Skocz do zawartości

Prośba o wyliczenie portu bassreflex


malinowski90

Recommended Posts

Witam. Posiadam subwoofer zamknięty wykonany z płyty mdf o grubości 18 mm. Objętość wewnętrzna subwoofera wynosi 35 l. Zamontowany jest w nim głośnik dwucewkowy 2 x 8 ohm Sony XS-L1265G. Niestety nie podoba mi się brzmienie subwoofera typu zamkniętego i chciał bym przerobić ten subwoofer na konstrukcję z okrągłym portem bass reflex. Bardzo proszę o pomoc w w wyliczeniu średnicy i długości portu który powinien być zastosowany w celu uzyskania jak najlepszego efektu ( głębokiego basu ). Poniżej dodaje link do pliku pdf ze specyfikacją głośnika . Sam próbowałem coś liczyć ale jestem laikiem w tym temacie i boje się że tylko zniszczę skrzynie a efekt będzie mizerny. Z góry dziękuje za pomoc. 

Rozmiar-12 cali

Impedancja -(omy)---

Materiał stożka-Aluminium

Materiał otaczający-Guma santoprenowa

Średnica portu (cale)-Nie dotyczy

Długość portu (cale-)Nie dotyczy

Wolna przestrzeń-NIE

Podwójna cewka drgająca-Tak

Wrażliwość-88 dB przy 1 W

Pasmo przenoszenia-20 - 3000 Hz

Maksymalna moc -RMS400

Moc szczytowa (W)-1200

Głębokość górnego mocowania (cale)-6 1/16

Głębokość mocowania dolnego (cale)-Nie dotyczy

Średnica lub długość wycięcia (cale)-11 1/8

Vas (litry)-37,9

Fs (Hz)-31,5

Qt-0,34

Xmaks.- (milimetry)10,5

głośnik sony XS-L1265G.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Sprawa jest deko złożona bo po dodaniu BRa powinieneś zmniejszyć kubaturę ok. 10L. Przy zachowaniu tej pojemności na charakterystyce będą nieliniowości. Poniżej masz simy dla BR. Zielony to 20 litrów, czerwony 35L. Długość BR trzeba policzyć żeby zmieścił się w obudowie długością wiec podaj wymiary pudła. Przy założeniu, że Fi = 68mm długość wyjdzie 191mm. 

https://allegro.pl/oferta/port-rura-tunel-bass-reflex-br-70hp-dl-220mm-7023785994

Pozdrawiam

 

Zrzut ekranu 2024-02-22 201412.png

Zrzut ekranu 2024-02-22 202316.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Jest to subwoofer samochodowy składający się z 2 głośników. Jednak skrzynia jest podzielona na 2 więc każdy głośnik jest oddzielnie i potrzebuję portu dla każdego głośnika oddzielnie. Narazie wszystkie pomiary robię dla jednego głośnika. Jeśli to się sprawdzi to z drugim zrobię to samo. Chcę ten subwoofer zastosować w domu jako uzupełnienie zestawu audio. Tylna ścianka jest skośna i muszę się dobrze zastanowić gdzie umieścić port bass reflex tak żeby się zmieścił. Jak sądzisz w którym miejscu skrzyni sprawdził by się najlepiej? Chodzi mi po głowie zastosowanie portu na dolnej ściance skrzyni a całość chcę postawić na nogach o wysokości około 5 cm. Jak sądzisz ma to sens? Skrzynie mierzyłem wewnątrz i wyszło mi 35 l. Podaje wymiary wewnętrzne:

Wysokość: 34.5 cm

Szerokość: 38 cm

Głębokość dół: 32 cm

Głębokość góra 21,5 cm

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na którą ściankę dasz otwór BR nie ma większego znaczenia. Ważne żeby rura miała wystarczająco miejsca wewnątrz i żeby otwór nie był bliżej ściany czy podłogi niż wynosi jego średnica. Ja kombinowałbym na froncie o ile jest miejsce. Poza tym jeżeli to sub do muzyki to trzy razy bym się zastanowił czy nie sprzedać nie grzebanych posiadanych dwóch subów i dozbierać do takiego dedykowanego do muzyki. SVS czy REL robią świetne suby za przyzwoite pieniążki.

Jeżeli chcesz się bawić w konstruktora to zachęcam do zakupienia kursów Acoustics 101 : Speaker design basics and enclosure design i Acoustics 101 Pro : Advanced enclosure design. Mam chyba wszystkie od Mariusa. Często są w promocji i wydaje mi się, że warto. Można się sporo dowiedzieć i nauczyć ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...