Skocz do zawartości

Amplituner - wykorzystanie Netflix 4K


Jespers

Recommended Posts

Witajcie,

Rozglądam się za używanym amplitunerem i parę rzeczy mnie nurtuje. Otóż mam w domu telewizor Oled 4K 120mhz wraz z kolumnami 5.1 Klipsch F1 + C1 + B2

Generalnie zależy mi by na maxa wyciągnąć możliwości kinowe w oglądaniu filmów, czy sluchaniu muzyki. Oczywiście głównie chodzi mi o efekty, bo jeżeli chodzi o jakość to wiadomo, że im droższy sprzęt, tym zazwyczaj będzie lepiej grał.
Ogólnie po sprawdzeniu sobie rynku stwierdziłem, że raczej nie będzie mnie stać na przesyłanie obrazu przez amplituner, a następnie do telewizora, więc wpadłem na pomysł, że będę przesyłał dźwięk przez HDMI ARC/eARC, a sprzęt podpinał bezpośrednio pod TV (np komputer). Problem jest jednak inny, różnice między HDMI ARC vs eARC. Wyczytałem, że HDMI ARC niej est w stanie przesłać najnowszzych kodeków dźwiękowych i obsługuje to tylko hdmi ARC. Teraz pytanie do was, czy rzeczywiście to jest jakaś przepaść jeżeli chodzi o ten dźwięk z filmów? Modele z eARC to tylko w miarę świeże amplitunery, więc na pewno musiałbym odłożyć zakup amplitunera, by nazbierać odpowiednią kwotę.

Jak wy myślicie? Jest sens męczyć się bez amplitunera x czasu, by nazbierać na coś nowszego dla hdmi eARC? Czy jest to znikoma różnica?

Na amplituner chciałbym przeznaczyć około 1000 zł, niestety nie jest to jakiś super budżet, żeby poszaleć.. Liczę na wasze doświadczenie i pomoc :D

Poprzednio miałem amplituner Yamaha RX-V673

Edytowano przez Jespers
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przede wszystkim musisz kupić suba! Wtedy wyciągniesz maks z zestawu kina.

31 minut temu, Jespers napisał:

Wyczytałem, że HDMI ARC niej est w stanie przesłać najnowszzych kodeków dźwiękowych i obsługuje to tylko hdmi ARC. Teraz pytanie do was, czy rzeczywiście to jest jakaś przepaść jeżeli chodzi o ten dźwięk z filmów? Modele z eARC to tylko w miarę świeże amplitunery, więc na pewno musiałbym odłożyć zakup amplitunera, by nazbierać odpowiednią kwotę.

Dzwoni ale nie w tym kościele.

ARC przesyła dźwięki DD, DTS w podstawowych wersjach.

eARC jest przystosowane do przesyłu także tych bezstratnych w jakości HD. Czyli Dolby True HD czy DTS HD Master Audio. Różnica jest olbrzymia.

Ale! Nie każdy TV mimo że ma eARC jest w stanie "przepuścić " sygnał HD z powrotem na to złącze. A żaden z obecnych streamingów nie ma takiego dzwieku.

LG chyba jest wstanie ale lepiej dopytać. Bo jeśli nie to na dzień dzisiejszy nie ma żadnej różnicy. Więc sprawdź to

33 minuty temu, Jespers napisał:

Jak wy myślicie? Jest sens męczyć się bez amplitunera x czasu, by nazbierać na coś nowszego dla hdmi eARC? Czy jest to znikoma różnica?

Więc na to masz już odpowiedź.

33 minuty temu, Jespers napisał:

Poprzednio miałem amplituner Yamaha RX-V673

I byłeś zadowolony?

Co się z nim stało?

Bo teraz raczej będziesz polować na podobną jak nie niższa, jesli bardziej funkcjonalną, klasę.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Ale! Nie każdy TV mimo że ma eARC jest w stanie "przepuścić " sygnał HD z powrotem na to złącze. A żaden z obecnych streamingów nie ma takiego dzwieku.
 

W serwisie rtings.com przy testach telewizorów zawsze jest sekcja 'Audio Passthrough' - tam są szczegółowe informacje jakie audio jest wspierane. Zasadniczo wszystko sami testują, więc to powinny być prawdziwe  informacje, a nie z materiałów producenta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jespers napisał:

W sumie wyczytalem, ze netflix gra maksymalnie dolby atmos.. Więc TV jednak nie przeszkadza. Jak uwazacie jak to sie ma do ampli? Coś polecicie? Jestem sklonny dolozyc do 1500zl jeżeli bedzie to duża przepasc 

Dolby atmos na Netflix jest kodowany w Dolby Digital+ więc wystarczy ci amplituner z wejściem Arc. Sam mam tak podłączony tv LG OLED B8PLA i amplituner Denon avr 1500h które mają wejście arc. I Dolby Atmos śmiga pod warunkiem podłączenia głośników sufitowych i wybrania ścieżki dźwiękowej dolby atmos w ustawieniach filmu na Netflix.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Maykel napisał:

Dolby atmos na Netflix jest kodowany w Dolby Digital+ więc wystarczy ci amplituner z wejściem Arc. Sam mam tak podłączony tv LG OLED B8PLA i amplituner Denon avr 1500h które mają wejście arc. I Dolby Atmos śmiga pod warunkiem podłączenia głośników sufitowych i wybrania ścieżki dźwiękowej dolby atmos w ustawieniach filmu na Netflix.

