Skocz do zawartości

Ekran do projektora


pacio94

Recommended Posts

Witam
Jestem na etapie kompletowania sprzętu KD i wybieram ekran do projektora. Proszę o jakąkolwiek pomoc, gdyż akurat w tej dziedzinie nie mam wogóle doświadczenia. Miałem na oku farby z firmy DIY Theater, ale ostatecznie projekcja nie będzie miała ściany w tle tylko okno (bez obawy, z bardzo grubą zasłoną), jednak to nie pozwala mi zawiesić płyty karton-gipsowej, aby użyć ww farb. Chodzi mi w tym wypadku o ekran, który będzie podczepiony do sufitu i będzie rozsuwany (najlepiej elektrycznie). Projektora jeszcze nie mam, ale najprawdopodobniej będzie to Panasonic PT-AX200, ewentualnie jeśli w między czasie ceny FullHD spadnął to może wyższy model. Pomieszczenie będzie praktycznie w 100% zaciemnione, więc ekran powinien raczej niwelować jasność projektora.
Czekam na odpowiedzi icon_idea.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZeść icon_smile.gif słuchaj projektro spokojnie możesz wybrać 720.. dlaczego zapewne zapytasz ?
Oto moje osobiste zdanie .. na chwile obecną materiałów w Full hd nie ma zbyt wiele, może są programy w full hd.. ale czy TVN np w full hd.. chcesz ogladac ? ok film rozumie.. Discavery są różne w f.hd.. kwestia czy spokojnie rozumiesz jezyk w jakim jest nadawany..a jezeli masz dostęp do Polskiej wersji jezykowej i jeszcze jest f.hd to spoko..
Filmow tez malo..jak na razie.. nie wiem na ile i kiedy bedzie chciaż 50%materiału emitowanego w takiej rozdzielczości.
Co do 720 to już kurcze nie byle co... markowy w 720 wyświetla znakomity obraz, zresztą powiem Ci, że nawet obraz SD w projekcji stwarza niesamowite wrażenie... wiesz ta wielkość icon_smile.gif nieporównywalna z TV icon_smile.gif

ajj pytanie było o ekran...
a może akran robiony na stałe ? ale wtedy musi być zawieszony cały czas.. ? co sądziśz o takim pomyśle ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jedziemy z info: formaty ekranów:

W zależności od źródła wyświetlany obraz ma różny format (proporcje szerokość/wysokość). Należy się zastanowić z jakiego źródła obrazu będzie korzystać najczęściej. Np. : rzutniki pisma wyświetlają obraz o formacie 1:1, obraz z monitora komputerowego ma format 4:3, a filmy najczęściej oglądamy w formacie panoramicznym 16:9.

Rodzaje powierzchni projekcyjnej :

Ekrany produkowane są z różnymi rodzajami powierzchni projekcyjnej różniącymi się przed wszystkim stopniem odbicia światła, kątem oglądalności i grubością materiału.

Do prezentacji biznesowych używamy najczęściej powierzchni Matt White, Matt White S, Matt White M, White Ice

Do kina domowego High Kontrast S, Datalux M, Galss Beaded, Matt Grey

Do tylnej projekcji New Coral

Opis powierzchni :

Matt White - kąt oglądania 150 stopni, odbicie światła 1,0; grubość 0,35 mm - powierzchnia uniwersalna do przedniej projekcji do zastosowania z różnymi urządzeniami projekcyjnymi w warunkach kontrolowanego oświetlenia, szeroki kąt oglądalności, doskonały jednolity kolorowy lub czarno-biały obraz, konserwacja za pomocą wody z mydłem lub delikatnych detergentów, czarna powierzchnia tylna, materiał 3-warstwowy.

White Ice - kąt oglądania 120 stopni, odbicie światła 1,2; grubość 0,4 mm - powierzchnia uniwersalna do przedniej projekcji do zastosowania z różnymi urządzeniami projekcyjnymi w warunkach kontrolowanego oświetlenia, szeroki kąt oglądalności, doskonały jednolity kolorowy lub czarno-biały obraz, konserwacja za pomocą wody z mydłem lub delikatnych detergentów, dwustronnie biały, 1-warstwowe PVC.

