Skocz do zawartości

Proszę o pomoc/informacje (głośniki+wzmacniacz)


MWK

Recommended Posts

Witam Was Szanowni Koledzy.

Mam dość konkretne pytanko/sprawę, o które chciałbym się Was poradzić. Mianowicie posiadam wiekowe acz w znakomitym stanie 2 kolumienki ALTUS 75 i działały by wspaniale gdyby głośniki niskotonowe się nie "rozsypały". W związku z powyższym chciałbym dokonać ich wymiany przy okazji kupując ciut mocniejsze w moc. Pragnę nadmienić, iż wewnątrz siedzą głośniczki TONSILowskie a ten niskotonowy był konkretnie GND 25/40/3 i 8 Ohm impedancja (z tego co zdążyłem się zorientować to 25 jest średnicą w cm, 40 to moc w Watach lecz ta 3 na końcu nie wiem co oznacza).

Całość prezentuje na poniższych zdjęciach, do których obejrzenia zapraszam :

1. http://www.vulomedia.com/images/6748mwkglosniczek01.jpg
2. http://www.vulomedia.com/images/18067mwkglosniczek02.jpg
3. http://www.vulomedia.com/images/65006mwkglosniczek03.jpg
4. http://www.vulomedia.com/images/26389mwkglosniczek04.jpg

Do rzeczy. Chciałbym zakupić 2 dobre głośniki niskotonowe aby pasowały do tej kolumny (nie chodzi mi tylko o wymiar) lecz o większej mocy - 80W, 100W lub 120W, nie wiem tylko czy "tak można" dlatego proszę Was, Drodzy Forumowicze o zdanie - czy to ma sens, czy da rade i czy w konsekwencji zainstalowania mocniejszego głośnika nie będzie to jakoś brzydko grało albo czy po prostu "cała buda się nie rozleci" kolokwialnie to ujmując? icon_wink.gif Dodam jeszcze, że gotów jestem przeznaczyć na ten cel DO 200zł max czyli po 100zł na głośnik a jedyne co (narazie) sensownego na sieci znalazłem to ta oferta :

>> http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vM...;vItemDB=itemdb

Gdy to będzie za mną to chciałbym również zakupić jakiś wzmacniaczyk, który tak zestawione 2 kolumienki w miare dobrze i pewnie wysteruje. Z tego co czytałem niniejsze Forum to zrobiłby robote jakiś 2x50W, czy mam rację? Czy zatem (jeżeli oczywiście leży to w Waszych możliwościach) bylibyście w stanie coś konkretnego albo w miare nadającego się pod taką opcje zaproponować? Tutaj również spieszę z informacją, iż na ten cel budżet mój obejmuje osobne 200zł max.

Z góry bardzo gorąco dziękuje Wszystkim za jakąkolwiek pomoc tudzież udzielone mi informacje, porady, wskazówki.

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pragnę nadmienić, iż wewnątrz siedzą głośniczki TONSILowskie a ten niskotonowy był konkretnie GND 25/40/3 i 8 Ohm impedancja (z tego co zdążyłem się zorientować to 25 jest średnicą w cm, 40 to moc w Watach lecz ta 3 na końcu nie wiem co oznacza).

Chciałbym zakupić 2 dobre głośniki niskotonowe aby pasowały do tej kolumny (nie chodzi mi tylko o wymiar) lecz o większej mocy - 80W, 100W lub 120W, nie wiem tylko czy "tak można"



Liczba "3" w oznaczeniu głośnika oznacza typ wykonania - a w praktyce określa parametry techniczne i przeznaczenie głośnika (obudowa bass-reflex lub obudowa zamknięta, pojemnośc obudowy, dostrojenie tunelu bass reflex itd.).
Jakieś 20 lat temu bawiłem sie w konstruowanie i budowanie kolumn na własne potrzeby i wiem że prosta podmiana głośnik na głośnik może dac nieznane rezultaty.

