Skocz do zawartości

Amplituner 5.1 4k


Mr.O.

Recommended Posts

Witajcie serdecznie. Oczywiście jestem po poradę 🙂

Aktualnie posiadam substytut kina domowego w postaci HTB3520G https://www.philips.pl/c-p/HTB3520G_12/zestaw-kina-domowego-5.1-blu-ray-3d
Telewizor Philips PUS 7600, PS4, oraz dekoder cyfrowy do TV.

Mamy więc na chwilę obecną 4k 100/120Hz bez HDR (choć zakładam, że kolejny będzie z HDR pewnie ale też 4k) https://www.displayspecifications.com/en/model/14ff40e
Bynajmniej ten telewizor jeszcze parę lat mi potowarzyszy. Co do rozkładu pomieszczenia to można powiedzieć że ok 30m2 salon z kuchnią na jednej ścianie jest kuchnia a po przeciwnej TV

Satelity sa minimalnie za kanapą (kanapa w połowie salonu) na ścianach (ok 2,2m nad ziemią). Więc w grę wchodzi tylko 5.1 i nie ma o opcji zmiany.

Użycie TV+PS 40% vs Radio+Muzyka 60%
 

O jaką poradę proszę? 🙂

- Chciałbym zakupić amplituner do kina 5.1 z 4k za rozsądne pieniążki nie płacąc za coś czego nie będę używał... więc najchętniej po prostu jakieś 5.1/(5.2).
- Chciałbym dowiedzieć się czy na początek mogę do niego podłączyć głośniki z HTB (3 om) - aż dozbieram (wiem, że to bez sensu i nie będzie grało, ale mówimy o chwilowym rozwiązaniu i czy będzie bezpieczne dla amplitunera)
- Innym tematem jest to, że nie mam wiele miejsca na jakieś duże kolumny, zwłaszcza SR boczne, ale to jest inny temat i będę się odzywał w tej sprawie
- Jestem bardzo otwarty na sprawdzone / używane / kilkuletnie pancerne konstrukcje
- mile widziane podstawowe streamingi . głównie Spotify
- Miejsce w szafce 45 cm szer. / c.a. 17 cm wys.
- Budżet: 2k pln ew guma na 2,5k

Będę wdzięczny za pomoc, aktualnie prośbę motywuję tym że ten mój HTB padł i kwiczy, nie włącza się, wyłącza itd...

Wiem, że jesteście "maniakami"  - w pozytywnym znaczeniu - więc proszę o jakiś podstawowy baisic.... , ale będę wdzięczny za pomoc, muszę coś kupić bo na głośnikach z TV to jakaś masakra...

Przede wszystkim jaki sprawdzony trwały 5.1 pod taką konfigurację wybrać. Nigdy nie udało mi się zagłębiać mocno w sferę audio o nie mam pojęcia czym się kierować, co dobre itd...

Dzięki za pomoc!

 

 

ps. Myślałem, np o czymś takim w używce, ale nie wiem czy np nie były awaryjne?, a może coś lepszego z jakiegoś powodu a nie wiele droższego? https://www.hfc.com.pl/test/2462,onkyo-tx-nr656.html

Edytowano przez Mr.O.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK jeszcze trochę reaserchu i widzę że generalnie z rozsądnych opcji miałbym :

Onkyo TX-NR656 -> 696 oraz
Yamah RX-V681 -> 685

Z tego co czytam to Onkyo ma jakieś problemy z multimediami? Chromecast etc? ale obsługuje głośniki 4om
Yamaha podobno o wiele lepiej radzi sobie z multimediami? do tego obsługuje zdalne głośniki tylne? (Czy to jest dopiero od wersji 685?) ale głośniki minimum 6 om?

Czy faktycznie jest tak źle z tymi multimediami w Onkyo?
W jakich modelach można używać zdalnych tylnych głośników? To by w sumie dawało jakąś opcję rozbudowy na 7.X (jakby się gdzieś udało głośniki tylne przymontować. - choć w sumie nie mam za bardzo chyba opcji 😞 )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Mr.O. napisał:

Miejsce w szafce 45 cm szer. / c.a. 17 cm wys.

w tym miejscu mamy pierwszy problem - za ciasno na standardowy amplituner, z przytoczonych modeli Onkyo 696 ma około 17 cm wysokości, o zapasie na chłodzenie nie wspomnę, może coś z amplitunerów "slim", tylko nie wiem czy coś takiego jest dostępne, chyba że używki np. Onkyo TX-L50?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"trochę" to pojęcie dość względne 😉, nie mogę teraz znaleźć, ale wydaje mi się (jeżeli jestem w błędzie niech koledzy mnie poprawią) że powinno być minimum 10cm z każdej strony amplitunera, ostatnio chyba producenci nie zamieszczają tych informacji w instrukcjach (przeglądałem na szybko moją z Marantz-a i ani słowa). Tutaj masz akurat uwagi odnośnie Onkyo 686. Musisz też pamiętać że boczne ścianki amplitunerów też mają otwory wentylacyjne. No musisz przemyśleć jak rozwiązać problem chłodzenia.

