Skocz do zawartości

Nowy Marantz SR6015 - mocno się grzeje


kuba111

Recommended Posts

Witam, wczoraj przyszedł do mnie Marantz SR6015. Martwi mnie jego temperatura (stoi na wolnej przestrzeni, jest idealna wentylacja)

domyślam się, że spokojnie dociągnie do końca gwarancji a co później? Chciałbym, żeby podziałał następne 10 lat

- Jakie macie doświadczenia z marantzem? Nie ma się czego bać, czy bez dodatkowego chłodzenia padają jak muchy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, tomek72 napisał:

Jakie głośniki, tzn. o jakiej impedancji masz do niego podpięte.

8 ohm, głośniki bardzo niewymagające.

teraz sobie cichutko gra w stereo na trybie eco, góra obudowy mocno ciepła. Wczoraj testowałem filmy w 5.1 bez katowania, głośność 62% i mega gorący. Zimą może zrobić za mini grzejnik. Kosztował dla mnie sporo, jak ma podziałać tylko 3-4 lata to mi się nie kalkuluje i bym zwrócił

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz (masz termometr na podczerwień z funkcją pomiaru przedmiotów) to zmierz ile ma stopni obudowa u góry, zmień na np. 6Ohm i jak ostygnie ponów pomiar. Jakie to głośniki, czy wszystkie głośniki są tego samego producenta/serii. Może producent podaje 8Ohm, ale schodzą w rzeczywistości bardzo nisko - zdarzają się takie przypadki. Jeżeli to nie jest zestaw tylko np. masz inne fronty, a inny centralny lub surround to należy ustawić taką impedancję jaką masz najniższą w zestawie zgodnie z instrukcją. Mnie też się grzał, ale mój błąd bo zapomniałem przestawić z 8Ohm na 6Ohm po resecie. Po zmianie na 6Ohm o wiele chłodniejszy, pisałem o tym np. tu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomek72 napisał:

Po zmianie na 6Ohm o wiele chłodniejszy, pisałem o tym np. tu.

podłogówki mam tannoy mercury 7.4 + centralny do pary + dali concepty 1 tył. Wszystkie wg producenta 8 ohm.

Ustawiłem na 4ohm, rzeczywiście jest troszkę zimniejszy czy cichym stereo. różnica niewielka.

Za to w filmach gdzie się dużo dzieje jest bardzo ciepły, ale wcześniej był wręcz gorący czyli na +, co ciekawe podłączyłem miernik prądu i porównywałem. 4 / 8 ohm to samo - ciche granie, albo wcale - 55w

Za to 8 ohm film gdzie się dużo dzieje - dochodziło do 160wat, na ustawieniu 4ohm do 80 wat i dalej brzmiało to wybornie.

Nawet nie chce mi się w kółko puszczać tego samego fragmentu i analizować 4/8 ohm czy coś tracę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, tomek72 napisał:

Jeżeli faktycznie tak się grzeje, a masz możliwość zwrotu to może warto wymienić na inny egzemplarz, właśnie w innym poście wrzuciłem dzisiejsze fotki moich temperatur link

Ty masz ten co w opisie? Marantz SR5013? mój waży 3kg więcej i jest w środku bardziej rozbudowany (w obudowie mniej wolnej przestrzeni dla powietrza)

Zamówiłem termometr laserowy, zmierzę temperaturę bo ręką to nie mierzenie :) Ogólnie masa ludzi w internecie narzeka na denona i marantza, że się grzeją.

W teście bliźniaczego modelu denona x3700 temperatury też wyszły bardzo wysokie, koleś z pewnością się nie patyczkował i podsumował to tym, że bardzo się grzeje - ale i tak mniej niż wyższe modele :D

WhatsApp Image 2022-08-18 at 10.15.28.jpeg

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Ale po zmianie na 4 omy aby nie była zauważalna poprawa to dziwne. Gdzie kupiony? Na tej promce w Amazonie?

 

Niemiecki amazon za 5900 zł (nowy, nie outlet). Mam jeszcze ponad 20 dni na zwrot. Czekam na termometr laserowy.

