Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Odpowiedzi 67
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Radzę ściągnąć sobie Exact Audio Copy, ustawić kompresję na FLAC, a przed użyciem poczytać trochę o nim i znaleźć poradnik do konfiguracji. To jest program freeware, a przy tym ma takie możliwości, że jesli chodzi o jakość dźwięku to chyba nie ma obecnie lepszego rippera (ogólnie, nie tylko wśród darmówek). Mi osobiście brakuje tylko automatycznego dodawania okładek albumów (a może jest gdzies jakas wtyczka do tego...).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Wydaje mi się, że większość opinii o "tym złym mp3" powstało na bazie wspomnień o pierwszych mp3, które pojawiały się do ściągnięcia jeszcze w latach 90. One faktycznie były kiepskie, bo nie dość, że mocno kompresowane, to jeszcze w fatalny sposób zgrywane (do tej pory mamy do czynienia z takim zjawiskiem na np. wrzucie, gdzie mp3 brzmią jak zgrywane mikrofonem z youtube...). Proponuję jednak spojrzeć na sprawę na nowo, obiektywnie, wziąć z półki płytę CD i samemu zgrać ją w porządny sposób. Nie dość, że wyeliminujemy ewentualne przeskoki płyty w napędzie, to możemy liczyć na korekcję wszelkich przekłamań w dźwięku powstałych z powodu zarysowań płyty (dane przy zgrywaniu można odczytać wiele razy, do skutku). W ustawieniach kodeka użyć natomiast metody VBR, ale ustawić dla niej parametr quality=0 (najwyższy) - odcięcie częstotliwości nastąpi wtedy dopiero powyżej niesłyszalnych 20kHz i będzie użyty wyższy średni bitrate. Do tego możemy ustawić minimalny bitrate na poziomie conajmniej 192kbps albo pobawić się nowszymi kodekami, np. OGG Vorbis (który umożliwia użycie bitrate ~500kbps). Radzę poeksperymentować z osobiście zgrywanymi płytami CD. Efekty są zaskakujące. "Wyklikana" przez siebie MP3 zajmująca 15MB to już zupełnie inna bajka niż MP3 ściągnieta z internetu i zajmująca 3MB.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to ze mp3 brzmi zle. Chodzi o to ze CD brzmi pieknie icon_wink.gif
Probowalem konwersji do flac ale szlo to dziwnie, musialem uzywac 2 programow i ostatecznie postawilem na wav bez kompresji. 15 plyt zajmuje 9GB ale przy obecnej pojemnosci dyskow nie jest to az takim problemem. Zwlaszcza ze dokupilem dysk 2TB icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tradycjonalista. Dla mnie przejrzysta biblioteka to taka gdzie mam folder, w nim foldery z albumami i piosenki. Nic wiecej mi nie potrzeba. Nigdy nawet nie uzywalem funkcji w winampie odpowiedzialnej za tworzenie roznych bibliotek itd. Ja plik widze w linii polecen (e:\katalog\katalog\plik.wav), a nie bibliotece programu icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jestem tradycjonalista. Dla mnie przejrzysta biblioteka to taka gdzie mam folder, w nim foldery z albumami i piosenki. Nic wiecej mi nie potrzeba. Nigdy nawet nie uzywalem funkcji w winampie odpowiedzialnej za tworzenie roznych bibliotek itd. Ja plik widze w linii polecen (e:\katalog\katalog\plik.wav), a nie bibliotece programu icon_smile.gif



Super verul, ale to nawet nie jest linia poleceń, więc kreujesz się na starego wyjadacza a nie wiesz o czym mówisz. Jeżeli sądzisz, że tagi w piosenkach służą tylko do tworzenia bibliotek, to też jesteś w błędzie. Z flac nic nie idzie dziwnie, wystarczą dwa kliknięcia (a nie dwa programy...) i płyta jest zgrana raz dwa. Nie dość, że jakość jest ta sama (jak rozpakujesz archiwum rar, to w dokumentach literki nie są pozamieniane miejscami, tylko wszystko jest tak samo jak przed spakowaniem; identyczna sytuacja jest z flac), to zajmą dwa razy mniej miejsca. Miejsce na dysku dziś masz, jutro nie, więc bezsensowne marnotrastwo przestrzeni to żaden argument za wav'em. Nawet jakbym miał dysk 100TB, to i tak używałbym flac, chociażby z tego powodu, że świat idzie do przodu i bez sensu jest stać w miejscu używając standardów z zeszłego milenium...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

verul
Właśnie o tym mówiłem... o ile nie chcesz potem tych plików nagrywać spowrotem na płyty CD to zgrywanie do WAVE jest bezsensem... Tagi są naprawdę super wygodne, a jak jeszcze ogarniesz to z okładką albumu to robi się cudownie icon_mrgreen.gif

PS: WinAmp jest warty przesiadki na Foobar'a 2000 jak mówił muzyczny_gosc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczalem kumac z czym sie je foobara. Przerabiam wavy na flac. Ale niespecjalnie chce mi sie do kazdej piosenki osobo dodawac tag. Wystarczy ze kazda piosenka w nazwie pliku ma tytul i nr sciezki.
Nie wiem tylko jak w foo zrobil by wyswietlalo liste albumow w tym menu po lewej. Do okladki juz doszedlem i fajna sprawa icon_wink.gif
Wyglada na to ze foobar bedzie fajny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz verul to mogę ci dać interfejs do foobar'a, który sam skonfigurowałem (jak coś to wyślij mi swojego mail'a na PW). Jest funkcjonalny i przejrzysty icon_biggrin.gif

Tag'ów przecież nie musisz dodawać do każdej piosenki osobno, wystarczy zaznaczać całe albumy lub wykonawców i klikając pod prawy klawiszem Properties uzupełnić co trzeba. Radzę robić ci to sukcesywnie podczas odsłuchów, bo na raz to rzeczywiście trochę żmudna robota... icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...