Zauważyłem też że masz w tym swoim zestawie pasywny subwoofer, musiałbyś albo znaleźć amplituner który będzie go napędzał (co nie będzie łatwe), albo będziesz musiał dokupić aktywny. Co do głośników 3Ohm - jeżeli do czasu zmiany głośników nie będziesz szalał z głośnością nie powinno się nic stać, ale amplituner będzie cierpiał i będzie raczej gorący. Pytanie czy to impedancja znamionowa, czy najniższa jaką mogą osiągnąć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rzeczowe uwagi, spokojnie mogę dokupić aktywny sub.

No to teraz drugi problem, głośniki. Załączam zdjęcie 🙂

- sub - może stać tylko tam gdzie stoi teraz (po lewej) [wiem że nie powinno nic na nim stać, ale aktualnie i tak nie działa 😉 )
- przednie, mam bardzo mało miejsca po bokach TV, mogą stać na szafce, albo na podłodze na jakichś nóżkach żeby były podwyższone do wysokości TV,
jeśli miałby stać na nóżkach, to musiały by być takie podstawki żeby nie kolidowały z subem.
- ew. mogę je przykręcić do ściany.

W każdej wersji podstawa to może mieć max dosłownie 15x15 cm i wysokości może ze 30-40 cm wysokości.
Generalnie tą ścianę sama robiła moja małżonka własnoręcznie i nie bardzo mogę ją zasłaniać 🙂

- podobnie ma się sprawa z satelitami... jakieś małe kostki ?

Co możecie polecić, czy są w ogóle tak niewielkie głośniki? Wiem że pudło powinno być dość duże ..., ale u mnie niestety muszę znaleźć coś możliwie jak najmniejsze....

 

Dzięki za pomoc!
@maciek72@tomek72

 

20220807_095820.jpg

19 godzin temu, maciek72 napisał:

Marantz NR 1506 , 1508 , 1509 , 1710 ?

Te Marantze nie są głupie!
Możecie mi napisać co ew. tracę w czym są gorsze / lepsze od Onkyo? Czy będzie to miało dla mnie jakiekolwiek znaczenie - biorąc pod uwagę dość niewygórowane wymagania 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie kłuć ściany pod kable , możesz przykręcić w kilku nie widocznych miejscach do stelażu np płytę meblową w pasującym kolorze lub ciekawej fakturze .

Tam gdzie mają być głośniki , robisz otwór i przerzucasz kabel głośnikowy .

Moja ściana zbudowana jest z 3 płyt meblowych na wymiar ,  czarne 18mm  

Tak mam u siebie , mam do sprzedania 3 takie monitory z uchwytami do montażu na ścianie lub suficie. Tannoy Hts 101 XP 

Fantastyczne zgrywają się z Marantz .

Wcześniej miałem NR 1608 :)1641030203841-488023304.thumb.jpg.c39288aa022280f8776a4f39315f68b7.jpg1641030276606-853631996.thumb.jpg.96cfe0efc5f018bc887db58e20f234d3.jpg

IMG_20220130_095147.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sciany to już nie ruszę, bo jak pisałem małżonka nałożyła własnoręcznie na nią tynk ozdobny ;-).

Ale takie głośniczki wielkościowo by chyba pasowały. Jako laik zapytam, czy te małe głośniczki to jest lewy i prawy kanał z przodu i tyle wystarczy?
W sensie są na prawdę niewielkie - co mi bardzo odpowiada - ale myślałem że "trzeba" większych. Bo to duże na dole to rozumiem 2 suby.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mr.O. w Twoim wypadku że tak powiem musisz iść na kompromis

13 minut temu, Mr.O. napisał:

Ale takie głośniczki wielkościowo by chyba pasowały. Jako laik zapytam, czy te małe głośniczki to jest lewy i prawy kanał z przodu i tyle wystarczy?

Jak @maciek72 pisze u niego się to sprawdza, U Ciebie też pewnie się sprawdzi, nie będę bo nie ma sensu nawet rozważać zalet pełnowymiarowych podłogówek - bo po prostu nie masz na nie miejsca, tak ja napisał Maciek - co do montażu można z pewnością coś sprytnego wykombinować żeby nie "dewastować" pracy żony 😉. Gdyby do tego rozważyć jakiś amplituner z tych które zaproponował Maciek to i z tą lokalizacją w szafce temat się ogarnie.