Nie chcę Cie martwic, ale moja dobra rada: wstaw te kolumny do muzeum techniki. Były one wyprodukowane w czasach, gdy wszędzie były stosowane tzw. "materiały zastępcze" i ich czas świetności już minął.
Jeżeli dobrze poszukasz w internecie, to wydaje mi sie że będziesz w stanie znalezc jakieś inne kolumny w lepszym stanie technicznym i w cenie nie rujnującej budzetu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega dobrze ci radzi. Za ALTUSy można całkiem niezłą kasę (kupuje je głównie młodzież, wiadomo duży głośnik BASS itd. co wcale nie jest prawda). Dostaniesz za nie powiedzmy 300-400zł + twoje 200zł i możesz już kupić niezłe używki.
Jeśli jednak chcesz się bawić w DIY to lepiej poszukaj wśród głośników Tonsila (NOWYCH)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz czego słuchasz i jakie masz pomieszczenie.
Przy wyborze nie warto zwracać uwagi na moc czy impedencje to dopiero przyda się przy doborze wzmaka. Trzeba omijać oferty typu "Kolumny 500W; SUPER; potęga dźwięku itp." oczywiście zdarza się, że w ogłoszeniu nawet przy dobrym sprzęcie są takie określenia, ale na ogół to są chińskie, niegrające pierdziawki.

Kolumny na szybko wyszukane:
http://www.allegro.pl/item598110418_elac_e...age_hi_end.html
http://www.allegro.pl/item600756811_aukcja...perior_700.html
http://www.allegro.pl/item595477159_kolumn...as_olsztyn.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim sprzedasz to pewnie będziesz wymieniał głośniki - Tonsila 25 cm kosztuje około 100 zł , więc ponad 200 wydasz na wymianę.
Inna opcja to regeneracja czyli wymiana membran z zawieszeniem. Koszt około 30 zł za sztukę -> POPATRZ TU. Ja kiedyś dałem do regeneracji Altusy 140 i świetnie mi to zrobili (w Krakowie).
Potem ewentualna sprzedaż icon_smile.gif
Powodzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamc, spróbuje jak proponowałeś, rozglądnę się najpierw w okolicy, może uniknę kosztów wysyłki.

pacio94, mój pokoik to "standard", że się tak wyraże - jakieś 3x5 [m], muzyki słucham przeróżnej ale nigdy, wiesz, na cały regulator. Gdy jednak dochodzi do najgłośniejszego grania to są to głównie dźwięki 8-bitowe / chiptunes / itp. Atari + NES/Famicom/Pegasus. Natomiast co do "przekolorowanych" opisów to zdaję sobie doskonale sprawę z takiego a nie innego procederu, zwłaszcza na "alledrogo".

Raz jeszcze dziękuje Wam za pojaśnienia.

EDIT:: jeszcze szybkie, czysto teoretyczne pytanko tak zupełnie abstrahując od wszystkiego - podłączając zamieniony głośnik o większej mocy niż natywny do kilkudrożnej kolumny wewnątrz której znajdują się jakieś elementy elektroniczne (zwrotnica czy cewka itp. nie znam się dobrze ale coś tam siedzi) to czy istnieje jakakolwiek możliwość uszkodzenia przez to tego elementu bądź też całej kolumny? czy raczej poza "dźwiękiem" nie ma to znaczenia?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

EDIT:: jeszcze szybkie, czysto teoretyczne pytanko tak zupełnie abstrahując od wszystkiego - podłączając zamieniony głośnik o większej mocy niż natywny do kilkudrożnej kolumny wewnątrz której znajdują się jakieś elementy elektroniczne (zwrotnica czy cewka itp. nie znam się dobrze ale coś tam siedzi) to czy istnieje jakakolwiek możliwość uszkodzenia przez to tego elementu bądź też całej kolumny? czy raczej poza "dźwiękiem" nie ma to znaczenia?



Nic sie nie uszkodzi, o ile dobierzesz glosnik o tej samej impedancji tj. 8 ohm.
Wieksza moc glosnika = wieksze dopuszczale wychylenia membrany, wzmocniony magnes i cewka glosnika,rozwiazania techniczne umozliwiajace dobre odprowadzanie ciepla , lepsze materialy membrany i zawieszenia.
Zamiana glosnika na inny dowolnie dobrany moze zaskutkowac pogorszeniem jakosci dzwieku w zakresie niskich czestotliwosci. Nowy glosnik prawie na pewno nie dostroi sie do istniejacej obudowy i tunelu bass-reflex.
Ale grac bedzie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oktagon, bardzo dziękuje za wyjaśnienia.

