Skocz do zawartości

Budzetowe monitory bis


slowhand

Recommended Posts

Cytat

a wracajac do tematu icon_wink.gif

jaki wplyw na brzmienie (bas) ma roznica w konstrukcji :

- bas reflex z tylu
- bas reflex z przodu

?

troche poczytalem i wychodzi, ze jesli kolumna na br z tylu, to musi byc ustawiona w wiekszej odleglosci od sciany.
Czyli jesli ma z przodu... to latkiej ja ustawic w malum pomieszczeniu i moga byc znacznie blizej sciany, np 20, 30 cm.


Niby tak, prawda jest jednak bardziej bolesna:)
Jesli b-r z przodu jest a chcemy go blisko ściany stawiać to trzeba na zwrotnicy to uwzglednic , dostosowując do tego charakterystykę w zakresie niskich częstotliwości - lekko obniżoną względem zakresu średnio-wysokotonowego, i łagodnie opadającą. Korekta wynikająca z odbić od niedalekich powierzchni wzmocni bas, jednak w tym przypadku nie uwypuklając go.
Innymi słowy, może się okazać ze br mamy z przodu a kolumna i tak dudni będąc niedaleko ściany:)
pzdr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Closed vs b-r wcale nie jest jednoznaczne 1:0

bass reflex:
+ duża efektywność
+ mniejsze zniekształcenia przy Fb
+ niska dolna częstotliwość rezonansowa
- impuls
- czasami kłopoty z zainstalowaniem otworu o odpowiedniej średnicy, co w konsekwencji może powodować szumy powietrza przy głośniejszym słuchaniu

zamkniętą:
+ doskonały impuls
+ charakterystyka amplitudowa
+ bardzo czysty nie podbarwiony bas
- wysoka dolna częstotliwość graniczna
- niska efektywność
Coś za cośicon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje rozważania są uogólnione, doskonale zdaję sobie sprawę że są konstrukcje closed, które schodzą bardzo nisko.
Moje dywagacje, dotyczą sytuacji gdy dany głośnik można z powodzeniem zaaplikowac w obudowie closed lub b-r (EBP = Fs / Qes = np 50)
Błędem na tym forum jest częste "zatykanie" b-r w dziale DIY które ma na celu niby poprawienie basu...prawda jest taka że głośniki które są z br RZADKO kiedy nadają się do closed, bo jakby się nadawały to producent by je w takowym wariancie zastosowałicon_smile.gif
pzdr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

jestem po pierwszym odluchu 3ch kolumn w Poznaniu na ul. Szewskiej w sklepie Hi End Corner.
Od razu musze napisac, ze obsluga i warunki to pelen profesjonalizm. Bardzo milo... nikt ni epoganial, rzeczowe odpowiedzi i brak zdziwienia i jakiejkolwiek dziwnej reakcji na moj wzmacniacz, ktory jest daleki od hi endu icon_wink.gif

Odluchiwane monitory to
Audio monitor Br1
Audio Monitor Br2
Acoustic Energy AEGIS NEO 1

Wzmacniacz : mos stary, ale jary Pioneer A-5
odsluchiwane:
Angie Stone, Marcus Miller, David Sanborn, The Eagles, Pat Metheny.


Rozpoczelismy od najtanszego, czyli od BR1. Nie bede pisal szczegolowo o brzmieniu, gdyz nie mam doswiadczenia, obycia i porownania.
Krotko : bylem zdziwiony, ze z tak malych kolumn wychodzi taki dzwiek... bylem przygotowany na brak basu, ale raczej na wiekszy brak...
Bylo ok, ale to nie to czego szukam.

Nastepny to BR2. I musze przyznac, ze zrobil na mnie ogromne wrazenie. Wszystkie cechy przejrzystosci byly jak w br1, ale pojawil sie BAS.
Bylo go wlasnie tyle ile lubie. Marcus Miller zabrzmial nawet na malej glosnosci na tyle, ze czuc bylo go na ciele. Byla tez przestrzen, a wszystko sie dzialo miedzy kolumnami, prawie tak, jakby ich nie bylo w pokoju.

