Skocz do zawartości

Stosunek wartości kolumn do reszty sprzętu - Wasze Systemy


mateolo2

Recommended Posts

Hejka,

Nie wiem czy pamiętacie, ale jakiś czas temu zrobiłem tutaj małą sondę o tym ile procent wartości/wydanych przez Was pieniędzy Waszego systemu to kable. Odpowiedzi były ciekawe i powstała fajna dyskusja. 

W związku z tym chciałbym zrobić jeszcze jedną taką sondę i jestem bardzo ciekaw Waszych odpowiedzi. Reszta kolegów pewnie też.

Pytanie jest następujące: Jaką część wartości stanowią w Waszym systemie kolumny względem całej reszty wydanych pieniędzy na pozostałe elementy zestawu (wzmacniaczy, daców, kabli, cd, streamerów, standów, podkładek pod kable i czego tam jeszcze nie macie). Tak jak w przypadku pytania o kable, nie wyceniamy wartości Waszego sprzetu na rynku wtórnym, kiedy był nowy itd. Tylko ile wydaliście na wszystkie zabawki w stosunku do tego ile wydaliście na kolumny. Może być procentowo, może być kwotowo :) 

Dodatkowe pytanie bonusowe dla chętnych: co w Waszym systemie ma największa wartość: a) źródło b) wzmacniacz c) kolumny d) kable i inne 

 

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, tomek4446 napisał:

35 % bez kabli :) 

To fajnie, że uprawiacie statystykę porównawczą ale jak to analizować dalej skoro same twoje Tomku kolumny (35% bez kabli) to prawdopodobnie wartość całego mojego "majątku" audio pomnozonego przez 3 ? 😎 

U mnie teoretycznie lepsze Bifrosty to mniej niż 20% wszystkiego ale to DIY więc inna liga 😉 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, tomek4446 napisał:

35 % bez kabli :) 

Ej... tak nie można 😜

By doprecyzować... mowa ile wydaliśmy. A co w przypadku gdy np. Wzmacniacz kupilismy po dogodnej cenie od znajomego (bo mu nie zalezało - "śpi na forsie") za symboliczne 100zł a w rzeczywistości wzmacniacz nawet uzywany jest wart np. 15kzł? Pytanie tyczy się ile wydaliśmy, czy ile jest warte np.%?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, J4Z napisał:

Myślę że najlepszą opcją byłoby odnoszenie się do cen nowych sprzętów w okolicach premiery. 

No to kolumny 3/4 kwoty całego systemu. Akustyka "zastana" czyli fotele, zasłony, dywany itp. To nie liczę.... bo to nie żadne specyficzne ustroje chociaż jakąś tam funkcje pełnią w pomieszczeniu :P

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, MariuszZ napisał:

ale jak to analizować dalej skoro same twoje Tomku kolumny (35% bez kabli) to prawdopodobnie wartość całego mojego "majątku" audio pomnozonego przez 3 ?

Dobra , dobra  ale masz własny , prywatny pokój odsłuchowy i .... to jest warte 5 x więcej niż wszystkie moje klamoty :) 

34 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

od znajomego (bo mu nie zalezało - "śpi na forsie") za symboliczne 100zł a w rzeczywistości wzmacniacz nawet uzywany jest wart np. 15kzł?

Czy mógłbym skromnie poprosić o numer telefonu znajomego ? :) 

23 minuty temu, J4Z napisał:

Myślę że najlepszą opcją byłoby odnoszenie się do cen nowych sprzętów w okolicach premiery. 

No to moje kolumny w dniu premiery / 1960 r. / kosztowały 3000 USD / bez kabli/ :) 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, ze tylu z Was podzieliło się swoim zdaniem i odpowiedzielo na pytania. Nie ukrywam, ze trochę to służy mojej ciekawości, a trochę tez ”młodym”. Często słyszymy rady ile procent swojego budżetu wydać na to czy na siamto. Stad fajnie zapytać grupę audiofilii jak to wyglada u nich w praktyce. Stad prosiłem żeby nie podliczać swoich zabawek pod kątem wartości na rynku wtórnym, bądź gdy były nowe. Zależało mi na tym, żeby skupić się na WASZYM Budżecie . Bo to wiele zdradza - jeśli ktoś w przypadku tematów o kablach pokazywał, ze stanowią one bardzo duża cześć wartości reszty systemu to znaczy, ze w pewnym momencie się w nie wkręcił/usłyszał (nieważne) i uznał, ze woli wydać na nie więcej kasy niż dołożyć ja do lepszych kolumn. 
 

A ten temat wzial się z tego, ze niedawno wymieniłem kolumny i wpadli kumple, którzy powiedzieli, ze w życiu nie słyszeli takiego audio i chcą takie same kolumny. Jak im wytłumaczyłem, ze nie same kolumny tutaj maja wpływ na dźwięk - bo wzmak, bo dac, źródło itd. No i jak usłyszeli, ze kolumny to okolo 30% moich włożonych pieniędzy w audio (około tam 3 tysięcy) to się złapali za głowę. Ale jak to?! Przecież to bez sensu i niemożliwe, żeby to miło jakikolwiek sens ekonomiczny vs poziom dźwięku. Dlatego zrobiłem tutaj tą mała statystykę jak z kablami wcześniej. Bo bez niepotrzebnych dyskusji można od razu zobaczyć kto ja ma jakie podejście do tematu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Fafniak napisał:

W zależności "jak liczyć" to 35% (jeżeli uwzględniam faktycznie wydaną kasę - sprzęt uzywany)

Gdy policzę ceny katalogowe za nowe to wychodzi praktycznie 50% 

Obydwa sposoby liczenia mają swój sens

dokładnie tak, trudno po kilku, jak nie kilkunastu latach obiektywnie to ocenić, ale jako że u mnie stosunkowo niedawno występowały dosyć duże zmiany wymuszone różnymi zdarzeniami, do tego zaistniała niebywała dynamika cen na rynku, co jakiś czas zerkam sobie co tam ile kosztuje i jak mi się chce wrzucam to do arkusza, wynik dosyć ciekawy:

obraz.png.83ddf2781c9661feff65f69bb0234bc8.png

dodam tylko że ampli, wzmacniacz, cd i fronty kupiłem używane, sprzęt też nie był kupiony w jednym czasie

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, tomek72 napisał:

dodam tylko że ampli, wzmacniacz, cd i fronty kupiłem używane, sprzęt też nie był kupiony w jednym czasie

To też jest ciekawe . Zwykle jest tak , że " starzy" audiofile mają sprzęt w 90 lub 100 % używany , u nowych , coś takiego nie wchodzi w rachubę . Musi być nówka. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...