Okazało się, że sprawę regeneracji mam już z głowy ponieważ nie znalazłem nikogo (ani żadnej firmy) w Rzeszowie, która by się na taki zabieg zdecydowała a poza tym, jeden głośnik jest z tego co sprawdzałem bardzo poważnie... może po prostu powiem, że jest zniszczony.

Ale to nic, jakoś z tą sprawą już sobie poradzę. Natomiast mam do Was Koledzy bardzo szybkie pytanko ponieważ odwiedziłem pewien dość ciekawy komisik RTV i taki sympatyczny Pan tam pracujący miał do sprzedania polecany i zachwalany przez Niego zestawik, (już piszę jaki) o którego ocene tudzież komentarz bardzo Was proszę :

- wzmacniacz AKAI AM-U04, dokładnie taki jak na poniższej aukcji i za dokładnie taką samą cene 250 zł :
http://www.allegro.pl/item596918085_potezn...att_slupsk.html

- 2 kompletne kolumienki ALTUS 210? (nie wiem czy dobrze zapamiętałem bo nigdzie na necie takich nie znalazłem... ale logo z przodu było, blacha z wykresem również, moc 110/130W też, 3 głośniczki wyśrodkowane jeden pod drugim, na gwizdku były takie śmieszne metalowe "żaluzje w dół - nie wiem po co, basowy głośnik był wykonany z tworzywa gdyż z tego co zaobserwowałem nie była to guma, papier ani plastik... no chyba, że moje niewyrobione i laickie oko się myliło) cena 200 zł. Kurcza, lepiej by było jak bym odrazu fotki tam porobił i już icon_smile.gif

Co do stanu technicznego to uprzejmy Pan podłączył wszystko razem i przetestowaliśmy "na żywo" całość używając różnych rodzajów muzyki. Muszę przyznać, że grały cudownie, gwizdki były znakomicie wyraźne i nie wgryzały się bezprzesadnie w mózg natomiast bas niezwykle mięciutki i przyjemny.

Reasumując - słyszałem jak to gra i byłbym skłonny kupić zestaw za tą cene lecz Jak sprawdzić faktyczny stan tego sprzętu? Przecież Sprzedawca nie powie mi, że coś tam było przy nim robione, naprawiane, kombinowane - pod niebiosa wychwalał i zapewniał, że wszystko jest super i pochodzi jeszcze naprawde bardzo długo. Jak mógłbym sprawdzić albo chociaż upewnić się, że pogra mi to tyle ile zapewnia Sprzedający i nie spierniczy się za tydzień/miesiąc NORMALNEGO grania? Na co ewentualnie zwrócić uwagę albo o co w razie czego pytać? Wogóle, co o tym wszystkim sądzicie?

Raz jeszcze powierzam sprawę w Wasze ręce i po raz kolejny serdecznie za pomoc dziękuję!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie podoba to bierz .To ty bedziesz tego słuchał a nie koledzy z forum. Są plusy.Wiesz jak sprzęt wygląda .Wiesz ze gra takiej pewności nie masz kupując na aukcji .We wzmacniaczu pokręć potencjometrami sprawdź czy nie trzeszczą .Zwróć szczególną uwagę na potencjometr głośności.Wyłącz sygnał i wtedy kręć potencjometrami na normalnej głośności.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

- 2 kompletne kolumienki ALTUS 210? (nie wiem czy dobrze zapamiętałem bo nigdzie na necie takich nie znalazłem... ale logo z przodu było, blacha z wykresem również, moc 110/130W też, 3 głośniczki wyśrodkowane jeden pod drugim, na gwizdku były takie śmieszne metalowe "żaluzje w dół"


Wydaje mi się, że to nie są ALTUSy, na pewno Tonsil robił te "żaluzje", ale to nie ten model. Tak naprawdę to co powiedział, mój przedmówca + twoje odczucia starczą, żeby zakupić sprzęt.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...