1 godzinę temu, Mr.O. napisał:

Możecie mi napisać co ew. tracę w czym są gorsze / lepsze od Onkyo? Czy będzie to miało dla mnie jakiekolwiek znaczenie - biorąc pod uwagę dość niewygórowane wymagania 😉

idąc tropem stylu grania "większych braci" Marantz może zagrać "bardziej równo", być może lepsza stereofonia - nie słuchałem tych sprzętów więc trochę strzelam w oparciu o to że miałem Onkyo TX-NR686 a teraz jest Marantz SR5013 i tutaj mam porównanie. Chociaż osobiście w kinie Onkyo bardziej mi się podobało, miało powiedzmy pazur. Marantz jest trochę bardziej wyważony, ale nie jest zły. Biorąc pod uwagę Twoje niewygórowane wymagania moim zdaniem są to sprzęty porównywalne, jak zwykle najlepiej byłoby posłuchać - ale czasy są jakie są i będzie z tym raczej problem. Podsumowując zarówno jedno jak drugie zagra lepiej niż dotychczasowy Philips.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno pytanie rozważam przebudowę szafki żeby wyjść z obudowy slim i zwiększyć sobie opcje.

czym się różnią denony X1600H vs X2400H ?

Jakieś kluczowe różnice w opcjach? 2400 nie potrafi zrobić surround ze stero?

Chyba jeszcze jest róznica w eARC, HDCP 2,1 vs 2.2?

Tylko że ja nie planuję zupełnie puszczać nic z TV na ampla z dzwięku (dekoder tv i ps4 wpięte w ampla a nie mam innych urządzeń)

Edytowano przez Mr.O.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.08.2022 o 10:41, Mr.O. napisał:

@Piotr Sonido, ma jakieś minusy to onkyo tx-150?

Jest słabe i gra nijako. Taka mocno bazowa konstrukcja pod podstawowe kino. Modele które wymieniasz znacznie lepsze.

Dnia 12.08.2022 o 13:04, Mr.O. napisał:

czym się różnią denony X1600H vs X2400H ?

Wiekiem, funkcjami, brzmieniem

Dnia 12.08.2022 o 13:04, Mr.O. napisał:

Jakieś kluczowe różnice w opcjach? 2400 nie potrafi zrobić surround ze stero?

A kto to potrafi? To jest funkcja mit.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt zakupu ampla zakończony!

Udało się na jednym z popularnych serwisów wyhaczyć avr x2400H, cena jest niezwykle atrakcyjna, ponieważ technicznie sprzęt kupiłem jako niesprawny .... 🙂

Cierpi na syndrom aktualizacji DTS 3.90.50.00 ..., czyli brak dostępu do funkcji sieciowych. W moim przypadku dotyczy to tylko braku Spotify, co łatwo mogę obejść przez PS4.

Poza tym wszystko w nim działa, choć oczywiście chciałbym ogarnąć odpowiedni firmware, by móc go wgrać offline z usb. Wiem że niestety denon nie udostępnia ich już na swojej stronie... :-(, ale może ktoś będzie mógł tu pomóc..., nie wiem czy to jest odpowiedni dział o zwrócenie się z taką prośbą, czy napisać gdzieś jeszcze?
Poza tym sprzęt śmiga bez zarzutu, wygląda na ładnie utrzymany no i cena była..., adekwatna 😉

 

W każdym razie przede mną kolejny etap... głośniki.
Chciałem się Was poradzić odnośnie jednak opcji 7.1

Po przemyśleniu myślę że uda mi się dołożyć na suficie 2 satelity jako tylne. Przy czym zwłaszcza dla tych tylnych wymaganiem jest jak najmniejszy rozmiar, rzędu kwadratowe kostki ok 12x12x12 może minimalnie większe lub jeden wymiar dłuższy, ale niestety tu mnie rozmiar mocno trzyma (no musiałbym oczywiście organoleptycznie zobaczyć, ale mówimy o bardzo małych kwadratach, lub kulach). Nasuwa to koncepcje by takie same były również boczne głośniki, podwieszone na ścianach ale dość blisko sufitu. z przodu z kolei mogą być trochę większe kolumny boczne stojące na szafce, zwłaszcza mogą być wyższe / dłuższe (centralny).

Stąd myślałem, żeby kupić jakiś zestaw małych 5.1 i dokupić oddzielnie dwa większe na boki z przodu, byle pudła były w miarę podobne...

Czy możecie mi poradzić jakiś wybór? no takie sensowne ale budżetowe ;-).
 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...