Skocz do zawartości

Gramofon dla nowicjusza


Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów.

Potrzebuje pomocy w wyborze gramofonu do 1000 zł. Gramofon powinien mieć wbudowany rozsądny przedwzmacniacz gdyż takiego nie posiadam i na początku tej zabawy nie chcę w niego inwestować. Czy w tych pieniądzach jestem w stanie kupić coś rozsądnego co będzie grało?

Pozdrawiam Darek 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwieczny dylemat, nowy czy używany. Nowy ma gwarancję, myślę, że w ty przedziale cenowym kilka lat pogra a odpadają ustawienia, kombinacje, po prostu kupujesz, właczasz i powinno grać. Jeśli podłączysz to pod wzmacniacz i kolumny w podobnej cenie to będziesz zadowolony. 

Używany to trochę loteria, bo trzeba się znać, by sprawdzić taki gramofon lub mieć kogoś takiego do pomocy. Jednak decydując się na to rozwiązanie można trafić sprzęt, który będzie działał następne dekady a i wartość jego raczej nie spadnie. Tak, starsze konstrukcje mają jakość wykonania nieporównywalną z gramofonami za 1300zł choć oddając sprawiedliwość to kiedyś też kosztowały krocie.

Niestety sam musisz podjąć decyzję i tylko ty poniesiesz jej konsekwencje 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć na uwadze, że  najwęższym gardłem w tym zestawieniu będzie wkładka, która będzie zamontowana fabrycznie w gramofonie. Jeżeli ma to grać, a Ty nie chcesz się zrazić, to weź pod uwagę fakt, że na wstępie będziesz musiał pomyśleć o lepszej wkładce. Trzeba ją będzie też oczywiście skalibrować, więc będziesz musiał to ogarnąć sam lub poprosić kogoś kto się zna na tym. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem wyżej na początek ortofon będzie musiał mi wystarczyć a z czasem pewnie posłucham rad i dokupie lepszą wkładkę. Oczywiście nie wykluczam też pre gramofonowego z czasem jeśli wszystko pójdzie w dobrą stronę. Jeśli chodzi o kalibrację to mysle że temat jest spokojnie do ogarnięcia z YT.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Darek Zuk napisał:

Jeśli chodzi o kalibrację to mysle że temat jest spokojnie do ogarnięcia z YT

no jest, ale uważaj, bo niektóre materiały i wiedza je prezentujących jest co najmniej wątpliwa. Ale jeśli na początek będzie Ortofon Concorde Elektro to nie musisz nic kalibrować, to jest przecież konstrukcja "stała" wkładka-headshell który tylko przykręcasz do ramienia z wymienną igłą, chyba że mowa o OM Elektro, to tutaj kalibracja jak najbardziej.

W temacie kalibracji na YT to na początek może to co prawda większość materiałów wygląda na promo Pro-Ject-a ale Robert jeżeli chodzi o kalibrację to dość rzetelna "firma". No i najważniejsze - kalibracja nie kończy się na punktach Baerwalda, a jak pisał @Audio Autonomy wymienione wcześniej gramofony są stylizowane budową Technicsa 1200 i nie sprawdzałem, ale będą pewnie bardziej pasujące pod Stevensona, owszem Baerwald-a może da się ustawić, ale raczej trzeba będzie policzyć troszkę inną geometrię (np. wg normy japońskiej JIS) niż standardowe punkty 66/120,89mm często spotykane na tzw. prostych szablonach do kalibracji, a to już nie będzie "standardowy" Baerwald. Jeszcze tutaj jest ciekawy materiał. Życzę udanego zakupu i wiele satysfakcji z winyla.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOMEK troche minie nastraszyłeś tymi metodami,obliczeniami itd 😁 Na pewno będę się starał zapamiętać to wszystko i korzystać w przyszłości. Jeszcze trochę przeglądam olx w pobliżu co tam jest ciekawego jeśli chodzi o gramofony ale decyzja generalnie już chyba zapadła. Mam sporą kolekcję z młodości winyli które chciałbym wkrótce zacząć słuchać 😉 W ogóle jestem ciekaw jakie będą wrażenia..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Darek Zuk napisał:

troche minie nastraszyłeś tymi metodami,obliczeniami itd

nie taki był mój zamiar 😀, raczej chodziło mi o to żebyś uniknął błędnych poradników, których niestety nie brakuje. Co do samej kalibracji jak ogarniesz o co biega i skąd co się bierze nie jest to takie skomplikowane, natomiast dostępne gotowe szablony nie sprawdzają się z każdym gramofonem. Najpierw to co zaleca producent - jeżeli dołącza szablon do gramofonu, a w miarę nabywania wiedzy i umiejętności można sięgać wyżej. W każdym razie zła kalibracja może wyrządzić więcej szkody niż pożytku i to nie tylko w zakresie jakości dźwięku, może powodować nadmierne (szybsze) zużywanie się igły, a w ekstremalnych przypadkach doprowadzić z czasem do uszkodzeń płyty. No ale starczy tych czarnych scenariuszy. Jak będziesz na takim etapie zawsze możesz zapytać na forum i z pewnością ktoś pomoże jeżeli będziesz miał wątpliwości.

