Skocz do zawartości

EDIFIER R1700BTS + sub (2.1) - ustawienia


Delfinek

Recommended Posts

Cześć,

wczoraj podjąłem się ustawienia mojego skromnego zestawu 2.1 - edifier r1700bts + edifier t5. Zmieniłem pozycję samych głośników/suba oraz zabrałem się za zestrojenie suba.

Głośniki ustawiłem na planie trójkąta równobocznego, stoją na biurku, nie są skierowane wprost na mnie, ale lekko "na zewnątrz", sub natomiast ustawiłem pod biurkiem po lewej stronie (biurko na nogach - nie ma ścianek).

W tym ustawieniu zestaw gra okej, natomiast największy problem mam z zestrojeniem suba. Do rzeczy...

Początkowo potraktowałem sprawę bardzo "matematycznie" - głośniki grają od 52hz (na papierze), więc ustawiłem odcięcie suba na okolice 52hz i następnie dostosowałem głośność suba na słuch.

Po pomiarze prostą apką na androida: Spectroid - wychodzi na to, że mam sporą dziurę w basie w okolicach 100hz. Po ustawieniu suba sporo wyżej dziura zaczyna łatać się, natomiast muszę wtedy korygować jego głośność w dół.

Teraz pytanie!

Czy pomiary taką apką są w jakimkolwiek stopniu odzwierciedlić faktyczną tonalność? Czy powinienem dążyć do "załatania" tej dziury i zdać się na to co pokazuje apka?

 

Jestem kompletnie nowy w temacie i konfiguruję zestaw pierwszy raz także każda porada się liczy :)

 

Pozdrawiam! 

pomiar.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Apka jest OK ale może opisz metodologię pomiaru. Jaki mikrofon? Zewnętrzny czy wbudowany w telefon? Gdzie go zamocowałeś w momencie pomiaru? Generator z apki czy zewnętrzny? 

Można proste pomiary robić z wykorzystaniem tej apki. Ja próbowałem podłączać mikrofon od kina domowego i używałem apki "Generator częstotliwości" na andka, który ma mnóstwo ciekawych funkcji. 

Telefon z zestawem parowałem po BT i pomiary wychodziły całkiem spoko. 

Oczywiście lepiej zaopatrzyć się w mikrofon Umik1 i opanować REW ale na potrzeby ogólnego zapoznania się z możliwościami systemu ta apka wystarczy. 

Nie robiłem pomiarów dotyczących parowania stereo z subem więc tu nie doradzę zbytnio. Poszukaj może gotowych tuto na YT jak to ogarnąć. 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MariuszZ napisał:

Cześć. Apka jest OK ale może opisz metodologię pomiaru. Jaki mikrofon? Zewnętrzny czy wbudowany w telefon? Gdzie go zamocowałeś w momencie pomiaru? Generator z apki czy zewnętrzny? 

Można proste pomiary robić z wykorzystaniem tej apki. Ja próbowałem podłączać mikrofon od kina domowego i używałem apki "Generator częstotliwości" na andka, który ma mnóstwo ciekawych funkcji. 

Telefon z zestawem parowałem po BT i pomiary wychodziły całkiem spoko. 

Oczywiście lepiej zaopatrzyć się w mikrofon Umik1 i opanować REW ale na potrzeby ogólnego zapoznania się z możliwościami systemu ta apka wystarczy. 

Nie robiłem pomiarów dotyczących parowania stereo z subem więc tu nie doradzę zbytnio. Poszukaj może gotowych tuto na YT jak to ogarnąć. 

Pozdrawiam. 

Zrobiłem następująco: odpaliłem apkę na telefonie, a następnie na komputerze włączyłem nagranie na yt, które przechodzi przez wszystkie częstotliwości 20hz-20khz. Używałem mikrofonu wbudowanego w telefon (bo tylko taki mam), telefon trzymałem mikrofonem w stronę głośników (z miejsca, gdzie znajduje się moja głowa w momencie odsłuchu).

Szukałem jakiegoś konkretnego poradnika jak sparować suba natomiast znalazłem tylko takie ogólniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości przegwizdałem pomieszczenie apką "Generator częstotliwości" i zebrałem odpowiedź mikrofonem telefonu w miejscu słuchania. W Spectroidzie warto rozciągnąć paluszkami ekran do pożądanych wartości i wyłączyć rolkę przebiegu w czasie. Pozostałe ustawienia wg potrzeb trzeba poustawiać. Do 400Hz wszystkie anomalie w charakterystyce oglądane na wykresie ze Spectroida wyglądają niemal identycznie jak te zrobione Umikiem i REWem. Pozdrawiam.

 

amp (Large).jpg

amp2 (Large).jpg

porównainie.gif

gen.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...