Co i tak mnie poki co nie dotyczy bo jeszcze nie mam sufitowych, ale moze w przyszłości :) w sumie tez nie chce sie zamykać na przyszlosc z komputerem. Ogólnie jezeli amplituner obsluguje DTS HD MA, a nie ma eARC, to w jaki sposób mozna w takiej jakosci dzwiek tak przeslac? Bo nie ogarniam tego, po co on wtedy tam jest. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Jespers napisał:

Co i tak mnie poki co nie dotyczy bo jeszcze nie mam sufitowych, ale moze w przyszłości :) w sumie tez nie chce sie zamykać na przyszlosc z komputerem. Ogólnie jezeli amplituner obsluguje DTS HD MA, a nie ma eARC, to w jaki sposób mozna w takiej jakosci dzwiek tak przeslac? Bo nie ogarniam tego, po co on wtedy tam jest. 

Jeżeli nie masz zamiaru podłączać głośników sufitowych to odpuść amplituner obsługujący Dolby atmos 5.1.2/5.1.4 a wybierz 5.1. Co do twojego pytania to mogę się mylić ale amplituner bez wejścia eArc nie obsłuży dźwięku DTS HD MA. U siebie po podłączeniu głośników sufitowych sprawdzałem dema dolby atmos i te zakodowane w Dolby Digital+ można było odtworzyć normalnie a te zakodowane w Dolby True HD już nie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Maykel napisał:

Jeżeli nie masz zamiaru podłączać głośników sufitowych to odpuść amplituner obsługujący Dolby atmos 5.1.2/5.1.4 a wybierz 5.1. Co do twojego pytania to mogę się mylić ale amplituner bez wejścia eArc nie obsłuży dźwięku DTS HD MA. U siebie po podłączeniu głośników sufitowych sprawdzałem dema dolby atmos i te zakodowane w Dolby Digital+ można było odtworzyć normalnie a te zakodowane w Dolby True HD już nie. 

Np Denon AVR-X2400H nie ma eARC A obsluguje DTS HD MA

https://www.zkelectronics.com/receiver/denon-avr-x2400h/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno nie jeżeli źródło dźwięku jest podłączone przez port HDMI Arc. Może chodzi tu o pliki na dysku podłączone przez USB. Ale amplituner za pomocą wejść USB jest w stanie odtworzyć tylko dźwięk a obraz już nie. 

11 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

ARC przesyła dźwięki DD, DTS w podstawowych wersjach.

eARC jest przystosowane do przesyłu także tych bezstratnych w jakości HD. Czyli Dolby True HD czy DTS HD Master Audio. Różnica jest olbrzymia.

Ale! Nie każdy TV mimo że ma eARC jest w stanie "przepuścić " sygnał HD z powrotem na to złącze. A żaden z obecnych streamingów nie ma takiego dzwieku.

Zresztą Piotr już ci nakreślił temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Maykel napisał:

Napewno nie jeżeli źródło dźwięku jest podłączone przez port HDMI Arc. Może chodzi tu o pliki na dysku podłączone przez USB. Ale amplituner za pomocą wejść USB jest w stanie odtworzyć tylko dźwięk a obraz już nie. 

Zresztą Piotr już ci nakreślił temat.

Ok, a czy jest mozliwe w przyszlosci takie podlaczenie: 

Komputer - > splitter HDMI wysokiej jakosci- > dzwiek do amplitunera + obraz do tv? 

Chodzi o obsluzenie w pelni 4K 120mhz + DTS HD MA. Amplitunery obsługujące 4K 120mhz to jedynie swieze tematy :)

Chyba ze jest jakies lepsze rozwiązanie? 

 

Edytowano przez Jespers
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie wszystko już wiem. 