Acoustic Energy wypadl dla tej muzyki bledzej. To znaczy odczulem zdecydowany brak basu. Cos jak w Br1 w porownaniu z Br2. Lecz sa jasniejsze, z bardziej jasna / przyjemna gora. Jest tez odczuwalne wiecej szczegolow. W przypadku wiekszej glosnosci (na moim sprzecie) gora juz byla mniej przyjemna, a nawet lekko klujaca.


tak wiec na razie, przed odsluchem nr 2, jestem za BR2.

W najblizsza sobote odsluchuje inne (bardziej budzetowe monitory) i kolumny wolnostojace mission m33i.
na szczescie ow sklep posiada tez Monitor Audio BR2, wiec bede mogl porownac z moim faworytem.


pozdrawiam

Maciej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierowany Twoją dobra opinią o dźwięku, sprawdziłem nieco danych technicznych BR2, które zamieszczają nasze sklepy, dysponująca tym sprzętem.
Wyglądają obiecująco icon_biggrin.gif
Pasmo jak trzeba (42Hz - 30 KHz). Niestety nie podają przy jakich odchyleniach od średniej. Dobra skuteczność.
Ale do głowy zmieścić mi się nie mogło, że skądinąd niewielki monitor (350 x 185 x 250 mm), waży aż 13,5 kg! (w epoce maksymalnej oszczędności, to raczej niemożliwe icon_mrgreen.gif ). Byłby to niewątpliwie znak, że COŚ niepospolitego jest w tym głośniku.

Niestety, pod tym linkiem:
http://www.monitoraudio.co.uk/products/bro...2/specification
wydało się, że: Weight (Individual): 5.8 Kg (12.8 lb)
Czyżby celowe wprowadzanie w bład, czy tylko niechlujność polskich dystrybutorów/sprzedawców?

Także Panowie - radzę jeździć i sprawdzać naocznie, nausznie i dotykowo! Porównywać nie tylko opisy, a faktyczny "obraz" i brzmienie.

Najważniejsze jednak, że GRA!

Pozdr.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

Jestem po drugim odsluchu i juz po wyborze. W tygodniu odbieram sprzecik.
Ale wszystko po kolei.

Poprzednio po odsluchaniu 3ch propozycji sklepu, wybralem Monitor Audio BR2.
Skontaktowalem sie z moim znajomym pracujacym w klepie Koris w Poznaniu i opowiedzialem mu o swoich odczuciach po przesluchaniu BR2.
Zaproponowal wizyte w sklepie, zwlaszacza, ze rowniez posiadaja na stanie te monitory, wiec bedzie latwo je porownac z nastepnymi.

I tak zrobilem. Na wstepie pogadalismy sobbie o muzyce, przyzwyczajeniach i oczekiwaniach. Po tej krotkiej rozmowie, sprzedawca (znajomy)
stwierdzil szczerze, ze w takiej kwocie nie wyczaruje nic lepszego niz BR2, ktorych sluchal od rana. Troche bylem zawiedziony... w sumie.. .po co przyjechalem icon_wink.gif

Ale zaproponowal mi test porownawczy z malymi kolumnami podlogowymi w tej cenie. Zwazywszy, ze BR2 + standy to wydatek ok 1400-1500zl, mielismy jakis wybor.

Wzmacniacz, ten sam co przedtem, czyli Pioneer A-5, te same plyty, ale inny Cdek (tym razem Pioneer, a nie NAD), modeli nie znam.
Pokoj odluchowy niestety juz sporo gorszy od Hi End Corner na Szewskiej. Sprawia wrazenie zimnego, slabo wytlumionego.

Glosnosc odsluchu - umiarkowana, domowa.

Rozpoczelismy od Kef C5.
http://www.ceneo.pl/1901111

i... wybitnie nie zagraly na moim wzmacniaczu icon_wink.gif lub w ogole... nie brzmia. bylo plasko, bez basu, jakby przytlumione, bez przestrzeni, sceny.
Dosc szybko zrezygnowalismy z odluchu. Niestety wyglad (nowoczesny, z polyskiem) w ogole nie idzie w parze z brzmieniem ewidentnie niekrystaliczym.