2 godziny temu, Darek Zuk napisał:

Mam sporą kolekcję z młodości winyli które chciałbym wkrótce zacząć słuchać 😉 W ogóle jestem ciekaw jakie będą wrażenia..

zanim zaczniesz ich używać, a w zasadzie słuchać warto je dokładnie obejrzeć i umyć w razie potrzeby.

A tak na marginesie przydałby się nam tutaj może taki wątek dotyczący samej kalibracji 😀

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek72 napisał:

 

zanim zaczniesz ich używać, a w zasadzie słuchać warto je dokładnie obejrzeć i umyć w razie potrzeby.

 

Będę faktycznie musiał zakupić jakiś środek do umycia ich. Co prawda każda płyta ma swoje opakowanie i leżą w pudełku ale pewnie czas zrobił swoje...

Czy środek audio technica AT-6012 do czyszczenia płyt jest ok?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Darek Zuk napisał:

audio technica AT-6012

będzie OK, natomiast ja robię "swój" (nie ja to wymyśliłem) preparat: woda destylowana/demineralizowana + izopropanol + mirasol 2000, proporcja 4:1:0,02. Czyli 4 litry wody, 1 litr izopropanolu i 20ml mirasolu 2000. Co do tego ostatniego niektórzy dają więcej np. 0,04. Ja myję na domowej roboty stanowisku (stary gramofon - dawca organów z Unitry i odkurzacz z odpowiednim adapterem - rurką ze szczeliną) z odsysaniem coś jak myjka Okki Nokki lub  ProJect VC, a od czasu do czasu (rzadko) lądują w myjce ultradźwiękowej, w zasadzie umyte półtora roku temu nie wymagały dotąd ponownego zabiegu, no ale jak już kupiłem to co mam nie korzystać 😉.

Jak masz sporo tych płyt na początek fajnym rozwiązaniem jest Knosti - ręczna myjka, w zestawie startowym czasem zdarza się że dostaniesz płyn. Ale z uwagi że nie masz, a i tak będziesz potrzebował jakieś szczoteczki do bieżącego dbania o płyty, na start zestaw z AT jak najbardziej jest OK, chyba że znajdziesz coś podobnego w lepszej cenie. Tyle że to bardziej zestaw do bieżącej pielęgnacji niż do takiego typowego mycia mocno zabrudzonych-zakurzonych płyt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam posiadam AT-LP120X - USB, nie wiem po co producent do oznaczenia nazwy dołączył to USB, Lenco też posiada wyjście USB, ja osobiście nie "zrzucam" zawartości płyt winylowych do formatu cyfrowego, więc z tego nie korzystam. Nie są to na pewno gramofony "górnych lotów", niejeden z kolegów powie że lepszym wyborem może okazać jakiś starszy używany gramofon po dobrym serwisie, ja zresztą też tak w pewnym obszarze uważam, natomiast powiedzmy, że nie był to do końca mój zakup, ale w porównaniu do wcześniej używanej Unitry GS-461 to jest przepaść na plus dla AT. Na swoją złą opinię AT zapracowało poprzednimi modelami, które trapiły różne bolączki, od szwankującego mechanizmu anty-scatingu począwszy, na fatalnej ponoć jakości preampa i "brumieniu" wywoływanym słabej jakości zasilaczem wewnętrznym, tyle wyczytałem w sieci.

Model 120X mimo wyglądu w stylu gramofonu dla DJ został odchudzony od pewnych "bajerów" nie ma np. rewersu (odtwarzania do tyłu), zasilacz jest zewnętrzny, ponoć poprawiono nieszczęsny mechanizm AS. Mój na razie działa bez zarzutu, ale nie mam porównania do lepszych i innych konstrukcji, nie korzystam też z pre-ampa z gramofonu. Jeżeli chcesz kupić tego typu gramofon nowy, to AT daje na starcie wkładkę nowej serii AT-VM95, z Lenco otrzymasz słabszy model AT-3600.

Reasumując są to moim zdaniem bardzo zbliżone konstrukcje zarówno pod względem możliwości jak i jakości. Ale może ktoś z kolegów którzy mieli styczność z obydwoma modelami mógłby powiedzieć coś więcej.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...