Skocz do zawartości

stereo vs kino domowe


marek78

Recommended Posts

Film składa się z wizji i fonii ,wizję pomijamy bo rozumię,że w twoim
pytaniu chodzi o fonię.Ścieżka dzwiękowa w dobrym filmie nagrana
jest w systemie 5.1,6.1 a nawet 7.1 i żeby ją odtworzyć potrzebujemy
odpowiedniego amplitunera KD i odekwatnej ilości głośników.
Dzwięk jest integralną częścią filmu i trzeba go odtworzyć tak jak
zaplanował to sobie reżyser /lub realizator dzwięku/ ,wszelkie inne
próby odtworzenia na sprzęcie stereo też są oczywiście dozwolone
ale jest to tylko erzac bliższy lub dalszy wizji reżyserskiej. icon_lol.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są oczywiscie wydawane filmy gdzie masz do wyboru 5.1 lob 2.0
jezeli masz dobre przody to spokojnie mozesz obejrzec na tym fil
jak zaczynalem kiedys to filmy przez nawet dlugi czas ogldalem w 2.0..i przynam Ci sie,ze duzo nie stracilem

czy jest roznica - jest!..czy powala na kolana..troche tak.. nie ma przepasci..ale jezeli lubisz poczuc sie jak w kinie to owszem:)

Dla mnie dobre przody (podłogowce) potrafia zagrac lepiej nie raz nie dwa niz niejedno kino dostepne w sklepach;-)

tracisz tylko efekt surround jak zauwazyl Fono Master
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie ? Jeżeli słuchasz głównie muzyki na sprzęcie stereo
i oglądniesz czasem jakiś film w systemie dwukanałowym to
nie ma żadnych przeciwskazań.
Wszystko zależy od tego jakie filmy ogladasz ,czy bardziej ambitne
gdzie ważna jest głównie treść to spektakularne efekty dzwiękowe
są jakby mniej istotne czy filmy typu Star Wars,Matrix i inne tego
typu "rąbanki" gdzie efekty dzwiękowe są integralną częścią takiego
spektaklu a wtedy bez K.D. ani rusz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze możnaby porównać film czarno-biały do kolorowego, tu wyobrażenia są podobne. Czarno-biały (stereo) jest taki surowy, pełen artyzmu, subtelnych detali, natomiast kolorowy (5.1) jest efektowny, podany jak na tacy, tylko oglądać i przeżywać.
Można oglądać i słuchać film w każdej formie, choć wrażenia będą odmienne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

jaka jest roznica w jakości dzwieku podczas ogladania filmu uzywajac pelnego zestawu glosnikow i amplitunera a uzyciem dwoch kolumn frontowych i subwoofera oraz wzmacniacza?


w 95% przypadków gorsza icon_sad.gif
Bowiem:
- Scieżki filmowe są nagrywane w 5.1/7.1 a co za tym idzie jak je procesor przetwarza do 2.1 kanałów to zawsze tracimy na jakości dźwieku.
- Ponieważ reżyser planował dźwięki na 5/7 kolumn odtwarzanie ich na 2 kolumny powoduje kolejne zafałszowanie zamiarów inżyniera dźwięku
- są filmy z nagraną ścieżką 2.0 np. Blade Runner. Jego stereofoniczna ścieżka jest naprawdę wysokiej jakości.
- czasami można trafić na (szczególnie DVD koncertowe) na stereofoniczną ścieżkę nagraną w PCM. A wówczas wszystko zależy jak przyłożył się reżyser dźwięku do nagrania i miksu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

- Scieżki filmowe są nagrywane w 5.1/7.1 a co za tym idzie jak je procesor przetwarza do 2.1 kanałów to zawsze tracimy na jakości dźwieku.



Zależy co rozumiesz przez jakość, w 2.0 masz przy odpowiednich ustawieniach wszystkie dźwięki z 5.1 czy 7.1 tyle, że nie w tych miejscach przestrzeni. Ale przy kiepskich głośnikach 5.1 fakt, że coś Ci lata wokół głowy jest moim zdaniem marnym pocieszeniem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No ale to już każdego wybór, 2 dobre kolumny czy 5 złych.


