Skocz do zawartości

Nowy amplituner + stare kolumny


cybertom

Recommended Posts

Chciałbym się Was poradzić o taką rzecz. Otóż przez wiele lat korzystałem z układu: Wieża Sharp SG - 1 ( moc 160 W) oj model z lat 80 tych wraz z zestawem głośników półkowych 3 drożnych Sony SS E410 ( moc 120 W). Muszę przyznać ze do dźwięku nie miałem żadnych zastrzeżeń, czysty ( szczegółnie przy gramofonie), basy bardzo zadowalające. Krótko mówiąc nic wiecej do szczescia nie brakowało. Ale przyszedł czas aby sobie unowocześnić sprzęt ( dodatkowe złącza, możliwości etc etc). Wybór padł na ampli Soniacza STR-DG 820. Mając dobre głośniki ( ale stare) z nowym sprzętem nie przyszło mi do głowy aby ten układ grał gorzej ( co nowe to nowe - pomyślałem). A jednak.... dzwięk pozbawiony dynamiki, czystości, basów tez mniej ( choć tu wiedziałem ze strumnień niskich tonów poleci na suba)Krótko mówiąc dzwięk drażni mnie. . .
I to mam pytanie: Czy to różnica pokoleń tak może wpłynąć dzwięk i jego jakości? Czy te głośniki zatrzymały sie w czasie i współgrały z wieżą produkowaną w zblizonym czasie? Czy chodzi o "nowoczesność"? Tzn, że amplituner potrzebuje zupełnie nowej genracji głosników. a może głośniki potrzebują mocniejszego kopa? i ten amplituner jest dla niego za słaby? Kurcze nie wiem co robic. Najchętniej bym cofnął sie w czasie ale jak już mam ten układ to co proponujecie w takim wypadku? co do czego może nie pasować? Czy nowe półkowe głośniki mogą coś zmienić? Jak to możliwe że wieża z ponad 20 letnim stażem może zaproponować lepszy jakościowo dżwięk? Czy było błędem wybranie zestawu 7.1 a nie 2.0 bądż samego wzmacniacza?

dziękuję za sugestie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że nowoczesny amp KD gar ci gorzej niż stary, ale nie zniszczony wzmak stereo to nic dziwnego. Zdarza się to często szczególnie jeśli przez lata byłeś przyzwyczjony do dźwięku tamtego zestawu.
Jeśli słuchasz tylko muzyki to kupna ampa 7.1 było błędem, lepiej było kupić amp/wzmak stereo, jeśli jednak będziesz uzupełniał kino to wcale nie było to zły wybór. Czy masz ten swój stary wzmacniacz?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że mam, choć ma tyle lat nie zamierzam go wyrzucić. Zdecydowałem się ponieważ potencjometry od basu zaczęły buczeć, z tyłu jedno wejście DIN. Musiałem sie bawić w przełączanie urządzeń a to z komputera, DVD czy SAT. Nie spodziewałem się szczerze takiego dzwięku, troche drażni uszy... mało czysty, basów za grosz icon_sad.gif Dziwi mnie tyle wejść na inne urządzenia skoro nacisk na KD...

Dziś po kilkudniowej przerwie przełączyłem spowrotem na wieże, niebo a ziemia

Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji ODPOWIEDZ, gdy nie musisz cytować wypowiedzi poprzednika (wtedy-ODPISZ)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz Soniaka ustawionego w tryb stereo?
Czy w opcjach ustawiłeś SUB=NO ?
a kolumny wybrałeś jako LARGE (całe pasmo idzie przez kolumny)?
Jaki masz inny sprzęt podpięty pod Soniaka? Jakie gniazda wykorzystujesz?
Czy podpinałeść CD lub DVD pod DSG i co wtedy z dźwiękiem?
Jaka jest impedancja kolumn SONY E410 - a do jakiej jest dostosowany DSG?
Czy przy odsłuchu z tunera DSG też jest tak kiepsko?

Pozdawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mam ustawione w trybie stereo ( choć przy A.F.D Auto nie słyszę żadnej różnicy)
2, ustwiony tryb 2.0 bez Suba.
3. Kolumny przy trybie 2.0 z automatu idą na LARGE ( gdy ustawię na 2.1, choć nie mam suba to mogę zmienić na SMALL, "niby" basy znikają)
4. sprzęt: DVD, SAT, Komp ( wszystko podpięte cyfrowo plus analogowo, jest troszkę lepiej na korzyść cyfry) i TV analogiem tylko
5. Kolumny mają 8 Omów Impendancji ( Moc 120 W DIN) Amplituner równiez 8 Omów
ps.
DSG? odnośnik do czego? icon_smile.gif Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji ODPOWIEDZ, gdy nie musisz cytować wypowiedzi poprzednika (wtedy-ODPISZ)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cybertom
"DSG" - sorry, miało być "DG" (czyli skrót od symbolu amplitunera SONY).
Chodziło o to, jaki dźwięk idzie z wbudowanej w Twój amplituner SONY sekcji radiowej (tuner).

