Skocz do zawartości

CIEKAWE PATENTY I ROZWIĄZANIA TECHNICZNE


Radi73

Recommended Posts

Moglibyśmy tu dzielić się z innymi ciekawymi patentami jakie widzieliśmy, słyszeliśmy, znamy bo ciągle użytkujemy dane urządzenie. Oczywiście dotyczącymi sprzętu audio i stosowanymi w celu uzyskania lepszego dźwięku. Być może już zapomniane, nie stosowane przez producenta, a szkoda.
Ja dla przykładu podam dość oryginalny patent firmy PIONEER, jakim jest STABLE PLATTER MECHANISM:
Jesli ktokolwiek miał z nim styczność, to wie jaki był wyjątkowy. Płytkę kładło się ,,do góry nogami", czyli nadrukiem na dół na tak zwany talerzyk, który był dolnym podparciem dla płytki cd. Mechanizm odczytu (laser) znajdował się tuż nad płytą. Pioneer długo kultywował to rozwiązanie, taką szufladę posiadały odtwarzacze z wyższej półki: min. PD-95, PD-S802, PD-S904, PD-S06 i były wysoko oceniane przez użytkowników i prasę fachową. Mechanizm Pioneer-a kupowały nawet takie firmy, jak amerykański specjalista od CD-odtwarzaczy: WADIA!!! Wykorzystali go w modelu CD 830. Naprawdę były to cacka zobaczcie zdjęcie poniżej, szkoda że przestali produkować ,,talerzyk" bo była to ikona PIONEER-a!!!!!!!! Może przysłużyłby się formatom DVD-Audio, BLUE-RAY, SACD.......................
http://www.thevintageknob.org/PIONEER/PD95/PD95.html
http://www.saque.de/html/pioneer_pd_95.html
P.S. Kiedyś chciałem mieć taki odtwarzacz, ale mocno się spóźniłem icon_cry.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim tematem nie miałem zamiaru reklamować marki PIONEER!!!! Dzięki za odpowiedzi, ale już mam odtwarzacz icon_biggrin.gif . Wprawdzie nie z STABLE PLATTER MECHANISM, ale też PIONEERA. Chciałem, by tu pojawiały się rodzynki ze świata audio, te wspólczesne jak i już dawno zapomniane! Nie jednej a wielu firm, bo nie każdy z nas pewnie niektóre widział, czy czytał o nich. Innym przykładem może być firma TEAC, która dawno temu opracowala transport VRDS i do dziś go z powodzeniem stosuje w swoich odtwarzaczach! Najnowsza generacja tego systemu (VRDS NEO) znalazła zastosowanie w modelu: TEAC – UX-1. Czyta prawie wszystko CD/DVDAudio/Video/SACD i być może doczeka się wcielenia BlueRay? Tu możecie go zobaczyć:
http://www.nowetrendy.pl/index.php/news/id/335
P.S. Jego nie chcę kupić, he, he......................
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie tego mechanizmu pioneera jest fajnie pomyslany i napewno ma wiele plusow, jednak cena lasera do tych urzadzen siega okolo 500 zl za nowy a ze zdobyciem go tez nie jest latwy problem. Dlatego kupno tego cd nie jest problemem. ale w przypadku awarii mozemy wyrzucic go na smietnik bo "naprawiac" sie go nie oplaca :]. Inna sprawa ze jest dlugo wieczny i zadko kiedy "pada". ale kto chce ryzykowac ;>?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Długo się zbierałem do napisania kolejnego ciekawego ,,patentu", bo i też czekałem na innych. Widzę jednak, że nie macie za bardzo chęci, lub o czym pisać - to ciekawe i zarazem smutne.
Chciałem napisać o aktualnym hicie marki DALI, który zastosowali w swoich kolumnach. A mianowicie o rewelacyjnym hybrydowym module wysokotonowym!!!! To największy bodajrze sukces, tej tylko o dziesieć lat młodszej ode mnie marki:)icon_smile.gificon_smile.gif
Wstęgowo-kopułkowy moduł wysokotonowy początkowo firma DALI stworzyła dla najdroższych modeli: HELICON, EUPHONIA. By czasem stopniowo wprowadzać do troszkę tanszych serii jak MENTOR.
Obecnie najniższa z tym oryginalnym modułem to seria IKON, której jestem szczęśliwym posiadaczem:) Ma on głownie na celu poprawę rozpraszania najwyższych częstotliwości i oczywiście są to troszeczke inne moduły dla wszystkich wymienionych serii. Mają jednak dwie wspólne cechy: po pierwsze podział częstotliwości jest ustalony na: 12, 13, 14, 15 kHz w zależności od serii - ta granica jest nieprzekraczna przez żaden głośnik, a dwa że za każdym razem daje to niesamowity rewelacyjny dźwięk!!! Na całym świecie dziennikarze fachowych pism - jeśli się nie zachwycają jakością, to pozytywnie oceniają rozwiązanie z połaczeniem głośnika dynamicznego i elekrtrostatycznego (czyt. wstęgi)!!! Zresztą firma ma spore doswiadczenie ze wstegami, sięgające początków swojej działalności. Jesli gdzieś w salonie zobaczycie jakis model, proponuje koniecznie posłuchać.................
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do firmy PIONEER i wynalazku STABLE PLATTER MECHANISM. Mniej więcej w tym samym okresie PIONER wprowadził jeszcze jeden wynalazek - Legato Link. Ten rewelacyjny algorytm miał odzyskiwać dźwięki, utracone przez ograniczoną częstość próbkowania CD. Dla amatorów ultradźwięków PIONER nadal ma w ofercie odtwarzacze wyposażone w ten wynalazek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Jako ciekawostkę podam, że napęd Teac VRDS, to świetnie przerobiony napęd firmy Sanyo. Ciekawostek jest mnóstwo, a firmowych patentów jeszcze więcej. Do najlepszych zaliczył bym technologię K2 oraz P.E.M. D.D-Converter (według niektórych opinii najlepszy konwerter jednobitowy) firmy JVC.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...