Pozniej posluchalismy Monitor Audio BR2, zeby miec jakies odniesienie. Monitorki zagraly dobrze, ale nie tak jak w poprzednim sklepie. Czyli pokoj odsluchowy zdecydowanie nie daje rady. Bylo przyjemnie, duuuuuzo lepiej niz Kefy, ale momentami Marcus Miller, na plycie Davida Sanborna, dudnil nawet na malych glosnosciach. Troche sie przestraszylem. Pokombinowalismy troche z ustawieniem, bylo lepiej, ale wciaz nie to co tydzien temu.

Gdy juz osluchalismy sie z brzmieniem BR2, sprzedawca mial przyniesc jego faworyta w tej cenie. I przyniosl kolumny, nad ktorymi sie zastanawialem
od samego poczatku, chocby z powodu wygladu i dobrej recenzji w Audio z kwietnia (jeszcze przed odsluchiwaniem czegokolwiek), a odpuscilem, bo zaczalem szukac tylko monitorow.

Do pokoju wjechaly Mission m33i, w kolorze wisni.
http://www.ceneo.pl/291538

I... juz po 10 sekundach czulem, ze to jest to icon_smile.gif Przenajmniej brzieniowo bardzo mi odpowiadaja. W porownaniu z BR2 jest troche szerzej w brzmieniu. BR2 wydaja sie grac bardziej srodkiem. A w Mission jest wszystko raczej wyrownane. Nie brakuje basu - a ten nie zadudnil w tym pomieszczeniu jak BR2. Moze wiec jest go troche mniej, ale wciaz wystarczajaco. Jest ladniejsza gora (blaszki i inne cykacze sa przyjemniejsze dla ucha). Ogolnie sluchajac tych kolumn ma sie wrazenie duzego spokoju, ale przy tym nie brak im dynamiki. Te dwie cechy w ogole sie nie wykluczaja w tych kolumnach. Dobrze brzmia na malej glosnosci. Jest jednak cos na minus w stosunku do BR2. To budowanie sceny.
W przypadku BR2 mialem wrazenie, ze wiecej dzieje sie poza kolumnami, a w m33i dzwiek docieral ewidentnie z nich.
Sprzedawca tlumaczyl, ze monitory ogolnie latwiej znikaja w pomieszczeniu. Tak tez bylo.

Jednak brzmienie przekonalo mnie na tyle, aby zmienic moje znadnie i tym samym przekonac sie do zakupu Mission m33i, a nie monitor Adio BR2.
Nastepnym argumentem jest cena. Otoz tak jak wspomnialem BR2 + podstawki, to min 1400-1500zl, a para m33i kosztuje ok 1000zl.
Ale uwaga -> zmienil sie dystrybutor tych kolumn, a w nowym cenniku widnieje juz cena 2300zl ! Tak wiec, jesli sklepu maja jeszcze te kolumny "na stanie"
moze byc tanio, jesli nie i musza je zamawiac, to... po ptakach.

Moze w przyszlosci, jak bedzie mnie stac na cos lepszego, to sprzedam je za tyle, za ile kupilem? Prawdopodobne.

W miedzy czasie podluchalem Wharfedale Diamond 9.2, ktore nie zrobily na mnie takiego wrazenia jak MA BR2 (moze sa zbyt male).
Chcialem posluchac Wharfedale Diamond 9.3, ale nie bylo mi dane.


Niestety nie udalo mi sie posluchac Waszych propozycji :
Heco Metas 300
czy Magnatow.

Probowalem tez znalesc w Poznaniu :
Paradigm Monitor 3v4
Paradigm TITAN MONITOR V5

ze wzgledu na wykop w basie, ale rowniez ta sztuka sie nie udala. Poza tym, zalozony budzet bylby sporo przekroczony.



Dziekuje wiec za wasza uwage icon_smile.gif

PS.
odbieram kolumny w tygodniu i prosze Was o rade w sprawie kabli. We wzmacniaczu nie mam wejsc bananowych, lecz tylko na goly kabel.
Co polecacie? Pewnie zapytacie mnie o budzet icon_wink.gif
Sam nie wiem... takie ktore pasuja klasa do kolumn, bo wzmacniacz bede w niedalekiej przyszlosci zmienial.
Jesli napisze, ze potrzebuje 2x3m i mam 150zl, to da sie za te kwote cos rozsadnego kupic?



pozdrawiam

Maciej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...