Co do oznaczenia DIN przy mocy kolumny - chodzi o to, że moc kolumn podawana jest wg różnych norm (moc ciągła, moc chwilowa, moc szczytowa itp.) cześto podaje się moc z "/", np. 60/90W.

Jak włożysz płytę CD do odtwarzacza DVD (jaki masz odtwarzacz DVD) i puścisz w trybie stereo (powinien też być tryb DIRECT, z pominięciem korekcji w amplitunerze), to również jest kiepsko?

Automatyczne wykrywanie formatu (AFD) działa zazwyczaj prawidłowo (przy analogowym sygnale dwukanałowym przełącza na analog stereo), dlatego nie słyszysz różnicy. icon_wink.gif

Pozdrawiam
PS. Używaj fukcji (przycisku) "ODPOWIEDZ" na dole strony zamiast "ODPISZ" pod każdym postem, bo wtedy niepotrzebnie cytujesz wypowiedź poprzednika... A ja nie muszę wtedy tracić czasu na poprawianie postów icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj próbowałem różnymi "stylami" PORTABLE, STADIUM itp, najkorzystniejszy z możliych to A.F.D i 2.C.H. ( róznica niezauważalna). Pozostaje płytkość i brak dynamiki. A jak u Was Panowie wygląda słuchanie trybu Stereo? Czy zestawy są mieszane w sensie wiekowym? Czy wiek kolumn ma coś do powiedzenia?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare kolumny (20 lat) spokojnie dawały sobie radę. U kolegów dobrze grają np. 30letnie kolumny.
Jeżeli chodzi o pozostały sprzęt - u mnie najmłodszy amplitunery KD ma 4 lata (Pioneer), inne są o rok do 3 lat starsze.
Generalnie bez problemu chodzą klocki różniące się wiekiem o 20 lat icon_rolleyes.gif

U Ciebie może coś z kablami się chrzani...
DVD masz podpięte czymś porządniejszym, czy też jedynie najtańszym, podstawowym kabelkiem? No ale nie powinny aż tak mulić - poza tym radio z Soniaczku powinno grać na pewnym poziomie.
W każdym razie szok - a słuchałeś tego amplitunera na innych kolumnach?

Jak DG gra przy większym wzmocnieniu (czyli głośnym słuchaniu)? U mnie pierwsze podłogowe kolumny SONY po prostu bardzo kiepsko grały przy małym wzmocnieniu - dopiero podgłośnienie dodawalo im wigoru!

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mieszanie wiekowe klocków systemu jest błędem.
Zdecydowanie NIE (przynajmniej przy założeniu że wstawianie nowoczesnych urządzeń nie jest błędem w ogóle), osobiście posiadam najstarsze chyba w okolicy kolumny (około 40 lat) i wymiatają, aż strach - niezależnie do czego są podłączone. A podłączane są do sprzętów z lat 1980, 1988, 1995, 2003, 2008 i jednego o wieku nieznanym (co najmniej 5 lat).
Zauważ, że pomimo sporej rozpiętości wiekowej nawet najstarszy ze wzmaków jest co najmniej 10 lat młodszy niż te kolumny.

Więc, nie wiek kolumn jest tu problemem.
Myślę, że niestety zdecydowałeś się na zakup modelu z niższej półki niż posiadałeś - stąd flustracja dźwiękiem (wiek jest tu bez znaczenia).
Generalnie Amplitunery z zasady są niżej cenione niż wzmacniacze.
Wielokanałowe cuda Kina domowego w porównywalnych cenach, są prawie zawsze gorsze od swoich cenowych odpowiedników Stereo.Cóż w kinie domowym, masz co najmniej 5 końcówek mocy, dekodery, procesory i cuda wianki w cenie, w której we wzmaku stereo są jedynie 2 końcówki mocy. To wskazuje, że jakość komponentów w kinie domowym jest niższa, efekty tego sam słyszysz.

No i ostatnia uwaga (uprzedzam mocno subiektywna). Przy konstrukcji starszych urządzeń, księgowi mieli mniej do gadania i nie oszczędzano na wszystkim i właśnie dlatego w mojej opini starszy sprzęt jest po prostu lepszy jakościowo od tego nowoczesnego (prznajmniej w klasie sprzętu budżetowego).

Stąd moja skromna sugestia - wyczyść potencjometry w swoim Sharpie i przeproś się z nim, a tego Soniacza to po prostu pogoń.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy zestawy są mieszane w sensie wiekowym? Czy wiek kolumn ma coś do powiedzenia?