Edytowano przez kuba111
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



13 godzin temu, kuba111 napisał:




Ustawiłem na 4ohm, rzeczywiście jest troszkę zimniejszy czy cichym stereo. różnica niewielka.




Za to w filmach gdzie się dużo dzieje jest bardzo ciepły, ale wcześniej był wręcz gorący czyli na +, co ciekawe podłączyłem miernik prądu i porównywałem. 4 / 8 ohm to samo - ciche granie, albo wcale - 55w




Za to 8 ohm film gdzie się dużo dzieje - dochodziło do 160wat, na ustawieniu 4ohm do 80 wat i dalej brzmiało to wybornie.




Nawet nie chce mi się w kółko puszczać tego samego fragmentu i analizować 4/8 ohm czy coś tracę






już wklejałem info w innym wątku. Ustawienie 4/8 ohm jedyne co robi to ogranicza moc wyjściową sprzętu co powoduje jak sam zauważyłeś, mniejsze grzanie sprzętu. Można sobie o tym poczytać na ASR oraz na audioholics.com.




Jeżeli się obawiasz o jego żywotność, proponuje dokupić podstawkę chłodzącą albo samemu taką zrobić. Dwa wentylatory 200mm z firmy Noctua (aby było cicho) położone na górze powinny załatwić sprawę. SR6015 ma opcje Triggerout zatem spokojnie sobie je wysterujesz.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, lolekdrugi napisał:

 

Dwa wentylatory 200mm z firmy Noctua (aby było cicho) położone na górze powinny załatwić sprawę. SR6015 ma opcje Triggerout zatem spokojnie sobie je wysterujesz.

już w podobny sposób chłodziłem wzmacniacz stereo, wiem, że różnica będzie spora. Noctua trochę droga, 2 sztuki w podobnej cenie jak gotowe podstawki chłodzące dla amplitunerów. Gdybym chciał zbudować to DIY to potrzebuję wentylatory i co jeszcze? wentylatory do czego podłączyć ( jak nazywa się ta część :) ) fajnie by było gdyby była manualna regulacja obrotów

Edytowano przez kuba111
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kuba111 napisał:

Ty masz ten co w opisie? Marantz SR5013? mój waży 3kg więcej i jest w środku bardziej rozbudowany (w obudowie mniej wolnej przestrzeni dla powietrza)

tak mam SR5013, zgadza się Twój jest wyższym modelem, dysponującym między innymi większą mocą więc i trafo ma większe - cięższe, ale i tak z tego co piszesz wygląda na za gorący, ale jak zmierzysz temperatury to będziesz miał pewność, bo w sumie jak ja mojego rozkręcę na 80% mocy to chłodny nie jest, to nie tylko dotyczy Marantz-a czy Denon-a, w Onkyo TX-NR686 miałem podobnie, jak się gra z dużą mocą to są gorące, oby nie za gorące

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek72 @Piotr Sonido

Dnia 19.08.2022 o 07:19, Piotr Sonido napisał:

1800 taniej. Szkoda zwracać :)

też tak myślę, porównywałem ceny i usa mnie zaskoczyło. Czy zawsze tanie stany zwiastują nam przyszłe ceny amplitunerów?

-USA 10.400 zł

-Indie 13.000 zł

-Ceneo 7.500 zł

-amazon uk i de - 6.100 zł

Zrobiłem pomiary termometrem ustawienie 4ohm (tryb eko niedostępny na 4ohm) film 3 godzinny najcieplejsze miejsce miało 42 stopnie. Jak podszedłem do niego to czuć było, że mocno promieniuje ciepłem, super sprawa w zimie. Zauważyłem, że on jednak ma 2 wiatraki to mnie trochę uspokoiło :)

(na fotkach najcieplejsza miejsca w strefie)

 

 

1.jpg

2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kuba111 nie ma się czym martwić, to są jak najbardziej normalne temperatury na obudowie. U mnie jak miałem 8Ohm dochodził do 60 stopni, a jak zmieniłem na 6Ohm to tak w granicach 45 przy prawie maksymalnej głośności, pisałem o tym tutaj. Ja bym go zostawił bo moim zdaniem nic złego się nie dzieje. A rozkład w "strefach" z fotek tzn. cieplej-chłodniej u mnie jest taki sam - w końcu to jacyś bracia 😉

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kuba111 napisał:

po pomiarach termometrem, a nie na rękę też wydaje mi się, że temperatury są rozsądne.