Najbardziej na oku mam amplitunery Denona, bo chyba jako jedyne są w miare dostępne w niezlych cenach.. I myślę nad AVR-X2400H lub AVR-1600H

W który model pójść? Pytanie jak one różnią się jakościowo? Bo jeżeli różnica na moim sprzęcie (do klipsch głosnikow mam subwoofer tannoy arena) nie będzie za duża to wiadomo, że wtedy lepiej pójść w nowszego - 1600. Zaznaczę, że na pewno będe chciał cieszyć się muzyką jak i w jakimś stopniu filmami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Jespers napisał:

Właśnie natknąłem się na ich stronę i tam sprawdzam.. Niestety trochę wybrakowany jest ten passtrough

 

obraz.png.184ca86d462d3d6782fa61fcaaa20c4a.png

 

Teraz pytanie, co robić? Czy to co tutaj mamy jest wystarczające, by się pchać w eARC? Jak myślicie?

Czyli wygląda że wspiera pełnego Dolby w jakości HD oraz pełnego Atmosa.

Ale DTS nie wspiera w ogóle.

No i mnie to nie dziwi bo akurat streamingi raczej używają Dolby DD+. Ale gdybyś chciał podłączyć BD, konsole to DTS by się przydał.

12 godzin temu, Jespers napisał:

Ogólnie jezeli amplituner obsluguje DTS HD MA, a nie ma eARC, to w jaki sposób mozna w takiej jakosci dzwiek tak przeslac? Bo nie ogarniam tego, po co on wtedy tam jest. 

Ze źrodła od razu do amplitunera. Tak jak powinno być podłączone.

9 godzin temu, Jespers napisał:

W który model pójść? Pytanie jak one różnią się jakościowo?

1600 jest nowszy ale 2400 zagra lepiej.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Piotr Sonido napisał:

Czyli wygląda że wspiera pełnego Dolby w jakości HD oraz pełnego Atmosa.

Ale DTS nie wspiera w ogóle.

No i mnie to nie dziwi bo akurat streamingi raczej używają Dolby DD+. Ale gdybyś chciał podłączyć BD, konsole to DTS by się przydał.

Ze źrodła od razu do amplitunera. Tak jak powinno być podłączone.

1600 jest nowszy ale 2400 zagra lepiej.

Piotr

Czyli tym splitterem bym rozwiazal sprawe jakbym chcial pominąć przetwarzanie obrazu (na gorszy) przez amplituner?

I pytanie, jak duża jest to roznica? Bo skłaniam się ku nowszemu rozwiązaniu, ale jezeli zwyżka jakości to 20% i więcej to mógłbym pomyśleć o 2400

Szkoda, ze oba nie obsluguja 4K 120hz, bo miałbym z glowy kombinowanie ze splitterami, czy pomijaniem amplitunera w obrazie..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Jespers napisał:

Czyli tym splitterem bym rozwiazal sprawe jakbym chcial pominąć przetwarzanie obrazu (na gorszy) przez amplituner?

To zalezy od Splittera.

Żródło "bada" odbornik przy połączeniu HDMI. tu będziesz miał dwa. Jesli któryś czegośnie ma to źrodło nie puści takich danych.

Ale są splitery które to ogarniają.

Chcesz po prostu zachować 4K? I mieć dzwięk HD?

A ten HDMI Fix od Denona? Da sięgo kupić na OLX czasem.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

To zalezy od Splittera.

Żródło "bada" odbornik przy połączeniu HDMI. tu będziesz miał dwa. Jesli któryś czegośnie ma to źrodło nie puści takich danych.

Ale są splitery które to ogarniają.

Chcesz po prostu zachować 4K? I mieć dzwięk HD?

A ten HDMI Fix od Denona? Da sięgo kupić na OLX czasem.

Piotr

Mógłbyś przybliżyc temat tego HDMI Fix? Pierwszy raz o tym slysze, a na internecie coś tak nie mogę znaleźć info o tym :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat x1700h nigdy nie miał problemów z niekompatybilnością 8k/4k@120Hz - po prostu pojawił się na rynku tak późno, że miał już od początku układy pozbawione tych problemów. Ten adapter jest dla tych amplitunerów, które miały moduły 8k, ale nie działające poprawnie - czyli pierwsze miesiące produkcji modeli wymienionych w/w linku do strony Denona.

@Jespers skoro zależy Ci na 4K@120Hz, to ja na Twoim miejscu kupiłbym współczesny model amplitunera, który to ma. Po co się kopać z problemami już na starcie?

 

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, przemeklbn napisał:

kurat x1700h nigdy nie miał problemów z niekompatybilnością 8k/4k@120Hz - po prostu pojawił się na rynku tak późno

Prawda

20 godzin temu, przemeklbn napisał:

skoro zależy Ci na 4K@120Hz, to ja na Twoim miejscu kupiłbym współczesny model amplitunera, który to ma. Po co się kopać z problemami już na starcie?

Jeśli dobrze zrozumiałem to chodziło o cenę

Bo oprócz funkcji chodzi też o to aby to nie był podstawowy najniższy model.

Kolega miał wcześniej Yamahe 673 więc przy najmniej ten sam poziom by się przydał.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...