Matte White M - rozpraszająca o zwiększonej gramaturze, współczynnik odbicia 1,0, kąt patrzenia 50o L/R, gramatura ok. 1350 g/m2 , grubość ok. 0,95 mm

Matte White S - lekka, rozpraszająca, współczynnik odbicia 1,0, kąt patrzenia 50o L/R, gramatura ok. 425 g/m2 , grubość ok. 0,34 mm

High Contrast S - lekka, rozpraszająca, szara, poprawiająca kontast, współczynnik odbicia 1,0, kąt patrzenia 45o L/R, gramatura ok. 540 g/m2 , grubość ok. 0,36 mm

Datalux M - odbijająca o zwiększonej gramaturze, współczynnik odbicia 2,0, kąt patrzenia 35o L/R, gramatura ok. 1400 g/m2, grubość ok. 1,0 mm

High Power - lekka, mocno odbijająca, współczynnik odbicia 2,8, kąt patrzenia 25o L/R, gramatura ok. 680 g/m2 , grubość ok. 0,43 mm

New Coral - kąt oglądania 90 stopni , odbicie światła 3,2 g; grubość 0,6 mm powierzchnia do tylnej projekcji o wysokim współczynniku odbicia, do zastosowania z różnymi urządzeniami projekcyjnymi w warunkach kontrolowanego oświetlenia, konserwacja za pomocą wody z mydłem lub delikatnych detergentów, doskonała jakość obrazu przy umiarkowanym kącie oglądalności, 1-warstwowe PVC.

zasady przy wyborze i montażu ekranu :

1. zawsze łatwiej dobrać ekran do projektora niż odwrotnie

3. wysokość ekranu powinna wynosić ok. 1/6 odległości od ekranu do ostatniego rzędu krzeseł

4. standardowo przyjmuje się, że pierwszy rząd krzeseł nie powinien znajdować się bliżej niż 1,5 x jego szerokość

5. ostatni rząd nie powinien być oddalony dalej niż 6 x szerokość ekranu

6. dolna krawędź ekranu powinna znajdować się na wysokości minimum 125 cm ( zalecane 150cm ) od poziomu podłogi

pytaj dalej icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt 6. trochę mi nie pasuje, dlaczego niby tak wysoko, tak naprawdę nawet jeśli projektor wyświetla od podłogi to można nieźle bawić się bez dyskomfortu, a miałem zamiar zawiesić go tak ok 80cm nad podłogą.
Chodzi o zastosowanie w KD, w zaciemnionym pomieszczeniu, nie będzie żadnych rzędów siedzeń tylko jedna kanapa. Projektor ma dużą jasność, więc prosiłbym cię o sprecyzowanie, które ustawienia będą dla mnie najlepsze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak , dobrze myślisz raczej było to sformułowanie ukierunkowane to małej sali kinowej w domu. Owszem jeżeli bedzie tylko jeden poziom siedzeń to oczywiście ustawienie wysokości ekranu - bedzie optymalne wiadomo bo ustadoweniu wiec nawet możesz zacząć od ekrnau gdzie dolna krawędz będzie ok 50cm nad ziemią.. dałem przykłady od których są odstępstwa icon_smile.gif rzecz jasna !:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może od razu nie napiszę Tobie firmy (kup ten lub tamten) ale w takej cenie to dostaniesz dobry ekran
Inna sprawa - zastanów się proszę czy warto płacić za mechanizm automatyki - ceny się różnią - sam zobaczysz.. a czy ma to być automat czy ręczny icon_smile.gif to hmm kwestia gustu - czasami warto kupić trochę taniej i mieć ręczny ekran - zapewne będzie taniej i na porównywalnej jakości, chyba, że forsa nie robi różnicy i bez skrępowania wydasz pieniadze na zakup.. icon_wink.gif

