Skocz do zawartości

Jak dziala Prologic, DTS, sygnał stereo a 5.1


mario108

Recommended Posts

Witam wszystkich szanownych kolegów.

Mam bardzo ważne pytanie. Konkretnie chodzi o systemy dekodowania sygnału w amplitunerach 5.1
Nie bardzo rozumiem zasade dzialania Pro Logic i DTS. Stoję przed kupnem wzmacniacza do domu.
Mam DVD player który posiada wyjscie optyczne Manta Prince 2 (na dvd pisze dolby digital). Przykładowo:
Chodzi o ten http://www.allegro.pl/item579568438_amplit...or_dzwieku.html

1. Co robi tak właściwie robi ten Prologic? Co robi gdy poda mu sie sygnal stereo, a co robi jak 5.1?
2. Czy przy tym przykładowym wzmacniaczu bede mogł puszczac dzwiek DTS, przy uzyciu kabla optycznego?
3. Czy dzięki Prologic bede mogł odtworzyc dzwięk stereo (np z DivX) rownież na tylnich glosnikach. Zalezy mi na wykorzstaniu
przestrzeni "glosnikowej" mimo sygnalu stereo.
4. Czy ktoś mi wyjasni do czego są wejscia S-Video in i Coaxial Video In we wzmacniaczy AUdio? icon_rolleyes.gif
5. Jaka jest roznica połączenia Optycznego z Analogowym AC-3 chinch'ami (pomijając jakosc wynikajacą z konwersji D/A). Czy cyfrowo są przesyłane jeszcze jakies inne informacje?


Bede ogromnie wdzieczny za wyjasnienie tych rzeczy. Poniewaz nie umiem do konca przewidziec czego moge sie spodziewac po zakupie takiego wzmacniacza.
Nie wiem co bedzie jak puszcze dzwiek stereo, 5.1, co daje prologic, czy bedzie dzialal DTS itp itd.
Dziekuje
Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Dużo pytań, mało czasu.
1. Dolby Pro Logic I i II, tworzą dźwięk 5.1 z dźwięku 2.0 czyli stereo http://www.dolby.com/consumer/technology/prologic_II.html
2. Twoja Manta prawdopodobnie nie posiada wbudowanego dekodera DTS, więc jedyną opcją usłyszenia pełnej ścieżki dźwiękowej jest przesłanie cyfrowo lub optycznie (pod warunkiem że Manta ma obydwa, lecz na pewno jedno z nich), a następnie zdekodowanie w amplitunerze.
3. Tak
4. S-Video to sposób na przesyłanie obrazu. Masz dwa wejścia i jedno wyjście w tym standardzie. Nie sugeruj się napisem "Video" przy Coaxial. Patrz rozpiskę punktu 2
5. Chyba tylko w jakości dźwięku, nie zawsze na korzyść cyfrowego.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mario108 - jesli w podanym przez Ciebie linku jest ampli, ktöry chcesz kupic - BARDZO bym sie zastanowil. To "no name", produkt mniej lub wiecej "bezfirmowy". Poza tym, ze moze okazac sie strasznie awaryjny, jakosc dzwieku i samych dekoderöw pozostawia zapewne wiele do zyczenia.

Waldek - "cyfrowo lub optycznie"?? Przekaz optyczny jest cyfrowy. W sumie malo wazne, ale warte sprostowania. icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi.

Mniejwiecej juz mam jasnosc. Czyli tak: Jak bede ogladal koncert DVD to ustawie prace amplitunera na prace bez symulacji przestrzeni PROLOGIC i wtedy poleci oryginalna scieza 5.1 z plyty tak? Jak bede puszczal TV lub DivX odpale symulacje Prologic.

Co do wzmacniacza, to myslalem jeszcze nad firmą Ferguson ktora ma kilka wzmacniaczy w cenie od 650 modele Ferguson AV 560 - 740. Jak sie mają one do konkurencyjnych ale droższych Sony ktore mają nawet mniejszą ilosc wejsc wyjść. icon_smile.gif

Dzieki za pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncerty DVD przewaznie sä stereo, lub masz wybör miedzy stereo a dolby digital 5.1 - to ustawienie wybierasz w menu plyty dvd. Wtedy amplituner poläczony cyfrowo(koaksjalnie lub optycznie) z DVD, ustawiony w trybie "standard", odbierze sygnal z dvd i odtworzy go zgodnie z ustawieniami w menu plyty. Do "uprzestrzenniania" czystego stereo mozesz posluzyc sie programami DSP, ktöre, albo rzucäjä dzwiek dwukanalowy na wszystkie glosniki (stereo 5.1) lub dodadzä poglos na glosnikach tylnych, podbijä lub sciszä niektöre zakresy pasma w zaleznosci od wybranego programu itd. DSP jest odpowiedzialne za symulowanie röznych pomieszczen odsluchowych, lub pelni role equalizera, dopasowujäc (wg.producenta) dzwiek do odpowiedniego rodzaju filum, muzyki, gry itd. Dolby Prologic jakby "oszukuje" sluchacza, dzwiek stereo z kolumn przednich odtwarzany jest na tylnych z odpowiednim opöznieniem, poglosem itd., co sprawia wrazenie dzwieku przestrzennego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur77 dzieki za pomoc. Cenne informacje.
Jeszcze jakby mi ktos wytłumaczyl o co chodzi dokladnie z tymi wejsciami Video. Czy dobrze rozumiem ze dzieki tym wejsciom amplituner robi za host dla obrazu dla TV? Moze ktos rozwinąć temat?

Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji ODPOWIEDZ, gdy nie musisz cytować wypowiedzi poprzednika (wtedy-ODPISZ)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...