Jasne , że rozsądne. A jaką masz temperaturę otoczenia czyli w pokoju ? 

jak mówimy o grzaniu to u mnie rekordzistką była yamaszka C-70 , doskonałe pre. Temperatura pokrywy potrafiła osiągnąć 70 st. i .....tak miało być. Tak ją skonstruowano i mimo takich osiągów grała i gra bez zarzutu 40 lat. ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Dnia 19.08.2022 o 07:19, Piotr Sonido napisał:




Można zastosować też dużo tańsze Silentum PC. Co chwilę są na jakiejś promocji.






nie, nie można ponieważ mają gorsze parametry przy tym samym poziomie głośności. Pisałem o tym już nie jeden raz, niestety ale Noctua ma najlepszy stosunek przepływu powietrza do poziomu hałasu. Na chwilę obecną nie ma innej firmy która robi tak samo wydajne i ciche wentylatory. Dlatego sobie pewnie tyle za to liczą kasy.




 





Dnia 18.08.2022 o 11:45, kuba111 napisał:




Noctua trochę droga, 2 sztuki w podobnej cenie jak gotowe podstawki chłodzące dla amplitunerów. Gdybym chciał zbudować to DIY to potrzebuję wentylatory i co jeszcze? wentylatory do czego podłączyć ( jak nazywa się ta część :) ) fajnie by było gdyby była manualna regulacja obrotów






Potrzebujesz w wersji podstawowej:




 - dwa wentylatory albo i jeden 140 albo nawet 200mm

 - zasilacz 12V

 - przekaźnik.

Wentylatory podpinasz do zasilacz 12V poprzez przekaźnik. Natomiast sam przekaźnik podpinasz do złącza Trigger w amplitunerze. Dalej musisz sobie ustawiać kiedy Trigger ma być włączany i wtedy amplituner sam sobie będzie włączał wentylatory. Można by się pokusić o zrobienie układu z czujnikiem temperatury ale to więcej zabawy będzie i pytanie czy jest sens skoro tej Noctuy nie będziesz słyszał.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale napisałem że można bo są tańsze.

Ja tam widziałem stosowanie i tych. Jeśli ktoś chce mieć ciszej no to jasne.

Dnia 20.08.2022 o 11:18, kuba111 napisał:

też tak myślę, porównywałem ceny i usa mnie zaskoczyło. Czy zawsze tanie stany zwiastują nam przyszłe ceny amplitunerów?

-USA 10.400 zł

-Indie 13.000 zł

-Ceneo 7.500 zł

-amazon uk i de - 6.100 zł

Jest też w Polskim Amazonie za 6380

https://www.amazon.pl/MARANTZ-Amplituner-domowego-SR6015-Silver/dp/B08CHLN65R/ref=asc_df_B08CHLN65R/?tag=plshogostdde-21&linkCode=df0&hvadid=504541279573&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=17653229389260402248&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9067407&hvtargid=pla-965606184178&psc=1

 

W Polsce 10K za to nie przejdzie.

W USA bedzie tanieć.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.08.2022 o 07:20, Piotr Sonido napisał:

Ale napisałem że można bo są tańsze.

Ja tam widziałem stosowanie i tych. Jeśli ktoś chce mieć ciszej no to jasne.

Jest też w Polskim Amazonie za 6380

już 6 945 :D znalazłem regulator obrotów, zastosuję jak mówisz tanie silentiumy, na niskich obrotach będą bezgłośne a temperaturę spokojnie o kilka stopni obniżą

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

@Piotr Sonido @tomek72 @lolekdrugi

Ciekawa sytuacja z temperaturą - jak ustawiłem głośniki na 9.1 mimo, że używam obecnie 5.1 to włączony ale nie grający jest LODOWATY.

Wcześniej zawsze był ciepły... co ci inżynierowie marantza odwalili? Ustawiłem 9.1 bo w testach labolatoryjnych najlepsze wyniki miał z włączonymi wszystkimi kanałami

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...