) a ja każdy zakup poprzedzam przeczytaniem wszystkiego co się uda znaleźć w sieci na dany temat :P ( to dla mnie największa frajda ) :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.08.2022 o 09:30, Michał Gałązka napisał:

Z muzyki słucham wszystkiego od jazzu, rocka po muzykę elektroniczną i klubową jednak bardzo ważne jest też dla mnie kino 

 

Dnia 5.08.2022 o 09:30, Michał Gałązka napisał:

w przyszłości zmienię, na coś co sobie dobrze radzi w stereo.

 

Dnia 5.08.2022 o 09:30, Michał Gałązka napisał:

a może coś jeszcze innego z dość dobrym środkowym pasmem ?

Zdajesz sobie sprawę , że o kinie wspomniałeś tylko raz , a pozostałe wymogi dotyczą muzyki stereo ?

Idąc tym tropem , po cholerę Ci amp. kd z kolumnami kinowymi Klipsch  ?

3 godziny temu, Michał Gałązka napisał:

Panowie, a coś z KEF z serii Q?

Tak już lepiej , zamień jeszcze amp. KD na wzmacniacz stereo i możemy wrócić do rozmowy  :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak o muzyce wspomniałem najwięcej bo kluczowym jest dla mnie zestaw , który będzie sobie realnie radził jak najlepiej w tym budżecie w stereo ale KD jest dla mnie tematem nie do ruszenia, tu się nie dopytuje o kolumny do kina bo wtedy wybór będzie jasny czysty idla mnie , chce poznać druga stronę czyli właśnie zestaw, który poradzi sobie najlepiej w muzyce. Wiem, że stereo to stereo, ale kino dla mnie być musi i nie ma innej opcji, a już nie chce mieć jak miałem dotychczas czyli dwa osobne zestawy w jednym pomieszczeniu, osobno kino i kolumny i osobno wzmacniacz stereo i kolumny :) szukam takiego złotego środka;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Michał Gałązka napisał:

teraz biorę pod uwagę tylko zakup kolum 

Przeanalizujmy. Pytasz o kolumny, które zagrają rewelacyjnie w stereo z amplitunerem KD ,który dopiero zamierzasz w przyszłości kupić. Mam kontynuować ? :) 

Wiem , że nie chcesz , ale naprawdę rozważ kolumny używane. W Twoim budżecie będziesz się kręcił w kółko wśród nowej budżetówki. Ja bym już chyba zostawił te Jamo , i nie kombinował.

To co znalazłem , ale od razu powiem , że nie mam pojęcia jak to zagra z z amplitunerem z przyszłości :) 

https://allegro.pl/oferta/spendor-bc-i-bbc-legendarne-monitory-hi-end-10641952854

https://allegrolokalnie.pl/oferta/kolumny-kef-reference-1034

https://allegro.pl/oferta/celestion-ul-10-ditton-hi-end-vintage-9275891459

https://allegro.pl/oferta/quadral-vulkan-mk-ii-legendarna-potega-brzmienia-12473149245

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.08.2022 o 11:25, Chyba Miro 84 napisał:

Od dawna nikt nie polecał firmy Mission.

 

Top Hi Fi o niej zapomina

Jeśli kolumny nowe to faktycznie ta oferta na Bronze 500 jest bardzo dobra.

To kolumny które teraz spasują Ci do Yamahy i zapewnią dobre nagłośnienie tego pomieszczenia a będa tez dobrym elementem pod późniejsza wymianę amplitunera na lepszy.

Inne nowe to faktycznie Heco Aurora 700. Oberony 7 są obecnie na wakacyjnej promocji. Ale ich podwyższona cena spowodowała że obecna promocja nie wywołała burzy zakupów.

No ale takie realia nas zastały :/

Więc z nowych stawiam na te Bronzy. Z uzywanych mogę coś poszukać.

Bo Tomek nie wiem czy to nie za wysokie modele pod amplituner kinowy Yamahy serii 4 :/

Nie zagraja na pół możliwości nawet.

 

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, tomek4446 napisał:

Przeanalizujmy. Pytasz o kolumny, które zagrają rewelacyjnie w stereo z amplitunerem KD ,który dopiero zamierzasz w przyszłości kupić. Mam kontynuować ? :) 

a mógłbyś, tylko doprecyzuję, bo chyba nie do końca zrozumiałeś mój post :)

Szukam kolumn, które w budżecie do ok 4 tysięcy złotych zagrały możliwie najlepiej w gatunkach muzycznych, które wypisałem powyżej oraz zasugerowałem, że najistotniejsza dla mnie jest średnica pasma. W tym też poście podałem amplituner KD, który posiadam aktualnie, jednocześnie zaznaczyłem by uniknąć tekstów, że przy tym amplitunerze to nie ma sensu nic kombinować, że w przyszłym roku będę chciał zmienić amplituner KD na wyższy, nowszy  model Yamahy, która urzekła mnie swoim musiccastem , który w stereo radzi sobie dużo lepiej niż aktualny sprzęt. Jednocześnie na Twoją propozycję dotyczącą zmiany amplitunera na wzmacniacz stereo , odpowiedziałem, że KD jest nie do ruszenia, bo po prostu chce je mieć i szukam kompromisu. 