Wiek kolumn nie ma znaczenia, posiadam jako drugi system do słuchania w tle amp Kenwood KRF-V6030 i do tego podpięte wszystkim nam znane ALTUSy 75. Wiadomo dźwięk nie poraża, ale nie można powiedzieć, że jest zamulony czy bez dynamiki. Podpinałem pod kolumny, także ampy ONKYO 605; HK AVR147; Denon AVR2809 i nigdy nie było problemu, az HK zagrały naprawdę na niezłym poziomie icon_wink.gif

Najlepiej, żebyś wymienił go na amp, albo wzmak stereo; osobiście polecam Denona 700, Marantza (nie wiem, który się zgrywa cenowo) lub Camridge Audio (pewnie 340), ale jeśli chciałbyś w przyszłości pokombinować z kinem to może jakiś amp AV
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym, pójść w kierunku wzmacniacza stereo.
Jeśli nie wymagasz aby miał gwarancję, a jedynie aby miał więcej gniazd, do tego aby przyzwoicie gał i nie kosztował majątku popatrz na alledrogo - masa wzmacniaczy stereo do wyboru.
Przykładowo ze stajni Yamahy, można śmiało polecić dość wysokie modele AX-700, lub droższą AX-900, jakbyś trafił A-1000. Ze świeższych radził nie będę - nie mam rozeznania, ponoć AX-496 jest niezły?

Jeśli nówka to wzmacniacz stereofoniczny z serii 700, lub znacznie wyższe lecz również kosztowne 1000 lub 2000
Markę jednak wybierz sam, bo tu preferencje (a co za tym rady) są sprawą indywidualną

Do tego chodzone radio z alledrogo i już

PS. Jeśli jesteś z Wawy lub okolic
możesz przywieźć do mnie tego soniacza i zobaczymy jak to gra z dziadkami, jak również z nowszymi kolumnami.
PS2 A kolumny to dobrze podłączyłeś do tego Amplitunera? Chodzi mi o biegunowość, zamiana kabelków w gniazdach (plusa z minusem) może zaowocować "dźwiękiem spod koca, przedziwnym basem etc".
Może na początek, zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję spróbuj zamienić w zaciskach kable znaczy to co masz w czerwonym zacisku do czarnego i vice versa (nie prawy kanał w lewy)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość sklepów za kaucją wypożycza sprzęt do domu (przynajmniej te warszawskie). W Szczecinie na pewno coś znajdziesz (bądź co bądź spore miasto), nawet na naszym portalu w dziale sklepy są dwa:
http://audio.com.pl/sklepy/dat/
http://audio.com.pl/sklepy/audiofil/ tutaj masz znacznie przystępniejsze cenowo marki (Denon, HK, Marantz, Yamaha)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż zrobiłem test, żadnych zmian poza tym, że wyszedł komunikat PHASE INFO ( faza biegunów przeciwna).

Poszedł na Allegro, więc bede myślał o czymś stereo ja pisałem wyżej.
Przy okazji chciałbym się zapytać, czy urządzenia typu tuner satelitarny, komputer, dvd, tv bez problemowo będzie można podłączyć wejsciom dedykowanym innym urządzeniom? sat np do tunera, lub CD, komp pod tape, CD ( gramofon chyba nie) i inne mieszane układy. Czy to w czymś może przeszkadzać? sa jakies zasady?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka:
pod gniazdo PHONO nie można podłączać niczego innego (i pamiętać o przełączeniu typu wkładki MM lub MC, o ile jest taki przełącznik).
Wszystkie inne gniazda RCA (CD, AUXy, Tape, Tuner, Video...) traktować możesz jako równoważne sobie. Tryb DIRECT (lub Pure Direct, lub jeszcze inaczej zwany) odcina Ci wszelkie regulacje i przepuszcza nieobrobiony (przynajmniej teoetycznie) sygnał ze źródła na kolumny.
W zależności od firmy może lub nie może w tym trybie działać regulacja balansu...
Dla Twojej wygody łatwiej jest podłączać np. tuner pod gniazdo TUNER, deck pod gniazdo TAPE itd, bo można się pogubić. icon_wink.gif

W przypadku amplitunerów/wzmacniaczy KD dochodzą Ci jeszcze złącza cyfrowe (koaksjalne lub optyczne), które musisz podpinać pod odpowiednie złącza w CD lub DVD (jeszcze MiniDisc oraz DAT). No i gniazdo RCA (cinch) pod subwoofer.

Do tego dochodzą (nie we wszystkich) we wzmiacniaczach wejścia i wyjście PRE-OUT i/lub PRE-IN (praca jako przedwzmacniacz i/lub końcówka mocy).

A przy podłączeniach zwracać uwagę na to, by nie zwierać kabli (szczególnie złącz głośnikowych), no i warto podłączać komponenty przy wyłączonym sprzęcie!

Pozdrawiam
PS. Swoją drogą - może trafiłeś z tym amplituneram na jakiś felerny egzemplarz, bo słuchałem trochę podstawowych modeli DG-5x0, 6x0 i 7x0 i jakoś nie było tak źle. icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...