A może dwie dobre i 5 dobrych? Równie dobrze mogę napisać że 2 kanałowy odsłuch jest wogle do niczego. I wiem co mówię, przed chwilą słuchałem Sarah Brigtman na laptopie icon_twisted.gif Tak więc bardzo proszę Cię nie uogólniaj. Jak ktoś słucha na zestawie za 100zł to jego wybór. Ale To forum raczej nie jest o takim sprzęcie icon_confused.gif
pozdr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczołam kombinować z dźwiękiem przy tv kidy mój mały,wtedy synek oglądał pierwszy raz Czterech pancernych.Moja ingerencja w dźwięk polegała na podłączeniu tv do wzmacniacza ( chyba pw 9010). A czemu pisze o tym.Bo okazało się wtedy ,że trzeba urzywać sprzętu ,choćby tylko stereo aby wydobyć lepszy dźwięk.Przez wiele lat słuchałem filmów tylko w stereo ( Pioneer A-602R.) i kiedy strzelał Rudy to waliło jakby stał w kuchni a dźwięk w tv był manafoniczny.Dziś wszystko jest inaczej .Televizja nadaje nawet w Dolby,są płyty dvd.Tżeba nadążać i rozbudowywać swój sprzęt.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A może dwie dobre i 5 dobrych?  



Zrozum, że za te same realne pieniądze nigdy nie będziesz miał 2 dobrych i 5 dobrych. Zawsze 2 dobre i 5 gorszych. Weź co chcesz, 2000? 5000zł 10000? Zawsze kupisz za to 2 kolumny, które miażdżą 5. Chyba, że masz 100 000 - wtedy kup dwie jakie chcesz i dobierz do tego reszte.
Pomyśl także o wzmacniaczu stereo i amplitunerze. Niestety popularne systemy kina domowego z jakością nie mają nic wspólnego.

Cytat

Równie dobrze mogę napisać że 2 kanałowy odsłuch jest wogle do niczego.



Możesz, Twoje prawo. Co do propozycji z laptopem postaw sobie drugiego z tyłu i posłuchaj kina domowego, pewnie będzie Ci się tak samo podobać jak i takie stereo icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zrozum, że za te same realne pieniądze nigdy nie będziesz miał 2 dobrych i 5 dobrych.


Zrozum że za te same realne pieniądze możesz kupić sportowy samochód lub terenówkę icon_sad.gif A który jest lepszy do jazdy? Do szału mnie to czasami doprowadza icon_sad.gif 5 głośników kupuje się do kina domowego i muzyki nagranej w multichannel. I niestety w tej dziedzinie żaden system stereo nie zastąpi ani nie da namiastki nawet przeciętnego systemu mch. Stereotyp wygląda w ten sposób:
Głośniki stereo za 2000zł są już nawet niezłe. 5 głośników za 2000zł to tragedia icon_sad.gif
Ale, ale już za chwilę:
głośniki stereo za 5000zł są doskonałe a 5 głośników za 5000zł kupują tylko głusi (a patrz wyżej na stereo za 2000zł)

Nie będę twierdził że że system mch będzie kosztował tyle samo co stereo. Ale także nie odważę się na stwierdzenie że można mieć przyzwoite stereo za 500zł.

Na dzień dzisiejszy na przyzwoite stereo trzeba wydać minimum około 3000zł i będzie grało naprawdę sympatycznie. Natomiast przyzwoity system mch to dzisiaj około 5000zł. Ale najważniejsze jest to że ten system multichanell za 5kzł nie zagra w CD stereo jak ten system stereo za 3000zł i odwrotnie. System stereo za 3000zł nie da Ci takich wrażeń jak mch za 5000zł ale porównując w KD lub SACD/DVDAudio mch.
Tak więc przestańmy porównywać ferari z terenówkami icon_neutral.gif

Reasumując do pewnego poziomu cenowego za tą samą cenę co wydałeś na system stereo kupisz gorszy jakościowo system mch. Ale to jest oczywiste i nie jest argumentem przeciw systemom wielokanałowym.