wyborów sporo - jeżeli chcesz tylko do kina polecam skupic się na 16:9 , pomyśl o wyborze z ramką czy eż bez icon_smile.gif lub z dużą ramą icon_smile.gif opcje jest sporo icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę go używał do KD i ewentualnie do komputera, więc potrzebuję 4:3. Szerokość ekranu będzie ok. 280cm może trochę mniej więc potrzebne jest sporo materiału. Sam myślałem nad tym automatem, nie śpię na kasie, więc robi mi różnicę ile wydam zawsze można lepiej spożytkować. Możesz odpowiedzieć mi na pytanie, które umieściłęm w edicie poprzedniego postu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspolczynnik światła wiesz co ja tam jak szukałem dobierałem na oko icon_smile.gif troche poczytałem i wybrałem
Ale..z fizycznego punktu widzenia to tak.
Inna sprawa, wiesz jak latwo sobie poradzić z zaciemnieniem z tyłu okna mam na to banalny sposb - chyba,ze chcesz kupić b. gruby ekran to nawet okno może być bez niczego..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okno jest duże w dodatku narożne, dlatego na nim będzie bardzo gruba zasłona, która po pierwsze będzie ochraniała pokój przed światłem, a po drugie izolowała okno od reszty; akustyka icon_wink.gif Myślę, że 1000zł mi wystarczy wyczaiłem firmę w Wawie, która się tym zajmuje (KraftMann) myślę, że tam znajdę coś dla siebie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj cały czas projektorów co chwila wychodzi coś dobrego
Inna sprawa, że często są promo na projektor + za free ekran - i powiem szczerze, że zdarzyły się jakieś promo z nie byle jakimi ekranami, albo ekran za 50% wartości i wiesz możesz za np 1500 ustzrelić w zestawie niezłego automata! wiec warto rynek śledzić cały czas icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście tylko, że ten Panasonic w ostatnim czasie staniał z 8000 do niecałych 4000, więc na jakieś oszałamiające promo nie ma co liczyć icon_wink.gif poza tym jest to chyba jeden z najlepszych o ile nie najlepszy projektor HD-Ready. Za referencje można wziąć recenzję "What HI-FI" 5/5, wiadomo to tylko kolejna gazeta, ale chyba jedna z lepszych na świecie, a druga rzecz mój ojciec zna gościa zajmującego się AV i on bez zastanowienia polecił Panasonica na pytanie o dobry projektor (facet sam go używa nie to, że sprzedaje czy coś icon_biggrin.gif )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyboru projektora - to spoko nie zaprzeczam wyboru - zresztą widzę, że zamysł projektora (w sensie na chwile obecna i na przyszłe 2-3 lata) masz podobny jak ja, nawet jak juz w koncu full hd bedzie "wszedzie" tam gdzie ma sens ! icon_smile.gif to wtedy kupi się nowy projektor, zresztą w momencie jak już owy sygnał będzie to zobaczymy czy znowu czegoś nie wymyślą - zobaczymy co technika stworzy, i zobaczymy jak takiemu "rzutnikowi" icon_smile.gif zapodasz sygnał full hd - ciekawe jak wtedy będzie wyglądał obraz - może zadowalająco ! icon_smile.gif

Co do wyboru ciągnąc temat - pewnie to już jest dobry sprzęt i nie ma co się też zamartwiać bo idąc takim torem czeka przeprawa , przez zastosowanie kabli , może trzeba będzie pomalować sufit specjalna farbą która redukuje odbicie światła...jednym słowem nie dajmy się aż tak zwariować icon_smile.gif

Chyba, że finanse kompletnie nie stoją na przeszkodzie .. icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tym myślę chociaż nie powiedziane, że do grudnia nie znajdzie się jakieś FullHD za tę samą cenę, wiadomo na dużej powierzchni więcej pikseli nigdy nie zaszkodzi, ale na razie czysto teoretycznie chcę wydać 4500-5000 za cały zestaw wizyjny (projektor + kabel HDMI <10-15m> + ekran)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie. Póki co sprzęt się trochę marnuje, gdyż pomieszczenie, które ma być kinem jest jeszcze moją sypialnią, a poza tym nie mam, ani centralnego ani surroundów. Docelowy zestaw ma wyglądać tak: Denon AVR2809 + DVD1800BD + 2x JBL ES100 + ES25C + 2x ES30/ES40 + ES250P/L8400. Te surroundy to jeszcze nie wiem muszę się zastanowić. Sub także stoi pod znakiem zapytania, ale to na pewno będzie ostatni komponent, ten z serii L ma moc sporo wyższą no i to zejście poniżej 30Hz to musi być ciekawe uczucie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...