Ty zasugerowałeś "amplituner kina + wzmacniacz stereo z wejściem na końcówkę mocy" na co odpisałem, że na ten moment nie to jest tematem poszukiwań tylko kolumny.

Reasumując 


Proszę kontynuuj jeśli masz czas, wiedzę i chęci, tylko proszę zwróć uwagę na  ,  "które zagrają rewelacyjnie w stereo amplitunerem KD" to nie to samo co "Szukam dość uniwersalnych(na ile się da w tym budżecie) kolumn. Z muzyki słucham wszystkiego od jazzu, rocka po muzykę elektroniczną i klubową jednak bardzo ważne jest też dla mnie kino...zastanawiam, się czy w tej cenie znajdę coś dynamicznego jednak z dość dobrze zaznaczonym środkiem pasm"

Mam nadzieję, że teraz już unikniemy nieporozumień :)

Miłego początku tygodnia :)


@Piotr Sonido Przyznam się, że używki, w dużej mierze odpadają, ze względu na wygląd. Nie będę tu wszystkiego zwalać na moją wspaniałą kobietę, ponieważ i dla mnie względy estetyczne majądość duże znaczenie ( by do dość minimalistycznego i nowoczesnego salonu wstawić nowocześnie wyglądające kolumny by wszystko się spinało w całość :)

 

Edytowano przez Michał Gałązka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Michał Gałązka napisał:

Szukam kolumn, które w budżecie do ok 4 tysięcy złotych zagrały możliwie najlepiej w gatunkach muzycznych, które wypisałem powyżej oraz zasugerowałem, że najistotniejsza dla mnie jest średnica pasma.

Większość kolumn typowo kinowych jak wspomniany przez Ciebie Klipsch gra efektownie bo taka prezentacja przy filmach robi największe wrażenie. Stereo to trochę inna bajka choć i tu preferencje dźwiękowe są różne. To co emitują kolumny to składowa elektroniki , akustyki pomieszczenia oraz charakterystyki samych kolumn. O indywidualnym guście już wspominałem. Ty pytasz o kolumny uniwersalne do stereo , nie ma takich i nikt nie jest jasnowidzem co zaakceptujesz ,a co nie. Tak się składa , że jestem od paru lat posiadaczem Yamahy RX-A3030. Przerobiłem z tym amplitunerem kilka zestawów kolumn , każde grały inaczej, ale w stereo szału nie było nigdy. Podałem Ci linki do kolumn, których brzmienie znam i wiem , że w odpowiednich warunkach akustycznych oraz elektronice mogą dobrze zagrać. Czy ten dźwięk będzie Twoim , nie wiem. 

7 godzin temu, Michał Gałązka napisał:

Przyznam się, że używki, w dużej mierze odpadają, ze względu na wygląd. Nie będę tu wszystkiego zwalać na moją wspaniałą kobietę, ponieważ i dla mnie względy estetyczne majądość duże znaczenie ( by do dość minimalistycznego i nowoczesnego salonu wstawić nowocześnie wyglądające kolumny by wszystko się spinało w całość

Dlaczego mam wrażenie , że nie potrzebujesz kolumn tylko meble. To zmienia postać rzeczy , lakier czy okleina pcv ?  Bo forniru w tej kwocie raczej nie znajdziesz.

Nie chce byś odebrał mój wpis jako stek złośliwości. Po prostu w małym budżecie trzeba na coś postawić albo dźwięk albo lakierek. Ja zawsze stawiam na to pierwsze :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Dlaczego mam wrażenie , że nie potrzebujesz kolumn tylko meble. To zmienia postać rzeczy , lakier czy okleina pcv ?  Bo forniru w tej kwocie raczej nie znajdziesz.

Nie chce byś odebrał mój wpis jako stek złośliwości. Po prostu w małym budżecie trzeba na coś postawić albo dźwięk albo lakierek. Ja zawsze stawiam na to pierwsze :) 

Myślę ze jednak chodzi o dźwięk plus żeby to cieszyło oko. Gdyby tylko chodziło o aspekt wizualny to nie logowałby się do forum z zapytaniem tylko atakował co wpadnie w oko. Jednak sporo racji jest w tym iż ciezko w niskim budżecie pogodzić wszystkie kompromisy. Takie życie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Myślę ze jednak chodzi o dźwięk plus żeby to cieszyło oko.