=>mene
Zasugerowałeś w swoim poście porównanie normalnego systemu stereo z pierdziawkami z biedronki za 100zł icon_sad.gif Więc ja porównałem tani system mch ze stereofonicznym jamnikiem icon_sad.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zrozum że za te same realne pieniądze możesz kupić sportowy samochód lub terenówkę icon_sad.gif A który jest lepszy do jazdy?
(...)
na przyzwoite stereo trzeba wydać minimum około 3000zł i będzie grało naprawdę sympatycznie. Natomiast przyzwoity system mch to dzisiaj około 5000zł. Ale najważniejsze jest to że ten system multichanell za 5kzł nie zagra w CD stereo jak ten system stereo za 3000zł i odwrotnie. System stereo za 3000zł nie da Ci takich wrażeń jak mch za 5000zł ale porównując w KD lub SACD/DVDAudio mch.  
Tak więc przestańmy porównywać ferari z terenówkami icon_neutral.gif


I tu jest właśnie sedno problemu - nie da się dobrym kinem domowym zastąpić dobrego stereo.
Każde służy do innych celów.
Porównanie do samochodów sportowych i terenowych celnie obrazuje problem.
To tak jak dyskusja o wyższości jednych świąt nad innymi.

Niestety - nie można mieć czegoś uniwersalnego, co będzie jednakowo dobre w obu funkcjach.
Trzeba się z reguły zdecydować, co jest dla nas ważniejsze - bo możliwości posiadania dwóch pomieszczeń - jednego jako sali kinowej, a drugiego do odsłuchu muzyki - ma naprawdę niewielu na tym świecie...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Porównanie do samochodów sportowych i terenowych celnie obrazuje problem.(...)Niestety - nie można mieć czegoś uniwersalnego, co będzie jednakowo dobre w obu funkcjach


Taak tylko że ostatnio powstają wysoko zawieszone kombi zwane SUV-ami, czyli połączenie obu tych funkcji. Masz rację nie są to ani samochody sportowe/osobowe ani też terenowe. Są gorsze niż każdy z nich osobno. Ale są popularne gdyż łączą zalety obu typów i są użyteczne. Wydaje mi się analogicznie łącze to w swoim systemie. Nie mam doskonałego stereo, nie mam tez doskonałego Kina Domowego. Ale już mam dobry system multichanell icon_biggrin.gif (będzie lepszy ale to wymaga czasu)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

"Nie mam doskonałego stereo, nie mam tez doskonałego Kina Domowego. Ale już mam dobry system multichanell icon_biggrin.gif (będzie lepszy ale to wymaga czasu)


Bo Czas to Pieniądz... icon_wink.gif

Osobiście bardziej cenię muzykę niż (dźwięk) w kinie, więc "kino domowe" to u mnie TV Philips ze 100 W kanałami stereo, wbudowanym głośnikiem centralnym i dwoma tylnymi - taki sobie surround.
Mam co prawda amplituner Denona z Dolby ProLogic, ale używam go wyłącznie w trybie stereo - trudno znaleźć miejsce nawet na dwie kolumny icon_cry.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Bo Czas to Pieniądz... icon_wink.gif



Dokładnie icon_smile.gif
Ja po prostu buduję system do muzyki na SACD/DVDAudio mch. I przy okazji się okazało że gra to naprawdę dobrze w stereo a w KD dobrze ale trochę inaczej niż w normalnym systemie KINA. Kinofile parę rzeczy by u mnie zmienili, stereofile także icon_twisted.gif Ale oba typy ...filskie bez dyskomfortu żadnego mogą posłuchać/pooglądać u mnie. I chyba o to właśnie chodzi icon_wink.gif
Cytat

trudno znaleźć miejsce nawet na dwie kolumny


Też tak zaczynałem icon_wink.gif Teraz gram na 25m2 ale początki były trudniejsze. Zresztą chciałbym kiedyś sprobować właśnie w małym pomieszczeniu zbudować system mch oparty na 5 monitorach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Teraz gram na 25m2 ale początki były trudniejsze. Zresztą chciałbym kiedyś sprobować właśnie w małym pomieszczeniu zbudować system mch oparty na 5 monitorach.


Małe pomieszczenia potrafią pozytywnie zaskoczyć - po przeniesieniu mojego Technicsa do pokoju syna, zaczął grać dużo lepiej.
Nie wiem, czy lepsza akustyka, czy skuteczniejsze nagłośnienie icon_wink.gif

Siedzi się tam bliżej kolumn, więc słyszy się więcej, przy tej samej głośności...

Też mam prawie 25 m2 ale bez praw do całości... icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...