O gustach się nie dyskutuje :) Wszystkie kolumny podłogowe w tym budżecie są robione na " jedno kopyto ". Skrzynka lakier lub okleina , tym nadrabiane jest przeważnie kiepskie dostrojenie i przetworniki. " Kowalski " ,a szczególnie żona " Kowalskiego " ma zaakceptować wąziutkie kolumny zajmujące mało miejsca w Salonie , najlepiej w narożnikach pokoju , by się zbytnio nie rzucały w oczy. @Chyba Miro 84 trochę w tym siedzisz, znasz coś takiego jak UNIWERSALNE kolumny podłogowe ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Większość kolumn typowo kinowych jak wspomniany przez Ciebie Klipsch gra efektownie bo taka prezentacja przy filmach robi największe wrażenie. Stereo to trochę inna bajka choć i tu preferencje dźwiękowe są różne. To co emitują kolumny to składowa elektroniki , akustyki pomieszczenia oraz charakterystyki samych kolumn. O indywidualnym guście już wspominałem. Ty pytasz o kolumny uniwersalne do stereo , nie ma takich i nikt nie jest jasnowidzem co zaakceptujesz ,a co nie. Tak się składa , że jestem od paru lat posiadaczem Yamahy RX-A3030. Przerobiłem z tym amplitunerem kilka zestawów kolumn , każde grały inaczej, ale w stereo szału nie było nigdy. Podałem Ci linki do kolumn, których brzmienie znam i wiem , że w odpowiednich warunkach akustycznych oraz elektronice mogą dobrze zagrać. Czy ten dźwięk będzie Twoim , nie wiem. 

Dlaczego mam wrażenie , że nie potrzebujesz kolumn tylko meble. To zmienia postać rzeczy , lakier czy okleina pcv ?  Bo forniru w tej kwocie raczej nie znajdziesz.

Nie chce byś odebrał mój wpis jako stek złośliwości. Po prostu w małym budżecie trzeba na coś postawić albo dźwięk albo lakierek. Ja zawsze stawiam na to pierwsze :) 

Sprawdzę polecane przez Ciebie kolumny. Jak na wstępie napisałem, szukam propozycji, oczywistym jest, że nie wybierzesz za mnie kolumn. Ja pytałem po prostu o dobrze grające Jjak na ten budżet kolumny . Nie szukam cudów bo ich nie oczekuje ;) chce poznać po prostu parę propozycji by możliwie zwrócić uwagę na jak największą liczbę ciekawych modeli tak by potem wybrać te które mi pasują;). O kwestie wizualne się nie martw z polecanych przez Was coś mi wpadnie w oko. Z tym meblem masz trochę racji bo nie wyobrażam sobie stawiać kolumn, które mi się nie podobają  tylko że względu na dźwięk, tak samo jak powiedzmy z pełną adaptacja  akustyczna, po prostu szukam kompromisów w tym wszystkim bo nie mam możliwości a może też ochoty tworzyć całe drugie pomieszczenie i sprzęt tylko do stereo bo chyba dzięki Bogu dla mojego portfela aż tak nie mam ucha by niektóre niuanse wyłapywać.  Pobyt na forum traktuje jako naukę bo przyznam się, że zmieniłem już zdanie w wielu kwestiach audio, na wiele rzeczy zwróciłem uwagę, których wcześniej nie zauważałem 😉 . Także nic się nie bój nawet jakby to były złośliwości to nic takiego by się nie stało bo nauczyłem się w internecie by wyłapywać tylko to co jest mi potrzebne i nie przejmować się wszystkim . 

 

A tak z pół żartem pół serio fornir odpada bo preferuje w pierwszym wyborze kolor czarny szary lub biały bo takie panują w salonie ;)

 

@Chyba Miro 84 w punkt ;) przede wszystkim chce poznać opcje by nie zamykać się się trzy znane mi modele ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Michał Gałązka napisał:

Ja pytałem po prostu o dobrze grające Jjak na ten budżet kolumny .

I właśnie to stanowi największy problem :) Nie budżet a " dobrze grające " :) 

Wiesz co , mam taką propozycję , co pewien czas organizujemy Zloty , najbliższy będzie w Jarocinie 27.08.22 ,jest zaproszenie do Fabryki Pylona , odsłuch kolumn. Może Ci się spodoba. A co do " dobrze grających " , Zloty pokazały , że istnieją ogromne różnice w postrzeganiu dźwięku kolumn. Słuchaliśmy kolumn za naprawdę sporą kasę 50-80 tysięcy z jeszcze droższą elektroniką i opinie były zróżnicowane ,po odsłuchu tego samego systemu w tym samym pomieszczeniu. Pojęcie uniwersalne kojarzy mi się z kiepskimi kolumnami ,które wszystko zagrają tak samo . Sorry tak to widzę.

Znalazłem coś takiego 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/diy-replika-kolumn-proac-25

z pewnością zagrają średnicą. Sam mam w sypialni ProAci i lubię te kolumny.

Co do forniru możesz zawsze je przemalować :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnę pierwszej prezentacji Pylon Audio ( głośniki za 800/900 pln ) na Audio Show. 2010 (?) Czas tak szybko leci  :(

Najlepsza / największa niespodzianka . Szczęka opadła :)

 

Ważniejsza od kwoty na głośniki  jest akustyka pomieszczenia.  I preferencje . I źródło.  I jakość realizacji . I wydanie danej płyty.  I nasz nastrój oraz zdrowie .  Olbrzymia składowa.  

Może przetestujesz system 2.1  ? 

Żaden głośnik nie da Tobie takiego zejścia jak sub . Mniejsze / średnie / większe monitory + sub 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...